Pół miliona kilometrów miedzianych kabli, 160 kamer, tablice świetlne i nowe sygnalizatory. W Łodzi ruszyła budowa systemu sterowania ruchem, który ma objąć niemal każde skrzyżowanie ze światłami. Wartość inwestycji to 78 mln złotych.
Autobus zbliża się do skrzyżowania. Zainstalowany w pojeździe nadajnik GPS komunikuje się z system, a ten automatycznie zmieni sygnalizację, żeby pasażerowie nie musieli czekać - tak już w przyszłym roku ma działać system sterowania ruchu, który powstaje w Łodzi.
Korzystać z niego mają pasażerowie wszystkich autobusów i tych tramwajów, które poruszają się na trasach Łódzkiego Tramwaju Regionalnego (łączącego północ z południem miasta) oraz po remontowanej właśnie trasie W-Z.
- Budujemy pierwszy w Polsce obszarowy system sterowania ruchem o tak dużym zasięgu - podkreśla Marcin Duzinkiewicz, przedstawiciel wykonawcy inwestycji.
System ma kosztować 78 mln złotych i działać na 230 łódzkich skrzyżowaniach.
- Wszystkich skrzyżowań z sygnalizacją mamy w Łodzi 270. System obejmie w całości najbardziej zurbanizowany teren miasta - mówi Wojciech Kubik z Zarządu Dróg i Transportu.
Prace mają zakończyć się pod koniec 2015 roku.
Komputer zmieni światła, ostrzeże o korkach...
W ramach inwestycji ma powstać także nowe centrum operacyjne. Będą tam spływać wszystkie informacje z łódzkich dróg.
- W Łodzi mamy stare centrum, gdzie operatorzy mogą na bieżąco decydować o kolejności zmiany świateł. W nowym centrum system będzie w całości obsługiwany przez komputer, a operatorzy będą tylko nadzorować pracę - wyjaśnia Kubik.
Na głównych ulicach zamontowanych ma zostać dziewięć tablic o zmiennej treści, na których będą wyświetlane informacje o utrudnieniach w ruchu i korkach.
...i zastąpi drogówkę
W ramach systemu, na łódzkich ulicach pojawi się też 160 nowych kamer. Wśród nich będzie 30 urządzeń rozpoznających tablice rejestracyjne. Umożliwi to odcinkowy pomiar prędkości samochodów przejeżdżających przez miasto.
Wykonawca inwestycji podkreśla, że montaż systemu będzie wymagał prowadzenia prac w całym mieście. Trzeba będzie położyć 500 tys. km miedzianych kabli i zbudować 50 km kanalizacji kablowej. Na przystankach komunikacji miejskiej mają pojawić się elektroniczne tablice informacyjne dla pasażerów.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: bż/r / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź