Zakończył się ogólnopolski sprawdzian dla szóstoklasistów. Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, egzamin przebiegał prawidłowo, nie odnotowano odstępstw od procedur z wyjątkiem jednej szkoły w woj. łódzkim.
Sprawdzian trwał 60 minut. Dla uczniów z różnymi dysfunkcjami czas trwania sprawdzianu mógł być przedłużony o 30 minut. Testy rozwiązane przez szóstoklasistów były zakodowane. Sprawdzą je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Jak poinformowała CKE, egzamin przebiegał prawidłowo i - z wyjątkiem jednej szkoły w woj. łódzkim - nie odnotowano odstępstw od procedur. Mowa o szkole w Brzustowie, która nie zgłosiła swoich uczniów do egzaminu. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT
Sprawdzian wiedzy i umiejętności
Sprawdzian, zwany kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma skontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnego wypadku losowego nie mógł przystąpić do sprawdzianu we wtorek, będzie go pisać w drugim terminie - 3 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz. Uczniowie, którzy w ogóle nie przystąpią do sprawdzianu w tym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i zgłosić się na egzamin za rok.
Im lepszy wynik, tym lepsze gimnazjum
Jeśli szóstoklasista zamierza kontynuować naukę w gimnazjum rejonowym, to liczba uzyskanych przez niego punktów ze sprawdzianu nie ma większego znaczenia - i tak zostanie przyjęty do szkoły. W przypadku wyboru gimnazjum spoza rejonu czy szkół prywatnych i społecznych wynik sprawdzianu może decydować o tym, czy uczeń zostanie przyjęty do szkoły. Sprawdzianu nie można powtórzyć z powodu słabego wyniku. Wyniki uzyskane przez uczniów ze sprawdzianu (wyrażone są w punktach, osobno dla każdej z umiejętności) umieszczone będą na specjalnych zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną; szóstoklasiści dostaną je na zakończenie roku szkolnego wraz ze świadectwami.
Za rok nowa forma egzaminu
Od 2015 r. będzie obowiązywała nowa formuła sprawdzianu. Będzie się on składał z dwóch części. Pierwsza z nich sprawdzać będzie wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym. Ta część sprawdzianu ma potrwać 80 minut. Po części pierwszej i przerwie szóstoklasista przystąpi do drugiej części egzaminu - testu z języka obcego. Zgodnie z nową podstawą programową wszyscy uczniowie już od pierwszej klasy obowiązkowo uczą się języka obcego. Do wyboru jest sześć języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski. Ta część egzaminu potrwa 45 minut. Wyniki sprawdzianu wyrażone w procentach będą osobno podane z części pierwszej (z wyszczególnieniem wyniku dla zadań z języka polskiego i matematyki) i osobno z drugiej. Ma to umożliwić porównywanie wyników uzyskanych przez uczniów z danych przedmiotów na wszystkich etapach edukacji.
Autor: ktom//tka / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24