Dla firm

Dla firm

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje przepisy, które pozwolą nakładać bardzo wysokie kary na nieuczciwe firmy - powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Firmę, dopuszczającą się korupcji i oszustw na wielką skalę, będzie można skazać nawet na 30 milionów złotych kary. Nowe przepisy mogą wejść w życie w drugiej połowie tego roku.

Od 1 lipca wprowadzony zostaje mechanizm podzielonej płatności, dzięki któremu Ministerstwo Finansów chce uszczelnić system podatku VAT. Reforma na razie jest tylko dla chętnych – można z niej skorzystać dobrowolnie, choć resort pracuje nad tym, żeby nowe przepisy były obligatoryjne dla wszystkich firm. Na jakie zmiany warto się przygotować?

Ministerstwo Finansów planuje zmiany dotyczące odliczania wydatków na samochody służbowe. Choć to dopiero zapowiedź reformy, propozycje nie podobają się przedsiębiorcom. Ich zdaniem, na nowych zasadach leasing samochodów osobowych stanie się nieopłacalny.

Zmiany w sprawie składek ZUS, które we wtorek przyjął rząd, oznaczają, że nawet 200 tysięcy drobnych przedsiębiorców będzie od stycznia mniej odprowadzać co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie, niezależnie od wielkości przychodu, płacą taką samą składkę - ponad 1,2 tys. zł. Po zmianie przepisów, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, będą mogły płacić składki obniżone. Jak wyliczyć nową składkę, tłumaczył w TVN24 BiS ekspert podatkowy Marek Kolibski z firmy Doradcy Podatkowi Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Mały ZUS, który ma zacząć obowiązywać od nowego roku dotyczyć będzie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Obecnie przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości przychodu, płacą taką samą składkę ZUS - ponad 1,2 tysiąca złotych. Po zmianie przepisów, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (w obecnym roku to 5250 zł) będą mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu, składki na ubezpieczenie społeczne. O szczegółach opowiadał Robert Stanilewicz w programie "Biznes dla Ludzi".

Rząd przyjął projekt tak zwanego małego ZUS-u dla drobnych firm, który obniża ich składki na ubezpieczenie społeczne. Wedle deklaracji z nowych rozwiązań ma skorzystać nawet 200 tysięcy firm. W pierwszym roku w ich kieszeniach ma zostać około 1,5 miliarda złotych.

Premier Mateusz Morawiecki powołał w piątek Adama Abramowicza na stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Rzecznik ma stać na straży praw przedsiębiorców, szczególnie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Abramowicz jeszcze w piątek złożył mandat poselski i wystąpił z Prawa i Sprawiedliwości. "Jestem już niezależnym rzecznikiem" – powiedział.

Przeterminowane faktury kosztują przedsiębiorców coraz więcej, na przeciwdziałanie opóźnieniom płatności i ich skutkom firmy wydają już średnio 7,3 procent ogółu kosztów - wynika z najnowszego badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw". W poprzedniej edycji było to 6,1 procent.

Wyważenie interesów podatnika i fiskusa - to główne założenie nowej Ordynacji podatkowej, której elementy przedstawiła dziś minister finansów Teresa Czerwińska. Ordynacja ma być podstawą systemu podatkowego, zbudowanego w myśl "zasady 3p".

Narodowy Bank Polski ma uwagi i postulaty do najnowszego projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych - wynika z opinii przedstawionej przez bank centralny. Wiele z nich dotyczy tego, jak z nowym narzędziem poradzą sobie małe przedsiębiorstwa.

Rządowym projektem wprowadzającym kasy fiskalne online zajmie się komisja finansów. Podczas pierwszego czytania projektu w piątek w Sejmie nikt nie złożył wniosku o odrzucenie projektu, choć niektórzy posłowie zgłaszali wątpliwości co do zaproponowanych rozwiązań. Proponowane zmiany przyczynią się do uszczelnienia systemu i lepszej ściągalności podatku VAT - przekonuje rząd.

- Chodzi o to, aby zobowiązać urzędy, żeby w relacjach z obywatelami, przedsiębiorcami oraz w relacji między sobą korzystały z poczty elektronicznej - mówił w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS dr Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji. Kawecki komentował plany zastępowania e-mailami listów poleconych wysyłanych przez urzędy.

Przygotowywany jest nowy sposób poboru opłat na drogach krajowych od samochodów, których masa przekracza 3,5 tony - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Podkreślił jednak, że resort nie przewiduje wprowadzenia w tym roku podwyżek za przejazd wybranymi odcinkami dróg krajowych przez te samochody.

Po pierwszym kwartale 2018 roku 779 hotelarzy miało łącznie ponad 970 milionów złotych długów - wynika z raportu "Sytuacja na rynku hotelowym. Pełne obłożenie" przygotowanego przez BIG InfoMonitor i Profitroom. Oznacza to, że z zadłużeniem borykało się co 11. przedsiębiorstwo oferujące usługi hotelowe.