Grupa "Generał" nie wyjaśniła śmierci Papały. Szefowie usłyszą zarzuty?

Najlepsi z najlepszych funkcjonariuszy i honorowa dla nich sprawa
Najlepsi z najlepszych funkcjonariuszy i honorowa dla nich sprawa
tvn24
Grupa "Generał" miała wyjaśnić tajemnicę śmierci gen. Papałytvn24

Owiana tajemnicą policyjna specgrupa "Generał". Najlepsi z najlepszych funkcjonariuszy i honorowa dla nich sprawa - znaleźć zabójcę byłego szefa policji Marka Papały. Mieli nieograniczone możliwości śledcze i mieli 15 lat. Do dziś jednak nie wiadomo, kto zamordował komendanta. Coraz więcej wiadomo za to o samej specgrupie. Kulisy jej działania odsłania materiał reporterki "Czarno na białym" Anny Kulbickiej.

Na światło dzienne wychodzą materiały, które przez lata przeleżały w szafach. Dokumenty, filmy, zdjęcia, podsłuchy i przedmioty - być może wśród nich są dowody, ale do śledztwa nigdy nie włączone. Po raz pierwszy przed kamerą o grupie "Generał" mówią ci, którzy ją tworzyli.

Zabójstwo

25 czerwca 1998 roku, gdy na parkingu przed swoim domem zostaje zamordowany gen. Marek Papała, gen. Józef Semik nie wierzy, że to prawda. Jest on wtedy zastępcą Komendanta Głównego Policji. Jedzie na miejsce zdarzenia i już tam decyduje o powołaniu policyjnej specgrupy - "Generał".

Początkowo śledztwo prowadzi Komenda Stołeczna Policji, ale zastępca komendanta głównego osobiście ją nadzoruje. Dla policji bowiem to coś więcej niż śledztwo - to honorowa sprawa. Grupa "Generał" dostaje więc właściwie nieograniczone uprawnienia do działania.

Twórcą grupy był gen. Józef Semik, który nadzorował ją w latach 1998-2001. Jej pierwszym szefem (1998-2007) z kolei insp. Jerzy Skrycki.

Brak efektów

Jednak pomimo nieograniczonych możliwości śledczych, specgrupa przez rok niczego nie wyjaśnia. Wtedy zapada decyzja o jej przeniesieniu do Komendy Głównej Policji. Z kilkudziesięciu osób zostaje dziesięć. Na czele specgrupy staje jej dotychczasowy funkcjonariusz Jerzy Skrycki, zastępcą jest Małgorzata Wierchowicz, pozostali to najlepsi z najlepszych - analitycy kryminalni, policjanci specjalizujący się we współpracy z agentami czy twórca późniejszego Archiwum X.

Na początku grupa bierze pod uwagę aż 11 wersji zdarzeń, w tym też osobiste problemy Papały. Ostatecznie jednak skupia się na jednej wersji, że były komendant zginął na zlecenie. Policjanci nie wiedzą jeszcze czyje, ale zakładają, że za zabójstwem stoją ludzie z gangsterskiego półświatka.

Grupa nadal ma wolną rękę w działaniu. - Nie było tu żadnych ograniczeń. Ja w okresie swojej pracy jako nadzorca nie zetknąłem się z żadnym przypadkiem, by jakieś ich zapotrzebowanie finansowe czy materiałowe nie było realizowane - wspomina Semik.

Metody operacyjne

Grupa "Generał" stosuje różne metody operacyjne. Zakłada podsłuchy, nagrywa filmy, robi zdjęcia osób mogących mieć powiązania ze sprawą. Współpracuje też z agentami wywiadu i środowiskami przestępczymi. Tak mija kolejny rok działania specgrupy, a prokuratura wciąż nie przedstawia aktu oskarżenia, nie ma nawet podejrzanych. Gen. Semik rozważa sprowadzenie pomocy zza granicy.

Jednak dwa lata po śmierci Papały Semik zostaje zdymisjonowany. Nadzór nad specgrupą przejmuje nowy zastępca szefa policji - Adam Rapacki, który stwierdza, że śledztwo stoi w miejscu.

- Doszedłem do wniosku, że wskazane jest, aby obok osób pracujących w grupie, na sprawę popatrzyły doświadczone osoby, które mogłyby poszukać jakiejś nowej nitki i kierunków działania - wspomina dziś Rapacki, który nadzorował specgrupę w latach 2000-2003. Jednak do takiego wniosku Rapacki dochodzi dopiero po dwóch kolejnych latach. Od tego czasu grupa "Generał" zaczyna być kontrolowana.

Pierwszy raz w 2002 roku - czterech policyjnych analityków pisze raport. Co w nim jest? Wersje są różne. - Wręcz było powiedziane, że ta praca idzie w dobrym kierunku. Takie było podsumowanie tej grupy analityków - mówi insp. Jerzy Skrycki, pierwszy szef grupy "Generał".

Jedna wersja

W tym czasie wersja śledczych zakłada, że za zabójstwem stoją polonijny biznesmen Edward Mazur i znani gangsterzy - Andrzej Z. "Słowik" i Ryszard Bogucki. Inaczej sprawę ocenia wówczas Adam Rapacki, który uważa, że grupa bez powodzenia skupia się tylko na tym wątku, pomijając wszystkie inne. Jednak mimo takich wniosków żadnego zwrotu w śledztwie nie ma.

Zmienia się tyko szef grupy. Na jej czele staje Małgorzata Wierchowicz. W zespole jest od samego początku, co może tłumaczyć, dlaczego grupa dalej trzyma się tylko jednej, swojej wersji zdarzeń. W 2007 roku Rapacki, już z poziomu MSW zleca drugą kontrolę specgrupy. Z informacji TVN24 wynika, że podczas kontroli w 2002 oraz 2007 roku zwrócono śledczym uwagę na wątek "Patyka", złodzieja samochodów, który miał przypadkowo, podczas kradzieży samochodu zastrzelić Papałę. Jednak specgrupa tym tropem nie ruszyła. Nikt nie potrafi wyjaśnić dlaczego.

Przełom

Dopiero 11 lat po śmierci gen. Papały dochodzi do przełomu. Do sądu w Warszawie trafia akt oskarżenia przeciwko "Słowikowi" i Boguckiemu. Ale jednocześnie śledztwo nie kończy się, zostaje przeniesione do Łodzi.

To przełom także dlatego, że to koniec starej grupy "Generał". Małgorzata Wierchowicz odchodzi na emeryturę. Jej miejsce zajmuje Marek Dyjasz. Jest jednak sam - część funkcjonariuszy odeszła sama, z innych zrezygnowano. Nie było nikogo, kto znałby akta sprawy i tysiące zgromadzonych przez prawie 12 lat materiałów. - Trzeba było stworzyć grupę od nowa z ludzi, którzy chociaż w części otarli się o to śledztwo - przyznaje Dyjasz.

Tak powstaje grupa "Generał 2". Wchodzi do niej m.in. insp. Marek Siewert. To on dwukrotnie z polecenia Rapackiego kontrolował pierwszą grupę "Generał". Nowa specgrupa zaczyna analizę wszystkich materiałów znalezionych w szafach pierwszej specgrupy. W tym tych dotyczących wątku "Patyka".

Doszło do ewenementu na skalę światową. Na podstawie zbieranego przez kilkanaście lat materiału przedstawiono dwie wykluczające się wersje zdarzeń. Warszawską - obaloną latem tego roku wyrokiem uniewinniającym "Słowika" i Boguckiego oraz łódzką - prowadzącą jeszcze dochodzenie przeciwko "Patykowi". W Łodzi jest jeszcze jedno śledztwo - ws. utrudniania postępowania przez grupę "Generał", w czasie gdy na jej czele stali Jerzy Skrycki, a później Małgorzata Wierchowicz.

Archiwum specgrupy

Grupa "Generał 2" znalazła w archiwach pierwszej specgrupy kilkaset analiz dokumentów, dowodów rzeczowych i i nagrań, które nigdy nie znalazły się w warszawskich materiałach procesowych.

Chodzi nie tylko o te związane z wątkiem "Patyka". Znaleziono też materiał z oględzin miejsca zabójstwa. Nieoficjalnie mówi się, że za ten bałagan i zaniechania szefowie pierwszej grupy mogą usłyszeć zarzuty. Jak dowiedziała się TVN24, prokuratura w Łodzi dostała kilkanaście dni temu zgodę na włączenie tych materiałów do procesu. Duże wątpliwości budzi też sposób pozyskiwania przez specgrupę dowodów.

Autor: mn//gak / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Te 45 minut trwało wieczność. Kiedy otworzyli sejf byłem pewny, że mnie zabiją. Odliczałem sekundy i zastanawiałem się, czy to już - mówi Witold Bachaj, napadnięty i okradziony przedsiębiorca spod Łańcuta na Podkarpaciu. Mężczyzna był torturowany, napastnicy grozili mu śmiercią. Za pomoc w ustaleniu ich tożsamości przedsiębiorca oferuje sto tysięcy złotych.

"Byłem torturowany, bałem się o życie". Biznesmen oferuje 100 tysięcy złotych za wskazanie sprawców napadu

"Byłem torturowany, bałem się o życie". Biznesmen oferuje 100 tysięcy złotych za wskazanie sprawców napadu

Źródło:
tvn24.pl

W nocy i we wczesnych godzinach porannych w wielu miejscach w Polsce spadł śnieg. Prognozy wskazują jednak, że to dopiero początek fali niosącej opady. Do Polski zmierza front wtórny znad Danii, który sprawi, że w niektórych miejscach pokrywa śnieżna wzrośnie do 5-6 centymetrów.

Śniegu dziś jeszcze dosypie - i to sporo. Front wtórny idzie znad Danii

Śniegu dziś jeszcze dosypie - i to sporo. Front wtórny idzie znad Danii

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Każdy ze stu najlepiej opłacanych szefów kanadyjskich firm zarobił średnio 13,2 miliona dolarów kanadyjskich w ciągu roku. To oznacza, że średnio każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik – wynika z opublikowanego w czwartek raportu think tanku Canadian Centre for Policy Alternatives (CCPA).

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Źródło:
PAP

Ewakuowano 29 osób, a 7 trafiło do szpitala wskutek nocnego pożaru, który wybuchł na klatce schodowej kamienicy w Starogardzie Gdańskim. To, czy budynek będzie nadawał się do ponownego zamieszkania, oceni biegły.

Pożar kamienicy w Starogardzie Gdańskim. Siedem osób w szpitalu

Pożar kamienicy w Starogardzie Gdańskim. Siedem osób w szpitalu

Źródło:
TVN24

W związku z wypadkiem, do którego w piątek nad ranem doszło na autostradzie A11 w kierunku Berlina, przejście graniczne w Kołbaskowie będzie zamknięte do godziny 11. Zmotoryzowani są kierowani przez niemieckie służby objazdem na przejście graniczne w Rosówku. Ciężarówka po poślizgu stanęła w poprzek jezdni.

Zamknięte przejście graniczne w Kołbaskowie. Duże utrudnienia po wypadku

Zamknięte przejście graniczne w Kołbaskowie. Duże utrudnienia po wypadku

Źródło:
PAP

Niebezpieczne zdarzenie w Rybniku (woj. śląskie). Miejski autobus wypadł z drogi. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierowca został ukarany mandatem. Od wczoraj kierowcy na Śląsku zmagają się z jazdą w trudnych warunkach, na ulicach jest ślisko z powodu zalegającego śniegu i błota pośniegowego. Dzisiaj sytuacja może się pogorszyć, bo synoptycy zapowiadają kolejne opady i silny wiatr.

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że wojska Władimira Putina może zatrzymać jedynie Donald Trump. Stwierdził, że Kreml nie chce dialogu z Kijowem i szuka sposobów, by niknąć bezpośrednich rozmów na temat zakończenia wojny.

Zełenski: myślę, że Putin się go boi

Zełenski: myślę, że Putin się go boi

Źródło:
PAP

Z informacji podanych przez Federalne Biuro Śledcze (FBI) wynika, że sprawca zamachu terrorystycznego w Nowym Orleanie działał sam. Agencja Reutera ujawniła nagrania, na których widać atak przeprowadzony przez Shamsuda-Din Jabbara.

Ujawniono nagranie z ataku w Nowym Orleanie

Ujawniono nagranie z ataku w Nowym Orleanie

Źródło:
PAP

Kierowcą tesli, która eksplodowała przed Trump International Hotel w Las Vegas, był 37-letni Matthew Livelsberger - potwierdziły władze. Był czynnym żołnierzem armii z Colorado Springs. Policja przekazała, że działał sam.

Wybuch tesli przed hotelem Trumpa. Kierowcą był żołnierz

Wybuch tesli przed hotelem Trumpa. Kierowcą był żołnierz

Źródło:
Reuters

Rozmawiałem z ministrem finansów Andrzejem Domańskim i wiem, że pracuje nad rozwiązaniem tego węzła gordyjskiego, który nam uplótł Sąd Najwyższy - powiedział w "Jeden na jeden" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec w sprawie wypłaty pieniędzy dla PiS.

Grabiec: Rozmawiałem z ministrem Domańskim. Rozwiązanie, które przyjmie, będzie zgodne z prawem

Grabiec: Rozmawiałem z ministrem Domańskim. Rozwiązanie, które przyjmie, będzie zgodne z prawem

Źródło:
TVN24

Holenderskie archiwum opublikowało zdigitalizowaną listę blisko pół miliona nazwisk osób skazanych i podejrzanych o kolaborację z okupacyjnymi władzami nazistowskich Niemiec - poinformowała agencja Reutera. Po wojnie przed sądem stanęło około 20 procent tych, których nazwiska znalazły się na liście.

Opublikowali nazwiska podejrzanych o kolaborację z III Rzeszą

Opublikowali nazwiska podejrzanych o kolaborację z III Rzeszą

Źródło:
PAP

Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (DBR) prowadzi dochodzenie w sprawie nadużyć władzy i dezercji w brygadzie im. Anny Kijowskiej, częściowo szkolonej we Francji i zaopatrywanej tam w broń i sprzęt wojskowy. Według znanego ukraińskiego dziennikarza śledczego Jurija Butusowa, z brygady zdezerterowało około 1700 żołnierzy, większość z nich jeszcze przed wysłaniem jednostki na front, a 50 w trakcie szkolenia we Francji.

"Nadużycia władzy i dezercje". Śledczy badają sprawę ukraińskiej brygady

"Nadużycia władzy i dezercje". Śledczy badają sprawę ukraińskiej brygady

Źródło:
PAP

W kamienicy przy ul. Mostowej w centrum Poznania doszło do pożaru. W związku z zagrożeniem zdecydowano o ewakuowaniu 30 osób. W działaniach gaśniczych uczestniczyło 14 zastępów straży pożarnej.

Pożar kamienicy w centrum Poznania. 30 osób ewakuowanych

Pożar kamienicy w centrum Poznania. 30 osób ewakuowanych

Źródło:
PAP

W piątek w centrum Warszawy będą protestować rolnicy. Manifestacja jest zaplanowana w godzinach 14.00-23.00. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą trasami objazdowymi.

Protest rolników w centrum. Autobusy pojadą objazdami

Protest rolników w centrum. Autobusy pojadą objazdami

Źródło:
PAP

W nocy w stolicy poprószył śnieg. Nawierzchnia jezdni i chodników może być śliska. 170 posypywarek wyjechało nad ranem na stołeczne ulice. Ruch jest jednak mniejszy, drogi są przejezdne.

Ślisko na drogach. Na ulice wyjechały wszystkie posypywarki

Ślisko na drogach. Na ulice wyjechały wszystkie posypywarki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Dwie osoby zginęły, a 18 zostało rannych w wyniku katastrofy niewielkiego samolotu, który w czwartek spadł na magazyn w pobliżu lotniska w Fullerton w Kalifornii, około 40 kilometrów od Los Angeles. Z pobliskich firm ewakuowano kilkaset osób.

Katastrofa samolotu. Tuż po starcie spadł na magazyn

Katastrofa samolotu. Tuż po starcie spadł na magazyn

Źródło:
PAP

Dominikana deportowała w 2024 roku ponad 276 tysięcy Haitańczyków, przekazały władze tego kraju. Deportacje nasiliły się zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Popularna wśród turystów Dominikana jest jedynym krajem mającym granicę lądową z pogrążonym w chaosie Haiti, którego mieszkańcy masowo uciekają w poszukiwaniu bezpieczeństwa i pracy.

Masowe deportacje z turystycznego raju. Ćwierć miliona osób wywieziono na granicę

Masowe deportacje z turystycznego raju. Ćwierć miliona osób wywieziono na granicę

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Siły Obronne Izraela poinformowały o operacji komandosów, której finałem było zniszczenie podziemnej irańskiej fabryki pocisków rakietowych w Syrii. W ataku uczestniczyły cztery ciężkie śmigłowce transportowe i dwa szturmowe, 21 myśliwców, pięć dronów oraz 14 samolotów szpiegowskich.

"Jedna z najbardziej śmiałych operacji sił specjalnych". Izrael pokazał nagranie

"Jedna z najbardziej śmiałych operacji sił specjalnych". Izrael pokazał nagranie

Źródło:
PAP
Miliarder dzieli i łączy. Pekin też stawia na Elona Muska. Co zrobi Trump?

Miliarder dzieli i łączy. Pekin też stawia na Elona Muska. Co zrobi Trump?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl

Inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej nastąpi w piątek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Na uroczystości głos zabiorą premier Donald Tusk oraz szef Rady Europejskiej Antonio Costa. Wcześniej wezmą udział w dwustronnym spotkaniu.

Tusk i Costa zainaugurują "prezydencję otwierającą"

Tusk i Costa zainaugurują "prezydencję otwierającą"

Źródło:
PAP

Jednostka południowokoreańskiej armii i ochrona uniemożliwiły śledczym aresztowanie zawieszonego w wykonywaniu obowiązków prezydenta Korei Południowej Jun Suk Jeola. Po sześciu godzinach funkcjonariusze Biura Ścigania Korupcji wśród Wysoko Postawionych Urzędników wycofali się z rezydencji Juna. 64-letni Jun jest objęty dochodzeniem w sprawie buntu politycznego, którego miał się dopuścić - przestępstwo to jest zagrożone karą śmierci.

Wojsko zablokowało aresztowanie prezydenta. Śledczy musieli się wycofać

Wojsko zablokowało aresztowanie prezydenta. Śledczy musieli się wycofać

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Co tak na prawdę wydarzyło się w Rumunii i kto za kim tam stał? Dziennikarskie śledztwo ujawnia kulisy zaskakującej kampanii prorosyjskiego kandydata na prezydenta. Kampania była zaskakująca, bo skuteczna, mimo że kandydat nieznany. Teraz zaskoczenia tylko się mnożą, a nie wszystkie swoje źródła mają na Kremlu. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Ślady prowadzą nie tylko na Kreml. "Intryga wymknęła się spod kontroli"

Ślady prowadzą nie tylko na Kreml. "Intryga wymknęła się spod kontroli"

Źródło:
TVN24

Najbliższe dni przyniosą spektakularne zjawiska na niebie. Już dziś w nocy będziemy mogli oglądać przelatujące nad naszymi głowami Kwadrantydy - pierwszy rój meteorów w tym roku. Z kolei wieczorem w sobotę dojdzie do zakrycia Saturna przez Księżyc.

Przed nami dwa spektakularne zjawiska

Przed nami dwa spektakularne zjawiska

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", nocneniebo.pl

Coming out Andrzeja Stękały to przede wszystkim historia miłości i straty. Polski skoczek pisze o swoim wieloletnim partnerze, który zmarł i zostawił po sobie ogromną pustkę. Mierzył się z żałobą, nie miał siły mierzyć się ze skocznią. Publicznie milczał - do teraz. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Marzeniem było wygrać konkurs w Zakopanem i stanąć na podium z partnerem"

"Marzeniem było wygrać konkurs w Zakopanem i stanąć na podium z partnerem"

Źródło:
TVN24

Ponad połowa Polaków (55 procent) deklaruje, że chciałaby się przenieść do innego kraju. Pytani o konkretne miejsce, respondenci najczęściej wskazywali Hiszpanię, wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Jakie inne państwa wymieniali?

Zapytano Polaków, czy chcieliby się przenieść do innego kraju. Wygrywa jeden kierunek

Zapytano Polaków, czy chcieliby się przenieść do innego kraju. Wygrywa jeden kierunek

Źródło:
PAP, arc.com.pl

Mnożą się sygnały pogorszenia sytuacji gospodarczej w Rosji, co przyznają szefowie rosyjskich firm, nawet tych szczególnie bliskich Kremlowi - pisze w czwartek "Le Monde".

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

Źródło:
PAP

Ferie zimowe w szkołach rozpoczynają się już za dwa tygodnie. Uczniowie i nauczyciele z różnych części Polski wypoczną w czterech terminach. Przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 20 stycznia a 26 lutego.

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Źródło:
PAP

W 2024 roku sądy ogłosiły 21,2 tysiąca upadłości konsumenckich. To historyczny rekord. Zbankrutowało już prawie 116 tysięcy Polaków - czytamy w piątkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".

Nowy rekord upadłości

Nowy rekord upadłości

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w grudniu 2024 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl - najczęściej czytaną witryną newsowych stacji telewizyjnych. Także cały 2024 rok TVN24 i "Fakty" TVN zakończyły na czele zestawień w swoich kategoriach.

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl
Jak Donald Trump urządzi nam świat, cz. 2. Czeka nas starcie gigantów?

Jak Donald Trump urządzi nam świat, cz. 2. Czeka nas starcie gigantów?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

W losowaniu Lotto 31 grudnia 2024 roku padła szóstka. Główna wygrana wyniosła ponad 19,4 miliona złotych, a szczęśliwy zakład kupiono w Lubinie - poinformował Totalizator Sportowy. We wtorek wygrano także w Eurojackpot - 1,1 miliona złotych, a w środę - w Ekstra Pensji.

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Źródło:
PAP, tvn24.pl

5,2 promila alkoholu w organizmie miał 56-letni kierowca zatrzymany w Polanowie (województwo zachodniopomorskie). Policję wezwali świadkowie zaniepokojeni zachowaniem mężczyzny. Sylwestra spędził w areszcie.

Miał 5,2 promila, spędził sylwestra w areszcie.  "Niechlubny rekord"

Miał 5,2 promila, spędził sylwestra w areszcie. "Niechlubny rekord"

Źródło:
tvn24.pl

Jocelyn Wildenstein nie żyje. Pochodząca ze Szwajcarii celebrytka zmarła we wtorek w swoim apartamencie w Paryżu. Rozpoznawalność zdobyła za sprawą zamiłowania do ekstrawaganckiego stylu życia i operacji plastycznych. Ze względu na te ostatnie zyskała przydomek "kobieta kot".

Nie żyje Jocelyn Wildenstein, słynna "kobieta kot"

Nie żyje Jocelyn Wildenstein, słynna "kobieta kot"

Źródło:
CNN, The Guardian