Sytuacja na stacjach benzynowych przed wyborami. "Oczywiste jest to, że ceny paliw są sztucznie zaniżone"

Źródło:
TVN24
Hetman: oczywiste jest to, że ceny paliw w Polsce są sztucznie zaniżone
Hetman: oczywiste jest to, że ceny paliw w Polsce są sztucznie zaniżone tvn24
wideo 2/9
Hetman: oczywiste jest to, że ceny paliw w Polsce są sztucznie zaniżone tvn24

Ceny paliw w Polsce są sztucznie zaniżone i oczywiste jest to, że jest to podyktowane tylko i wyłącznie kampanią wyborczą - ocenił europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Hetman. Goście "Kawy na ławę" dyskutowali o sytuacji na stacjach benzynowych. Według posłanki Koalicji Obywatelskiej Katarzyny Lubnauer "najgorsze jest to, że mamy do czynienia z takimi małymi cwaniaczkami, którzy nie dosyć, że doprowadzili do sytuacji, w której tego paliwa brakuje, to jeszcze w dodatku oszukują, że to awaria dystrybutorów". Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała stwierdził, że "ceny paliw na dystrybutorze mają pewną bezwładność".

Liczne zdjęcia dystrybutorów ze stacji Orlen, na których widoczna jest informacja o braku paliwa albo karteczka z napisem "awaria", obiegły w ostatnim czasie internet. W województwie zachodniopomorskim karetki miały problemy z tankowaniem na stacjach tej sieci. Orlen zapewnia, że paliwa nie brakuje, tylko miejscami nie nadąża z jego dostawą. Jednocześnie stacjom każe się informować o awarii, a nie o braku paliwa.

"Awarie dystrybutorów" na stacjach Orlenu. "Tu widać dramatyczną niekompetencję, ale i cyniczny spryt"
"Awarie dystrybutorów" na stacjach Orlenu. "Tu widać dramatyczną niekompetencję, ale i cyniczny spryt"Maciej Knapik/Fakty TVN

Do tej sprawy odnieśli się goście "Kawy na ławę"

Zybertowicz: próba destabilizacji nastrojów w Polsce

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy Andrzej Zybertowicz mówił, że "przypomina mu się szczucie części opozycji na PiS, że ludzie będą marzli w zimie, bo nie będzie węgla".

- Jak jest wysoka inflacja, to jest histeria: "nic nie robicie, żebyście walczyli z inflacją". Jak jest niska inflacja, to jest PRL. Jak ceny paliwa są porównywalne z cenami u sąsiadów, to jest histeria: "mamy najdroższe paliwo w Europie". Jak ceny paliwa są niskie, to jest histeria, że są niskie - powiedział.

- Efekt tego wszystkiego jest jeden. Próba destabilizacji nastrojów w Polsce, bo wiadomo, że żaden bank nie wytrzyma paniki w sytuacji, gdy ludzie chcą masowo wycofywać depozyty i żaden system logistyczny nie wytrzyma skokowego wzrostu zapotrzebowania powyżej tego, co użytkownicy faktycznie w danym czasie potrzebują - dodał.

Zybertowicz: próba destabilizacji nastrojów w Polsce
Zybertowicz: próba destabilizacji nastrojów w PolsceTVN24

Lubnauer: mamy do czynienia z takimi małymi cwaniaczkami

Według posłanki Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer "najgorsze jest to, że mamy do czynienia z takimi małymi cwaniaczkami, którzy nie dosyć, że doprowadzili do sytuacji, w której tego paliwa brakuje, to jeszcze w dodatku oszukują, że to awaria dystrybutorów".

Polityk przytoczyła cytat z wypowiedzi prezesa Orlenu Daniela Obajtka. "Katastrofa paliwowa na Węgrzech to efekt zbytniej ingerencji w zasady wolnego rynku. Teraz brakuje tam paliw i jest drożej niż na polskich stacjach. Ostrzegałem przed takim scenariuszem, kiedy politycy opozycji nawoływali, by ceny paliwa sztucznie obniżać" - pisał Obajtek w grudniu 2022 roku.

- Zaznaczmy jedną rzecz. Na Węgrzech tuż przed wyborami, oni mieli w kwietniu 2022 roku wybory, ceny paliwa były obniżone, inflację doprowadzono do 8,5 procent. W tej chwili mają najwyższą inflację w całej Unii Europejskiej. Za sierpień ponad 16 procent - zwróciła uwagę Lubnauer.

- Jeżeli popatrzymy, rozmawiamy tu o inflacji, to mamy 8,2 procenta, na żywności ponad 10 procent, na paliwie minus 7 procent. W związku z tym widać sztuczne działanie, które ma na celu rzeczywiście pomalowanie na zielono trawy tuż przed wyborami i oszukanie społeczeństwa - dodała.

Lubnauer: mamy do czynienia z takimi małymi cwaniaczkami
Lubnauer: mamy do czynienia z takimi małymi cwaniaczkamiTVN24

Horała: ceny paliw na dystrybutorze mają pewną bezwładność

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała mówił, że "niestety część ludzi jest podatna na wasz aparat propagandowy".

- Przypomnę sytuację, która była dzień po ataku Rosji na Ukrainę. Pan (Michał - red.) Kołodziejczak, kandydat z listy Koalicji Obywatelskiej, taki panikarski wpuścił film, że paliwo będzie po 10 złotych, jutro po 15. Część ludzi wtedy uwierzyła i faktycznie przez kilka dni był run na stacje benzynowe i miejscami tego paliwa brakowało, bo każdy system jest nastawiony na pewną stałą podaż i nagle, jak podaż rośnie, to są momentami przerwy w dostawach - oświadczył.

- Żaden koncern nie kupuje paliwa po cenie spotowej, która jest aktualnie na rynku. To są nieraz długoletnie, a co najmniej wielomiesięczne kontrakty. Po drugie, cała Europa ma długie kontrakty. Od kursów ubezpiecza się na różne metody. Są opcje walutowe, są ubezpieczenia. Wszyscy w Europie mają to samo, więc ceny paliw na dystrybutorze mają pewną bezwładność - dodał.

Horała: ceny paliw na dystrybutorze mają pewną bezwładność
Horała: ceny paliw na dystrybutorze mają pewną bezwładnośćTVN24

Scheuring-Wielgus: jesteście przykładem manipulacji i kłamstwa

Wypowiedzi Zybertowicza i Horały komentowała posłanka Nowej Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. - Pokazali, w jaki sposób można zmanipulować rzeczywistość i odwrócić sytuację - stwierdziła.

- Informacje o tym, że są awarie na stacjach paliw, ludzie wysyłali do niezależnych mediów sami z siebie, to po pierwsze. Po drugie, to z Orlenu wyszła informacja, nagle i nie wiadomo skąd, żeby nie kupować paliwa na zaś. Po trzecie, to paliwo, które teraz jest sprzedawane na stacjach, to jest cena, która jest mniejsza niż ta hurtowa, którą kupuje Orlen - podkreślała posłanka.

- Jesteście przykładem manipulacji i kłamstwa - dodała.

Scheuring-Wielgus: jesteście przykładem manipulacji i kłamstwa
Scheuring-Wielgus: jesteście przykładem manipulacji i kłamstwa TVN24

Hetman: oczywiste jest to, że ceny paliw w Polsce są sztucznie zaniżone 

- Oczywiste jest to, że ceny paliw w Polsce są sztucznie zaniżone i oczywiste jest to, że jest to podyktowane tylko i wyłącznie kampanią wyborczą - ocenił europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Hetman.

Jak stwierdził, "jest to możliwe dlatego, że PiS zbudował na rynku paliw i nie tylko na rynku paliw monopolistę". - Wróciliśmy do czasów, kiedy komitet centralny polskiej zjednoczonej partii PiS decyduje o tym, jakie są ceny paliw na stacji benzynowej - powiedział.

- To dotyczy nie tylko paliw, bo także cen gazu i energii, które także są sztucznie zaniżone. I tak naprawdę żaden ekspert dzisiaj nie jest w stanie powiedzieć, na jakim poziomie jest inflacja - dodał.

Hetman: oczywiste jest to, że ceny paliw w Polsce są sztucznie zaniżone
Hetman: oczywiste jest to, że ceny paliw w Polsce są sztucznie zaniżone tvn24

Tyszka: nie ulega żadnej wątpliwości, że ceny paliw są manipulowane przez Orlen

Jak mówił Stanisław Tyszka z koła poselskiego Konfederacji, "nie ulega żadnej wątpliwości, że ceny paliw są manipulowane przez Orlen". - Pamiętamy, że ceny były zawyżane długo przed początkiem roku, zanim został podwyższony VAT, po to, żeby tej ceny nie było widać - powiedział.

- W tym momencie mamy promocję wyborczą, która służy nie tylko temu, żeby Polaków nastawić pozytywnie do partii władzy, ale też po to, żeby obniżyć inflację. Dlatego, że przez utrzymywanie niższych paliw jest niższa inflacja - podkreślił.

- My chcielibyśmy, żeby paliwa były zdecydowanie tańsze nie tylko w okresie kampanii, tylko stale. Dlatego walczymy od lat o naszą ustawę tanie paliwo, czyli o obcięcie poziomu VAT-u, akcyzy opłaty paliwowej i zlikwidowanie wprowadzonej przez PiS opłaty emisyjnej - dodał.

Tyszka: nie ulega żadnej wątpliwości, że ceny paliw są manipulowane przez Orlen
Tyszka: nie ulega żadnej wątpliwości, że ceny paliw są manipulowane przez OrlenTVN24

Autorka/Autor:pp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami na znacznym obszarze Polski. W niektórych miejscach w nocy z wtorku na środę wiatr w porywach będzie rozpędzać się aż do 100 kilometrów na godzinę. Zostały wydane również ostrzeżenia związane z upałem. Według synoptyków IMGW temperatura w środę sięgnie nawet 33 stopni Celsjusza.

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rosyjski dyktator Władimir Putin przybył we wtorek do Korei Północnej. Na lotnisku przywitał go Kim Dzong Un. Przed wizytą Putin podziękował Korei Północnej za wsparcie w wojnie przeciw Ukrainie i mówił, że liczy na podpisanie "wieloaspektowego strategicznego traktatu o partnerstwie".

Władimir Putin z wizytą w Korei Północnej. Na lotnisku przywitał go Kim Dzong Un

Władimir Putin z wizytą w Korei Północnej. Na lotnisku przywitał go Kim Dzong Un

Źródło:
PAP, Reuters

Siedem osób zginęło we wtorek wieczorem w wypadku samochodowym w pobliżu Chartres w środkowej Francji - poinformowała lokalna prefektura w Regionie Centralnym-Dolinie Loary. Pięcioro zmarło w płonącym aucie, a dwie z drugiego pojazdu z powodu siły uderzenia. Nie są na razie znane przyczyny wypadku.

Tragiczny wypadek ze Francji. Pięć osób zginęło w płonącym samochodzie, dwie z powodu siły uderzenia

Tragiczny wypadek ze Francji. Pięć osób zginęło w płonącym samochodzie, dwie z powodu siły uderzenia

Źródło:
PAP, Le Figaro

Sekta religijna w zachodniej części Zimbabwe ukryła pod grządkami kilkadziesiąt grobów dzieci. Makabrycznego odkrycia dokonały służby medyczne, po weryfikacji zgłoszeń o trwających w tym regionie epidemiach cholery, świnki i odry. - Mieszkańcy wioski każdego ranka widzieli nowe ogrody warzywne i zieleniejące grządki, nieświadomi, że pod żyzną glebą leży kolejne martwe dziecko, któremu odmówiono pomocy medycznej - przekazał Celestino Dhege, szef służb medycznych prowincji.

Członkowie sekty z Zimbabwe trzymali chore dzieci w domu. Gdy zmarły, grzebali je nocą i sadzili nowe grządki

Członkowie sekty z Zimbabwe trzymali chore dzieci w domu. Gdy zmarły, grzebali je nocą i sadzili nowe grządki

Źródło:
PAP

Siły Obronne Izraela poinformowały we wtorek, że zatwierdzone zostały plany ofensywy na Liban i podjęto decyzję o "stałym zwiększaniu gotowości wojsk" lądowych. Portal Times of Israel przypomina, że Izrael ostrzegał, iż nie będzie tolerował obecności libańskiego Hezbollahu przy swej północnej granicy.

Izraelska armia zatwierdziła plany ofensywy na Liban

Izraelska armia zatwierdziła plany ofensywy na Liban

Źródło:
PAP

- Te nieszczęsne małpki na stacjach benzynowych muszą niestety pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych? - pytała w "Faktach po Faktach" Izabela Leszczyna. Ministra zdrowia zapowiadała wprowadzenia na nich zakazu sprzedaży alkoholu. Mówiła też o programie pilotażowym, który ma zapobiegać nieodwoływaniu wizyt u specjalistów.

"Małpki muszą pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych?"

"Małpki muszą pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych?"

Źródło:
TVN24

- Mamy 25 rannych żołnierzy i mamy żołnierza, który tam zginął - powiedział w "Kropce nad i" wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, odnosząc się do sytuacji na granicy Polski i Białorusi. Mówił, że "służby białoruskie i rosyjskie szkolą ludzi przeciwko polskim żołnierzom". - Uczą ich, co żołnierze mogą, a czego nie, jakie techniki powinni stosować ci ludzie - wskazywał.

Tomczyk o białoruskich i rosyjskich służbach: oni ich szkolą, co mogą nasi żołnierze, a czego nie

Tomczyk o białoruskich i rosyjskich służbach: oni ich szkolą, co mogą nasi żołnierze, a czego nie

Źródło:
TVN24

Byłego komendanta głównego policji wprowadził do rady nadzorczej Piasta Gliwice mniejszościowy udziałowiec, bo Jarosław Szymczyk mieszkał blisko i dbał o bezpieczeństwo w klubie. Większościowy udziałowiec, czyli miasto, poprosiło o zmianę tej decyzji. We wtorek ogłoszono, że generała w klubie sportowym nie będzie.

Jarosław Szymczyk nie będzie już pracować w klubie sportowym

Jarosław Szymczyk nie będzie już pracować w klubie sportowym

Źródło:
tvn24.pl

Pod Mińskiem Mazowieckim zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedna osoba zmarła, a dwie, w tym dziecko, trafiły do szpitala.. Przyczyny wypadku bada policja.

Jedna osoba nie żyje, kobieta i dziecko w szpitalu

Jedna osoba nie żyje, kobieta i dziecko w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy pod Konstancinem-Jeziorną walczyli z pożarem dachu domu w zabudowie bliźniaczej. Nasz reporter dowiedział się, że przyczyną było uderzenie pioruna. W akcji udział brało 10 zastępów straży pożarnej.

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed zapowiadanymi na wtorkowy wieczór i najbliższą noc gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Alert został wysłany do osób przebywających na terenie sześciu województw.

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W poniedziałek na Teneryfie zaginął 19-letni Brytyjczyk Jay Slater - piszą brytyjskie media. Jego ostatnią znaną lokalizacją był górzysty park krajobrazowy. Jak przekazała dziewczyna, która przyjechała z nim na wyspę, zadzwonił do niej o poranku, informując, że się zgubił, potrzebuje wody i pada mu bateria w telefonie. Później kontakt się urwał.

Dzwonił, że się zgubił i pada mu bateria. Zaginął na Teneryfie

Dzwonił, że się zgubił i pada mu bateria. Zaginął na Teneryfie

Źródło:
BBC, Lancashire Post

Był w toalecie, gdy autobus z jego kolegami odjechał. Chłopiec został sam w Miejscu Obsługi Pasażerów przy S7. Poprosił o pomoc przypadkową osobę. Przyjechali policjanci, wrócił też wycieczkowy autobus.

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skłaniam się do tego, żeby raczej powiedzieć ministrowi Radosławowi Sikorskiemu: Zostań, dalej pomagasz. Tu, na miejscu - przyznał Donald Tusk, pytany, czy szef MSZ zostanie unijnym komisarzem do spraw obronności lub obejmie inne wysokie zagraniczne stanowisko. Premier ocenił, że "dzisiaj polski minister spraw zagranicznych to jest naprawdę ważna polityczna figura w układzie europejskim".

Będzie komisarzem do spraw obronności? Tusk o "najbardziej prawdopodobnym scenariuszu" dla Sikorskiego

Będzie komisarzem do spraw obronności? Tusk o "najbardziej prawdopodobnym scenariuszu" dla Sikorskiego

Źródło:
TVN24

Po policyjnej interwencji obezwładniony już mężczyzna trafił do szpitala. Tam po podaniu leków, mimo reanimacji, zmarł. O zdarzeniu poinformowano prokuraturę, Biuro Spraw Wewnętrznych Policji oraz wydziały kontroli komendy głównej i komendy stołecznej. Została zlecona sekcja zwłok.

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szef resortu sprawiedliwości wszczął procedurę odwoławczą wobec osób z kierownictwa trzech sądów. Wśród nich jest prezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie Rafał Puchalski, wiceprzewodniczący nowej KRS.

Ministerstwo o kierownictwie trzech sądów. Bodnar wszczął procedurę

Ministerstwo o kierownictwie trzech sądów. Bodnar wszczął procedurę

Źródło:
PAP
NIK zbada policyjne lotnictwo

NIK zbada policyjne lotnictwo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zmarł Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Polityka" i szef serwisu internetowego pisma. O jego śmierci poinformowała redakcja. Miał 51 lat.

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Źródło:
tvn24.pl, "Polityka"

Justin Timberlake został zatrzymany w poniedziałek - poinformowała stacja ABC News, powołując się na funkcjonariuszy policji. Po spędzeniu nocy w areszcie we wtorek stanął przed sądem, gdzie postawiono mu zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości - informuje CNN.

Media: Justin Timberlake opuścił policyjny areszt. Postawiono mu jeden zarzut

Media: Justin Timberlake opuścił policyjny areszt. Postawiono mu jeden zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, ABC News

Ostatnimi laty w dyskusjach o turystyce dominuje jedna kwestia - nadmiar przyjezdnych. Kolejne miasta i podróżnicze regiony prześcigają się w pomysłach na ograniczenie fali turystów. W niedawnym badaniu sprawdzono, które europejskie atrakcje są najbardziej zatłoczone. Okazało się, że najwięcej turystów oblega Wersal.

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Źródło:
PAP

We wtorek 32-letnia Marlena Engelborn, będąca potomkinią Fredricha Engelborna, założyciela przedsiębiorstwa chemiczno-farmaceutycznego BASF, rozdała majątek odziedziczony po swojej babci. Spadek w wysokości prawie 25 milionów euro został podzielony pomiędzy kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. 

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Źródło:
PAP

Były dotacje, jest wezwanie do zwrotu pieniędzy. Ponad dwa miliony złotych muszą oddać niektóre organizacje, którym środki przyznał Narodowy Instytut Wolności. Nadzorował go ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Audyt wykazał wiele nieprawidłowości. Dotacje często trafiały do organizacji powiązanych z politykami PiS-u. Zwolnionych zostało 700 ekspertów Instytutu, nominowanych przez Piotra Glińskiego.

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Skierowaliśmy do Adama Bodnara zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej - poinformował wiceminister obrony Cezary Tomczyk. - Rozpoczęły się dwa śledztwa, sprawa jest w prokuraturze - dodał.

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki protestują przeciwko ogromnemu napływowi turystów na wyspę. - Blokowali turystom dostępu do plaży i wznosili wrogie okrzyki wobec lokalnych władz - przekazała policja w Palma de Mallorca. W 2023 r. zamieszkana przez 900 tys. osób Majorka była jednym z głównych kierunków wybieranych przez turystów udających się do Hiszpanii.

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Źródło:
PAP

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl