Miliony na kampanię prezydencką. Komitet Andrzeja Dudy wydał najwięcej

Źródło:
PAP, TVN24
Kampania wyborcza w czasach pandemii
Kampania wyborcza w czasach pandemiiTVN24
wideo 2/21
Kampania wyborcza w czasach pandemiiTVN24

Ponad 28,6 miliona złotych - tyle wydał na kampanię prezydencką komitet Andrzeja Dudy. Komitet Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która była pierwszą kandydatką Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, przeznaczył na kampanię 7,8 miliona złotych. W połowie maja w wyścigu o fotel prezydenta zastąpił ją Rafał Trzaskowski a jego komitet wydał 9,5 miliona złotych. Tak wynika z danych udostępnionych przez Państwową Komisję Wyborczą.

Tegoroczne wybory prezydenckie początkowo zarządzone zostały przez marszałek Sejmu na 10 maja i głosowanie - z uwagi na pandemię COVID-19 - miało odbyć się w trybie korespondencyjnym. Finalnie jednak głosowanie nie odbyło się. Wybory zostały ponownie zarządzone na 28 czerwca, a druga tura odbyła się 12 lipca. Znaleźli się w niej ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Andrzej Duda został wybrany na drugą kadencję.

WYBORY PREZYDENCKIE 2020 - SERWIS SPECJALNY TVN24.PL >>>

Komitet Andrzeja Dudy wydał najwięcej

Jak wynika ze sprawozdań udostępnionych Polskiej Agencji Prasowej przez Państwową Komisję Wyborczą, komitet ubiegającego się w wyborach o reelekcję Andrzeja Dudy zgromadził 28 milionów 690 tysięcy złotych – cała kwota pochodziła z funduszu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Na kampanię wyborczą komitet Dudy wydał ponad 28 milionów 638 tysięcy złotych.

CZYTAJ NA KONKRET24: Hołownia, Biedroń, Kosiniak-Kamysz i inni przegrani: ile wydali na wybory? >>>

Z kolei komitet kandydata Koalicji Obywatelskiej, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zgromadził ponad 9 milionów 554 tysiące złotych, z czego 1 milion 237 tysięcy złotych pochodziło z wpłat od osób fizycznych, a 8 milionów 317 tysięcy złotych z funduszu wyborczego Platformy Obywatelskiej. Wydatki komitetu na kampanię to zaś ponad 9 milionów 551 tysięcy złotych.

Pierwotnie kandydatką KO na urząd głowy państwa była wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Jej komitet zgromadził 7 milionów 849 tysięcy złotych. Zdecydowana większość środków pochodziła z funduszu wyborczego Platformy Obywatelskiej - 7 milionów 844 tysiące złotych. Od osób fizycznych Kidawa-Błońska zebrała niewiele ponad 5 tysięcy złotych. Jej komitet wydał ponad 7 milionów 847 tysięcy złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Dworczyk o zaangażowaniu rządu w kampanię prezydencką
Dworczyk o zaangażowaniu rządu w kampanię prezydenckąTVN24

Na co poszły zgromadzone fundusze?

Środki masowego przekazu

Na kampanię w środkach masowego przekazu komitet Dudy przeznaczył 9 milionów 856 tysięcy złotych - z czego 2 miliony 537 tysięcy złotych na reklamę w telewizji, 2 miliony 720 tysięcy złotych na wynajem nośników plakatów, a 4 miliony 194 tysiące złotych na reklamę w internecie.

Natomiast komitet Trzaskowskiego wydał na kampanię w środkach masowego przekazu 4 miliony 327 tysięcy złotych - z czego na reklamę w telewizji 1 milion 83 tysiące złotych, na wynajem nośników plakatów 1 milion 644 tysiące złotych, a na reklamę w internecie 1 milion 599 tysięcy złotych.

Komitet Kidawy-Błońskiej zapłacił 1 milion 549 tysięcy złotych na reklamę w tym obszarze - z czego na reklamę w telewizji 1 milion 261 tysięcy złotych, na wynajem nośników plakatów 9 tysięcy złotych, a na reklamę w internecie 278 tysięcy złotych.

Szczerba: podczas kampanii wykorzystywano zasoby publiczne w celach promocyjnych
Szczerba: podczas kampanii wykorzystywano zasoby publiczne w celach promocyjnychTVN24

Materiały wyborcze

Kolejny punkt sprawozdań to wykonanie materiałów wyborczych. W kampanii Dudy przeznaczono na ten cel 10 milionów 162 tysiące złotych - z czego na plakaty wyborcze 5 milionów 523 tysiące złotych, na filmy reklamowe i spoty 1 milion 506 tysięcy złotych, a na reklamę w internecie 466 tysięcy złotych.

Trzaskowski na materiały wyborcze przeznaczył ponad 2 miliony 793 tysiące złotych - z czego na plakaty wyborcze 1 milion 649 tysięcy złotych, na filmy reklamowe i spoty - 624 tysiące złotych, a na reklamę w internecie - 192 tysiące złotych.

Kidawa-Błońska przeznaczyła na ten cel 3 miliony 36 tysięcy złotych - z czego na plakaty wyborcze 1 milion 368 tysięcy złotych, na filmy reklamowe i spoty - 971 tysięcy złotych, a na reklamę w internecie - 429 tysięcy złotych.

Podróże i spotkania wyborcze

Na podróże i noclegi Andrzej Duda wydał 1 milion 54 tysiące złotych, Rafał Trzaskowski - 269 tysięcy złotych, a Małgorzata Kidawa-Błońska - 246 tysięcy złotych.

Koszty spotkań wyborczych pochłonęły 4 miliony 912 tysięcy złotych z budżetu komitetu Andrzeja Dudy, z komitetu Rafała Trzaskowskiego - 1 milion 25 tysięcy złotych, a z komitetu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - 1 milion złotych.

Obietnice w czasie kampaniiTVN24

Wydatki pozostałych kandydatów

Ze złożonych wcześniej sprawozdań finansowych wynika, że komitet kandydata niezależnego Szymona Hołowni przeznaczył na kampanię wyborczą 7 milionów 447 tysięcy złotych, komitet Władysława Kosiniaka-Kamysza - 5 milionów 215 tysięcy złotych, komitet Roberta Biedronia - blisko 2 miliony 404 tysiące złotych, komitet Krzysztofa Bosaka - ponad 1 milion 996 tysięcy złotych, komitet Stanisława Żółtka - 262 tysiące złotych, komitet Włodzimierza Witkowskiego - 186 tysięcy złotych, komitet Marka Jakubiaka - ponad 27 tysięcy złotych.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym Państwowa Komisja Wyborcza ma sześć miesięcy na zbadanie sprawozdań i podjęcie uchwał w tej sprawie; może je przyjąć bez zastrzeżeń, przyjąć, wskazując uchybienia, albo odrzucić.

WSA uchylił decyzję premiera w sprawie wyborów kopertowych

W połowie września Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie organizacji wyborów prezydenckich, które miały się odbyć 10 maja w trybie korespondencyjnym. Uchylił on zarządzenie premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zlecenia przygotowywania kopertowych wyborów prezydenckich.

Bodnar o wyroku WSA w sprawie wyborów kopertowych: to, co napisał sąd jest bezwzględne
Bodnar o wyroku WSA w sprawie wyborów kopertowych: to, co napisał sąd jest bezwzględneTVN24

Wyrok był efektem skargi rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara do WSA z 29 kwietnia 2020 roku. Jego uzasadnienie ujawniła później "Gazeta Wyborcza", która podała, że według sądu swoją decyzją z 16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki złamał konstytucję dwukrotnie. Po pierwsze, chodzi o "przygotowanie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej wyłącznie korespondencyjnych, a więc w sposób, który nie gwarantował wyborcom wyborów równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, i sprzeczny był z obowiązującym prawem", co jest naruszeniem art. 127 ust. 1 konstytucji.

1. Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym.

Po drugie, jak wskazał sąd w uzasadnieniu, chodzi o "rażące naruszenie art. 7 konstytucji" i zapis, że "organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa". Sąd uznał, że decyzja Morawieckiego o powierzeniu Poczcie Polskiej organizacji wyborów kopertowych "została wydana bez podstawy prawnej".

Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

Poczta Polska domaga się rekompensaty

Ostatecznie majowe wybory nie odbyły się, a Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w artykule 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

1. Jeżeli w wyborach, o których mowa w art. 289 i art. 292, głosowanie miałoby być przeprowadzone tylko na jednego kandydata, Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza ten fakt w drodze uchwały, którą przekazuje Marszałkowi Sejmu, podaje do publicznej wiadomości i ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. 2. Marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14 dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw. Przepisy art. 289 § 2 i art. 290 stosuje się odpowiednio. 3. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio w przypadku braku kandydatów

ZOBACZ CAŁY KODEKS WYBORCZY >>>

Poczta Polska wystawia rachunek za wybory kopertowe
Poczta Polska wystawia rachunek za wybory kopertoweTVN24

Portal TVN24 ujawnił, że tak zwane wybory kopertowe miały kosztować Pocztę Polską przynajmniej 70 milionów złotych. 68 896 820 złotych - na taką kwotę opiewają faktury, które w związku z przygotowaniami do organizacji wyborów Poczcie Polskiej wystawiły co najmniej cztery firmy. Z dokumentów, do których dotarł portal TVN24, wynika, że poczta wypłaciła z tego tytułu już ponad 26 milionów złotych, choć wybory prezydenckie się nie odbyły.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin przyznał 29 września w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że Poczta Polska domaga się za podjęte wówczas przez spółkę działania rekompensaty w wysokości około 70 milionów złotych.

Ile żąda Poczta Polska od Skarbu Państwa? Sasin: Tyle, ile wydała. Demokracja kosztuje
Ile żąda Poczta Polska od Skarbu Państwa? Sasin: Tyle, ile wydała. Demokracja kosztujeTVN24

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Trzy uwolnione przez Hamas zakładniczki wróciły już do Izraela. W ośrodku recepcyjnym w kibucu Reim czekały na nie matki, które po ponad roku wzięły swoje córki w ramiona. Bliscy Romi Gonen, Emily Damari i Doron Steinbrecher nie kryli wzruszenia. Siły Obronne Izraela udostępniły wideo, na którym widać emocjonalną reakcję ojca Gonen w oczekiwaniu na jej powrót.

Mówiła, że uwierzy dopiero, gdy zobaczy ją żywą

Mówiła, że uwierzy dopiero, gdy zobaczy ją żywą

Źródło:
Reuters, BBC

Kilkanaście dni temu odbyło się spotkanie Barbary Nowackiej, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Tomasza Siemoniaka i Donalda Tuska, gdzie po raz pierwszy twardo zasygnalizowano, że edukacja zdrowotna to będzie przedmiot nieobowiązkowy - mówił w programie "W kuluarach" Konrad Piasecki. W ocenie Mai Wójcikowskiej sposób komunikowania tej decyzji "świadczy o pozycji politycznej Barbary Nowackiej" i jej relacjach z ludowcami.

"Jak Donald Tusk to powiedział, to właściwie już było po herbacie"

"Jak Donald Tusk to powiedział, to właściwie już było po herbacie"

Źródło:
TVN24

TikTok poinformował w niedzielę, że "jest w trakcie przywracania" funkcjonowania aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Stało się to po ostatnich zapowiedziach Donalda Trumpa dotyczących przyszłości platformy w USA. Firma zapewnia, że będzie współpracować z prezydentem nad długoterminowym rozwiązaniem.

Zapowiedź Trumpa, zwrot w sprawie TikToka

Zapowiedź Trumpa, zwrot w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

Grono słowackich psychiatrów i psychologów w liście otwartym do premiera oceniło, że jego działania zmieniają kulturę polityczną i polaryzują społeczeństwo. Wezwali Roberta Ficę do autorefleksji lub odejścia z polityki. W odpowiedzi szef rządu ocenił, że specjaliści nadużyli swojego zawodowego powołania i zagroził, że poinformuje międzynarodowe stowarzyszenia o ich działalności.

Psychiatrzy i psycholodzy wzywają premiera do autorefleksji

Psychiatrzy i psycholodzy wzywają premiera do autorefleksji

Źródło:
PAP, TVN24

W Białce Tatrzańskiej ośmioletnia dziewczynka wypadła z wyciągu krzesełkowego. Dziecko zostało przetransportowane do szpitala.

Dziecko wypadło z wyciągu krzesełkowego

Dziecko wypadło z wyciągu krzesełkowego

Źródło:
tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami, które mogą ograniczać widzialność. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Uwaga! Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Uwaga! Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Podczas spotkania w Lęborku z Karolem Nawrockim jeden z uczestników stwierdził, że Donald Tusk "zrobi wszystko", żeby kandydat PiS, "nawet jeśli wygra wybory, nie został prezydentem". Wywołało to duże emocje wśród zebranych, którzy zaczęli skandować "nie bać Tuska". - Jeśli chodzi o pana premiera, ja rozumiem pana emocje - stwierdził Nawrocki.

Okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. "Ja rozumiem emocje"

Okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. "Ja rozumiem emocje"

Źródło:
TVN24

To mój dom, w którym czuję się bezpiecznie, ciepło i szczęśliwie. W końcu moje dzieci wrócą do swoich pokoi, do ciepłych łóżek, do swoich zabawek. Nie ma słów, które mogłyby opisać to, co teraz czuję - mówi Nirmin Moussi. Wraz z wejściem w życie zawieszenia broni Hamasu z Izraelem Palestyńczycy z całej Strefy Gazy wracają do domów. Lub do tego, co pozostało z miejsc, które kiedyś tak nazywali.

"Przyjechałem, mając nadzieję, że zobaczę, iż mój dom wciąż stoi"

"Przyjechałem, mając nadzieję, że zobaczę, iż mój dom wciąż stoi"

Źródło:
CNN, Reuters

Położony na górze Ibu stratowulkan wciąż niepokoi mieszkańców indonezyjskiej wyspy Halmahera. W samą niedzielę doszło do kilkunastu erupcji, a z krateru wydobyła się gęsta chmura popiołu.

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Źródło:
AFP

W Stambule suczka przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej wyziębione, umierające szczenię. Całe zdarzenie można teraz zobaczyć na nagraniu uchwyconym przez kamery monitoringu.

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Źródło:
ENEX, bianet.org

W stolicy Alaski silny wiatr zdmuchnął dach z domu i rzucił nim o sąsiedni budynek. Moment ten widać na nagraniu z monitoringu. Fragmenty blachy spowodowały niemałe zniszczenia.

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Źródło:
alaskasnewssource.com

W trakcie pożarów w Los Angeles uaktywnili się zwolennicy teorii spiskowych. Według jednej z nich w wywołanie pożarów zamieszane były "globalne elity", a ogień został podłożony celowo, aby w mieście zrealizować koncepcję smart city. Tłumaczymy, na czym polega ta teoria spiskowa.

"Teren Los Angeles jest 'resetowany'". Teoria spiskowa w obliczu pożarów w Kalifornii

"Teren Los Angeles jest 'resetowany'". Teoria spiskowa w obliczu pożarów w Kalifornii

Źródło:
Konkret24

Woźnica wjechał bryczką na myjnię samoobsługową w Makowie Mazowieckim i umył wózek oraz konia myjką ciśnieniową. Spłoszone zwierzę uszkodziło elementy myjni. Policja opublikowała nagranie z monitoringu. Funkcjonariusze ustalili już tożsamość mężczyzn mogących mieć związek ze sprawą.

Czyścili bryczkę i konia myjką ciśnieniową

Czyścili bryczkę i konia myjką ciśnieniową

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciechanowska policja szuka 46-letniego Piotra Jasińskiego podejrzanego o zabójstwo 50-latki. Kobieta otrzymała cios ostrym narzędziem w trakcie awantury domowej. Zmarła mimo reanimacji podjętej przez ratowników. Funkcjonariusze apelują o pomoc w namierzeniu mężczyzny.

Kobieta zmarła po awanturze domowej. Policja szuka podejrzanego 46-latka

Kobieta zmarła po awanturze domowej. Policja szuka podejrzanego 46-latka

Źródło:
PAP

Policja zajmuje się sprawą niebezpiecznego zachowania kierowcy w sobotni wieczór w centrum Głogowa (woj. dolnośląskie). Według informacji, które dostaliśmy na Kontakt24, mężczyzna miał wyjść z klubu, wsiąść za kierownicę Land Rovera i próbował potrącić przechodniów. Na nagraniach, które krążą w sieci i które mają pochodzić ze zdarzenia, widać, że kierowca po kilku nerwowych manewrach autem wjechał na chodnik, po którym szli przechodnie, i potrącił co najmniej jedną osobę.

Kierowca miał taranować przechodniów na chodniku

Kierowca miał taranować przechodniów na chodniku

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

"Ministerstwo Finansów nie wprowadziło nowego podatku od ogrodzeń" - przekazał resort w niedzielnym komunikacie. Jak wyjaśniono, taka danina obowiązywała już wcześniej, a podlegają jej wyłącznie ogrodzenia związane z działalnością gospodarczą.

Podatek za płot. Resort finansów zabiera głos

Podatek za płot. Resort finansów zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z wyjątkiem niektórych nocy mrozu prawie w ogóle nie będzie. Co przyniesie końcówka stycznia oraz początek lutego? Czy widać powrót zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Melania, ojej, co ona musi znosić!"

"Melania, ojej, co ona musi znosić!"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trudno wyobrazić sobie finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bez charakterystycznej melodii wygrywanej przez orkiestrę dętą. Zespołowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie - chociaż ma na swoim koncie liczne sukcesy i koncerty na wszystkich kontynentach - największą radość sprawiają coroczne występy w ramach najbardziej znanej polskiej kwesty.

Dla tej orkiestry największą radością jest występ na WOŚP

Dla tej orkiestry największą radością jest występ na WOŚP

Źródło:
TVN24

W sobotę bieg, a w niedzielę pierogi, koncerty i atrakcje dla dzieci – tak mieszkańcy brytyjskiego Southampton planują świętować 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Lepią trzy tysiące pierogów na finał WOŚP w Southampton

Lepią trzy tysiące pierogów na finał WOŚP w Southampton

Źródło:
tvn24.pl