Ciekawie zapowiada się walka o mandaty poselskie w okręgu numer 23. Niespodziewanie "jedynką" PiS w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim jest Zbigniew Ziobro, dotychczas startujący z Kielc. Swoje miejsce musiał jednak odstąpić prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. "Jedynką" KO - też dosyć niespodziewanie - jest poseł Paweł Kowal. O poselski mandat powalczą z posłem Grzegorzem Braunem (Konfederacja), posłem Wiesławem Bużem (Lewica) oraz wójtem gminy Świlcza Adamem Dziedzicem (Trzecia Droga).
Okręg wyborczy nr 23 obejmuje powiaty: dębicki, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, niżański, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, stalowowolski, strzyżowski, tarnobrzeski oraz miast na prawach powiatu: Rzeszów, Tarnobrzeg. Do zdobycia jest 15 mandatów poselskich.
W 2019 roku 10 mandatów zdobył PiS, dwa mandaty – KO, po jednym PSL, Lewica i Konfederacja.
Wybory 2023. Kandydaci Bezpartyjnych Samorządowców do Sejmu - okręg 23
Listę otwiera kierowniczka biura Aleksandra Sopuch. W wyborach startuje z partii Bezpartyjni Samorządowcy-Łączy nas Polska. Z dwójki z partii Odpowiedzialność wystartuje Grzegorz Rykała, specjalista do spraw zarządzania. Z trójki bezpartyjny psycholog Jarosław Drozdowicz.
Wybory 2023. Kandydaci Trzeciej Drogi do Sejmu - okręg 23
Listę otwiera Adam Dziedzic, wójt Świlczy, prezes podkarpackich struktur PSL. Z dwójki startuje przedsiębiorczyni z Mielca Elżbieta Burkiewicz, reprezentująca Polskę 2050 Szymona Hołowni. Razem z siostrą założyła firmę odzieżową, którą prowadzą ponad 25 lat i która obecnie zatrudnia 120 osób - głównie kobiety. Z trójki startuje Sylwester Korycki, sekretarz regionu partii Szymona Hołowni. Od 10 lat zarządza projektami i produktami w międzynarodowym środowisku.
Wybory 2023. Kandydaci Nowej Lewicy do Sejmu - okręg nr 23
Liderem Nowej Lewicy w okręgu rzeszowskim jest obecny poseł Wiesław Buż, współprzewodniczący podkarpackiej Nowej Lewicy. Wcześniej był przewodniczącym podkarpackich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W wyborach samorządowych w 2018 roku został radnym rady miasta Rzeszowa z listy Rozwoju Rzeszowa. W Sejmie jest członkiem komisji gospodarki i rozwoju oraz komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, jest też przewodniczącym podkomisji do spraw rozwoju gospodarczego.
Z drugiego miejsca wystartuje rzeszowianka Patrycja Pawlak-Kamińska. Przez lata związana z partią Razem, obecnie członkini Zarządu i Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy na Podkarpaciu. Asystentka społeczna posłanki Katarzyny Kotuli. Współorganizatorka i rzeczniczka prasowa I i II Marszu Równości w Rzeszowie oraz kobiecych protestów. Związana z rzeszowską Manifą. Jest autorką projektu zakładającego dofinansowanie procedury in vitro dla rzeszowskich rodzin, który głosami mieszkańców zwyciężył w budżecie obywatelskim i jest obecnie realizowany.
Z trzeciego miejsca wystartuje Agnieszka Itner. To czołowa rzeszowska aktywistka i działaczka społeczna. Członkini Rzeszowskiej Rady Kobiet. Jest organizatorką strajków kobiet w Rzeszowie i innych podkarpackich miastach. Współorganizuje demonstracje w Rzeszowie w obronie praw człowieka. Należy do partii Razem, jest członkinią zarządu tej partii. Bez powodzenia kandydowała na radną sejmiku województwa podkarpackiego w wyborach samorządowych w 2018 roku.
Wybory 2023. Kandydaci PiS do Sejmu - okręg nr 23
Z jedynki w okręgu wyborczym numer 23 wystartuje Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, prokurator generalny, prezes Suwerennej Polski. Start Ziobry z Rzeszowa to jedna z większych niespodzianek w tegorocznych wyborach. Minister, jak sam przyznał, dostał propozycję startu z kilku miejsc. - Zdecydowanie najbliżej mojemu sercu była ziemia rzeszowska i Podkarpacie - stwierdził podczas konferencji prasowej, na której PiS prezentowało kandydatów do Sejmu na Podkarpaciu. Zapewnił, że nie "gra na swój wynik, tylko na drużynę". - Przyjechałem tutaj być liderem drużyny, a nie gwiazdorzyć - dodał.
W 2019 roku Ziobro startował i zdobył mandat posła z jedynki ze świętokrzyskiego, ale w tym roku musiał ustąpić swoje miejsce Jarosławowi Kaczyńskiemu, prezesowi PiS.
Z dwójki wystartuje Krzysztof Sobolewski, który z kolei musiał ustąpić swoje miejsce Ziobrze. Z PiS jest związany od 2003 roku. W czasach pierwszych rządów tej partii w latach 2005-2007 był doradcą wojewody podkarpackiego. Podjął później pracę w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. W lipcu 2021 objął funkcję sekretarza generalnego PiS. W ostatnim czasie było o nim głośno w kontekście jego żony i jej kariery w spółkach zależnych od władzy.
Z trójki wystartuje wojewoda podkarpacka Ewa Leniart. W 2014 roku bez powodzenia kandydowała z listy Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku podkarpackiego, mandat radnej uzyskała jednak w listopadzie 2015 roku. 8 grudnia 2015 została powołana na stanowisko wojewody podkarpackiej. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku bezskutecznie ubiegała się o mandat posłanki z okręgu obejmującego województwo podkarpackie. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku uzyskała mandat posłanki, ale z niego zrezygnowała, aby nadal pełnić funkcję wojewody. W 2021 roku w przedterminowych wyborach ubiegała się o fotel prezydenta Rzeszowa, ale przegrała.
Z czwórki wystartuje Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, z siódemki Ewa Draus, wicemarszałkini województwa podkarpackiego, z miejsca 14. Krystyna Wróblewska, była posłanka w latach 2015-2019. W 2019 roku pochwaliła się w mediach społecznościowych zdjęciem z Markiem Kuchcińskim z pokładu rządowego samolotu, który latał na Podkarpacie za pieniądze podatników.
Z 29. miejsca wystartuje Andrzej Głaz, kontrowersyjny wójt Tuszowa Narodowego. W 2018 roku zasłynął z montażu na budynkach szkół kamiennych tablic z wyrytym dekalogiem. Jak później tłumaczył, zrobił to, aby zabezpieczyć Tuszów przed "złem, które wlewa się do Europy". W 2019 roku z jego inicjatywy rada gminy przyjęła deklarację "samorząd wolny od ideologii LGBT". RPO nakazał wycofanie deklaracji ze względu na dyskryminację osób nieheteronormatywnych. W odpowiedzi wójt napisał, że tego nie zrobi, bo to oznaczałoby opowiedzenie się po stronie "tęczowej zarazy". W lipcu 2023 RPO Marcin Wiącek zaskarżył deklarację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.
Z ostatniego, 30. miejsca wystartuje Marcin Warchoł, od 2015 podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, od 2019 poseł. W 2021 roku, namaszczony przez rezygnującego ze stanowiska po 18 latach Tadeusza Ferenca, bezskutecznie ubiegał się w przedterminowych wyborach o fotel prezydenta Rzeszowa. Był jednym z orędowników zaostrzenia przepisów dotyczących obrazy uczuć religijnych. W 2022 roku do Sejmu trafił projekt Solidarnej (dzisiaj Suwerennej) Polski, która chciała m.in. karać więzieniem osoby, które "lżą" lub "wyszydzają" Kościół katolicki.
Wybory 2023. Kandydaci Konfederacji do Sejmu - okręg 23
Jedynką Konfederacji w okręgu rzeszowskim - podobnie jak cztery lata temu - jest poseł Grzegorz Braun, założyciel i lider Konfederacji Korony Polskiej. Z wykształcenia polonista, scenarzysta, nauczyciel akademicki i publicysta. Zanim w 2019 zdobył mandat posła, bezskutecznie kandydował m.in. na urząd prezydenta Polski (2015 rok), prezydenta Gdańska oraz walczył o mandat europosła (2019). W 2021 roku po śmierci Tadeusza Ferenca chciał zostać prezydentem Rzeszowa. Też bezskutecznie. Znany z wielu kontrowersyjnych wypowiedzi o charakterze antysemickim. W maju wdarł się na wykład prof. Jana Grabowskiego, badacza Holocaustu. Zdemolował sprzęt, krzyczał "wypad z Polski" i przerwał wystąpienie.
Z dwójki wystartuje Tomasz Buczek, członek i pełnomocnik Ruchu Narodowego na Podkarpaciu. W przeszłości był wiceprezesem Młodzieży Wszechpolskiej na Podkarpaciu. W wyborach samorządowych w 2018 roku bez powodzenia kandydował na radnego sejmiku województwa podkarpackiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat europosła. "Zasłynął" obrzuceniem jajkami ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka podczas Europejskiego Forum Rolniczego w podrzeszowskiej Jasionce.
Z trójki z partii Nowa Nadzieja wystartuje Tomasz Połubczek. W przeszłości tworzył Partię Republikańską.
Wybory 2023. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Sejmu - okręg nr 23
Z jedynki w okręgu 23 wystartuje Paweł Kowal. Kowal jest posłem KO z Krakowa i jego start z Podkarpacia jest pewną niespodzianką. Kowal natomiast pochodzi z Rzeszowa, działał w radzie młodzieży, tutaj wciąż mieszka jego matka. To polityk z długim stażem. Był posłem na Sejm V, VI i IX kadencji. W latach 2006-2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w latach 2009–2014 deputowanym do Parlamentu Europejskiego. Na liście zastąpił Pawła Poncyljusza, który tym razem wystartuje z Warszawy.
Drugie miejsce na liście w okręgu 23 zajęła dotychczasowa posłanka PO z Mielca Krystyna Skowrońska. Od 2001 roku sprawuje mandat poselski z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu rzeszowskim. Zasiada w komisji finansów publicznych oraz komisji gospodarki i rozwoju. Jedna z aktywniejszych posłanek, w tej kadencji na sejmowej mównicy do 30 sierpnia głos zabrała 418 razy.
Trzecie miejsce na liście zajmuje prezydent Mielca Jacek Wiśniewski z ruchu samorządowego Tak! Dla Polski. Trener piłki siatkowej związany głównie ze Stalą Mielec, nauczyciel i działacz samorządowy. Od 1998 r. związany z oświatą.
Natomiast z ostatniego miejsca na liście kandydować będzie szef PO w regionie Zdzisław Gawlik.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24