Wybory 2023. "Rozgrzany miecz" w rękach PiS. "Pali, ale nie można go odłożyć"

Źródło:
tvn24.pl
Dr hab. Wojciech Rafałowski: mamy podręcznikowy przykład skandalu w kampanii wyborczej
Dr hab. Wojciech Rafałowski: mamy podręcznikowy przykład skandalu w kampanii wyborczejTVN24
wideo 2/23
Profesor Rafałowski: mamy podręcznikowy przykład skandalu w kampanii wyborczejTVN24

Co zrobić, kiedy przestaniesz być "właścicielem" jakiegoś tematu, dzięki któremu politycznie zyskałeś? Kiedy miecz, który do tej pory był twoim orężem, nagle zaczyna "parzyć w rękę"? Dynamika tegorocznej kampanii pokazuje, że narzędzia wyborczej walki tak przydatne w poprzednich bojach, teraz mogą nie wystarczyć do zwycięstwa. Postawy partii politycznych i największe zaskoczenia kampanii analizuje w rozmowie z tvn24.pl socjolog polityki, doktor habilitowany Wojciech Rafałowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Każda kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami, chociaż w ciągu ponad trzech dekad nad Wisłą ukształtował się pewien wzór politycznych aktywności, które nadają rytm wyborczej rywalizacji. W rozmowie z tvn24.pl socjolog polityki, doktor habilitowany Wojciech Rafałowski z Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki "Kampanie parlamentarne w Polsce. Analiza programów i apeli wyborczych w perspektywie paradygmatu ekspozycji treści" tłumaczy, że według tego wzoru zwykle najpierw odbywa się prezentacja kandydatów, następnie jest przedstawiany program wyborczy, a potem "zaczyna się chwalenie, kto najlepiej ten program zrealizuje i jednocześnie krytykowanie przeciwnika, że sobie z tym nie poradzi".

ZOBACZ SPECJALNY SERWIS WYBORCZY W TVN24.PL

"Przepychanka na pograniczu kampanii negatywnej"

Rafałowski wskazuje, że w przypadku tegorocznej kampanii było odwrotnie. - Kandydaci od dawna byli znani. Było wiadomo, może poza Bezpartyjnymi Samorządowcami, kto będzie w tych wyborach startował. Później przez wiele miesięcy mieliśmy przepychankę między Kaczyńskim i Tuskiem. PiS coś proponowało, Tusk to wyśmiewał. Taka przepychanka na pograniczu kampanii negatywnej, walki o wiarygodność. Prawo i Sprawiedliwość zamiast narzucić narrację od samego początku, co się udawało w poprzednich wyborach, kluczyło, szukało tematu, którym będzie mogło zdominować agendę. A Tusk za każdym razem próbował w jakiś sposób to zbić. Co więcej, niespecjalnie ogłaszał własny program. Uczynił to na około miesiąc przed wyborami, przy okazji prezentacji "100 konkretów na 100 dni" - zauważa.

Zapewnić "miękkie lądowanie". Kto jest "największym spadochroniarzem" w tych wyborach?

A czy tegoroczna kampania przynosi jakieś zaskoczenia dotyczące decyzji personalnych? Rafałowski mówi, że pewnego rodzaju zaskoczeniem może być start lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka z list Koalicji Obywatelskiej. - Nie spodziewałem się, że tak łatwo da się dokooptować do Platformy. Ze strony Donalda Tuska to jest bardzo zręczne zagranie, ponieważ on pokazuje, że "mamy ofertę również dla rolników" i uosabia ją właśnie Kołodziejczak - komentuje.

Natomiast - jak dodaje - jeżeli chodzi o wymiar personalny, "to w każdej kampanii jest podział pracy". - Najczęściej jest tak, że lider partii uśmiecha, chwali się sprawnością, głosi główne postulaty, a szeregowi politycy atakują przeciwnika. W Polsce przepychanka jest między Jarosławem Kaczyńskim, Donaldem Tuskiem a Mateuszem Morawieckim, co jest zupełnie nietypowe, jeżeli chodzi o sposób prowadzenia kampanii wyborczej - wskazuje.

Referendum jako "instytucjonalna forma narzucenia tematu"

Pod względem podejmowanych tematów PiS usiłowało skupić tegoroczną kampanię wokół pytań referendalnych. Dotyczą one "wyprzedaży majątku państwowego podmiotom zagranicznym", podniesienia wieku emerytalnego, bariery na granicy Polski i Białorusi oraz "przyjmowania tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki".

Referendum 2023. Pytania, które zostaną zadane 15 października

Wojciech Rafałowski ocenia, że zbudowanie kampanii partii rządzącej wokół kwestii, których ma dotyczyć referendum, to był "pomysł PiS-u na tę kampanię", który miał utorować drogę do wyborczego sukcesu. - Problem w tym, że ten pomysł bardzo szybko się zużył i de facto po tygodniu już nie mówiliśmy o tych kwestiach - dodaje. Ocenia przy tym, że referendum to wręcz "instytucjonalna forma narzucenia tematu".

Zdaniem eksperta z UW "opozycja nie dała się w tej sprawie zapędzić w kozi róg". - Oni postawili sprawę tak - "te pytania są manipulacyjne, one obrażają nas jako wyborców, jako demokratów, w związku z czym my bojkotujemy to referendum" - analizuje. - Można sobie wyobrazić, że pytania referendalne to miecz, który miał dać zwycięstwo PiS. Odpowiedź opozycji na nie pozwoliła go szybko stępić - komentuje.

Kaczyński o "zagrożeniu" związanym z nielegalną migracją
Kaczyński o "zagrożeniu" związanym z nielegalną migracjąTVN24

Najsłynniejsza debata, do której (na razie) nie doszło

Jednym z zaskoczeń tej kampanii jest to, że do tej pory nie odbyła się debata liderów dwóch największych partii politycznych, a kiedy pojawia się wracające jak bumerang hasło "debaty Tuska z Kaczyńskim", to musimy sięgać wspomnieniami do odległego roku 2007.

Chociaż w polskich realiach debaty są domeną raczej wyborów prezydenckich, to jednak konfrontacja postulatów i programów w bezpośrednim starciu wydawać się może normą, a wręcz pozycją obowiązkową w rozwiniętej demokracji. Lider PO kilkukrotnie podczas tej kampanii wzywał do tego swojego oponenta. Między innymi 11 września, na wiecu w Opolu, mówił, że jest gotów debatować "na każdy temat".

Tusk: jestem w stanie debatować z Kaczyńskim na każdy temat, pod jednym drobnym warunkiem
Tusk: jestem w stanie debatować z Kaczyńskim na każdy temat, pod jednym drobnym warunkiemZdjęcia organizatora

Rafałowski przyznaje, że brak debaty dwóch postaci, które w największym stopniu kreują polską politykę, można rozpatrywać jako swego rodzaju anomalię polityczną, ale dodaje, że "jest ona zrozumiała, biorąc pod uwagę to, że Jarosław Kaczyński w takiej debacie wypadłby źle". - Jeżeli chodzi o Tuska, to on miałby wszystkie asy w rękawie, potrafiłby Kaczyńskiego wyprowadzić z równowagi, Kaczyński by się zaplątał w różne rozważania. Co więcej, prezes PiS na co dzień nie jest przyzwyczajony do tego, że ktoś mu się sprzeciwia. W związku z tym już bardzo dawno nie musiał walczyć w ten sposób o swoją partię, o swoje stanowisko. Wszyscy wokół niego zachowują się w sposób bardzo nabożny - komentuje.

Tusk wzywa Kaczyńskiego do debaty. Schreiber: nie widzę powodu, by o czymkolwiek z nim rozmawiać

- Natomiast dla samego Tuska, czy dla liderów Platformy, nie byłoby teraz korzystne robić swego rodzaju połowicznej debaty, w której udział wzięłyby PO i inne opozycyjne ugrupowania, bo to by promowało te mniejsze partie. Dla głównej partii opozycyjnej opłacalna jest debata z jakimś prominentnym przedstawicielem Prawa i Sprawiedliwości, choćby to był Mateusz Morawiecki. I wtedy siła złego będzie na Morawieckiego, na przedstawiciela PiS-u - prognozuje.

Marszem przez kampanię

A może wizytówką tej kampanii wcale nie będą debaty, a raczej wielkie marsze? Koalicja Obywatelska zorganizowała w Warszawie "marsz 4 czerwca". I chociaż nie był to jeszcze okres formalnej kampanii wyborczej, właśnie to wydarzenie dolało politycznego paliwa do kampanijnego baku KO, powodując wzrost w większości sondaży przeprowadzanych krótko po marszu.

Tusk: nie będzie ciszy, będziemy głośno krzyczeć

Tusk: będę z wami wszędzie tam, gdzie będziemy bili się o wolną Polskę
Tusk: będę z wami wszędzie tam, gdzie będziemy bili się o wolną PolskęZdjęcia organizatora

- Zgodzę się z tym, że w tej kampanii marsze organizowane przez polityków KO są nowością, ale to wynika z tego, że w Polsce przez lata był bardzo niski poziom aktywności obywatelskiej. Ta aktywność - chodzi zarówno o udział w wyborach, jak i udział w manifestacjach - była niemrawa, no chyba, żeby robiła je bardzo silna organizacja społeczna, np. związek zawodowy - mówi.

Dodaje jednak, że w dniach poprzedzających czerwcowy marsz Koalicji Obywatelskiej "jak manna z nieba" spadła sprawa "lex Tusk", czyli ustawy, na podstawie której później została powołana komisja do spraw badania rosyjskich wpływów. To wówczas właśnie powstało polityczne zamieszanie związane najpierw z przyjęciem pierwotnej wersji ustawy i jej podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę, a później z zaproponowanym przez niego szybkim projektem nowelizacji tej ustawy.

Na 1 października Tusk zapowiedział natomiat "marsz miliona serc". - 4 czerwca daliście Polsce nadzieję, więc proszę, dajmy 1 października nie tylko nadzieję, ale też pełną wiarę w zwycięstwo, w to, że odsuniemy tych złych ludzi od władzy - mówił 19 lipca.

Czy "marsz miliona serc" może okazać się punktem zwrotnym w kampanii? - Wydaje mi się, że teraz nie mamy aż takiego czynnika mobilizującego, chociaż do czasu tego marszu jeszcze bardzo dużo się może wydarzyć - komentuje rozmówca tvn24.pl.

Donald Tusk zapowiada "marsz miliona serc": dajmy 1 października pełną wiarę w zwycięstwo

Tusk: dajmy 1 października pełną wiarę w zwycięstwo
Tusk: dajmy 1 października pełną wiarę w zwycięstwoTVN24

Afera wizowa. "Miecz, który parzy w rękę", ale nie można go odłożyć

Do kategorii zaskoczeń w tegorocznej kampanii wyborczej można też zaliczyć aferę wizową, związaną z nieprawidłowościami przy składaniu wniosków o wydawanie wiz.

- Mieliśmy całą masę afer, ale żadna z tych afer nie uderzała w temat, w którym Prawo i Sprawiedliwość miało wysoką wiarygodność. Natomiast tutaj mamy uderzenie w tę właśnie wiarygodność, postulat, który był dla PiS kluczowy i co więcej - nie tylko był kluczowy w przeszłości, ale został wciągnięty na sztandary tej kampanii. W związku z czym to uderza między oczy - twierdzi doktor habilitowany Wojciech Rafałowski.

Afera wizowa. Co wiemy do tej pory?

W tym kontekście mówi o zjawisku "własności kwestii", polegającym na tym, że niektóre partie są wiarygodne w głoszeniu określonych postulatów i dzięki nim wygrywają wybory. Afera wizowa sprawia, że PiS przestaje być "właścicielem" kwestii migracji. Ta kwestia nie jest już ich bronią, bo może trafić w ręce kogoś innego.

I opisuje to metaforycznie: - Temat migracji stał się dla PiS jak miecz, który nagle został rozgrzany do temperatury tysiąca stopni i zaczyna nas parzyć. Pali nas w ręce, ale nie możemy go odłożyć, ponieważ mamy pytania referendalne, które sprawiają, że nie możemy tematu porzucić, bo przyjęliśmy uchwałę o referendum, które się odbędzie w dniu wyborów. To jest nasz temat, który sami wyciągnęliśmy. Nas samych niszczy ten miecz.

- Nie spodziewałem się, że w trakcie tej kampanii zostanie wyciągnięta afera, która uderzy w wiarygodność PiS-u w ważnym dla niego temacie. Bo wydawało się przez wiele lat, że PiS jest jednak teflonowy, nic nie niszczy jego reputacji - dodaje.

Rafałowski tłumaczy, że jeżeli chodzi o samą dynamikę kampanii, to mamy tutaj wręcz "podręcznikowy przykład skandalu w kampanii wyborczej". - Czyli taki, który się ujawnił na tyle wcześnie, żeby mógł się rozwinąć i zostać nagłośniony, żeby odbyło się tak zwane grillowanie oponenta politycznego, ale jednocześnie na tyle późno, że nie zostanie zapomniany, ponieważ, jak pokazują badania porównawcze, skandale, które ujawnia się za wcześnie, znikają z pamięci wyborców, przestają mieć znaczenie - zwraca uwagę.

Dr hab. Wojciech Rafałowski: mamy podręcznikowy przykład skandalu w kampanii wyborczej
Dr hab. Wojciech Rafałowski: mamy podręcznikowy przykład skandalu w kampanii wyborczejTVN24

Brak wielkich narracji pomysłem na kampanię?

Rafałowski dodaje, że kolejnym elementem charakterystycznym dla tej kampanii wyborczej jest to, że nie ma w niej "wielkich narracji". Czyli czegoś, co - jak tłumaczy - stanowiłoby jakąś wielką klamrę, fundament wyborczej opowieści danego ugrupowania.

Wylicza, że przy okazji poprzednich wyborów tego typu narracje były obecne - w wyborczej rywalizacji w 2015 roku było to hasło "Polska w ruinie", którego używało zmierzające wówczas do władzy PiS. Następnie, w 2019 roku, była to "obrona" zdobyczy socjalnych. Kiedy PiS po raz pierwszy dochodziło do władzy, w 2005 roku, mieliśmy hasło "IV Rzeczypospolitej". - Jednak w 2007 czy 2011 roku, kiedy wygrywała Platforma Obywatelska, te narracje nie były tak widoczne ani tak spójne. W 2011 roku była na przykład mowa o Polsce jako o "zielonej wyspie" - dodaje.

Wybory parlamentarne 2023. Donald Tusk przedstawił program wyborczy Koalicji Obywatelskiej

Jego zdaniem w 2023 roku trudno wskazać na jedną spójną narrację. - Być może jest tak, że w Polsce rzeczywiście zdolność tworzenia takich wielkich narracji ma po prostu Prawo i Sprawiedliwość, a Platforma Obywatelska zwycięża wtedy, kiedy narracja po drugiej stronie się wyczerpie i można przyjść z przysłowiową "ciepłą wodą w kranie" - dodaje, nawiązując do postulatów wyborczych PO zaprezentowanych jako "100 konkretów na 100 dni".

- Bo te postulaty w dużej mierze dotyczą przywrócenia normalności, z punktu widzenia elektoratu KO. Tam jest cała masa drobnych kwestii, propozycji rozwiązania szeregu problemów - zauważa.

Morawiecki: zapora na granicy z Białorusią chroni nas skutecznie
Morawiecki: zapora na granicy z Białorusią chroni nas skutecznie19.09 | Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformowali, że Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. kryzysu migracyjnego. To odpowiedź polskiego rządu na zapowiedź szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o przygotowaniu wsparcia dla Włoch w związku z sytuacją na Lampedusie.TVN24

Autorka/Autor:Marcin Złotkowski

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami w siedmiu województwach. Zjawiskom towarzyszyć będą silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Miejscami spadnie grad. Jak wynika z prognozy zagrożeń, wyładowania atmosferyczne mogą być zagrożeniem także w kolejnych dniach.

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Źródło:
IMGW

Dowódca estońskiej armii twierdzi, że jego kraj, przy wsparciu Polski, Szwecji i Finlandii jest w stanie zapobiec rosyjskiej blokadzie Morza Bałtyckiego. "Trudniejsze i bardziej wymagające czasy prawdopodobnie jeszcze przed nami. Mamy jednak więcej żelaza, więcej ludzi i większą mądrość, niż kiedykolwiek przedtem" – ocenił.

Dowódca estońskiej armii: wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami powinniśmy zapobiec rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Dowódca estońskiej armii: wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami powinniśmy zapobiec rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Źródło:
PAP

Fińskie linie lotnicze Finnair wstrzymały loty do Tartu we wschodniej Estonii z powodu zakłóceń sygnału GPS spowodowanych przez Rosję - donosi Politico. Rząd w Tallinie uznaje zakłócenia za atak hybrydowy ze strony Moskwy, tymczasem władze w Helsinkach twierdzą, że to efekt uboczny rosyjskiej samoobrony.

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Źródło:
Politico

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Donald Trump zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB. Z kolei fiński poseł Timo Vornanen jest podejrzewany o grożenie dwóm osobom bronią oraz oddanie strzału w ziemię w centrum Helsinek. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar zapowiada, że wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości to kwestia maksymalnie kilku tygodni. Bodnar zapowiada także, że nie będzie uznawał zabezpieczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odwoływania prezesów sądów.

Bodnar: będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
PAP

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Sobota 04.05 okaże się pochmurna, szczególnie na zachodzie kraju. Tam również spodziewane są opady deszczu, miejscami nawet burze. Dzień wciąż będzie jednak ciepły, a termometry wskażą od 21 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 04.05. Ciepły, ale burzowy początek weekendu

Pogoda na dziś - sobota 04.05. Ciepły, ale burzowy początek weekendu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24