Najnowsze

Najnowsze

Dymisja z frankiem w tle

Ekonomiści dyskutują o skutkach dymisji prezesa Hildebranda dla Szwajcarskiego Banku Narodowego. Według Grzegorza Maliszewskiego z Banku Millennium zamieszanie wokół transakcji żony szefa SNB tylko chwilowo odbije się na reputacji banku.

Europa przed decyzjami

Europejscy przywódcy myślą przede wszystkim o zbliżających się wyborach - tak atmosferę wokół europejskiego długu ocenia dr Piotr Wawrzyk. Zastępca kierownika Katedry Europeistyki UW był gościem Bilansu.

POŻYCZKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH

W ramach zmian w Kapitale Ludzkim mają być wprowadzone pożyczki z 12-miesięcznym okresem karencji. Kto i gdzie może się o nie starać? Rozmowa z Pawłem Orłowskim, wiceministrem rozwoju regionalnego

TRUDNA REFUNDACJA

Jest porozumienie Ministerstwa Zdrowia z lekarzami a aptekarzami. Ministerstwo ma m. in. zmienić zapis rozporządzenia dotyczący konieczności wpisywania poziomu refundacji leków, gdy obowiązuje dla nich tylko jedna stawka. Tymczasem aptekarze wzięli sprawy w swoje ręce i napisali projekt ustawy ze zmianami w ustawie refundacyjnej. Rozmowa ze Zbigniewem Wilczyńskim, właścicielem Apteki Arnika i Łukaszem Farkasem, autorem aptekarskiego projektu ustawy refundacyjnej

UMOWY ANTYKRYZYSOWE

Ustawa antykryzysowa a umowy na czas określony. Odpowiadamy na pytania widzów dotyczące umów na czas określony. Rozmowa z Martą Urmiłowicz, specjalistą w OIP w Białymstoku

APTEKI DO KONTROLI

W ramach rutynowych działań Inspektorat Farmaceutyczny już bada między innymi, czy apteki nie umieszczają reklam, a także prawidłowość przyjmowanych recept. Rozmowa z Marcinem Flakiem, radcą prawnym w Kancelarii DFL Legal

Europejski rynek pracy

Od dłuższego czasu polityka społeczna i polityka rynku pracy jest zróżnicowana w krajach Unii Europejskiej. Liczba miejsc pracy w Niemczech się poprawiła. W tym czasie we Francji przybyło bezrobotnych. Czym jest to spowodowane, mówi dr Ryszard Szarfenberg z Instytutu Polityki Społecznej, UW.

Zyskowny Portfel

Portfel Marcina Billewicza, prezesa zarządu Copernicus Securities zyskał od początku inwestycji ponad 5,3%. Jakie zmiany zaszły w jego składzie po Nowym Roku? O tym w programie Milion w Portfelu.

ODWRÓCONA HIPOTEKA

Do projektu ministerstwa finansów swoje uwagi zgłosiło ministerstwo gospodarki. Proponuje ono jednoczesne uregulowanie tzw. umów dożywocia czyli zrzeczenia się własności nieruchomości w zamian za dożywotnią rentę. Autorzy projektu odpowiadają, że uporządkowanie obu modeli - odwróconej hipoteki i umów dożywocia - jest niemożliwe z powodów formalnych. Co wynika z założeń do projektu? Rozmowa z Mikołajem Zdybem, radcą prawnym w KPMG D. Dobkowski

TWÓJ BRAT PIT

Do 10 stycznia pracownicy mogą przekazać PIT-12 czyli prośbę do pracodawcy o rozliczenie, gdy nie mają innych dochodów i ulg. Rozmowa z Dominiką Dragan-Berestecką, doradcą podatkowym w Ożóg i Wspólnicy

Perspektywy Polski w 2012

W najnowszym raporcie analitycy Blackrock napisali, że Polska gospodarka będzie najprawdopodobniej na czele gospodarek krajów CEE. Motorem rozwoju może być wzrost popytu wewnętrznego. O kondycji europejskich gospodarek mówiła Joanna Stec-Gamracy, dyrektor zarządzająca Blackrock w Polsce.

Bruksela może "naświetlić słabości budżetu" Polski

Jeśli Komisja Europejska oceni, że Polska nie podjęła wystarczających kroków, by w 2012 r. zejść z deficytem poniżej 3 proc. PKB, to Rada UE może upublicznić słabości budżetu - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. Byłoby to silnym sygnałem dla rynków - powiedział w poniedziałek rzecznik KE.

Euro kryzys

Niemcy, czyli rekordowo niskie bezrobocie, lepszy od oczekiwań bilans handlowy, ale też spadające zamówienia przemysłowe i lekko rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej. Do tego jeszcze ciężar ratowania euro. Czy niemiecki plan, wychodzenia z kryzysu, się sprawdzi i jak na tym będzie można zarobić? Naszym gościem był: Patryk Jabłonowski z Deka Investment.

Białoruś - inflacja 108,7 proc.

Rok 2011 nie był udany dla białoruskiej gospodarki. Jak poinformował główny urząd statystyczny (Biełstat), inflacja na Białorusi wyniosła w minionym roku 108,7 proc.

Nowy rok w Elektrotimie

Duże publiczne zlecenia dla Elektrotimu pod koniec roku. Rynek spekulował o możliwych przejęciach, ale spółka nie zgłosiła się do przejęcia Elektromontażu Poznań. O plany rozwoju spółki, oraz o możliwe przejęcia, pytaliśmy Andrzeja Diakuna, prezesa Elektrotimu.

Co z tym złotym? 

Perspektywy dla rynku walut. Gdzie jest w tej chwili trend na rynku? Jak rezygnacja prezesa Szwajcarskiego Banku Centralnego wpłynie na rynek walutowy? Na nasze pytania odpowiadał: Tomasz Niemiec, ekspert do spraw dewiz w PKO BP.

Niemiecka lokmotywa?

Zaskakujący wzrost nadwyżki handlowej Niemiec. W listopadzie zwiększyła się o przeszło 2,5 mld euro, do ponad 15 mld euro. To głównie zasługa poprawy kondycji eksportu - najważniejszego motoru niemieckiej gospodarki. O niemieckiej lokomotywie rozmawialiśmy z szefem German Desk w Deloitte, Marcinem Diakonowiczem.

Odchodzi szef Centralnego Banku Szwajcarii

Philipp Hildebrand zrezygnował z zajmowanego stanowiska szefa Szwajcarskiego Banku Centralnego ze skutkiem natychmiastowym. To efekt niejasności związanych z interesami żony bankiera. Szwajcarskie media podkreślały, że mogło dojść do złamania tajemnicy bankowej przez byłego szefa SBC.

Sarkozy i Merkel naciskają na nowy europodatek

Berlin i Paryż nie ustają w wysiłkach nałożenia na całą Unię Europejską nowego podatku od transakcji finansowych. Planując rychłe wprowadzenie spornego podatku od transakcji finansowych Francja chce dać dobry przykład pozostałym krajom - tłumaczył w Niemczech prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Poparcie dla "podatku Tobina" wyraziła kanclerz Angela Merkel.

Najcieńszy i najlżejszy tablet na świecie

Excite X10 to najcieńszy tablet, jaki kiedykolwiek zbudowano – ma grubość 7,7 milimetra. Zrobiony jest ze stopu magnezu, a nie z tytanu, dzięki czemu jest lżejszy od konkurencji. Waży zaledwie 0,5 kg i jest najlżejszym urządzeniem tego typu na rynku. W sprzedaży pojawi się w pierwszym kwartale roku, na razie tylko w USA.

Wsparcie dla eksporterów

Rusza sezon targów i imprez wystawienniczych. Ministerstwo Gospodarki oferuje różne instrumenty wsparcia dla eksporterów. Jak z nich skorzystać? O tym w rozmowie z Ewą Swędrowską – Dziankowską, zastępcą Dyrektora Departamentu Instrumentów Wsparcia, Ministerstwo Gospodarki

Twój Brat Pit

Dzisiaj na listy naszych widzów dotyczące rozliczeń z fiskusem, pomaga odpowiedzieć Paweł Skwarek, doradca podatkowy i radca prawny w Accreo Taxand

UOKiK skarcił firmy energetyczne

Brak odpowiedzialności za przerwy w dostawie prądu, nieinformowanie o terminie płatności czy upustach za niedostarczanie energii - to praktyki przedsiębiorstw energetycznych, zakwestionowane przez UOKiK. Na trzy firmy nałożono ponad 4,3 mln zł kar.

Samochody bez VAT-u

Volvo oferuje bankowóz żeby uniknąć podatku VAT. Jakie wymagania musi spełniać taki samochód? Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Piotrem Zięcikiem, dyrektorem sprzedaży Volvo Auto Polska i Michałem Borowskim, doradcą podatkowym w kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Zmiany stawki VAT, a resort finansów

Resort finansów nie pracuje na razie nad podwyżką podatku VAT na chipsy i tortillę. Niezdrowa żywność jest już na cenzurowanym m.in. na Węgrzech i w Danii, gdzie wprowadzono specjalne podatki od takich produktów. Czy można wprowadzić wyższą stawkę VAT z dnia na dzień? O tym w rozmowie z Tomaszem Siennickim, doradcą podatkowym Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy

Trudny biznes aptekarski

Czy zakładanie i prowadzenie apteki jest jeszcze opłacalne? Na te i inne pytania odpowiedzi w rozmowie Pawła Blajera z Moniką Stefańczyk, głównym analitykiem rynku farmaceutycznego PMR

Huśtawka walutowa

Euro najtańsze wobec dolara od 16 miesięcy. Złoty dzisiaj jest słaby, ale stabilny. Jaką zmienność na rynku walutowym należy przyjąć? O tym w rozmowie z Jarosławem Klepackim, dyrektorem działu gospodarki pieniężnej DMK Alpha

Aluminium da zarobić?

W cieniu wyników amerykańskiej Alcoi - o kondycji polskiej branży aluminiowej. Rozmowa z szefem Rady Nadzorczej Impexmetlau, Arkadiuszem Krężelem.

Berlin sprzedał papiery. Inwestorzy mu dopłacą

Pewność inwestycji staje się ważniejsza od zysku. Inwestorzy dopłacają do zakupu niemieckich bonów skarbowych. Berlin pierwszy raz w historii sprzedał papiery z ujemną średnią rentownością.

Rykoszetem od Węgier?

Węgry z ratingiem śmieciowym - w piątek agencja Fitch obniżyła rating tego kraju o jedno oczko do poziomu BB+. Jak sytuacja Węgier przełoży się na Polskę? Rozmowa z głównym ekonomistą Citi Handlowego, Piotrem Kaliszem.