Najnowsze

Najnowsze

Francja zagrożona cięciem

Fitch umieścił na liście obserwacyjnej ratingi Belgii, Cypru, Hiszpanii, Irlandii, Włoch i Słowenii. Utrzymał na najwyższym poziomie ocenę kredytową Francji, ale perspektywę jej ratingu obniżył ze stabilnej do negatywnej. Zdaniem Sebastiana Mikosza, doradcy Societe Generale CIB w Polsce, potrójne "A" Francji stanowi niezwykle istotny punkt w debacie politycznej.

Kredyt po nowemu

Kredyt konsumencki bez haczyków. Obowiązujące od niedzieli przepisy wprowadzają konieczność informowania pożyczkobiorców - za pomocą jednolitego formularza - o całkowitym koszcie pożyczki. Ma to ułatwić porównywanie rynkowych ofert, co według Pawła Majtkowskiego z Expandera doprowadzi do spadku cen kredytów.

MILION W PORTFELU

Portfel Andrzeja Kaczorowskiego, członka Rady Nadzorczej Investors TFI od początku inwestycji zyskał 12,15 proc. Od ostatniego rozdania w dn. 10 października 2011 roku nasz gość zarobił 2,7 proc.

Szef PGNiG rezygnuje. Przez brak zgody na podwyżkę cen gazu

Michał Szubski zrezygnował z z funkcji prezesa zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. W komunikacie spółka poinformowała, że decyzja była motywowana "ważnymi powodami osobistymi". Sam Szubski w oświadczeniu tłumaczy, że podstawowym powodem jest pozostawienie bez rozstrzygnięcia przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) kwestii zatwierdzenia taryfy PGNiG na rok 2012.

Saab bankrutuje. Tym razem na dobre?

Wygląda na to, że to już naprawdę koniec Saaba. Holenderska grupa Swedish Automobile, która jest jego właścicielem, złożyła w sądzie w szwedzkim Vaenersborgu wniosek o ogłoszenie bankructwa tego producenta samochodów. W oświadczeniu poinformowano, że poprzedni właściciel Saaba - General Motors - odrzucił wszelkie propozycje, zmierzające do uratowania tej marki z bogatymi tradycjami.

Polska pożyczy MFW ok. 6 mld euro

Polska udzieli Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu pożyczki w wysokości rzędu 6 mld euro - poinformował minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że kwota pozostanie w rezerwach NBP, a MFW będzie ciągnął pożyczkę w transzach w miarę potrzeb. Zaznaczył, że w razie konieczności pieniądze jednak wrócą do polskiego banku centralnego.

Nasze portfele gwałtownie chudną

W przyszłym roku czteroosobowa rodzina będzie płaciła miesięcznie ponad 70 zł więcej za żywność oraz utrzymanie mieszkania niż w 2011 r - wynika z szacunków "Rzeczpospolitej". Dlatego większość Polaków będzie szukała oszczędności, kupując tańsze towary i wybierając dyskonty.

Polska przed terminem spróbuje odkupić dług

Dzisiaj rząd podejmie próbę przedterminowego wykupienia części polskiego długu. Będzie skupował własne bony skarbowe. W grę wchodzą miliardy złotych. Według analityków ta bezprecedensowa operacja może oznaczać m.in., że długi państwa niebezpiecznie wzrosły i konieczna jest ucieczka od tzw. progu ostrożnościowego. Opozycja oskarża rząd o "kreatywną księgowość" i dziwi się, że do akcji wciągane jest miasto Warszawa, które ma wykupić część długu.

Kolejarze grożą strajkiem przed świętami

Działacze kolejowych związków zawodowych grożą, że jeszcze przed świętami mogą zastrajkować. Decyzję, czy podejmą protest, uzależniają od rozmów z resortem transportu.

Od dziś nowe zasady udzielania kredytów. Ma być bezpieczniej

Klient będzie miał więcej czasu na odstąpienie od umowy kredytu, ale jeśli weźmie kredyt i spłaci jego całość lub część przed terminem, musi się liczyć z dodatkową prowizją - takie zmiany przewiduje wchodząca dziś w życie nowa ustawa o kredycie konsumenckim. Ustawa na nowo określa zasady udzielania kredytów konsumenckich oraz obowiązki banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK) i pośredników kredytowych.

USA mają budżet i wakacje podatkowe

Stosunkiem głosów 67 do 32 Senat USA uchwalił w sobotę ustawę o wydatkach rządu na bieżący rok podatkowy rozpoczęty 1 października. Poprzedniego dnia uchwaliła ją Izba Reprezentantów. Dzięki uchwaleniu ustawy udało się uniknąć zatrzymania prac administracji federalnej, czego obawiano się wcześniej z powodu stałych sporów w Kongresie między Demokratami a Republikanami.

Nie będzie lepszej strategii - za rok nie będzie eurostrefy?

"Były nadzieje, choć nikłe, że europejscy przywódcy zdołają w kilka dni przekonać inwestorów, że obligacje krajów strefy euro są bezpiecznymi instrumentami, a nie toksycznym zadłużeniem i tym samym, że strefa euro może przetrwać" - pisze "The Economist" w analizie. I wyrokuje krótko: Nie udało się. To kolejny krytyczny głos brytyjskiego tygodnika po ubiegłotygodniowym szczycie.

Koniec samodzielnego "Życia Warszawy"

"Życie Warszawy" w sobotę ukazało się ostatni raz jako samodzielna gazeta. Od poniedziałku 19 grudnia będzie wydawane wyłącznie jako warszawski dodatek do "Rzeczpospolitej".

Moody’s ścięła Belgię

Agencja ratingowa Moody's obniżyła wiarygodność kredytową Belgii o dwa poziomy - z "Aa1" na "Aa3". Ponadto ustaliła negatywne nastawienie na przyszłość. Oznacza to, że  bierze pod uwagę kolejne obniżenie ratingu Belgii.

Giełda pokonana przez trzy wiedźmy

WIG20 nie oparł się trzem wiedźmom. W ostatniej godzinie notowań inwestorzy grający na spadek indeksu największych polskich spółek w związku z wygasaniem kontraktów pociągnęli go ponad 2 proc. w dół. W ślad za nim poleciały - choć nie w takim stopniu - pozostałe indeksy. W związku z niestabilnością rynków ministerstwo skarbu państwa wycofało się na razie z oferty wtórnej PKO BP.

Od stycznia droższy prąd

Ceny prądu od nowego roku pójdą w górę. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zaakceptował dziś nowe taryfy dla przedsiębiorstw sprzedających energię odbiorcom w gospodarstwach domowych, czyli dla Energi Obrót, Enei, PGE oraz Tauronu Sprzedaż. URE zatwierdził także taryfy dwóch z sześciu operatorów systemu dystrybucyjnego - Vattenfall i RWE.

Twórcy FarmVille na parkiecie. Zgarnęli miliard dolarów

Zynga - największy na świecie producent gier na Facebooka - zadebiutowała na giełdzie. Oferta publiczna na technologicznym rynku Nasdaq, pozwoliła zebrać spółce 1 miliard dolarów. Oznacza to, że inwestorzy wycenili Zyngę na 7 mld dolarów.

LST Capital i łupki

LST Capital chce zainwestować w łupki. Jej spółka zależna chce produkować elementy sprzętu do wydobycia gazu łupkowego. Rozmowa z prezesem LST Capital, Dariuszem Janusem.

Obligacje dziś i jutro

Podsumowanie roku na rynku obligacji i perspektywy na rok 2012 - czego możemy sie spodziewać na rynku długu? Rozmowa z Anetą Buchert z Lloyds Bank Corporate Markets.

Konferencja Power Ring

Olej napędowy i benzyna biją kolejne rekordy na stacjach. Ciągle dosyć atrakcyjny cenowo jest gaz LPG. Czy gaz będzie drożał w ślad za benzyną, ile trzeba wydać na instalację, o ile wyższe są koszty eksploatacji, jakie firmy powinny rozważyć zmianę rodzaju paliwa w samochodach firmowych? O to Paweł Blajer pytał Sylwestra Śmigla, prezesa spółki Gaspol i Polskiej Organizacji Gazu Płynnego

Dzień z tożsamością cyfrową

eCommerce może stać się doskonałym źródłem dodatkowego dochodu, a także rozszerzeniem dotychczasowej działalności tradycyjnego sklepu - zwłaszcza w czasie kryzysu. Ile trzeba wydać na oprogramowanie i promocję? Gościem Pawła Blajera byli Bartłomiej Rozkrut, dyrektor ds. technologii w Commerce z Empathy i Marcin Walocha, prezes DontPay, specjalista ds. marketingu i wspierania sprzedaży w eCommerce

Dzień z tożsamością cyfrową

Rosnącą rola cloud computing-u każe postawić pytanie o bezpieczeństwo coraz częściej przechowywanych w chmurze danych. Jakie są nowe rozwiązania z tego zakresu? O to Paweł Blajer pytał Przemysława Jaroszewskiego, kierownika w NASK

Mały ruch graniczny z Kaliningradem

Czy umowa o ruchu bezwizowym z obwodem kaliningradzkim otwiera szansę na większe zyski dla przygranicznych firm? Gościem Pawła Blajera była Krystyna Wróblewska, dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

Ustawa okołobudżetowa

Sejm przyjął ustawę okołobudżetową. Na jej mocy m.in. wzrośnie składka rentowa po stronie pracodawców, w górę pójdzie też akcyza. Czy przedsiębiorcy mają swoją reprezentację w Sejmie – o to Paweł Blajer pytał posłów przedsiębiorców - Jerzego Borkowskiego z Ruchu Palikota i Krzysztofa Wawrzyńca Borkowskiego z PSL

Dotacje dla kreatywnych

40 tysięcy na kreatywny biznes w województwie mazowieckim. 19 grudnia rusza nabór na firmy w sektorze kreacji, mediów lub sztuki. Jak się ubiegać o środki? O tym mówił Michał Helwak, koordynator projektu „Przedsiębiorczość w Sektorach Kreatywnych" Akademia Leona Koźmińskiego

Dobre nastroje w e-commerce

Mikro- i małe firmy są pesymistyczne, natomiast tych nastrojów nie podzielają firmy z sektora e-commerce. Dlaczego? O to Paweł Blajer pytał Marka Góreckiego, eksperta ds. eCommerce z Grupy Divante

Inflacja w firmie

Działalność operacyjna firmy, a rosnące koszty i ceny. W jaki sposób dostosowywać budżet do zmieniających się cen? O to Paweł Blajer pytał Macieja Richtera, partnera zarządzającego Doradztwem Gospodarczym Grant Thornton

Sylwester z podatkiem

Jaką stawkę VAT trzeba zastosować w przypadku organizacji imprezy sylwestrowej? Czy stawka zależy od tego, kto jest organizatorem, czy może od rodzaju proponowanych rozrywek? Na te pytania odpowiadał Jakub Matusiak, menedżer w dziale prawno-podatkowym PwC

Odlicz koszty kredytu

Odpowiadamy na pytania widza dotyczące możliwości wliczenia rat kredytu w koszty. Widz spłaca kredyt jako osoba prywatna. Czy jest możliwe, aby raty tego kredytu były wliczane w koszty działalności gospodarczej? O to Paweł Blajer pytał Arkadiusza Gerwela, adwokata w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy

Bielizna z bawełny zbieranej przez dzieci? Agencja oskarża

Victoria's Secret, jeden z najbardziej znanych na świecie producentów bielizny, został oskarżony przez agencję Bloomberg o wykorzystywanie dzieci do przymusowej pracy przy produkcji bawełny w Burkina Faso. Szefowie amerykańskiej firmy twierdzą, że nie wiedzieli o problemie aż do teraz. - Te zachowania są sprzeczne z wartościami firmy. Sprawa zostanie dogłębnie zbadana - zapewniła rzeczniczka Victoria's Secret.