Wbrew wcześniejszym informacjom przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nie pojawi się na czwartkowym zaprzysiężeniu prezydenta elekta Andrzeja Dudy. Jak poinformował współpracownik byłego premiera, nie dostał on zaproszenia jako szef RE.
Na uroczystość zaprzysiężenia przed Zgromadzeniem Narodowym zaproszeni zostali byli prezydenci, byli premierzy i byli marszałkowie Sejmu oraz Senatu, a także członkowie rządu, którzy nie są posłami lub senatorami.
O tym, że Donald Tusk nie będzie obecny na zaprzysiężeniu prezydenta elekta Andrzeja Dudy, poinformował w środę doradca ds. politycznych i komunikacji w gabinecie przewodniczącego Rady Europejskiej Paweł Graś. Graś zaznaczył, że "jako szef Rady Europejskiej Donald Tusk nie otrzymał zaproszenia od prezydenta elekta i tę decyzję prezydenta należy uszanować". Pytany, czy należy przez to rozumieć, że Donald Tusk nie będzie obecny na ceremonii zaprzysiężenia Andrzeja Dudy odparł: "Tak należy to rozumieć, że szanuje decyzję prezydenta, który zdecydował, żeby go nie zapraszać i w związku z tym nie będzie obecny". Dopytywany, czy Donald Tusk nie przyjął także zaproszenia wystosowanego przez Kancelarię Sejmu, która skierowała zaproszenia na uroczystość zaprzysiężenia nowego prezydenta m.in. do wszystkich byłych premierów, Graś odparł, że Donald Tusk "jest przede wszystkim urzędującym szefem Rady Europejskiej, a nie tylko byłym premierem, więc zaproszenie jednak powinno przyjść od prezydenta elekta".
"Duda zaprasza jedynie najbliższych"
- Na Zgromadzenie Narodowe zaproszenia wysyła marszałek Sejmu, odpowiada za nie Kancelaria Sejmu. Z tego, co wiem, Donald Tusk jako były premier został zaproszony. Andrzej Duda zaprasza jedynie najbliższych. Przez lata wypracowano model wydarzenia, jakim jest inauguracja prezydentury" - podkreślili w środę współpracownicy Dudy.
Rano Kancelaria Sejmu informowała, że swój udział na uroczystości zaprzysiężenia Andrzeja Dudy potwierdził b. premier Donald Tusk. Jak relacjonowała przed godz. 15 reporterka TVN24 Agata Adamek, po południu z otoczenia marszałek Sejmu wypłynęła informacja, że Tusk jednak nie potwierdził swojej obecności.
Wielu gości
W zaprzysiężeniu nowego prezydenta będą uczestniczyć m.in. byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, byli premierzy Jerzy Buzek, Jan Krzysztof Bielecki, Kazimierz Marcinkiewicz i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Zaproszenie otrzymali również prezesi sądów i trybunałów, prezes Narodowego Banku Polskiego, Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka, przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych, europosłowie (według parytetów klubowych) i korpus dyplomatyczny. Swoich gości zaprasza także prezydent elekt.
Według informacji z Kancelarii Sejmu w czwartkowej uroczystości ma wziąć udział około 600 gości. Goście zaproszeni przez prezydenta elekta uroczystość zaprzysiężenia będą oglądać na telebimie w Sali Kolumnowej Sejmu. Najbliższa rodzina Andrzeja Dudy zasiądzie na sejmowej galerii.
Zaprzysiężenie i orędzie
Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego zaplanowano na godz. 10. Transmisja od rana w TVN24.
Wtedy Duda, w towarzystwie małżonki Agaty, złoży uroczystą przysięgę: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięgę można zakończyć słowami: "Tak mi dopomóż Bóg". Następnie prezydent wygłosi orędzie.
Po zaprzysiężeniu w sejmowym pokoju nr 39 para prezydencka Andrzej i Agata Dudowie spotka się z Bronisławem i Anną Komorowskimi. Ok. godz. 10.30 w holu głównym Sejmu prezydent Duda pożegna Bronisława Komorowskiego, który opuści budynek parlamentu. Następnie prezydent Duda złoży kwiaty przed tablicami upamiętniającymi byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Złoży także kwiaty przed tablicą upamiętniającą posłów II RP, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Ok. godz. 10.40 Duda ma spotkać się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu. Po spotkaniu przejdzie do gabinetu prezydenta w korytarzu marszałkowskim w Sejmie. Ok. godz. 11.35 opuści budynek parlamentu.
Autor: MAC,kło//gry / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Parlament Europejski