TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

Porozumienie klimatyczne, Iran, Unia. Jak zmiana prezydenta wpłynie na politykę zagraniczną USA?

TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

Autor:
ft
Źródło:
TVN24
Co zrobi administracja Joe Bidena w polityce zagranicznej?TVN24
wideo 2/12
TVN24Co zrobi administracja Joe Bidena w polityce zagranicznej?

Joe Biden wygrał wybory w USA – przekazały w sobotę największe amerykańskie media po tym, jak się okazało, że zwyciężył w stanach Pensylwania i Nevada i zdobył ponad 270 głosów elektorskich. Jeżeli przewidywania te się spełnią, demokrata zostanie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jakie działania podejmie administracja nowego prezydenta w zakresie polityki międzynarodowej? 

Trwa liczenie głosów po wyborach prezydenckich w USA. Mimo że cztery stany (Alaska, Arizona, Karolina Północna i Georgia) nadal nie ogłosiły wstępnych wyników, to po przewidywanym zwycięstwie Joe Bidena w Pensylwanii, które dało mu 20 głosów elektorskich, kandydat demokratów przekroczył próg wymaganych 270 potrzebnych do objęcia funkcji prezydenta. Sześć kolejnych głosów Biden otrzymał dzięki wygranej w Nevadzie.

>> Zobacz przemówienie Joe Bidena oraz Kamali Harris z Wilmington

Po ogłoszeniu przewidywanych wyników z 46 stanów, Joe Biden zdobył 279 głosy elektorskie. Urzędujący prezydent Donald Trump ma ich 213.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Jeżeli przewidywania amerykańskich mediów się sprawdzą, to już w styczniu Joe Biden zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. O tym jakie działania podejmie administracja nowego prezydenta w zakresie polityki międzynarodowej mówił w sobotę wieczorem w TVN24 dr Bartłomiej Nowak z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

CNN: Joe Biden wygrywa wyboryGetty Images North America

Paryskie porozumienie klimatyczne

Jak powiedział dr Bartłomiej Nowak, można spodziewać się, że administracja Bidena "natychmiast przystąpi do paryskiego porozumienia klimatycznego".

Porozumienie Paryskie to globalna umowa z 12 grudnia 2015 roku, wynegocjowana podczas szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu. Akt wskazuje działania mające służyć zatrzymaniu globalnego ocieplenia na poziomie "dużo poniżej 2°C". Dotyczy okresu po 2020 roku.

W 2015 roku za dokumentem opowiedziało się 195 państw, potem doszły jeszcze dwa. Prezydent Donald Trump wielokrotnie krytykował paryskie porozumienie klimatyczne. Na wiecu w Pensylwanii mówił, że nie chce "karać Amerykanów wzbogacając trucicieli". Wcześniej, w czerwcu 2017 roku, Trump deklarował, że USA "całkowicie wstrzymują wprowadzanie w życie postanowień niewiążącego porozumienia paryskiego oraz drakońskich finansowych i gospodarczych obciążeń, jakie umowa ta nakłada na nasz kraj".

Porozumienie nuklearne z Iranem

Zdaniem doktora Nowaka, Joe Biden być może zdecyduje się na rewitalizację porozumienia nuklearnego z Iranem.

Porozumienie nuklearne z 2015 roku, które Iran podpisał z USA, Chinami, Rosją, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami, miało wykluczyć wyprodukowanie przez Teheran bomby atomowej. W maju 2018 roku prezydent Donald Trump, mimo sprzeciwu innych sygnatariuszy paktu, zdecydował o wycofaniu USA z porozumienia, a obecnie amerykańska administracja zaostrza restrykcje, dążąc do całkowitej izolacji Iranu i pozbawienia tego kraju dochodów z eksportu ropy.

Stosunki z Unią Europejską

Według gościa TVN24, jeżeli Joe Biden zasiądzie w Białym Domu, "na pewno" poprawią się stosunki między Waszyngtonem a Brukselą. – Donald Trump uważał Unię Europejską za sztuczny byt, natomiast Joe Biden jest przyjacielem Unii – tłumaczył Nowak.

- W Unii Europejskiej kluczową rolę dla Bidena będą odgrywały Niemcy. I to będzie dotykało Polski, dlatego, że niedobre stosunki z Niemcami mogą w sposób pośredni wpływać na nasze stosunki z administracją amerykańską – zauważył.

"Numerem jeden jest Azja i Chiny"

Zdaniem dr Nowaka współpraca międzynarodowa ze Stanami Zjednoczonymi pod rządami Joe Bidena "będzie bardziej uładzona, nie oparta na buńczucznych zapowiedziach". - Nie oznacza to, że treść polityki ulegnie zmianie – zwrócił uwagę.

- USA mają swoje interesy. Numerem jeden jest Azja i Chiny. To jest ich największy konkurent i na tym się będą koncentrować. Europa nie jest dla nich problemem – powiedział.

Autor:ft

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty: