Słowiańskie łodzie z czasów wikingów, sztuka szkutnicza, zabytki wydobyte w czasie podwodnych badań archeologicznych - tak ma wyglądać nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego. Placówka ma powstać w Łebie w ciągu najbliższych trzech lat.
Projekt nowego, łebskiego oddziału NMM to "propozycja nowoczesnej bryły, interesująco otwartej w kierunku promenady i kanału portowego". - Doskonale wpisującej się zarówno w nadmorski klimat, jak i planowany charakter instytucji. Dynamiczna forma ma budzić skojarzenia z działaniem wiatru – zapowiadają muzealnicy.
Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie będzie kolejnym, dziesiątym oddziałem NMM w Gdańsku. Muzeum ma powstać w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku.
W konkursie wzięło udział dziewięć pracowni architektonicznych. Zwycięska - warszawskie biuro Plus3 Architekci Sp. z o.o. - istnieje od 1999 roku.
Eksponaty wydobyte w czasie podwodnych badań
Nowe muzeum będzie zajmowało kilka hal. W jednej z nich planowana jest aranżacja słowiańskich łodzi z czasów wikingów, a także ówczesnej sztuki szkutniczej. W kolejnych salach znajdą się zabytki wydobyte w czasie podwodnych badań archeologicznych. Część ekspozycji będzie także poświęcona rybołówstwu morskiemu oraz ratownictwu morskiemu.
- Chcielibyśmy, żeby wzorem muzeum Łodzi Wikingów w Oslo czy Roskilde można było zaprezentować kilka ciekawych jednostek zbudowanych przez Słowian, a tym samym pokazać dziedzictwo morskie ludności, która była partnerem i rywalem Skandynawów w X-XII wieku. Posiadamy w naszych bogatych zbiorach wraki łodzi słowiańskich, odkryte na Oruni koło Gdańska, w wodach Zatoki Puckiej i znad jeziora Łebsko – przypomniał dyrektor NMM, dr Jerzy Litwin.
Dodał, że europejskie muzea prezentujące tematykę związaną z kulturą z czasów wikingów cieszą się ogromną popularnością wśród zwiedzających.
Nowa placówka ma powstać w ciągu najbliższych trzech lat. Obecnie muzeum poszukuje środków na jego budowę.
"Jesteśmy pewni frekwencji"
- Łeba to ważny punkt turystyczny, więc jesteśmy pewni frekwencji w okresie turystycznym, ale i poza sezonem. Chcemy, żeby obiekt był otwarty cały rok: otwarty na potrzeby mieszkańców, regionu, żeby służył lokalnej społeczności – podkreśla Jerzy Litwin.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Narodowe Muzeum Morskie