"Załatwiony zostaje tylko mały wycinek naruszania praworządności"

[object Object]
PiS cofa się z ws. Sądu Najwyższego. Co z KRS i TK? tvn24
wideo 2/35

Grzechem pierworodnym, który toczy cały nasz wymiar sprawiedliwości jest Krajowa Rada Sądownictwa, jej ukształtowanie konstytucyjne i jej skład - powiedział w TVN24 Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy "Wolne Sądy". - Poprzez nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym załatwiony zostaje tylko mały wycinek całości problemu naruszania praworządności - dodał.

Prawo i Sprawiedliwość wycofało się z niemal wszystkich kontrowersyjnych zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym z 8 grudnia 2017 roku. Sejm przyjął w środę projekt - złożony rano tego samego dnia przez posłów PiS - nowelizacji przepisów o Sądzie Najwyższym. Zakłada on między innymi możliwość powrotu do orzekania sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy musieli przejść w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia.

Sejm pracował nad ustawą w ekspresowym tempie. Przed godziną 13 rozpoczęło się pierwsze czytanie, a po 14 - drugie. Przed 16 rozpoczęło się trzecie czytanie.

CZYTAJ WIĘCEJ O NOWYCH PRZEPISACH >

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nastąpiła po decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

19 października TSUE przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej i zdecydował wstępnie o zastosowaniu tak zwanych środków tymczasowych. TSUE chciał między innymi, by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów zostali już zmuszeni do przejścia w stan spoczynku, zostali przywróceni do orzekania.

Środki tymczasowe TSUE obowiązują państwo członkowskie natychmiast. Od decyzji nie ma odwołania, ale nie jest ona ostateczna. 16 listopada Trybunał przeprowadził wysłuchanie stron, podczas którego Polska i Komisja Europejska przedstawiły swoje argumenty w sprawie zasadności zastosowania środków tymczasowych.

"Załatwiony zostaje tylko mały wycinek naruszania praworządności"

Co z pozostałymi zmianami w sądownictwie przeprowadzonymi przez rząd Prawa i Sprawiedliwości?

- Rekomendacja Komisji Europejskiej z 20 grudnia 2017 roku określa wszystkie elementy, które muszą być spełnione, aby można było mówić o przywróceniu praworządności w Polsce - przypomniał w TVN24 Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy "Wolne sądy".

- Tam mamy Trybunał Konstytucyjny, którego niezależność jest naruszona, kwestię Krajowej Rady Sądownictwa, Izbę Dyscyplinarną i Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego, skargę nadzwyczajną, naruszenia w prawie o ustroju sądów powszechnych, permanentne naruszenie dobrego imienia sądownictwa w Polsce - wymienił.

Jego zdaniem, poprzez nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym "załatwiony zostaje tylko mały wycinek, mały fragment całości problemu naruszania praworządności".

- Te zastrzeżenia (Unii Europejskiej - red.), o których mówiłem, wynikają z postępowania z artykułu 7 w stosunku do Polski. Natomiast skarga w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczy tylko wycinku tych spraw, czyli sprawy sędziów usuniętych z Sądu Najwyższego i z Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przekroczyli 65. rok życia, w tym Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, profesor Małgorzaty Gersdorf - wyjaśnił. - Ta nowelizacja, która w środę została w trybie ekspresowym przegłosowana, dotyczy tylko tego fragmentu - podkreślił.

"Dwa istotne postanowienia"

Wawrykiewicz zauważył, że "we wczorajszej nowelizacji znalazły się dwa istotne postanowienia".

- To, że mają być umorzone wszelkie postępowania odwoławcze sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego do Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Jak również pozwy o ustalenie istnienia stosunku służbowego. To dotyczy sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy odwołali się od negatywnych opinii KRS-u. W tych postępowaniach Sąd Najwyższy zadał cały szereg pytań prejudycjalnych - powiedział.

- Te pytania prejudycjalne będą przedmiotem postępowania (Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - red.). Już jest wyznaczony termin rozprawy na marzec przyszłego roku. I tam będą rozpoznane inne kwestie: kwestia Krajowej Rady Sądownictwa i kwestia Izby Dyscyplinarnej, a więc fundamentalne dla całego problemu - mówił.

Bo - jak dodał - "grzechem pierworodnym, który toczy cały nasz wymiar sprawiedliwości jest właśnie Krajowa Rada Sądownictwa, jej ukształtowanie konstytucyjne i jej skład".

- To, że ona powołuje sędziów zarówno sądów powszechnych, sądów administracyjnych, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego - to jest właśnie główny problem i tym ma zająć się również Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - tłumaczył gość TVN24.

Według Wawrykiewicza, ostatnią nowelizacją "rządzący próbują tylnymi drzwiami wycofać pytania prejudycjalne". - Ale im się to nie uda. Dzisiaj Naczelny Sąd Administracyjny zadał kolejną porcję pytań właśnie dotyczącą tego problemu, czyli Krajowej Rady Sądownictwa - czy ona została ukształtowana w sposób zgodny z kryteriami traktatowymi. Na to pytanie z pewnością Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowie i to będzie wiążące również dla rządzących - zaznaczył.

"Nie rozwiązuje wszystkich problemów"

- To, że do nowelizacji doszło, to sukces wszystkich, którzy walczyli o niezależność sądów - ocenił Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy i członek zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

- Nie rozwiązuje to jeszcze systemowych zagrożeń dla niezależności sądownictwa. Mamy wciąż KRS wybraną w polityczny sposób i nieważnie przeprowadzone konkursy do Sądu Najwyższego oraz konkursy przeprowadzane na stanowiska w sądach publicznych, w których (...) wygrywają ci, którzy są bliskimi współpracownikami ministra sprawiedliwości - stwierdził. - To nie jest moment w którym można powiedzieć, że systemowe zagrożenia zostały usunięte - zastrzegł.

Ekspresowe tempo przegłosowania nowelizacji uznał za dowód na to, że "parlament jest maszynką do głosowania". - Nie przypominam sobie tak szybkiego uchwalania ustaw, nie świadczy to dobrze o rzetelności pracy w parlamencie - ocenił Przymusiński.

Bartłomiej Przymusiński: parlament jest maszynką do głosowania
Bartłomiej Przymusiński: parlament jest maszynką do głosowaniatvn24

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" skomentowało nowelizację również na Twitterze.

"Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to sukces obrońców niezależnego sądownictwa, nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów to jest wadliwie wybranych nowych 'sędziów' SN i wadliwie wybranej KRS, której decyzje powinny być cofnięte" - napisali.

Co w nowelizacji?

Przegłosowane w środę wieczorem w Sejmie przepisy pozwalają sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy zostali po 65. roku życia zmuszeni do przejścia w stan spoczynku, wrócić do orzekania.

Zakładają także, że sędziowie Sądu Najwyższego powołani w trybie przewidzianym w ustawie z grudnia 2017 roku, będą przechodzić w stan spoczynku w wieku 65 lat.

Usunięto możliwość złożenia wniosku do prezydenta o przedłużenie dalszego orzekania.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że "inicjatywa ustawodawcza została zainspirowana przede wszystkim":

:: "zastrzeżeniami, także natury konstytucyjnej, dotyczącymi kształtu przepisów o przejściu sędziów w stan spoczynku podnoszonymi przez różne środowiska w kraju, w tym niektóre organy władzy publicznej";

:: "krytyką obowiązujących rozwiązań prawnych podnoszoną przez instytucje Unii Europejskiej, w tym także w związku z toczącym się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE postępowaniem ze skargi Komisji Europejskiej przeciwko Polsce, związanym z procedurami przechodzenia w stan spoczynku";

:: "koniecznością podjęcia środków w celu wykonania nałożonego na Polskę zobowiązania wynikającego z postanowienia wiceprezesa TSUE z dnia 19 października 2018 r".

ZOBACZ PROJEKT NOWELIZACJI USTAWY O SĄDZIE NAJWYŻSZYM >

Krajowa Rada Sądownictwa

Wątpliwości wciąż budzi sposób powołania nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Pod koniec czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało poprzednie obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do obsadzenia były 44 stanowiska sędziowskie. Ostatecznie KRS rozpatrywała ponad 180 kandydatur zgłoszonych na te stanowiska.

Pod koniec sierpnia KRS wyłoniła 40 kandydatów na stanowiska sędziowskie SN w Izbie Dyscyplinarnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, Izbie Cywilnej oraz Izbie Karnej. Rada wyłoniła: 12 kandydatów do Izby Dyscyplinarnej, 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, 7 kandydatów na wakaty w Izbie Cywilnej i jedną kandydaturę na wakat w Izbie Karnej.

Trybunał Konstytucyjny i artykuł 7

Nierozwiązana pozostaje sprawa Trybunału Konstytucyjnego. W związku z tym toczy się postępowanie z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej.

Artykuł 7 traktatu o Unii Europejskiej daje Wspólnocie możliwość dyscyplinowania i karania państw, które naruszają jej wartości.

Sama procedura składa się z kilku etapów. Pierwszym jest uznanie, że w jednym z państw istnieje ryzyko naruszeń (7.1.). Następnie, w drugim kroku wszystkie rządy stwierdzają, że naruszenie jest stałe, poważne (7.2.) i jeśli tak się stanie, można przejść do trzeciego etapu. Tym jest głosowanie nad sankcjami (7.3.).

Komisja Europejska zdecydowała się na uruchomienie artykułu wobec Polski w grudniu 2017 roku, po raz pierwszy w historii decydując się na taki krok. Otworzyła tym samym drogę, na końcu której może nawet dojść do głosowania o odebraniu Polsce prawa do decydowania o sprawach dotyczących całej Wspólnoty.

Artykuł 7. Procedura ochrony państwa prawa w Unii Europejskiej europa.eu

Autor: KB,mjz//rzw / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, tvn24, Wikipedia

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W niedzielę po południu na terenie zakładu usług komunalnych przy ulicy Żelaznej w Piotrkowie Trybunalskim doszło do pożaru. Objął od pięciu do sześciu tysięcy metrów kwadratowych. Płoną głównie składowiska odpadów i hale, na których przebiegał proces segregacji. Zajęte ogniem są tworzywa sztuczne i papier. Po godzinie 21 strażacy przekazali, że pożar jest opanowany i nie rozprzestrzenia się.

Wielki pożar w Piotrkowie Trybunalskim

Wielki pożar w Piotrkowie Trybunalskim

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt24

Były prezydent Czech Milosz Zeman zorganizował w sobotę swoje 80. urodziny. Na imprezie pojawiło się wielu zagranicznych gości, w tym między innymi premierzy Węgier i Słowacji Viktor Orban i Robert Fico, a także prezydent Polski Andrzej Duda. Obecność głowy polskiego państwa na tym wydarzeniu wywołała wśród polityków dyskusję w mediach społecznościowych. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza przekazał, że skierował w tej sprawie "pilną interwencję" do prezydenta.

80. urodziny, wystawne przyjęcie i Andrzej Duda wśród gości. Jest "pilna interwencja"

80. urodziny, wystawne przyjęcie i Andrzej Duda wśród gości. Jest "pilna interwencja"

Źródło:
TVN24, PAP

13-letnia dziewczynka, pasażerka motocykla, zginęła w wypadku, do którego doszło w niedzielę w Gaju Wielkim (woj. wielkopolskie). Z miejsca zdarzenia uciekł kierujący jednym z dwóch aut biorących udział w zdarzeniu. Mężczyzna został już zatrzymany przez policję.

Zderzenie dwóch aut i motocykla. Zginęła 13-latka

Zderzenie dwóch aut i motocykla. Zginęła 13-latka

Źródło:
tvn24.pl

Przez całą noc strażacy walczyli z ogniem na składowisku odpadów w Piotrkowie Trybunalskim, Adam Bodnar chce uchylenia immunitetu Marcinowi Romanowskiemu, prorosyjska skrajnie pawicowa partia wygrywa wybory w Austrii. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 30 września.

Wielki pożar, zwycięstwo nacjonalistów, wniosek Bodnara

Wielki pożar, zwycięstwo nacjonalistów, wniosek Bodnara

Źródło:
tvn24.pl

Mamy wciąż za mało suchych zbiorników, ale po doświadczeniach z 1997 roku wyciągnęliśmy odpowiednie wnioski. - Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Opole, Wrocław nie poszły pod wodę z tego powodu, że nie zmarnowaliśmy tych dwudziestu kilku lat - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Zaleski, pomysłodawca zbiornika Racibórz Dolny.

Wnioski po powodzi. "Nie zmarnowaliśmy tych dwudziestu kilku lat"

Wnioski po powodzi. "Nie zmarnowaliśmy tych dwudziestu kilku lat"

Źródło:
TVN24

Kris Kristofferson, jeden z najbardziej znanych amerykańskich kompozytorów i piosenkarzy, a także popularny aktor filmowy, zmarł w sobotę w wieku 88 lat w swym domu, na hawajskiej wyspie Maui - poinformowała w niedzielę rzeczniczka rodziny Ebie McFarland. Przyczyny śmierci nie podała.

Kris Kristofferson nie żyje. Grał w "Konwoju", był legendą muzyki country

Kris Kristofferson nie żyje. Grał w "Konwoju", był legendą muzyki country

Źródło:
PAP

Budżet państwa jest przygotowany do tego, aby finansować odbudowę i usuwanie skutków powodzi - zapewnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Mówił, że podczas sobotniego posiedzenia rządu zdecydowano o czterech zmianach w projekcie budżetu na przyszły rok. Jako "najważniejszą" określił tę dotyczącą zwiększenia rezerwy na przeciwdziałanie i usuwanie klęsk skutków klęsk żywiołowych.

Cztery zmiany, w tym ta "najważniejsza". Minister finansów o budżecie na 2025 rok

Cztery zmiany, w tym ta "najważniejsza". Minister finansów o budżecie na 2025 rok

Źródło:
TVN24

Armia Izraela poinformowała, że kilkadziesiąt jej samolotów, w tym myśliwce, w niedzielę zaatakowały kontrolowane przez szyicki ruch Huti elektrownie i port morski w Ras Isa i Al-Hudajdzie w odwecie za ataki na Izrael.

Izrael zaatakował cele w Jemenie

Izrael zaatakował cele w Jemenie

Źródło:
PAP

Władze Wysp Kanaryjskich poinformowały w niedzielę, że nadzieje na odnalezienie któregokolwiek z blisko 50 zaginionych migrantów, których łódź zatonęła w pobliżu wyspy El Hierro, są "nikłe". Katastrofa może okazać się najbardziej tragicznym tego typu wypadkiem od 30 lat.

Trwają poszukiwania blisko 50 zaginionych. "Niestety zakładamy najgorsze"

Trwają poszukiwania blisko 50 zaginionych. "Niestety zakładamy najgorsze"

Źródło:
Reuters, PAP

Smugi kondensacyjne tworzone przez samoloty chłodzą Ziemię w ciągu dnia, a w nocy zatrzymują jej ciepło - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Karola III w Madrycie. Wnioski z badań mogą pomóc w zrozumieniu wpływu smug na ocieplenie klimatu.

Zaskakujące właściwości smug kondensacyjnych

Zaskakujące właściwości smug kondensacyjnych

Źródło:
PAP, arxiv.org

W Austrii odbyły się w niedzielę wybory parlamentarne, wybierano przedstawicieli do izby niższej parlamentu (Rady Narodowej). Pierwsze miejsce zajęła prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe). Do parlamentu wejdzie pięć ugrupowań. Kanclerz Austrii i lider konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) Karl Nehammer po wynikach sondażu exit poll oficjalnie uznał porażkę swojej partii.

Austriacy zdecydowali. Możliwe "pyrrusowe zwycięstwo"

Austriacy zdecydowali. Możliwe "pyrrusowe zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Prokurator generalny Adam Bodnar skierował w niedzielę do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu - przekazała Prokuratura Krajowa.

Sprawa immunitetu Romanowskiego. Ruch Bodnara

Sprawa immunitetu Romanowskiego. Ruch Bodnara

Źródło:
PAP

Policjanci próbowali wejść do domu 39-latka, wtedy ten popełnił samobójstwo - przekazała policja i prokuratura. Mężczyzna był poszukiwany po zdarzeniu, do którego doszło w sobotę w miejscowości Lubowidza (województwo łódzkie). Kierowca mercedesa doprowadził do dachowania toyoty, po czym gonił pieszo jej kierowcę i go zastrzelił. W toyocie była również kobieta z dziećmi, im udało się uciec. Jak informuje prokuratura, poszukiwany mężczyzna był wcześniej prawdopodobnie związany z kobietą podróżującą toyotą. Ofiara była aktualnym partnerem kobiety. Jedno z dzieci jest dzieckiem sprawcy.

Doprowadził do dachowania i oddał strzały przy kobiecie z dziećmi. "Te osoby się znały". Sprawca nie żyje

Doprowadził do dachowania i oddał strzały przy kobiecie z dziećmi. "Te osoby się znały". Sprawca nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24/PAP

Prezydent Andrzej Duda stanie przed sądem w związku z jego wypowiedzią dotyczącą filmu "Zielona granica" Agnieszki Holland o działaniach straży granicznej na granicy polsko-białoruskiej. Chodzi o słowa z września 2023 roku. Małgorzata Paprocka, szefowa prezydenckiej kancelarii, potwierdziła że rozprawa odbędzie się 24 października 2025 roku.

Prezydent stanie przed sądem. Chodzi o słowa o "Zielonej granicy"

Prezydent stanie przed sądem. Chodzi o słowa o "Zielonej granicy"

Źródło:
PAP

Zmarła jedna z turystek z Litwy, które zostały znalezione przez ratowników TOPR w rejonie Świnicy w Tatrach. Kiedy pomoc dotarła do kobiety, była ona nieprzytomna, w stanie głębokiej hipotermii. Została przewieziona do szpitala w Krakowie, jednak nie udało się jej uratować.

Turystki z Litwy zgubiły się w Tatrach, jednej z nich nie udało się uratować

Źródło:
PAP/ RMF FM / TVN24

Tomasz Jakubiak, juror programu "MasterChef", wyjawił, że cierpi na rzadki nowotwór. - Było mi wstyd przyznać się do tego, że jestem chory - wyznał. Dodał, że teraz przed nim "największy challenge w życiu", czyli walka z nowotworem, "która pewnie będzie długa".

"Było mi wstyd się przyznać". Tomasz Jakubiak opowiedział o chorobie

"Było mi wstyd się przyznać". Tomasz Jakubiak opowiedział o chorobie

Źródło:
tvn24.pl, Dzień Dobry TVN

Sześć osób zmarło w Rwandzie na skutek gorączki krwotocznej wywołanej przez wirus Marburg - poinformował Sabin Nsanzimana, minister zdrowia. Dodał, że większość ofiar śmiertelnych to pracownicy służby zdrowia z oddziału intensywnej terapii.

Wirus Marburg. Nie żyje sześć osób

Wirus Marburg. Nie żyje sześć osób

Źródło:
BBC

Komitet Stały Rady Ministrów zatwierdził podział podbiałostockiej gminy Supraśl i wydzielenie z niej gminy Grabówka. Ma to nastąpić 1 stycznia przyszłego roku. Potrzebny jest tylko podpis premiera. Podziałowi sprzeciwia się burmistrz Supraśla, który twierdzi, że nowa gmina będzie bogata, a stara biedna. Zapowiada składanie skarg m.in. do Trybunału Konstytucyjnego. Skarżył już podział do Komisji Europejskiej. Spór trwa od 20 lat.

Coraz bliżej podziału gminy. Potrzebny tylko podpis Tuska. Burmistrz: to azjatyckie metody zarządzania państwem

Coraz bliżej podziału gminy. Potrzebny tylko podpis Tuska. Burmistrz: to azjatyckie metody zarządzania państwem

Źródło:
tvn24.pl

Inni dostali normalne rachunki za wodę. A mój jest taki, jakbym rozstawił jacuzzi i całe dnie przez pół roku siedział w gorącej wodzie - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pan Jakub z warszawskiego osiedla Życzliwa Praga. Jego faktura za wodę opiewa na ponad pięć tysięcy złotych, choć wcześniej płacił dziesięć razy mniej.

Rachunek grozy z warszawskiego osiedla. "Kwota jest absurdalna"

Rachunek grozy z warszawskiego osiedla. "Kwota jest absurdalna"

Źródło:
tvn24.pl
Ludzie przychodzili nad te ruiny i płakali, płakali, jakby umarł im ktoś bliski

Ludzie przychodzili nad te ruiny i płakali, płakali, jakby umarł im ktoś bliski

Źródło:
Tvn24.pl
Premium

Szef WOŚP Jerzy Owsiak odwiedził w sobotę Lądek Zdrój na Dolnym Śląsku i działający tam punkt Pokojowego Patrolu. Wcześniej gościł w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie), gdzie mówił o działaniach pomocowych dla powodzian zorganizowanych przez fundację.

WOŚP na pomoc powodzianom. "Skupiamy się na zakupach potrzebnego sprzętu"

WOŚP na pomoc powodzianom. "Skupiamy się na zakupach potrzebnego sprzętu"

Źródło:
PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. Program poświęcono między innymi serialowi "Pingwin" z Colinem Farrellem i najnowszemu filmowi Daniela Jaroszka "Drużyna A(A)".

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl