Dwugłos marszałków Sejmu i Senatu w sprawie wyborów

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Marszałek Sejmu: przeprowadzenie wyborów 10 maja jest możliwe
Marszałek Sejmu: przeprowadzenie wyborów 10 maja jest możliweTVN24
wideo 2/22
Marszałek Sejmu: przeprowadzenie wyborów 10 maja jest możliweTVN24

W moim przekonaniu 10 maja jest możliwe przeprowadzenie wyborów prezydenckich. Powinny się one odbyć dla dobra państwa polskiego i stabilności władzy państwowej - stwierdziła w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Z kolei marszałek Senatu Tomasz Grodzki mówił, że "jest mnóstwo wątpliwości" wokół ustawy, która wprowadza formułę głosowania korespondencyjnego. - Wybory powinny być bezpośrednie i tajne - podkreślił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce zaplanowana jest na 10 maja, a ewentualna druga tura - na 24 maja. Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa, PiS przygotowało ustawę, zgodnie z którą wybory miałyby się odbyć wyłącznie drogą korespondencyjną. Ustawa jest już w Senacie, który ma 30 dni na jej przyjęcie lub odrzucenie. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że izba wykorzysta cały ten czas na pracę nad ustawą.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy senackie komisje zajmą się ustawą w sprawie wyborów?>>>

"Nie ma żadnych podstaw do tego, aby wprowadzić któryś ze stanów nadzwyczajnych"

- W moim przekonaniu 10 maja jest możliwe przeprowadzenie wyborów prezydenckich - powiedziała dziennikarzom w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. - Proszę zobaczyć, jak to wygląda w innych państwach - dodała. Stwierdziła, że tego wymaga demokracja, aby odbyły się "te wybory, które są najważniejszymi wyborami, bo wybieramy głowę państwa, która jest przedstawicielem całego narodu, gwarantuje ciągłość państwową". - Nie możemy sobie tych wyborów traktować nonszalancko, tak jak chciałaby opozycja - przekonywała na konferencji prasowej w Sejmie.

Jej zdaniem "nie ma podstawy prawnej do przesunięcia wyborów, poza wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego, o czym decyduje rząd". - Rząd mówił, że po świętach będziemy chcieli luzować gospodarkę, żeby wracać powoli do życia - zauważyła marszałek. Powiedziała, że "tak dzieje się też w innych krajach, które znacznie gorzej niż Polska zostały dotknięte koronawirusem". - W związku z tym rząd ma do dyspozycji ustawę z 2008 roku autorstwa PO i PSL-u i z tego korzysta. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych podstaw do tego, aby wprowadzić któryś ze stanów nadzwyczajnych, w związku z tym wybory powinny się odbyć tak, jak zostały one zaplanowane i ogłoszone przeze mnie - 10 maja - oświadczyła.

Marszałek Sejmu: przeprowadzenie wyborów 10 maja jest możliwe
Marszałek Sejmu: przeprowadzenie wyborów 10 maja jest możliweTVN24

Witek: wybory powinny się odbyć dla dobra państwa polskiego

Uchwalona 6. kwietnia ustawa, przygotowana przez PiS i przyjęta głosami posłów tego klubu, przewiduje jednak, że w stanie epidemii - a taki trwa w Polsce - marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu.

Witek, pytana o ewentualne przełożenie wyborów na 17 maja zastrzegła, że "nie chciałaby się wypowiadać, bo ta ustawa jest w tej chwili w procedowaniu". - Ona jest w Senacie, nie wiemy, co się z nią wydarzy, więc poczekajmy na to, jaka ona wyjdzie z Senatu i jaką decyzję podejmie ostatecznie Sejm, jeśli będzie wniosek o odrzucenie albo złożenie jakichś poprawek - tłumaczyła marszałek. Przekonywała, że w innych krajach demokratycznych w warunkach znacznie trudniejszych od Polski przeprowadza się wybory. Zdaniem Witek, "przy zachowaniu najwyższych środków ostrożności przeprowadzenie wyborów 10 maja jest możliwe i powinno się odbyć dla dobra państwa polskiego i stabilności władzy państwowej".

Grodzki: Senat będzie niezwykle starannie pracować nad ustawą w sprawie głosowania korespondencyjnego

O prace nad ustawą w sprawie wyborów korespondencyjnych był pytany w środę także marszałek Senatu Tomasz Grodzki. - Moje głębokie przekonania, niezależnie od tego, jak oceniamy projekty ustaw, które są w Sejmie, prowadzą do tego, aby móc podjąć i przedstawić senatorom Rzeczpospolitej wiarygodną informację, jak mają głosować nad tym projektem - oświadczył. Grodzki podkreślił, że o opinię w tej sprawie należy zapytać m.in. epidemiologów, Państwową Komisję Wyborczą, Rzecznika Praw Obywatelskich czy Sąd Najwyższy. - Przypominam: wybory powinny być bezpośrednie i tajne - zaznaczył. - Tych wątpliwości jest mnóstwo. One nie zostały wyjaśnione w Sejmie, ponieważ ta ustawa przemknęła przez 3,5 godziny przez Sejm Rzeczpospolitej - zauważył marszałek. - Będziemy niezwykle starannie nad tą ustawą procedować i ten okres 30 dni, który mamy na procedowanie, zapewne będzie wykorzystany - zapowiedział Grodzki. - Proszę nie używać tu słowa blokada - zaznaczył.

Grodzki: wybory powinny być tajne i bezpośrednie
Grodzki: wybory powinny być tajne i bezpośrednieTVN24

Autorka/Autor:mjz//rzw

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl