Afera wizowa. Urszula Pasławska: Polska stała się krajem bez wartości, gdzie wszystko jest na sprzedaż

Źródło:
TVN24
Pasławska: Polska stała się krajem bez wartości, gdzie wszystko jest na sprzedaż
Pasławska: Polska stała się krajem bez wartości, gdzie wszystko jest na sprzedażTVN24
wideo 2/26
Pasławska: Polska stała się krajem bez wartości, gdzie wszystko jest na sprzedażTVN24

Polacy czują się w Polsce coraz mniej bezpiecznie ze względu na politykę otwartych granic prowadzonych przez rząd PiS-u - powiedział w "Kawie na ławę" poseł Konfederacji Krzysztof Bosak. Urszula Pasławska (Trzecia Droga) stwierdziła, że "ryzyka, które niesie za sobą afera wizowa, są bardzo niebezpieczne dla młodych ludzi". Według Jana Grabca (Koalicja Obywatelska) "Polska jest dziś największym hubem przerzutowym, jeśli chodzi o emigrację zarobkową z Afryki i Azji w Europie".

Nielegalna imigracja do Niemiec przez Polskę i Czechy trwa i MSW w Berlinie planuje zmiany w ochronie granic. Szefowa resortu Nancy Faeser chce "ustanowienia krótkoterminowo stacjonarnych punktów kontrolnych" na granicach z dwoma sąsiadami. Z kolei kanclerz Olaf Scholz domaga się wyjaśnień w sprawie afery wizowej.

Do sprawy odnieśli się goście "Kawy na ławę".

Sałek: każde państwo w Schengen może na własne życzenie wprowadzić kontrole graniczne

- Pamiętamy sytuację, jak kanclerz Angela Merkel zapraszała wszystkich do tego, ażeby przybyli do Niemiec i ci ludzie odpowiedzieli na tę prośbę, wychodzi na to, i przybywają - stwierdził doradca prezydenta Andrzeja Dudy i kandydat PiS do Sejmu Paweł Sałek.

- W ostatnim czasie pojawiły się informacje, które mówią o tak zwanym szlaku bałkańskim, który jest najintensywniej wykorzystywany do przemieszczania imigrantów do Republiki Federalnej Niemiec, który wjedzie właśnie przez Bałkany, Czechy, być może kawałek Polski. Nie znam szczegółowo tej sprawy - oświadczył.

- I teraz każde państwo członkowskie w ramach strefy Schengen, tak przepisy mówią, może ewentualnie wprowadzać nawet na własne życzenie kontrole graniczne i to się może zdarzyć - dodał.

Sałek: każde państwo w Schengen może na własne życzenie wprowadzić kontrole graniczne
Sałek: każde państwo w Schengen może na własne życzenie wprowadzić kontrole graniczneTVN24

Pasławska: Polska stała się krajem bez wartości, bez zasad, gdzie wszystko jest na sprzedaż

Urszula Pasławska (Trzecia Droga) stwierdziła, że "ryzyka, które niesie za sobą afera wizowa, są bardzo niebezpieczne dla młodych ludzi". - Proszę zauważyć, że ewentualne wyjście z Schengen tak naprawdę uderzy w młode pokolenia. I dzisiaj ludzie to widzą - dodała.

Według posłanki "osiem lat rządów (PiS- red.) pokazuje, że Polska stała się krajem bez wartości, bez zasad, gdzie wszystko jest na sprzedaż".

- Dzisiaj sprzedawane są wizy, jutro mogą być na przykład sprzedawane wyroki sądowe, bo sądy są też zawłaszczane. I to jest wyzwanie dla przyszłego rządu. Odbudowanie zasad i wartości - dodała.

Pasławska: Polska stała się krajem bez wartości, gdzie wszystko jest na sprzedaż
Pasławska: Polska stała się krajem bez wartości, gdzie wszystko jest na sprzedażTVN24

Soboń: nie będę się odnosił do niemieckiej minister

Wiceminister finansów Artur Soboń (PiS) mówił do Konrada Piaseckiego, że ten "zaproponował w programie, abyśmy odnosili się do wypowiedzi niemieckiego rządu, przez który dzisiaj w Europie mamy sytuację kryzysu imigracyjnego".

- I który to niemiecki rząd sprawił, że dzisiaj Rosja ma pieniądze na to, aby prowadzić agresję wobec Ukrainy, bo tylko polityka niemieckiego rządu dzisiaj jest tego największym, że tak powiem, sprawcą, że dzisiaj mamy takie niebezpieczeństwo w Europie, jakie mamy - oświadczył.

- Więc ja naprawdę nie będę odnosił się do niemieckiej minister - dodał.

Soboń: nie będę się odnosił do niemieckiej minister
Soboń: nie będę się odnosił do niemieckiej ministerTVN24

Bosak: Polacy czują się w Polsce coraz mniej bezpiecznie

Krzysztof Bosak z Konfederacji mówił, że "Polacy czują się w Polsce coraz mniej bezpiecznie ze względu na politykę otwartych granic prowadzonych przez rząd PiS-u". - To jest polityka otwartych granic na legalną, masową imigrację z obcych kręgów kulturowych - podkreślił.

- Zapraszając tych ludzi, oddalamy nasz kraj od jakiegokolwiek liberalizmu - stwierdził.

- My w Konfederacji jesteśmy temu zdecydowanie przeciwni i dlatego krytykujemy od 2018 roku, zanim Konfederacja się zawiązała, faktyczną politykę migracyjną rządu PiS-u - dodał.

Bosak: Polacy czują się w Polsce coraz mniej bezpiecznie
Bosak: Polacy czują się w Polsce coraz mniej bezpiecznieTVN24

Grabiec: Polska jest dziś największym hubem przerzutowym, jeśli chodzi o emigrację zarobkową z Afryki i Azji w Europie

- Znam fakty, bo byłem na kilkunastu kontrolach w ostatnich dwóch tygodniach. W siedmiu instytucjach państwowych, w czterech ministerstwach, w trzech urzędach centralnych. I wyłania się z tego obraz, o którym mówią też eksperci. Polska jest dziś największym hubem przerzutowym, jeśli chodzi o emigrację zarobkową z Afryki i Azji w Europie - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Jan Grabiec.

- Liczby składają się w ciągu ostatniego 2,5 roku na 250 tysięcy wiz, czyli zaproszeń rządu PiS-u do Polski - oświadczył.

- Ja wiem, że ta afera pozbawi was władzy. Wasz stosunek do tej afery sprawia, że dzisiaj w sondażu "Rzeczpospolitej" Polacy w większości mówią, że bezpieczeństwo w Polsce zapewni Platforma Obywatelska - dodał.

Grabiec: Polska jest dziś największym hubem przerzutowym, jeśli chodzi o emigrację zarobkową z Afryki i Azji w Europie
Grabiec: Polska jest dziś największym hubem przerzutowym, jeśli chodzi o emigrację zarobkową z Afryki i Azji w EuropieTVN24

Czarzasty: jest mur na granicy z Białorusią, jednocześnie za tym murem można za 1800 euro kupić wizę

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy stwierdził, że "jak można po prostu bronić tej sprawy". - Jest mur na granicy z Białorusią, jednocześnie za tym murem można za 1800 euro kupić wizę. Jak to można tłumaczyć? - dopytywał.

- Jak można bronić taką sytuację, że wpuszczacie bez żadnej kontroli, wydajecie wizy tysiącom ludzi, jednocześnie rozpisujecie referendum, które zabroni potencjalnie przyjazdu dwóm tysiącom ludzi, których nikt tu nie chce przysłać, za których nikt nie chce od nas pieniędzy - zwracał uwagę.

- Jak można mówić o tym, że się nic w tej sprawie nie dzieje, jeżeli w ustawach covidowych, a jestem wicemarszałkiem Sejmu, żeście przygotowywali to półtora-dwa lata temu, właśnie takie zgody na wydawanie wizy bez żadnego bezpieczeństwa - dodał.

Czarzasty: jest mur na granicy z Białorusią, jednocześnie za tym murem można za 1800 euro kupić wizę
Czarzasty: jest mur na granicy z Białorusią, jednocześnie za tym murem można za 1800 euro kupić wizęTVN24

Afera wizowa

Śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydawanie wiz prowadzą prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Do tej pory zarzuty w sprawie możliwego oszustwa wizowego usłyszało siedem osób.

Czytaj na Konkret24: Cudzoziemcy w Polsce: pozwolenia na pracę, wizy pracownicze, pozwolenia na pobyt. Czym się to różni

Opozycja mówi o korupcji i twierdzi, że podejrzenia budzą setki tysięcy wydanych dokumentów. Z kolei politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że afery nie ma. Szef partii Jarosław Kaczyński mówił, że "to nawet nie jest aferka".

Afera wizowa wzbudza jednak emocje wśród innych państw. Komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson wystosowała pismo do polskich władz z prośbą o wyjaśnienia. Rzeczniczka KE Anitta Hipper przyznała, że Komisja otrzymała odpowiedź, ale list jest "niewystarczający". - List nie odpowiada w pełni na wszystkie pytania zadane przez komisarz Johansson, dlatego cały czas czekamy na odpowiedź ze strony polskiego rządu i oczekujemy, że otrzymamy ją przed 3 października - przekazała.

Także ambasador Polski w Niemczech został wezwany do tamtejszego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w związku z nieprawidłowościami przy wydawaniu wiz.

Autorka/Autor:pp/ft

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone zgodziły się wycofać ponad tysiąc swoich żołnierzy z Nigru. Stało się to po ulicznych demonstracjach i naciskach ze strony nigerskiej junty - przekazało w nocy z piątku na sobotę źródło zaznajomione ze sprawą, na które powołała się amerykańska stacja CNN.

Amerykanie ulegli naciskom, wycofują żołnierzy

Amerykanie ulegli naciskom, wycofują żołnierzy

Źródło:
PAP

Mieszkańcy wioski Iwanowka nieopodal Orenburga sami poszerzyli wał przeciwpowodziowy, który wytrzymał napływ wody - relacjonuje w niedzielnym reportażu rosyjska sekcja BBC. Opowiada o ludziach, którzy walczą ze skutkami powodzi i z władzą, która nie chce wypłacać wysokich odszkodowań za uszkodzone mienie.

Sami poradzili sobie z powodzią. Teraz muszą walczyć z władzą

Sami poradzili sobie z powodzią. Teraz muszą walczyć z władzą

Źródło:
BBC

Wielka Brytania odrzuciła wstępną propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowej umowy ułatwiającej mobilność młodzieży po brexicie. Bruksela chciała, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas bez konieczności ubiegania się o wizę. Zarówno rząd w Londynie, jak i opozycja oświadczyły, że nie mają w planie przywracać swobody przepływu osób z UE. Zamiast tego Wielka Brytania woli zawierać umowy z wybranymi krajami.

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Źródło:
PAP

Pogoda w ciągu najbliższych dni będzie miała więcej z zimy niż z wiosny. Na początku tygodnia termometry w części kraju wskażą ledwie 3 stopnie Celsjusza powyżej zera w najcieplejszym momencie dnia. W prognozie widać opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu.

Pogoda będzie fatalna. Lepiej nie chowajcie zimowych kurtek

Pogoda będzie fatalna. Lepiej nie chowajcie zimowych kurtek

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Długo czekaliśmy, byliśmy przygotowani i w końcu się udało - szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow w rozmowie z ukraińską sekcją BBC ujawnił kulisy zestrzelenia rosyjskiego bombowca dalekiego zasięgu Tu-22M3. Maszyna została strącona w piątek w Kraju Stawropolskim w Rosji. Według oficjalnej wersji Moskwy samolot spadł z powodu "niesprawności technicznej".

"Tygodniowa zasadzka". Nowe informacje o strąceniu rosyjskiego bombowca

"Tygodniowa zasadzka". Nowe informacje o strąceniu rosyjskiego bombowca

Źródło:
BBC, Liga, Radio Swoboda, tvn24.pl

Międzynarodowa organizacja działająca w obronie wolności mediów Reporterzy bez Granic napisała w mediach społecznościowych, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała organy podatkowe do wyegzekwowania od TVN kary pieniężnej, pomimo złożenia odwołania. Organizacja wyraziła "zaniepokojenie w związku z tą niebezpieczną praktyką dla finansów mediów".

Reporterzy bez Granic o decyzji KRRiT wobec TVN. "Zaniepokojenie w związku z niebezpieczną praktyką"

Reporterzy bez Granic o decyzji KRRiT wobec TVN. "Zaniepokojenie w związku z niebezpieczną praktyką"

Źródło:
tvn24.pl

Taylor Swift właśnie wydała nowy album "The Tortured Poets Department", który na serwisach streamingowych bije rekordy popularności. Na najnowszym albumie, który składa się z 31 utworów, piosenkarka rozprawia się z byłymi partnerami i z trudnymi emocjami po rozstaniu. - Przez ostatnie 2 lata napisałam tyle "udręczonej" poezji, że chciałam się z wami nią podzielić - pisze Swift.

Taylor Swift znów zaskoczyła fanów. "To niespotykane, żeby na jeden album przygotować 31 piosenek"

Taylor Swift znów zaskoczyła fanów. "To niespotykane, żeby na jeden album przygotować 31 piosenek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

Sześcioro sędziów Trybunału Stanu zwróciło się do przewodniczącej Małgorzaty Manowskiej o zwołanie posiedzenia, aby uchylić obecny regulamin trybunału i uchwalić nowy. Manowska odmówiła. Twierdzi, że inicjacja takiej zmiany jest wyłączną kompetencją przewodniczącego. - Nie może być tak, że w rękach jednej osoby skupione są tak szerokie kompetencje, które powodują, że może być sparaliżowana praca trybunału - stwierdził prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i jeden z sędziów Trybunału Stanu Przemysław Rosati.

Małgorzata Manowska odmawia sędziom. "Musi dojść do pilnej zmiany regulaminu"

Małgorzata Manowska odmawia sędziom. "Musi dojść do pilnej zmiany regulaminu"

Źródło:
PAP

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Do tragicznego wypadku doszło w Pyskowicach (woj. śląskie). Kierowca samochodu seat stracił panowanie nad autem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. 21-latek zmarł na miejscu.

Stracił panowanie nad autem, uderzył w drzewo. 21-latek nie żyje

Stracił panowanie nad autem, uderzył w drzewo. 21-latek nie żyje

Źródło:
PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters

Ukraina przeprowadziła w nocy atak dronów na cele na terytorium Rosji - powiadomił portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskich służbach i wojsku. Media informują o pożarze obiektu paliwowego w obwodzie smoleńskim na zachodzie Rosji.

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Źródło:
PAP

W bloku przy rondzie Wiatraczna wybuchł pożar. Ogień zajął mieszkanie na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali z balkonu jedną osobę. Trafiła do szpitala.

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Cmentarzu Głównym w Przemyślu odbył się pogrzeb Damiana Sobola, polskiego wolontariusza, który zginął pierwszego kwietnia w Strefie Gazy po ataku rakietowym izraelskiego wojska na konwój humanitarny. - Zapłacił najwyższą cenę za to, że niósł pomoc innym. Od zawsze chciał pomagać - mówili po uroczystości jego bliscy.

"Chłopak pełen energii i miłości do drugiego człowieka stał się celem". Pogrzeb wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy

"Chłopak pełen energii i miłości do drugiego człowieka stał się celem". Pogrzeb wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się największe demokratyczne wybory w historii ludzkości - do urn może pójść niemal miliard ludzi. I prawie wszyscy oddadzą głos na tego samego człowieka - rządzącego już od dekady premiera Narendrę Modiego, którego poparcie przed wyborami sięgnęło niemal 80 proc. Niektórzy uważają go wręcz za boga, ale jego władza ma ciemną stronę. Stronę, która może zagrozić rozpadem całych Indii. - To będzie ogromna konfrontacja i nie wiem, jak ona się skończy - mówi ekspert ds. Indii, dr Krzysztof Iwanek.

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Źródło:
tvn24.pl

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl