Kiedy senackie komisje zajmą się ustawą w sprawie wyborów? "To i tak niedługi termin"

Źródło:
TVN24, PAP
Grodzki: zajmiemy się tą ustawą z najwyższą starannością
Grodzki: zajmiemy się tą ustawą z najwyższą starannościąTVN24
wideo 2/21
Grodzki: zajmiemy się tą ustawą z najwyższą starannością (wideo z 7.04)TVN24

Trzy połączone komisje senackie najprawdopodobniej 28 kwietnia zajmą się ustawą zakładającą, że wybory prezydenckie odbędą się wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego - poinformował przewodniczący senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski. Dodał, że komisje wystąpiły już do ponad 20 instytucji o przygotowanie opinii w ciągu dwóch tygodni.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce ma odbyć się 10 maja. Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa, Sejm - głosami posłów PiS - przyjął 6 kwietnia ustawę, zgodnie z którą wybory miałyby się odbyć wyłącznie drogą korespondencyjną. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów określonego wcześniej w postanowieniu.

CZYTAJ WIĘCEJ NA KONKRET24 O NOWEJ USTAWIE W SPRAWIE GŁOSOWANIA KORESPONDENCYJNEGO>>>

Ustawa jest już w Senacie, który ma 30 dni na jej przyjęcie lub odrzucenie. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że izba wykorzysta cały ten czas na pracę nad nią - poprosi o opinie takie instytucje jak Państwowa Komisja Wyborcza, Rzecznik Praw Obywatelskich czy Sąd Najwyższy.

Sasin: Poczta Polska jest gotowa na głosowanie korespondencyjne
Sasin: Poczta Polska jest gotowa na głosowanie korespondencyjneTVN24

Ustawą zajmą się trzy senackie komisje

Ustawą mają się zająć trzy połączone komisje senackie: Ustawodawcza, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że już 8 kwietnia komisje wystąpiły do ponad 20 instytucji i podmiotów z prośbą o przygotowanie opinii w ciągu dwóch tygodni.

Wśród tych instytucji są: przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Rzecznik Praw Obywatelskich, I prezes Sądu Najwyższego, premier, prezes NSA, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, prezes Poczty Polskiej, prezesi stowarzyszeń sędziów "Iustitia" i Themis", prezesi wszystkich związków samorządowych, prezesi Amnesty International i Fundacji Panoptykon.

Grodzki: zajmiemy się tą ustawą z najwyższą starannością
Grodzki: zajmiemy się tą ustawą z najwyższą starannościąTVN24

"To i tak niedługi termin, jak na przedstawienie opinii wobec tak skomplikowanej ustawy"

- Ostatnio wystąpiliśmy również do Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku z sytuacją epidemiologiczną. Wszystkie te opinie mają do nas trafić przed weekendem, który poprzedza wtorek 28 kwietnia - dodał Kwiatkowski.

Senator zaznaczył, że 'to i tak niedługi termin, jak na przedstawienie opinii wobec tak skomplikowanej ustawy".

Autorka/Autor:mjz

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marta Marchlewska/Kancelaria Senatu

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl