Debata nad projektem nowelizacji ustawy o TK przełożona

[object Object]
SEJM_16_rel.jpgtvn24
wideo 2/25

Sejmowa debata nad projektem nowelizacji ustawy o TK nie odbędzie się - tak jak pierwotnie było planowane - w poniedziałek wieczorem. Ten punkt porządku obrad zostanie rozpatrzony w innym terminie - wynika z informacji, która wieczorem pojawiła się na stronie internetowej Sejmu. Prace sejmowej komisji ustawodawczej, która rozpatruje projekt trwają z przerwami od przedpołudnia. Partia rządząca zgłosiła 19 poprawek.

22:24

Przed głosowaniami, które na sali plenarnej rozpoczęły się po godz. 21, nie udało się zakończyć prac komisji. Debata na projektem była zaplanowana w Sejmie po głosowaniach. Komisja ma wznowić prace po głosowaniach. Do rozpatrzenia zostały jej jeszcze dwie poprawki z 19, które do swojego projektu zgłosili posłowie PiS.

22:20

Sejmowa debata nad projektem nowelizacji ustawy o TK nie odbędzie się - tak jak pierwotnie było planowane - w poniedziałek wieczorem. Ten punkt porządku obrad zostanie rozpatrzony w innym terminie - wynika z informacji, która wieczorem pojawiła się na stronie internetowej Sejmu.

21:25

Sejm wznowił obrady.

21:15

Przerwa w obradach komisji. Posłowie idą na obrady Sejmu.

20:58

20:47

20:46

PiS przegłosował wniosek o skrócenie wystąpień posłów do dwóch minut. - Nie możemy pozwalać na niemerytoryczne, obstrukcyjne wystąpienia - powiedział Marek Ast.

20:06

Odbyło się ponowne głosowanie. PiS przegłosowało wniosek. Prace komisji nadal trwają.

19:43

PiS przegłosował wniosek o reasumpcję głosowania ws. przerwy. Będzie powtórzone.

19:36

Sejmowa komisja ustawodawcza przegłosowała przerwę do 7 stycznia. Wniosek złożyła Nowoczesna. Jak argumentowała posłanka tej partii Kamila Gasiuk-Pihowicz, komisja musi mieć czas na zapoznanie się z opiniami, w tym opinią Prokuratora Generalnego.

W głosowaniu 12 posłów opowiedziało się za ogłoszeniem przerwy, zaś 11 przeciw. Przewodniczący Marek Ast (PiS) ogłosił pięć minut przerwy, a posłowie opozycji wyrazili oklaskami głośną radość z ogłoszenia przerwy i zwracali uwagę, że wniosek dotyczył przerwy do 7 stycznia.

Stanisław Piotrowicz (PiS) zgłosił wniosek o reasumpcję głosowania. PiS argumentował, że w głosowaniu wzięli udział posłowie spoza komisji. Przeciw takiej decyzji zaprotestowała opozycja, argumentując, że nic takiego nie miało miejsca. - Wszystko jest nagrane - wskazywała opozycja.

Część posłów opuściła salę, podczas gdy przewodniczący komisji chciał ponownie przeprowadzić głosowanie. Przewodniczący w związku z tym ogłosił pięć minut przerwy, by posłowie mogli wrócić na salę. Po kilku minutach opozycja wróciła na salę, trwa głośny spór o to głosowanie.

19:23

18:59

Kolejne spięcie polityków PO i PiS. Krystyna Pawłowicz przerywa Robertowi Kropiwnickiemu. - Pani profesor, zawsze było tak, że jak coś się pani nie podobało, to pani wychodziła i było w porządku - odpowiada poseł PO. Marek Ast apeluje o "unikanie osobistych wycieczek".

18:36

Przegłosowano już 14 z 19 zaproponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość poprawek.

18:36

Komisja zarekomendowała przyjęcie poprawki, zgodnie z którą rozprawa przed TK co do zasady nie mogłaby się odbyć wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, zaś dla spraw orzekanych w pełnym składzie - po upływie sześciu miesięcy.

Przeciw takiemu zapisowi protestowały PO i Nowoczesna. - Ta regulacja nie ma żadnego uzasadnienia ani w praktyce, ani w konieczności - powiedział Robert Kropiwnicki (PO). Zwrócił uwagę, że od lat państwo dąży do przyspieszenia postępowań przed sądami, a tymczasem w przypadku pytań prawnych sądów do TK ten ostatni będzie związany - jak powiedział poseł - "odległymi terminami".

Z kolei Barbara Dolniak (Nowoczesna) pytała, dlaczego PiS w jednych przypadkach wprowadza trzymiesięczny termin, a w innych - sześciomiesięczny. Natomiast przedstawiciel Biura Legislacyjnego powiedział, że są wątpliwości, czy poprawka nie wykracza poza zakres projektu.

- Dzisiaj sprawy przed Trybunałem są rozpatrywane w terminach wielokrotnie dłuższych, niż to by wnikało z proponowanych zapisów. (...) Długo, długo nie będzie tak, żeby te terminy były przeszkodą - odpowiedział Waldemar Buda (PiS).

18:17

Prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka opuścił obrady komisji ustawodawczej - poinformował na Twitterze Krzysztof Brejza.

17:59

Poseł Krzysztof Brejza (PO) apeluje, aby udzielić głosu prawnikowi z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Marek Ast: będzie na to czas.

17:46

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej składa wniosek o przerwanie obrad w celu konsultacji prawnych. Wniosek komisja odrzuciła.

17:24

Terminy rozpraw albo posiedzeń niejawnych, na których rozpoznawane są wnioski, wyznaczane są według kolejności wpływu spraw do TK - głosi poprawka do noweli ustawy o TK autorstwa PiS, którą poparła sejmowa komisja. - To spowoduje kolejny absurd. Wiele spraw, które trafiają do TK, można obecnie połączyć do wspólnego rozpoznania - wskazał Borys Budka (PO). Dodał, że po wprowadzeniu takiego przepisu nie wiadomo, czy sprawy, które wpłynęły do TK w różnych terminach będzie można połączyć. Według posłów opozycji, taki przepis może także stanowić wkroczenie w autonomię władzy sądowniczej.

Za poprawką głosowało 14 posłów, dziewięciu było przeciw, zaś jeden wstrzymał się od głosu.

16:58

Były minister sprawiedliwości Borys Budka skomentował na Twitterze swoją utarczkę słowną z posłanką Pawłowicz.

16:48

Nowoczesna chce wykreślenia zmiany numer pięć. Zakłada ona, że Trybunał musi rozpatrywać sprawy na publicznej rozprawie tylko na życzenie uczestnika postępowania. Wniosek został odrzucony, propozycja została przyjęta.

16:13

Budka zwraca się do przewodniczącego komisji, aby zarządzić przerwę w celu zapytania Krajowej Rady Sądownictwa czy poprawki były z nią konsultowane. Marek Ast nie zgadza się na to.

15:46

Komisja zdecydowała, że sędziowie TK będą składać ślubowanie przed prezydentem, a nie przed marszałkiem Sejmu. - Chce wyjść na przeciw gorącym prośbom, zgłoszonym na sali sejmowej. Posłom opozycji nie podoba się składanie zaprzysiężenia przed Sejmem, to proponujemy ślubowanie przed prezydentem - mówi Pawłowicz.

15:41

- Poseł Mularczyk udaje, że naprawia coś, co jest niezgodne z Konstytucją - powiedział Borys Budka (PO). Krzyczy na niego posłanka Krystyna Pawłowicz (PiS). - Nie kłam Budka! - mówi Pawłowicz.

15:21

Posłowie powoli zbierają się na sali. Obrady komisji zostaną wznowione niebawem.

15:21

Wznowiono obrady komisji ustawodawczej.

14:32

Komisja miała zebrać się o 14.30. Posłowie wciąż jednak znajdują się na sali plenarnej.

14:16

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu.

14:04

Za chwilę początek dwudniowego posiedzenia Sejmu.

13:57

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk i Stanisław Piotrowicz rozmawiają z dziennikarzami. - Bronimy niezawisłości sędziowskiej - ocenia Piotrowicz. - Przed nami jeszcze szereg poprawek. Wychodzimy naprzeciw - ocenia Mularczyk.

Piotrowicz po obradach sejmowej komisji
Piotrowicz po obradach sejmowej komisjitvn24
13:48

Komisja zarządziła przerwę do godz. 14.30.

13:47

W głosowaniu przyjęto poprawkę trzecią.

13:46

Do uchwalenia komisji pozostała poprawka trzecia. Zakłada ona, aby Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego podejmowało uchwały większością 2/3 głosów w obecności co najmniej 13 sędziów.

13:38

Komisja przegłosowała pięć poprawek jednocześnie. Stosunkiem głosów 15:10.

13:25

Nowy dyrektor Biura Analiz Sejmowych, po tym jak posłowie opozycji byli zdziwieni, że zajął miejsce obok posłów-wnioskodawców, czyli PiS: To mój pierwszy dzień w pracy, usiadłem tam, gdzie mi pokazano. Nie jestem autorem tych przepisów (zgłoszonych przez PiS - red.), czytam je teraz na bieżąco - tłumaczy.

Nowy szef BAS po prawicy Pawłowicz. "Usiadłem i tyle, i siedzę sobie"
Nowy szef BAS po prawicy Pawłowicz. "Usiadłem i tyle, i siedzę sobie"tvn24
13:13

Komisja odrzuciła kolejny wniosek o ogłoszenie przerwy.

13:13

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna): Wszelkie wnioski o pogłębioną, merytoryczną opinię są odrzucone. Wnioski o przerwę są odrzucane. To niepokojące, to ograniczanie praw opozycji. Nie jesteśmy sportowcami, sprinterami - jesteśmy posłami, prawnikami.

12:58

Proszę nie histeryzować - apeluje posłanka PiS, Krystyna Pawłowicz. Jej zdaniem dziś nie ma żadnej społecznej kontroli nad zachowaniem sędziów Trybunału, dlatego prezydent powinien prawo reagować na to w "rażących przypadkach".

12:51

Kropiwnicki (PO): Ten dokument wywraca niezawisłość sędziowską. Chcecie grozić sędziom.

12:50

Takiego bubla nie było w historii komisji ustawodawczej Borys Budka (PO)

12:49

Budka (PO): Pani poseł Pawłowicz chciała wykreślenia przepisu o tym, że kompetencje Trybunału nie mogą pochodzić z ustaw, a tylko z konstytucji. Tymczasem w tej ustawie chce dopisać uprawnienie dla prezydenta, o którym nie wspomina konstytucja. Przy okazji dochodzimy do megaabsurdu, że prezydent, chcąc wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK, musiałby uzyskać kontrasygnatę premiera.

12:43

Jeden z posłów PO do posła PiS: Pan po prostu - używając młodzieżowego języka - nie kuma, co to jest niezawisłość sędziowska.

12:40

Posłowie spierają się o to, czy Sejm może mieć prawo do tego, by podejmować decyzję o wygaszeniu mandatu sędziego TK, jeśli taki wniosek złoży Zgromadzenie Ogólne TK.

12:33

Piotrowicz (PiS) tłumaczy - dziś Zgromadzenie Ogólne może samo złożyć sędziego TK z urzędu. Po zmianach musiałby to zaakceptować Sejm. Jestem przekonany o tym, że to wzmacnia niezawisłość sędziowską.

12:31

Jedna z posłanek opozycji: Wniosek należy do Zgromadzenia Ogólnego TK, ale to Sejm podejmie ostateczną decyzję. Nastąpi zachwianie między władzą ustawodawczą a sądowniczą. To może przenieśmy to na poziom sądów niższego szczebla?

12:18

Pawłowicz (PiS) przedstawia kolejne propozycje poprawek dotyczących Zgromadzenia Ogólnego TK. Chce, by "w szczególnie rażących" sytuacjach Zgromadzenie mogło wnioskować o złożenie sędziego Trybunału z urzędu. Po postępowaniu dyscyplinarnym taki wniosek trafiałby do Sejmu. - Wygasza mandat ten, który dokonuje wyboru - tłumaczy posłanka PiS.

Burzliwe obrady komisji ustawodawczej
Burzliwe obrady komisji ustawodawczejtvn24
12:14

Janusz Sanocki (niezrzeszony): Byłem zwolennikiem zmian, ale ten tryb prac mi się nie podoba. Niestety, musimy się trzymać ram ustalonych w pierwszym czytaniu - mówi poseł, twierdząc, że posłowie PiS się do tego nie stosują.

12:11

Marek Ast (PiS) mówi, że wnioski posłów zmierzają do "obstrukcji obrad".

12:06

Agnieszka Hanajczyk (PO) złożyła wniosek o to, by głosowanie w komisji miało charakter imienny. Okazuje się, że wniosek taki nie jest zgodny z regulaminem.

12:06

Poseł Marcin Święcicki (PO) chce przerwania obrad komisji do czasu, aż nie zostanie przygotowana analiza porównawcza, w której będzie zestawienie tego, jak wygląda odwoływanie sędziów w innych demokratycznych krajach. Wniosek odrzucono.

12:04

Kropiwnicki (PO) zgłasza wniosek formalny. Chce opinii Biura Analiz Sejmowych także dla dyskutowanej poprawki, a co za tym idzie - odroczenia posiedzenia na czas jej przygotowania. - To jest poważna zmiana ustrojowa - mówi Kropiwnicki.

12:02

Robert Kropiwnicki (PO) do posłów PiS: Chcecie państwo tym wnioskiem związać sędziów z Sejmem, prezydentem i ministrem sprawiedliwości. Żeby na wniosek tych ostatnich podejmować postępowanie dyscyplinarne wobec sędziów. To są standardy białoruskie.

12:01

Krzysztof Brejza (PO) zauważa, że głosu nie dostał przedstawiciel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, pomimo tego, że się zgłasza. Przewodniczący komisji Marek Ast (PiS) zapewnia, że udzieli głosu w odpowiednim momencie.

11:57

Arkadiusz Myrcha (PO): To stwarza kompetencję dla organu TK, jakim jest jego Zgromadzenie Ogólne, o której nie wspomina konstytucja.

11:54

Pawłowicz (PiS): Sejm sam z siebie nie wygasi mandatu. Będzie mógł to zrobić dopiero na wniosek Zgromadzenia Ogólnego TK, np. w przypadku śmierci czy zrzeczenia się sędziego. Sejm podejmie uchwałę na wniosek Trybunału, to nie narusza niezawisłości. - Bardzo proszę, żeby pan to zapamiętał - dodaje Pawłowicz.

11:48

Borys Budka po raz kolejny przekonuje, że i ta poprawka także nie znalazła w projekcie PiS. - Państwo wprowadziliście na pierwszym czytaniu projekt "light" - tłumaczy. I wraca do zaproponowanej poprawki. - W porównaniu do tych zmian to Białoruś jest demokratycznym państwem - dodaje poseł PO.

11:46

Poseł Pawłowicz (PiS) złożyła wniosek o przyjęcie drugiej poprawki - chodzi o to, by Sejm mógł wygasić mandat sędziego Trybunału. Borys Budka (PO): Czegoś takiego nie było w projekcie waszej ustawy. Ta poprawka realizuje chorą wizję tego, że Sejm będzie mógł ingerować w wygaszanie mandatu sędziego.

11:42

Komisja przyjęła pierwszą poprawkę: z ustawy o TK ma zniknąć zapis, że kompetencje Trybunału będą mogły być też określane przez ustawy. Ta poprawka nie znalazła się w pierwszym czytaniu i nie dotyczy projektu nowelizacji, którym zajmują się dziś posłowie. Dotyczy ustawy o TK, która już obowiązuje.

11:40

Wniosek o przerwę został odrzucony.

11:38

Nowoczesna złożyła wniosek, by Biuro Analiz Sejmowych wydało opinię, czy posłowie mogą zajmować się poprawką, o której nie było mowy w pierwszym czytaniu. Do tego czasu posiedzenie - zdaniem Nowoczesnej - powinno być odroczone.

11:37

Przypominamy, co 9 grudnia Trybunał orzekł w sprawie poprzedniej nowelizacji, której autorem był PiS. Jej kluczowe przepisy uznano za niezgodne z konstytucją.

11:35

Brejza (PO): Platforma nie złamała konstytucji. To wasz poprzedni projekt został zmiażdżony 9 grudnia przez Trybunał Konstytucyjny.

11:34

Pojawił się wniosek PiS o przejście do głosowania nad dyskutowaną poprawką. PO chce przełożyć posiedzenie na przyszły tydzień.

11:32

Poseł Stanisław Pięta (PiS) prosi o niezwłoczne przejście do dalszego procedowania.

11:28

Ast (PiS): Odbieram panu głos. Wiem, do czego zmierza ten wniosek - żebyśmy wycofali projekt. Nie wycofamy go.

11:27

Budka (PO) do Piotrowicza (PiS): Ja mam to szczęście, że się uczyłem tej konstytucji. Pan uczył się innej.

11:26

Państwo wprowadzacie stan nadzwyczajny. Chcemy, żebyście pracowali zgodnie z prawem Borys Budka (PO) do posłów PiS

11:25

Budka (PO): Państwo chcecie wprowadzić rzeczy, których nie ma w tym przedłożeniu (chodzi o projekt nowelizacji autorstwa PiS). W ten sposób łamiecie zasadę trzech czytań. Dokładacie szereg nowych artykułów.

11:21

Pawłowicz (PiS): Bez tej zmiany stwarza się niebezpieczną możliwość, że Trybunałowi będą przypisywane kompetencje w ustawach. Trzeba odróżnić kompetencje od czynności ceremonialnych, symbolicznych - reszta to "zabawy i tańce".

11:11

Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna) przychyla się do stanowiska posłów PO. Pojawił się wniosek o odrzucenie wszystkich nowych poprawek.

11:08

Po przerwie Krystyna Pawłowicz (PiS) ponawia wniosek o to, by z obecnej ustawy o TK zniknął zapis, że kompetencje Trybunału mogą być ustalane w drodze ustaw. Jej zdaniem powinna o tym przesądzać wyłącznie konstytucja. Posłowie PO powtarzają, że ten wniosek - dotyczący akurat tego przepisu - wychodzi po za zakres tego, co było w pierwotnym projekcie PiS. - To łamie standardy legislacji - mówi Robert Kropiwnicki (PO). Dodaje, że zaproponowana zmiana jest "szkodliwa".

Posiedzenie komisji ustawodawczej ws. TK
Posiedzenie komisji ustawodawczej ws. TK tvn24
11:04

Wznowiono posiedzenie komisji.

10:52

PILNE: Sprawozdanie z prac dzisiejszej komisji jeszcze dziś w Sejmie o 21:30. Głosowanie nad projektem jutro o godz. 16 - dowiedziała się reporterka TVN24.

10:48

Budka (PO): Mogę przypuszczać, że większość parlamentarna (obecna - red.) wie, że złamała konstytucję powołując 5 nowych sędziów TK. Stąd ten pośpiech, bo Trybunał ma się wypowiedzieć w sprawie uchwał, dzięki którym tego dokonano. Dlatego chcą sparaliżować prace TK.

10:45

Budka w rozmowie z dziennikarzami w przerwie komisji: Poruszamy się w oparach absurdu. Poseł PO wytyka błędy w propozycjach, jakie w swojej nowelizacji przedstawił PiS.

10:40

Ogłoszono 15 minut przerwy.

10:39

Krzysztof Brejza (PO) prosi o 30-minutową przerwę, po to by dostarczono posłom kopie zaproponowanych dziś autopoprawek.

10:39

Borys Budka (PO): Pani wniosek wychodzi poza zakres przewidziany na dziś. Proszę złożyć nowy projekt, kompleksową ustawę o Trybunale i dopiero wtedy będzie można zmieniać każdy artykuł ustawy o TK.

10:37

Krystyna Pawłowicz (PiS) zgłasza autopoprawkę, by kompetencje Trybunału mogły być określane tylko w konstytucji, a nie w drodze ustaw.

10:35

Brejza (PO) prosi o uzasadnienie dla autopoprawek, które chce dziś wprowadzić PiS. Przewodniczący komisji Marek Ast przechodzi do dalszego procedowania.

10:32

Borys Budka (PO): Przed głosowaniem przewodniczący nie dopuścił do głosu dwójki posłów. Pan uniemożliwił odpowiedzieć mi na słowa posła Mularczyka, że ta nowelizacja może coś naprawić. To jest nieprawda. Marek Ast (PiS): Panie poślę, zamknęliśmy dyskusję.

10:30

Za nami głosowanie. Wniosek o przeprowadzenie wysłuchania publicznego odrzucony.

10:27

Poseł Ast (PiS) odpowiada: szkoda że PO nie przeprowadziła nigdy wniosku o wysłuchanie publiczne. Nowoczesna także składa wniosek o wysłuchanie publiczne. Przeciwko obu wnioskom opowiada się Arkadiusz Mularczyk (PiS).

10:25

Brejza (PO): wnioskujemy o wysłuchanie publiczne ws. nowej ustawy o Trybunale w dniu 11 stycznia. Poseł dodaje, że w sprawie tego projektu pojawiło się bardzo wiele krytycznych opinii, m.in. ze strony Sądu Najwyższego czy korporacji prawniczych.

10:23

Krzysztof Brejza (PO) wraca do kwestii odwołania poprzedniej komisji: Przybyła strona społeczna, która zastała zamknięte drzwi. Im też należy się wytłumaczenie. Przepraszam ich w imieniu prezydium tej komisji.

10:20

Poseł PO złożył wniosek o przesunięcie dzisiejszego posiedzenia. Nie zgadza się z nim poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. - Ten wniosek jest skandaliczny - mówi parlamentarzysta.

10:19

Robert Kropiwnicki (PO): Odwołanie posiedzenia w czwartek odbyło się z naruszeniem regulaminu. To podważa legalność naszego dzisiejszego procedowania. Poseł Ast (PiS) - jak mówi - przyjął tę uwagę do wiadomości, ale nie zgadza się z nim i odbiera głos posłowi Platformy.

10:17

Poseł Marek Ast (PiS) przeprasza za odwołanie posiedzenia tej komisji w zeszłym tygodniu. Jak mówi, gdyby rozpoczęło się ono wtedy wieczorem, to potrwałoby do późnych godzin nocnych. Dziś, jak tłumaczy, posłowie na prace nad projektem mają "cały dzień".

10:16

Rozpoczyna się posiedzenie komisji ustawodawczej. Transmisja w TVN24.

Sejmowa komisja rozpoczęła prace
Sejmowa komisja rozpoczęła prace tvn24
10:15

Przed rozpoczęciem prac komisji, były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO) powiedział, że autopoprawki zaproponowane dziś przez PiS "idą w dobrą stronę". Dodał, że gdyby rządzący nie chcieli robić ustawy "na Gwiazdkę dla prezesa Kaczyńskiego", tylko daliby sobie na nią więcej czasu, to projekt nowelizacji byłby lepszy.

Budka: przemyślenia PiS idą w dobrym kierunku
Budka: przemyślenia PiS idą w dobrym kierunku tvn24
10:12

Tuż przed posiedzeniem komisji posłowie PiS poinformowali, że rezygnują ze swoich niektórych pomysłów na zmiany w Trybunale Konstytucyjnym.

10:09

Transmisję z posiedzenia komisji ustawodawczej będziecie mogli obejrzeć w TVN24. Czekamy na początek posiedzenia.

Autor: lukl,ts,kło/ja,rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W niedzielę w Rumunii odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Niespodziewanie najwyższy wynik zdobył skrajnie prawicowy radykał Calin Georgescu, startujący jako kandydat niezależny i "walczący z systemem". Na drugim miejscu uplasował się sondażowy faworyt - premier Marcel Ciolacu. Druga tura wyborów odbędzie się 8 grudnia.

Niespodzianka w pierwszej turze. Tego nie przewidziały sondaże

Niespodzianka w pierwszej turze. Tego nie przewidziały sondaże

Źródło:
PAP

Karol Nawrocki jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta. Europoseł Krzysztof Brejza z "pilną interwencją" do Instytutu Pamięci Narodowej. Nowe informacje w sprawie śmieci policjanta w Warszawie. Tragiczny wypadek w Przyłubiu, w którym zginęły dwie osoby. Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę karetki, która próbowała wwieźć pirotechnikę na stadion. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 25 listopada.

Partia Kaczyńskiego wskazała kandydata, "pilna interwencja" Brejzy, nowe informacje o śmierci policjanta

Partia Kaczyńskiego wskazała kandydata, "pilna interwencja" Brejzy, nowe informacje o śmierci policjanta

Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się po wylądowaniu na lotnisku w Antalyi w Turcji. Wszystkich 89 pasażerów i 6 członków załogi zostało bezpiecznie ewakuowanych.

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Źródło:
Reuters
Po 24 latach odnaleźli ojca, teraz znów muszą go szukać. "Modliliśmy się nad pustym grobem"

Po 24 latach odnaleźli ojca, teraz znów muszą go szukać. "Modliliśmy się nad pustym grobem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Na stacji benzynowej przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie jeden z samochodów uderzył w dystrybutor gazu, który zaczął się intensywnie wydobywać. Łącznie w wypadku uczestniczyło pięć samochodów. Jak przekazał młodszy brygadier Artur Kamiński z warszawskiej PSP, dwie osoby zostały poszkodowane. Strażacy ewakuowali ludzi przebywających na stacji oraz w pobliskiej restauracji, a także odcięli gaz i prąd.

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Źródło:
TVN24

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy pokazała dziennikarzom fragmenty szczątków nowego eksperymentalnego pocisku balistycznego średniego zasięgu Oriesznik, którego Rosjanie użyli do ataku na miasto Dniepr.

Nowa broń Putina. Tak wyglądają szczątki Oriesznika

Nowa broń Putina. Tak wyglądają szczątki Oriesznika

Źródło:
tvn24.pl

1006 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. W nocy Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak dronami na Kijów. Rosja werbuje jemeńskich bojowników Huti na wojnę z Ukrainą, obiecując im pracę i obywatelstwo, a następnie zmuszając do służby w armii i wysyłając na front. Rosyjskie zapasy broni z czasów radzieckich mają wyczerpać się pod koniec 2025 roku. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Kończą się zapasy radzieckiej broni, Rosja werbuje bojowników Huti

Kończą się zapasy radzieckiej broni, Rosja werbuje bojowników Huti

Źródło:
PAP

Publicznie wszyscy mówią, że to jest świetna decyzja, ale już nieoficjalnie jest na razie wyczekiwanie - mówiła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska o reakcji polityków PiS na kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta. - "Bez szału, ale do ukształtowania" - to jedna wiadomość od znanego polityka. "Mogło być lepiej, ale i mogło być gorzej" - to drugi SMS - cytowała Zalewska w programie "W kuluarach".

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Zlokalizowane w Albanii, ale finansowane przez włoski rząd ośrodki dla osób ubiegających się o azyl stoją puste. Policjanci oraz pracownicy socjalni, którzy zostali rozmieszczeni tam przez rząd, wrócili do swoich domów.

Miały tworzyć nowy model odpowiedzi na kryzys migracyjny. Ośrodki stoją puste

Miały tworzyć nowy model odpowiedzi na kryzys migracyjny. Ośrodki stoją puste

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW przestrzega przed zagrożeniami pogodowymi. Nadchodzące dni przyniosą nam powrót silnego wiatru, a miejscami będą snuły się gęste mgły. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl