Tusk do Kaczyńskiego: Jarosławie, przeproś Polskę za te osiem lat i oddal się

Autor:
mjz
/ prpb
Źródło:
TVN24, PAP
Tusk do Kaczyńskiego: Jarosławie, przeproś Polskę za te osiem lat i oddal się
Tusk do Kaczyńskiego: Jarosławie, przeproś Polskę za te osiem lat i oddal sięZdjęcia organiatora
wideo 2/30
Zdjęcia organiatoraTusk do Kaczyńskiego: Jarosławie, przeproś Polskę za te osiem lat i oddal się

Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, na spotkaniu w Opolu zapowiedział, że jest gotów debatować z Jarosławem Kaczyńskim na każdy temat "pod jednym drobnym warunkiem". - Przyślij tę swoją telewizję i puść na żywo tę dyskusję, jeśli nie jesteś skończonym tchórzem - zwrócił się do prezesa PiS. Odniósł się także do najnowszego spotu z udziałem Kaczyńskiego. - Jarosławie, przeproś Polskę za te osiem lat. Przeproś i oddal się razem ze swoją ekipą - powiedział.

Tusk spotkał się w poniedziałek z mieszkańcami Opola. Podczas swojego przemówienia nawiązał do spotu, jaki w swoich mediach społecznościowych umieściło Prawo i Sprawiedliwość. Jarosław Kaczyński odbiera w nim telefon z ambasady Niemiec. Urzędnik mówi, że chciałby go połączyć z kanclerzem Niemiec w sprawie wieku emerytalnego w Polsce. - Otóż uważamy, że powinien być taki jak za pana premiera Tuska - dodaje. - Proszę przeprosić pana kanclerza, ale to Polacy w referendum zdecydują w tej sprawie. Nie ma już Tuska i te zwyczaje się skończyły - odpowiada mu prezes PiS.

Tusk do Kaczyńskiego: Jarosławie, przeproś Polskę za te osiem lat i oddal się

- Jarku, no przecież ty dobrze wiesz, ja dobrze wiem, że ty w życiu ani jednej rozmowy międzynarodowej nie odebrałeś - skomentował ten spot Tusk.

 - Kaczyński, nie bardzo rozumiem dlaczego, ale przepraszał kanclerza Niemiec. To też trzeba mieć jakąś wyjątkową wyobraźnię, żeby coś takiego promować jako własną propagandę. Ale Jarosławie, ty przeproś Polskę za te osiem lat. Przeproś i oddal się razem ze swoją ekipą - mówił dalej lider PO.

- Takie właśnie miałem wrażenie, jak obejrzałem ten filmik z zainteresowaniem, że jedyną poważną postacią w tej całej ekipie Kaczyńskiego to jest ten kot, bo on tam cicho siedział i sprawiał wrażenie zdziwionego, szczerze powiedziawszy, tym, co widzi - dodał Tusk, nawiązując do tego, że w nagraniu przez moment widoczny jest kot. 

Tusk: jestem w stanie debatować z Kaczyńskim na każdy temat, pod jednym drobnym warunkiem

Tusk po raz kolejny wyraził także gotowość do debaty z Kaczyńskim.

- Chcesz, debatujmy na każdy temat. Na temat twojego oświadczenia, na temat twojego filmiku, twoich wyobrażeń. Na każdy temat z tobą jestem gotów dyskutować, pod jednym drobnym warunkiem. Przyślij tę swoją telewizję i puść na żywo tę dyskusję, jeśli nie jesteś skończonym tchórzem - zwrócił się do prezesa PiS.

Tusk: jestem w stanie debatować z Kaczyńskim na każdy temat, pod jednym drobnym warunkiem
Tusk: jestem w stanie debatować z Kaczyńskim na każdy temat, pod jednym drobnym warunkiemZdjęcia organizatora

Tusk o sprawie wiz: pojawiają się kolejne dziwne tropy

Donald Tusk podczas spotkania w Opolu nawiązał także do sprawy związanej z wydawaniem wiz. W poniedziałek posłowie Koalicji Obywatelskiej przyszli na kolejną kontrolę do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w tej sprawie. 

Jak mówił lider PO, "nie ma godziny, nie ma dnia, żeby nowe rzeczy nie wychodziły na jaw". - Dzisiaj nasi posłowie weszli do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, żeby wymusić wydanie dokumentów, żeby rozpocząć kontrolę, o co tak naprawdę chodzi w tym handlu wizami. I kolejne dziwne tropy się pojawiają - mówił. - Firma, która zajmuje się tym na zamówienie polskiego rządu, MSZ-u, ta, co podpisała umowę na ten handel wizami, ma - zdaje się - także swoją siedzibę w Mińsku, u Łukaszenki. Słuchajcie, to już nie są żarty - zwrócił się do zgromadzonych.

- Dzisiaj dopiero dotarła do mnie moc tych faktów, kiedy się dowiedzieliśmy, że od 2016 roku oni wydali wiz tylko dla mieszkańców Azji i Afryki blisko 600 tysięcy. A równocześnie, (...) udają, że tak bardzo zależy im na szczelnej granicy i ochronie polskiego terytorium. A gdzieś na końcu okazuje się, że robią na tym jakieś bardzo poważne, bardzo dwuznaczne interesy - mówił dalej lider PO. Dodał, że "ta wiadomość gruchnęła jak grom z nieba".

- Jest jakiś biznes i chodzi tu o miliard czy półtora miliarda dolarów na handlu polskimi wizami. I jednocześnie straszą migrantami i wmawiają wszystkim wkoło, że to oni zabezpieczają Polskę przed niekontrolowaną, nadmierną migracją - podał. - Kłamstwo, złodziejstwo, cynizm każdego dnia wylewa się z tych ich mediów, z ich głów - stwierdził.

- Przez ten słynny płot pana Błaszczaka i tak mamy rekordową liczbę przejść. Przejście przez płot reklamowane jest na portalach przemytniczych jako najbardziej komfortowe także dla nielegalnych migrantów. A równocześnie z Polski płyną obrazy okrutne i nie do przyjęcia z punktu widzenia humanitarnego - podkreślił lider PO.

- My mamy same problemy, jako Polska, z tym PiS-owskim rządem: nie chroni terytorium, nie chroni granicy, zrujnował naszą reputację, jest nieskuteczny, a jednocześnie ohydny w tych swoich zachowaniach takich antyludzkich - powiedział.

- Nie chcemy być rządzeni przez ludzi, którzy przynoszą wstyd, zagrożenie, a na końcu hańbę nam wszystkim - Polsce, naszej ojczyźnie. To musi się skończyć - przekonywał.

Tusk o sprawie wiz: pojawiają się kolejne dziwne tropy
Tusk o sprawie wiz: pojawiają się kolejne dziwne tropyZdjęcia organizatora

Tusk: polscy żołnierze przy granicy z Białorusią niemalże głodują

- Granica to także nasi żołnierze (...) którzy blisko tej granicy niemalże głodują. Że muszą chodzić do przysłowiowej biedronki, żeby mieć co do ust włożyć. Muszą sami za własne pieniądze prać mundury - powiedział. - A oni mają gęby pełne frazesów - rządzący, PiS-owcy - jak to oni dbają o armię - dodał.

- Defiladę jest całkiem łatwo zorganizować. Znaleźć rakietę okazało się już prawie niemożliwe. Przelecieć helikopterem na piknik było możliwe, ale ominąć sieci wysokiego napięcia okazało się niemożliwe - podawał przykłady Tusk.

- Zrobić defiladę, żeby pan Duda mógł wygłosić kolejne długie przemówienie, a pan Błaszczak przebrać się w mundur jak harcerz i udawać żołnierza, to zrobili, ale dać elementarne poczucie godności - środki utrzymania żołnierzom, którzy służą naszej ojczyźnie każdego dnia, tam w tym bardzo krytycznym miejscu, tego już nie potrafią - powiedział.

- Kiedy mówimy, że PiS i ich ministrowie, z Kaczyńskim na czele, to jest zagrożenie wszystkich, dla Polski, dla naszych rodzin, to naprawdę wiemy, o czym mówimy - stwierdził lider KO. Według niego to zagrożenie jest wielowymiarowe - począwszy od bezpieczeństwa naszej ojczyzny, granic i terytorium.

- Oni są przecież jak pijane dzieci we mgle. Wiecie, z tą rakieta, co spadła, to oni przecież tak naprawdę nie chcieli znaleźć tej rakiety, przecież nawet nie wiedzieli, czy jest tam jakaś głowica, czy nie. Oni jej tak na prawdę nie szukali, żeby nikt się nie dowiedział przypadkiem, że ona spadła - przekonywał uczestniczących w opolskim spotkaniu.

- Brak kompetencji, tchórzostwo z ich strony, takie cyniczne rozgrywanie własnych interesów powoduje, że oni są gotowi każdego dnia kłaść na szalę - poddać hazardowi - bezpieczeństwo ojczyzny i nas wszystkich - dodał.

- Dlatego można się śmiać z ich groźnych min, przebieranek w te niby-mundury, możemy uznać, że oni są jak postacie z komedii filmowej, ale mnie się wcale nie chce śmiać, bo jeśli oni jeszcze jakimś cudem mieliby kolejne cztery lata niszczyć to wszystko, co my przez dziesięciolecia budowaliśmy, to wtedy już na pewno nikomu do śmiechu nie będzie - mówił.

- Ale przecież nie po to jesteście tu tysiącami, w Opolu, żebyśmy nie wygrali, więc ja nie mam żadnych wątpliwości, że z takimi ludźmi zwyciężymy - powiedział. - Zwyciężymy! - odpowiedzieli uczestnicy opolskiego spotkania.

Tusk: pracownicy budżetówki muszą dostać 20 procent podwyżki, a nauczyciele - 30 procent

Tusk mówił o obecnej sytuacji przedsiębiorców. Podkreślał, że codziennie rozmawia z nimi i ich relacje o tym, z czym muszą się borykać, są w jego ocenie dramatyczne. Tymczasem - podkreślał - "siła naszego narodu i siła naszej gospodarki jest w rękach, sercach, umysłach naszych polskich przedsiębiorców, szczególnie tych drobnych, a nie urzędników z Warszawy, nie PiS-owskich ministrów".

Mówił, że nadzieją dla przedsiębiorców są postulaty KO. - Że przedsiębiorca nie będzie musiał płacić tego nowego, wymyślonego przez (premiera Mateusza) Morawieckiego podatku, który się przewrotnie nazywa "składka zdrowotna", a jest okrutnym podatkiem, który ma na celu wyciągnąć maksimum kasy z kieszeni tego, który codziennie pracują. Że, wreszcie, przedsiębiorcy, szczególnie ci drobni, będą mogli mieć urlop - mówił.

Zaznaczył, że zgodnie z propozycjami KO przedsiębiorca będzie miał prawo "do tych kilku tygodni urlopu jak każdy pracujący czy pracująca w Polsce". - Składka zdrowotno-ryczałtowa, urlop, ale też chorobowe - wyliczał.

Tusk o propozycjach KO dla przedsiębiorców
Tusk o propozycjach KO dla przedsiębiorcówZdjęcia organizatora

Tusk podkreślił, że zbyt wiele lat osoby ciężko pracujące - w tym kobiety - "biorą na siebie wysiłek prowadzenia firmy małej, średniej i osiągają sukcesy, a słyszą codziennie jakieś paskudne teksty - jak nie od Morawieckiego, to od (Jarosława) Kaczyńskiego, jak nie od (Tadeusza) Rydzyka, to w TVP Info - że przedsiębiorcy to jest podejrzane plemię jakieś". Mówił, że słyszał od przedsiębiorców, szczególnie tych starszych, że "oni się czują jak kiedyś za komuny - gdy ich wyzywano od badylarzy, od prywaciarzy, od cwaniaków".

- Dla PiS-owskich urzędników każdy, kto ciężko pracuje, jest w jakimś sensie zagrożeniem albo wrogiem, albo przeciwnikiem. Czy to jest nauczycielka - to trzeba ją dobić taka pensją, że chce się płakać, czy to jest drobny przedsiębiorca, czy to jest nawet urzędnik państwowy - szczególnie przy tej inflacji. Wiecie, co ci ludzie czują, gdy mają 3 tysiące na rękę, i słyszą od wielu miesięcy, że może 3 procent, a może 5 procent dostaną podwyżki - mówił Tusk.

Lider PO zaznaczył, że "budżetówka musi dostać 20 procent - i to jest zaledwie wyrównanie, a nauczyciele dostaną 30 procent, minimum 1500 złotych od każdego etatu".

Tusk: 15 października będzie politycznym sądem ostatecznym nad rządami PiS-u

Lider PO zachęcał do udziału w planowanym na październik Marszu Miliona Serc. Ponownie zwrócił się do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

- Jarosławie, ci państwo (zebrani w Opolu) przyjadą do ciebie. Być może wtedy odważysz się i powiesz prosto w oczy. Tu nam wszystkim i tym setkom tysięcy - bo będą tam nas setki tysięcy w Warszawie - może wreszcie zrozumiesz, że musisz prosto w oczy spojrzeć Polkom i Polakom i wyspowiadać się z tych ośmiu lat - powiedział.

- Z tego wstydu, który był coraz większy z roku na rok, z tej drożyzny, z tego, że Polska gospodarka znalazła się znowu na zakręcie. Z tego lekceważenia, z upadku reputacji polskiego rządu, z pogardy dla zwykłych ludzi, dla słabszych, z opresji i pogardy wobec kobiet, z nienawiści, dla mnie niezrozumiałej, do ludzi niepełnosprawnych. Wyspowiadaj się z tego, zanim przystąpisz do tego dnia sądu ostatecznego, bo 15 października, nie mam żadnych wątpliwości, będzie takim politycznym sądem ostatecznym nad rządami PiS-u - kontynuował przewodniczący PO.

Tusk: cwaniactwo i tchórzostwo stało się znakiem rozpoznawczym prawie wszystkich czołowych polityków PiS
Tusk: cwaniactwo i tchórzostwo stało się znakiem rozpoznawczym prawie wszystkich czołowych polityków PiSZdjęcia organizatora

"Nic nie jest rozstrzygnięte"

Dodał, że nie ma wątpliwości, iż tego dnia rozegra się najważniejsza polityczna gra od 1989 roku. - Nic nie jest rozstrzygnięte, chcę, byśmy wszyscy bardzo serio to potraktowali, to nie jest tak, że ktoś ma wygraną w kieszeni albo ktoś już na pewno przegrał, każdy głos może zdecydować, naprawdę - przekonywał. Apelował o to, by pilnować uczciwości wyborów. Zaznaczył, że nie będzie to w pełni możliwe m.in. ze względu na "zawłaszczenie" przez PiS mediów publicznych i podsłuchiwanie opozycji.

- Gdyby wybory były uczciwe, prezydentem byłby Rafał Trzaskowski - stwierdził.

Lider PO mówił, że wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, że ich wybory polityczne wpływają na codzienne życie, nawet na ceny chleba. - Jarosławie, czy ty w ogóle zdajesz sobie sprawę, że jak ja byłem premierem, to za płacę minimalną można było kupić dwa razy więcej bochenków chleba niż za płacę minimalną dzisiaj, kiedy ty jesteś faktycznym szefem tego rządu? Ja mógłbym setki takich przykładów pokazywać, które im udało się zakłamać - podkreślił Tusk.

- Jeśli 15 października fakty wygrają z kłamstwem, jeśli 15 października uczciwość wygra z łajdactwem, jeśli 15 października patriotyzm pokona cynizm - to znaczy, że wygraliśmy te wybory - powiedział.

Lider Platformy mówił, że pogarda rządzących do ludzi "osiągnęła taki poziom, że oni już nawet niczego nie ukrywają". - Oni nawet zasłon w oknach nie zasłaniają, jak kradną, oni to nawet transmitują w swoich telewizjach, zupełnie bezwstydnie - podkreślił.

Zaślepka materiału TVN24GO
Donald Tusk na spotkaniu w Opolu. "Jarosławie, ty przeproś Polskę za te osiem lat i oddal się"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz / prpb

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 grudnia 2023 roku powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego - podano na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta. Artur Soboń to były wiceminister finansów, od 2015 roku zasiada w Sejmie. Ustawy o Narodowym Banku Polskim mówi, że "członek zarządu NBP nie może zajmować żadnych innych stanowisk i podejmować działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską".

Jest nowy członek zarządu NBP. To były wiceminister finansów w rządzie PiS

Jest nowy członek zarządu NBP. To były wiceminister finansów w rządzie PiS

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Generał Jarosław Szymczyk wsławił się głównie tym, że kompromitował instytucję, którą reprezentował. Czas najwyższy na jego odejście - mówiła w "Kropce nad i" wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat z klubu Lewicy. Stanisław Karczewski, senator PiS, a w przeszłości marszałek izby wyższej, stwierdził, że "policja funkcjonuje w Polsce naprawdę dobrze". - Nie mówię, że idealnie. Zgadzam się, że są pewne zastrzeżenia - powiedział.

Biejat: to czas najwyższy na odejście generała Szymczyka

Biejat: to czas najwyższy na odejście generała Szymczyka

Autor:
mjz//mrz
Źródło:
TVN24

Nie możemy dać wygrać Władimirowi Putinowi - powiedział w środę Joe Biden. Prezydent Stanów Zjednoczonych wezwał republikanów w Kongresie do współpracy i zaakceptowania pomocy finansowej dla Ukrainy przed końcem roku. - Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - podkreślił. Biden zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie bronił innych krajów zgodnie z artykułem 5. traktatu o NATO.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP

Możemy w pełni zrozumieć, czemu Polacy są zaniepokojeni, my tym jesteśmy zaniepokojeni - tak na pytania Marcina Wrony, korespondenta "Faktów" TVN w Waszyngtonie, odpowiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Amerykański urzędnik mówił, że Kongres ma czas do końca roku na podjęcie decyzji w sprawie funduszy na wojskową pomoc dla Ukrainy. - To szczególnie niebezpieczny czas (…). Zima nadchodzi - podkreślił Kirby, wskazując na zagrożenie dla ukraińskiej infrastruktury energetycznej.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA: możemy w pełni zrozumieć, czemu Polacy są zaniepokojeni

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA: możemy w pełni zrozumieć, czemu Polacy są zaniepokojeni

Autor:
bp//mrz,
adso
Źródło:
TVN24, BBC

Podczas środowego posiedzenia Sejmu nie zabrakło słownych przepychanek między parlamentarzystami. - Jak pan myśli? Usunę pana z obrad starym zwyczajem czy uśmiechnę się nowym (zwyczajem - red.)? Jest pan fantastycznym posłem, dobrze, że pan jest z nami - zwrócił się prowadzący obrady Włodzimierz Czarzasty do Norberta Kaczmarczyka z PiS. Wcześniej wicemarszałek przypomniał, jak z jego perspektywy wyglądały obrady Sejmu przez ostatnie cztery lata. Spotkania w nocy, przyspieszania wszystkich ustaw, łamanie wszelkich zasad - opisywał Czarzasty.

Włodzimierz Czarzasty do posła PiS: Jak pan myśli? Usunę pana z obrad starym zwyczajem czy uśmiechnę się nowym?

Włodzimierz Czarzasty do posła PiS: Jak pan myśli? Usunę pana z obrad starym zwyczajem czy uśmiechnę się nowym?

Autor:
ek//mrz
Źródło:
tvn24.pl

Polska Rada Biznesu wsparła osiem kampanii profrekwencyjnych kwotą 6 milionów 300 tysięcy złotych - podała organizacja w komunikacie. Jak podkreślono, "to największa historycznie mobilizacja członków PRB i pierwsza tak szeroka współpraca polskich środowisk biznesowych z trzecim sektorem". Łączny zasięg kampanii profrekwencyjnych był bliski 350 milionom wyświetleń.

Sukces kampanii profrekwencyjnych. "Pojawiła się nowa, bardzo zauważalna norma społeczna"

Sukces kampanii profrekwencyjnych. "Pojawiła się nowa, bardzo zauważalna norma społeczna"

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

- Pan się wszystkiemu sprzeciwia. Tak się nie da żyć, panie pośle. Sprzeciw wobec pana sprzeciwu - powiedział marszałek Szymon Hołownia do Łukasza Schreibera z Prawa i Sprawiedliwości, gdy ten po raz kolejny zgłosił sprzeciw podczas obrad Sejmu. Wcześniej marszałek Sejmu mówił: "Panie pośle, moje serce krwawi, gdy wspomina pan o zamrażarce".

Hołownia do Schreibera: Tak się nie da żyć. Sprzeciw wobec pana sprzeciwu

Hołownia do Schreibera: Tak się nie da żyć. Sprzeciw wobec pana sprzeciwu

Autor:
ek//mrz
Źródło:
tvn24.pl

Nazwy "szynka" "wędlina", "wędzonka" i "kiełbasa" będą mogły być stosowanie wyłącznie do produktów pochodzenia zwierzęcego - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który trafił do konsultacji publicznych. Sprzeciw wobec zmian wyrazili producenci roślinnych zamienników dla mięsnej żywności. Wskazują na badania, według których 96 procent konsumentów nie zdarzyło się przez pomyłkę kupić produktu roślinnego zamiast mięsa.

Nazwy produktów mięsnych pod ochroną. Nowa inicjatywa dwutygodniowego rządu

Nazwy produktów mięsnych pod ochroną. Nowa inicjatywa dwutygodniowego rządu

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Posłowie debatowali w środę nad projektem zmian w Regulaminie Sejmu, zaproponowanym przez prezydium izby. Propozycja zakłada zmianę sposobu głosowania nad wyborem premiera w tak zwanym drugim kroku konstytucyjnym oraz w zasadach prac sejmowej Komisji Finansów Publicznych nad budżetem. Izba przejdzie do trzeciego czytania projektu, czyli ostatecznego głosowania po doręczeniu posłom i posłankom zestawienia zgłoszonych poprawek.

Propozycja zmian w głosowaniu nad wyborem premiera. "Jeden z najbardziej anachronicznych przepisów"

Propozycja zmian w głosowaniu nad wyborem premiera. "Jeden z najbardziej anachronicznych przepisów"

Autor:
ks/dap,mrz
Źródło:
TVN24, PAP

Trybunał Stanu to organ konstytucyjny służący pociąganiu do odpowiedzialności konstytucyjnej, czyli sądzeniu tak zwanych deliktów konstytucyjnych - mówiła w programie "Tak jest" w TVN24 członkini tej instytucji, prawniczka Kamila Ferenc. Drugi z członków tego organu, Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, mówił, że to "sąd dla polityków" i tłumaczył procedury związane z postawieniem kogoś przed obliczem tego organu.

Członkowie "trybunału dla polityków" o swojej pracy

Członkowie "trybunału dla polityków" o swojej pracy

Autor:
mjz//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

Na zachodzie i południu kraju w nocy ze środy na czwartek na drogach będzie ślisko. Pojawi się gołoledź po marznących opadach. W kilku województwach prognozowane są także gęste mgły. Obowiązują ostrzeżenia IMGW.

Niebezpieczna noc w wielu miejscach. Alerty IMGW

Niebezpieczna noc w wielu miejscach. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Autor:
jdw,ps
Źródło:
IMGW

Podczas lotu szkolnego samolotem M-346 Bielik we wtorek doszło do niekontrolowanego oddzielenia się owiewki, pilot bezpiecznie wylądował. Do czasu wyjaśnienia okoliczności i przyczyn zdarzenia loty na samolotach M-346 zostały wstrzymane - podało w środę Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Dowództwo o "sytuacji kryzysowej" w powietrzu. Wstrzymano loty M-346

Dowództwo o "sytuacji kryzysowej" w powietrzu. Wstrzymano loty M-346

Autor:
ks/dap
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mieszkańcy greckiej wioski Metamorfosi zagłosowali za jej przeniesieniem. Miejscowość trzy raz została zniszczona przez powódź, a ostatni raz do takiego kataklizmu doszło we wrześniu. - Można mieć nadzieję, że będziemy mieć bezpieczne domy - powiedział wójt Petros Kontogiannis.

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Newag dementuje informacje portalu Onet i jego rozmówców, czyli grupy hakerów wynajętych przez konkurencyjną firmę - SPS Mieczkowski, dotyczące wywoływania celowych awarii pociągów - podał Newag. W środę kurs spółki mocno zanurkował.

Mieli celowo wywoływać usterki w pociągach. Kurs zanurkował, jest stanowisko spółki

Mieli celowo wywoływać usterki w pociągach. Kurs zanurkował, jest stanowisko spółki

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej podczas grudniowego posiedzenia zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna jest obecnie na poziomie 5,75 procent.

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Brytyjska rodzina królewska opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym wspólnie pozują król Karol III, królowa Kamila, książę William i księżna Kate. Brytyjskie media wskazują, że zdjęcie jest "pośrednią odpowiedzią" na zarzuty stawiane w opublikowanej tydzień wcześniej książce "Endgame" Omida Scobiego. W jej holenderskim wydaniu autor wskazał, że to Karol III i księżna Kate kilka lat temu wyrazili uwagi co do koloru skóry dziecka Harry'ego i Meghan.

Wraca sprawa uwag co do koloru skóry dziecka Harry'ego i Meghan. "Pośrednia odpowiedź" rodziny królewskiej

Wraca sprawa uwag co do koloru skóry dziecka Harry'ego i Meghan. "Pośrednia odpowiedź" rodziny królewskiej

Autor:
wac//az
Źródło:
PAP, BBC, Sky News, tvn24.pl

W Grodzisku Mazowieckim z jednej z firm zniknęła kasetka z pieniędzmi. Złodziej włamał się do budynku w przebraniu klauna. W tym czasie jego kolega stał na czatach. Obaj zostali zatrzymani. Policjanci znaleźli skradzioną kasetkę i przebranie, a dodatkowo sporo narkotyków.

Włamał się do firmy w stroju klauna. "Ukradł kasetkę z pieniędzmi"

Włamał się do firmy w stroju klauna. "Ukradł kasetkę z pieniędzmi"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na skrzyżowaniu Braci Wagów zderzyły się cztery samochody. Trzy z nich stały, by włączyć się do ruchu w ulicę Płaskowickiej. Jak podała policja, jeden z kierowców jest pijany. Wydmuchał 1,5 promila.

Czekali, by włączyć się do ruchu. Wjechał w nich pijany kierowca

Czekali, by włączyć się do ruchu. Wjechał w nich pijany kierowca

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszaw.pl

Wrocławska policja opublikowała komunikat, w którym odnosi się do informacji o śmierci 31-letniej kobiety w komisariacie. Do zdarzenia doszło w maju tego roku, rodzina o zgonie miała dowiedzieć się dwa miesiące później. - Rodzina uważa, że sprawa śmierci pani Malwiny została zamieciona pod dywan - mówi mecenas Wojciech Kasprzyk, reprezentujący bliskich 31-latki.

Zmarła w komisariacie, rodzina przez dwa miesiące nic nie wiedziała. Policja wydała oświadczenie

Zmarła w komisariacie, rodzina przez dwa miesiące nic nie wiedziała. Policja wydała oświadczenie

Autor:
bż/gp
Źródło:
tvn24.pl

Ze wstępnej opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej wynika, że przyczyną śmierci policjantów były obrażenia doznane w wyniku postrzału - przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej.

Zakończyła się sekcja zwłok policjantów śmiertelnie ranionych przez Maksymiliana F. 

Zakończyła się sekcja zwłok policjantów śmiertelnie ranionych przez Maksymiliana F. 

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Przez nikogo niepokojony wszedł do internatu z opaską dozoru na nodze. Według relacji wychowawcy szkoły samochodowej w Koszalinie (Zachodniopomorskie) agresywny mężczyzna mówił, że wyszedł z więzienia, że "musi kogoś zabić", żeby tam wrócić, i że "jest maszyną do zabijania". Zaatakował nauczyciela. Patrol wyprowadził intruza z budynku i puścił wolno. Postępowanie wszczęto dopiero po tygodniu. Jak teraz informuje prokuratura, Sabri R. od czasu wyjścia z więzienia niemal codziennie miał łamać prawo. Kradł i niszczył.

Miał grozić nauczycielowi, policja puściła go wolno. Teraz jest w areszcie. Prokuratura: niemal codziennie łamał prawo

Miał grozić nauczycielowi, policja puściła go wolno. Teraz jest w areszcie. Prokuratura: niemal codziennie łamał prawo

Aktualizacja:
Autor:
bp/kab
Źródło:
"Fakty po Południu" TVN, TVN24

Akademia Sztuki w Szczecinie poinformowała o śmierci studentki, która została poważnie poparzona w eksplozji, do której doszło w czerwcu tego roku. Poszkodowane zostały wtedy trzy osoby: dwie wykładowczynie i studentka.

Nie żyje studentka Akademii Sztuki poparzona w wyniku eksplozji na uczelni

Nie żyje studentka Akademii Sztuki poparzona w wyniku eksplozji na uczelni

Autor:
MR/gp
Źródło:
tvn24.pl

Marzena Okła-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej ma wejść w skład przyszłego rządu Donalda Tuska - dowiedziała się nieoficjalnie reporterka TVN24 Agata Adamek. Posłanka KO ma zostać ministrą ds. polityki senioralnej. Adamek potwierdziła też informacje TVN24 z ubiegłego tygodnia o tym, że Katarzyna Kotula z Lewicy ma być mianowana ministrą ds. polityki równościowej.

Nieoficjalnie: nowe nazwisko w przyszłym rządzie Donalda Tuska

Nieoficjalnie: nowe nazwisko w przyszłym rządzie Donalda Tuska

Autor:
bp//mrz,
adso
Źródło:
TVN24

Premier Mateusz Morawiecki przekonuje, że "wtedy kiedy wybuchła afera wiatrakowa, 'Fakty' TVN w ogóle jej nie zauważyły". Sprawdziliśmy. Zarówno w "Faktach" TVN, TVN24, jak i w portalu tvn24.pl informowaliśmy o kontrowersjach wokół ustawy.

Morawiecki o "aferze wiatrakowej" i "Faktach" TVN. Jak relacjonowaliśmy dyskusję wokół projektu ustawy

Morawiecki o "aferze wiatrakowej" i "Faktach" TVN. Jak relacjonowaliśmy dyskusję wokół projektu ustawy

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24
Cicha zmiana szefa najmłodszej służby specjalnej

Cicha zmiana szefa najmłodszej służby specjalnej

Robert
Zieliński
Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Już 2,7 miliona Polaków ma niespłacone zobowiązania finansowe - wynika z najnowszego raportu InfoDług przygotowanego przez BIG InfoMonitor i BIK. W ciągu ostatniego roku łączna wartość zadłużenia w naszym kraju wzrosła o 6,5 miliarda złotych. Rekordzistą pod tym względem jest mieszkaniec Lubelszczyzny, który zalega ze spłatą niemal 87 milionów złotych.

Długi Polaków szybko rosną. Rekordzista jest winny prawie 87 milionów złotych

Długi Polaków szybko rosną. Rekordzista jest winny prawie 87 milionów złotych

Autor:
kgo//mm
Źródło:
tvn24.pl

Po spotkaniu z Szymonem Hołownią mogę powiedzieć, że Polska i Ameryka mają pozytywny, wspólny program, razem idą naprzód, między innymi w sprawie bezpieczeństwa i kolektywnej obrony - powiedział w rozmowie z naszym reporterem Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. Pytany o pomoc dla Ukrainy stwierdził, że Kijów wspiera koalicja ponad 50 krajów, a prezydent Joe Biden "utożsamił swoją prezydenturę ze wsparciem narodu ukraińskiego".

Ambasador USA w Polsce o marszałku Hołowni, Ukrainie i "renesansie energetycznym"

Ambasador USA w Polsce o marszałku Hołowni, Ukrainie i "renesansie energetycznym"

Autor:
bż/gp
Źródło:
tvn24.pl

Nieruchomości za ponad 20 mln zł zgromadził Robert Dowhan z Koalicji Obywatelskiej, po raz pierwszy wybrany do Sejmu. Inny debiutant, Krzysztof Hetman z PSL, ma prawie 3 mln zł oszczędności, prawie milion złotych zarobiła Elżbieta Burkiewicz z Polski 2050. Przyglądamy się oświadczeniom majątkowym posłów debiutantów.

Nowi posłowie w Sejmie. Który najwięcej zarobił, który najwięcej oszczędził

Nowi posłowie w Sejmie. Który najwięcej zarobił, który najwięcej oszczędził

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

82 procent Polaków uważa, że Polska zyskuje na członkostwie w Unii Europejskiej, a 75 procent postrzega je za ważne - wynika z nowego badania Parlamentu Europejskiego. Wśród najważniejszych korzyści wskazali poprawę jakości życia. Jednocześnie aż 76 procent pytanych twierdzi, że wzięłoby udział w głosowaniu w eurowyborach, gdyby odbywało się za tydzień.

Polacy z bardzo wysokim poparciem dla UE. Jakie korzyści z członkostwa wskazują

Polacy z bardzo wysokim poparciem dla UE. Jakie korzyści z członkostwa wskazują

Autor:
pb//az
Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Główny analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski zaznacza, że raty kredytów hipotecznych i tak spadną, ponieważ zarówno trzy miesiące temu, jak i sześć miesięcy temu, a taka jest zwykle częstotliwość aktualizacji oprocentowania, stawki WIBOR były zdecydowanie wyższe niż obecnie.

Co z ratami kredytów? Wyliczenia

Co z ratami kredytów? Wyliczenia

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes

Laureatem Nagrody POLIN 2023 został Mariusz Sokołowski – białostocki nauczyciel zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku oraz autor publikacji poświęconej nauczaniu o wielokulturowości. Wyróżnienie w konkursie otrzymali: Ewa Paul i Stowarzyszenie Saga Grybów.

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

Autor:
b
Źródło:
PAP

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl