Szkoła Podstawowa w Brzustowie (woj. łódzkie) nie zgłosiła szóstoklasistów do odbywających się dzisiaj sprawdzianów. - Sprawa dotyczy 9 uczniów - informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi. Dzieci przystąpią do sprawdzianu dopiero w czerwcu. Z zamieszania będzie musiała wytłumaczyć się dyrekcja szkoły.
O problemach uczniów szkoły w powiecie tomaszowskim poinformowała we wtorek szefowa Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, Danuta Zakrzewska.
- O godz. 9, w momencie rozpoczęcia sprawdzianu, dyrektorka zadzwoniła do OKE i poinformowała, że do placówki nie dotarły arkusze egzaminacyjne - mówi Danuta Zakrzewska.
Dopiero potem okazało się, że szkoła nie dopilnowała obowiązku i nie zgłosiła uczniów do sprawdzianu.
Szkoła w Brzustowie to niewielka placówka w powiecie tomaszowskim. Do dzisiejszego sprawdzianu miało przystąpić w niej 9 uczniów.
Będzie się tłumaczyć
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna wystąpiła do dyrektorki szkoły o pisemne wytłumaczenie, dlaczego nie zostały spełnione niezbędne formalności przed sprawdzianem. Komisja zaapelowała też do placówki o zapisanie uczniów na dodatkowy, czerwcowy termin. O zamieszaniu został też poinformowany wójt gminy, na terenie której znajduje się szkoła.
- Uczniowie będą mogli zmierzyć się z arkuszami 3 czerwca, w tym samym czasie, co każdy inny uczeń, który nie mógł przystąpić do sprawdziany z powodu choroby lub ważnego wypadku losowego - tłumaczy Danuta Zakrzewska, szefowa OKE w Łodzi.
Przeprosiny i szukanie winnych
Jan Żerek, sekretarz gminy Inowłódz na terenie której leży szkoła w Brzustowie podkreśla, że sprawa zostanie "dokładnie wyjaśniona". Dodaje przy tym, że wina obecnej dyrektorki na pewno nie jest jednoznaczna.
- Obowiązki dyrektora pełni ona dopiero od stycznia, a termin zgłaszania uczniów do egzaminu mijał w listopadzie - podkreśla Jan Żerek.
Poprzednia szefowa placówki odeszła na inne stanowisko. Jak podkreślają w gminie Inowłódz - zrobiła to na własną prośbę.
- Jestem daleki od stawiania zarzutów konkretnym osobom na tym etapie. Musimy dokładnie sprawdzić wersję Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i skonfrontować ją z tłumaczeniem szkoły - zaznacza sekretarz gminy.
Przedstawiciele gminy Inowłódz zapewnili, że za zamieszanie przeprosiny usłyszeli już uczniowie i ich rodzice. Dyrektorka szkoły w Brzustowie nie chciała dzisiaj z nami rozmawiać.
Ostatni taki sprawdzian
Sprawdzian, zwany kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma skontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie. Do pisemnego sprawdzianu przystąpiło w tym roku ponad 350 tys. szóstoklasistów w całej Polsce. Są oni ostatnim rocznikiem, który zdaje sprawdzian w formule obowiązującej od 2002 r. Uczestnictwo w nim jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej.
Wyniki uzyskane przez uczniów ze sprawdzianu (wyrażone są w punktach, osobno dla każdej z umiejętności) umieszczone będą na specjalnych zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną; szóstoklasiści dostaną je na zakończenie roku szkolnego wraz ze świadectwami.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24