Tusk: ludzie wierzą, że wygrana jest możliwa

Autor:
mjz,
akr/
prpb
Źródło:
TVN24
Tusk: ludzie wierzą, że wygrana jest możliwa
Tusk: ludzie wierzą, że wygrana jest możliwa TVN24
wideo 2/28
TVN24Tusk: ludzie wierzą, że wygrana jest możliwa

Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej, odnosząc się w "Faktach po Faktach" w TVN24 do swoich spotkań z Polakami w ostatnich miesiącach, powiedział, iż ludzie "nauczyli się wierzyć, że można coś zmienić". - Widać wyraźnie to pragnienie i poważnej rozmowy, i - to, co dla mnie jest ważne - że wygrana jest możliwa - powiedział. Szef PO mówił również o prawach kobiet, Polsce w Unii Europejskiej i o aferze wizowej.

Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, były premier i były szef Rady Europejskiej, opowiadał w "Faktach po Faktach" w TVN24 o refleksjach, jakie płyną z jego spotkań w różnych miejscach Polski.

Jak mówił, "te setki już spotkań mają swoje znaczenie". - Przez te miesiące (ludzie - red.) nauczyli się wierzyć, że można coś zmienić, że jak się jest razem, jak są na sali tysiące, (...), myślimy podobnie o Polsce bez zacietrzewienia, zaczynamy wierzyć w swoje siły. Chodzi o sprawy absolutnie fundamentalne - ocenił.

Jednocześnie stwierdził, że "najmocniejsze i dotykające samego serca doświadczenie" z tych spotkań to to, że dużo ludzi czuło się "osamotnionych'".

- Widać wyraźnie to pragnienie i poważnej rozmowy, i - to, co dla mnie jest ważne - że wygrana jest możliwa - powiedział.

Tusk: wszyscy mamy i prawo, i obowiązek czynić z Polski państwo dumne

Tusk mówił również, że z jego objazdu po kraju wyłania się opowieść między innymi o tym, że "my wszyscy mamy i prawo, i obowiązek czynić z Polski państwo dumne, wybrać władzę, której się nie musimy wstydzić". - To też jest opowieść o wielkiej przewadze prawdy i dobra nad kłamstwem i złem - dodał.

- Ktoś pomyśli, że jestem za bardzo uczuciowy, ale dzisiaj rano, kiedy składałem życzenia urodzinowe Lechowi Wałęsie, to obaj też wspominaliśmy dokładnie ten czas, kiedy dla ludzi było tak oczywiste - dlatego były to miliony ludzi - że istniał wówczas, i istnieje dzisiaj też w Polsce, taki oczywisty podział na to, co jest jasne i co jest ciemne. Co jest dobre, co jest złe, co jest prawdziwe, a co jest kłamstwem - mówił. Podkreślił przy tym, że "chyba prawie nigdy" na tych spotkaniach z wyborcami nie wymienia nazw partii politycznych. - To nie jest agitacja. Ja nie mówię: głosuj na mnie - podkreślał.

Wyjaśniał, że "ludzie mają prawo do tego, żeby w przestrzeni publicznej były znowu rzeczy jasne, dobre, bo to ma wpływ później na życie każdego z nas". 

Tusk: wszyscy mamy i prawo, i obowiązek czynić z Polski państwo dumne
Tusk: wszyscy mamy i prawo, i obowiązek czynić z Polski państwo dumneTVN24

Dodał, że na spotkaniach często słyszy, iż "tak naprawdę Polki i Polacy mają dzisiaj obsesję dobrej przyszłości dla najmłodszych i dla młodych". - Proszę sobie wyobrazić, że bywa tak, że dziesięcioletnia dziewczynka wstaje i mówi, że ona chce żyć w kraju, gdzie prawa kobiet są szanowane - powiedział szef PO. - To jest przecież straszne, że to stało się znowu problemem w Polsce, po tylu latach po odzyskaniu wolności - mówił.

Lider PO: bardzo dużo zła gotują ci, którzy zdobywają władzę nie w imię miłości

- Nie mam najmniejszej wątpliwości, że bez miłości nie ma dobrej polityki. Na pewno bez miłości nie ma dobrej władzy - ocenił gość TVN24. Podkreślał, że "tu nie chodzi o taki kicz, jak z Hollywoodu, tu nie chodzi o to: kochajmy się wszyscy". - Tu chodzi o pewien typ ludzi, którzy ubiegają się o władzę. Obserwowałem to wszędzie na świecie i dzisiaj obserwuję to w Polsce, i to widać to niezwykle wyraźnie, że bardzo dużo zła ludziom gotują ci, którzy zdobywają władzę nie w imię miłości - do ludzi, do ojczyzny - tylko z powodu jakichś albo złości, albo zawiści, albo nienawiści do kogoś, pogardy do kogoś - kontynuował Tusk.

Jak mówił lider PO, "dzisiaj jeszcze liderzy partii rządzącej, liderzy PiS-u z satysfakcją i z dumą mówili, że oni nie tylko będą dalej tak prowadzić kampanię, z taką agresją, kłamstwem niewiarygodnym każdego dnia od rana do wieczora, (ale - red.) że oni to jeszcze wzmocnią, że ich nie interesuje debata ze mną". - Ich interesuje, ile mogą wylać, nie powiem czego, nieczystości, na swojego głównego konkurenta, oponenta, korzystając z faktu, że mają wszystkie państwowe media w ręku - dodał.

Tusk: bardzo dużo zła gotują ci, którzy zdobywają władzę nie w imię miłości
Lider PO: bardzo dużo zła gotują ci, którzy zdobywają władzę nie w imię miłościTVN24

Donald Tusk: Decyzje Kaczyńskiego i PiS-u układają się już w logiczny ciąg. Finałem będzie wyprowadzenie Polski z UE

Tusk mówił też o powyborczych priorytetach. Według niego "jedną z kluczowych spraw, bo to nie jest konkretna decyzja, którą się podejmie jakąś uchwałą czy ustawą, jest utrzymanie i wzmocnienie Polski w Unii Europejskiej".

Przekonywał, że "marzenie o Polsce, która jest taka jak Zachód, czyli wolna, z jakimiś standardami, niezależna od Rosji i tak dalej (...) - przecież to marzenie się ucieleśniło w momencie, kiedy weszliśmy do NATO i do Unii Europejskiej".

- Niektóre decyzje, szczególnie w ostatnich tygodniach, (Jarosława) Kaczyńskiego i PiS-u, układają się już w bardzo logiczny ciąg, którego finałem będzie wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej. Więc te wybory naprawdę są także o tę sprawę, o obecność Polski w Unii - dodał.

Tusk: Decyzje Kaczyńskiego i PiS-u układają się już w logiczny ciąg. Finałem będzie wyprowadzenie Polski z UE
Tusk: Decyzje Kaczyńskiego i PiS-u układają się już w logiczny ciąg. Finałem będzie wyprowadzenie Polski z UETVN24

"Kaczyński doprowadził do tego, że polski podatnik finansuje dzisiaj Niemców, Francuzów i Włochów"

Tusk był też pytany, jak po ewentualnie wygranych wyborach zamierza sprowadzić do Polski pieniądze na Krajowy Plan Odbudowy.

Wskazywał, że jeśli chodzi o KPO, ale też o Fundusz Spójności czy Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, to "my, Polacy, do tego się dokładaliśmy". - My płacimy składki. Polska jest częścią Unii, która zaciągnęła wielkie kredyty na to KPO - mówił.

I podkreślił: - PiS zablokował KPO. W Polsce nie ma tych pieniędzy. Zagrożone są inne fundusze ze względu na łamanie prawa europejskiego i tę głupią wojnę PiS-u z Brukselą, więc w ogóle zagrożone są wszelkie pieniądze europejskie, do których my się dorzucamy. 

- W tym nie ma słowa przesady. Kaczyński doprowadził do tego, że to polski podatnik finansuje dzisiaj Niemców, Francuzów i Włochów, bo oni te pieniądze wzięli, wydają, a myśmy się do tego tylko dorzucili - kontynuował. 

Tusk: PiS zalał Polskę i Europę setkami tysięcy migrantów, zarabiając na tym jeszcze pieniądze

Donald Tusk odniósł się także do afery wizowej. Stwierdził, że Mateusz Morawiecki to "premier, który odpowiada za największy skandal migracyjny w historii Europy". - Tylko przez te dziury w murze, w płocie przeszło więcej ludzi, niż przez rok wylądowało na Lampedusie, tej pokazywanej jako główny problem migracyjny Europy. To nie będzie ostatnia informacja o tych ponad 100 tysiącach kolejnych wiz, którymi się handlowało w Indiach poprzez pośrednika - kontynuował. 

 - Premier Morawiecki i prezes Kaczyński bezpośrednio, osobiście odpowiadają za to, że wytworzyli mechanizm de facto wielkiego przemytu na wielką skalę, przemytu ludzi. Ich minister, minister Czaputowicz (Jacek, były szef MSZ - red.) potwierdził, że robili to intencjonalnie - że mieli świadomość, a nawet cieszyli się z tego, że tylu migrantów przechodzi - mówił dalej Tusk, nawiązując do słów Czaputowicza w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24. 

Lider PO stwierdził, że "PiS zalał Polskę i Europę setkami tysięcy migrantów, zarabiając na tym jeszcze pieniądze".

Tusk: Morawiecki i Kaczyński bezpośrednio odpowiadają za to, że wytworzyli mechanizm, de facto, wielkiego przemytu ludzi
Tusk: Morawiecki i Kaczyński bezpośrednio odpowiadają za to, że wytworzyli mechanizm, de facto, wielkiego przemytu ludziTVN24

Tusk: dobre relacje z Ukrainą to jest dla nas kwestia egzystencjalna

Tusk odniósł się także do obecnych relacji polsko-ukraińskich, między innymi do kryzysu zbożowego. - Czuję się w jakimś sensie nie ekspertem, ale znawcą tematyki ukraińskiej od strony praktycznej. Ukraina jest partnerem dla nas absolutnie kluczowym - powiedział. 

- Dobre relacje i wsparcie dla Ukrainy, niepodległość Ukrainy, obecność Ukrainy we wspólnocie obronnej i europejskiej, to jest dla nas też być może kwestia egzystencjalna, "być albo nie być". Ale równocześnie Ukraina to jest duże państwo, ambitne i czasami trzeba być asertywnym. Tylko Morawiecki i Kaczyński byli asertywni na odwrót - ocenił Tusk. 

Przewodniczący PO mówił, że "trzeba było od samego początku, i dotyczy to też zboża, z Ukrainą i z prezydentem Zełenskim rozmawiać po partnersku". - Pomagać, ale też mieć wyczucie, co jest w interesie Polski, a co nie. Ale w żadnym wypadku też nie można sobie pozwalać na gwałtowny zwrot - wskazywał. Podkreślił, że "nie ma alternatywy dla polityki proukraińskiej, ale muszą być rozwiązania, które chronią polskie interesy w tej polityce proukraińskiej". - PiS nie uchronił w żaden sposób interesów polskich rolników, PiS, czy rząd PiS-u, nie zorganizował żadnej infrastruktury - mówię tutaj o przychodniach zdrowia czy o szkołach - stwierdził. 

Tusk dodał, że PiS "z powodów wyborczych poszedł, (...), na taką wojenkę z Ukrainą i to w czasie, kiedy się być może rozstrzygają losy wojny". - To jest też wielkie oskarżenie pod adresem Kaczyńskiego - zaznaczył gość TVN24. 

Tusk: za rok możemy znaleźć się geopolitycznie w sytuacji naprawdę najgorszej od 1989 roku

Tusk mówił również o sytuacji politycznej w USA na niecały rok przed wyborami prezydenckimi za oceanem. - Ten wątek amerykański to jest coś, co spędza mi sens powiek. Spędziłem długie godziny na rozmowach z kilkoma prezydentami amerykańskimi i jako premier, i jako szef Rady Europejskiej - i z Bushem Juniorem, i z Obamą, także z Donaldem Trumpem, z Joe Bidenem zaprzyjaźniliśmy się jeszcze w czasie, kiedy był wiceprezydentem. To, co Donald Trump proponował, to są dwa światy - ocenił.

 - I tam, w tych rozmowach, także w cztery oczy, (Trump - red.) nie ukrywał tej intencji, żeby rozwiązać NATO albo wyprowadzić Amerykę z NATO, żeby Europa sama się broniła, żeby Unia Europejska się rozpadła, był wielkim fanem i kibicem brexitu. Dopytywał mnie: "a może jeszcze ktoś by wyszedł z tej Unii Europejskiej?" Był zafascynowany Putinem - mówił dalej Tusk. 

- Ten nurt, on może nie jest powszechny, ale jednak doprowadził do zwycięstwa Trumpa. Ten nurt jest na pewno obecny w Ameryce. Jesteśmy o krok od tego. I 15 października także o to będą wybory - przekonywał lider PO.

- Wyobraźmy sobie sytuację, w której eurosceptycy i politycy bardziej prorosyjscy wygrywają w Waszyngtonie. PiS kontynuuje wojnę z Niemcami, Francją, Brukselą, całą Unią Europejską, a Putin kontynuuje wojnę w Ukrainie. Bo ta wojna nie skończy się jutro ani pojutrze. Będziemy bez środków europejskich. Jesteśmy też w nie najlepszych relacjach z Czechami, ze Słowacją, z Litwą. Szwedzka komisarz (Ylva Johansson - red.) złapała się za głowę, jak zobaczyła jako pierwsza problem handlu wizami i tego skandalu migracyjnego. My za rok możemy znaleźć się geopolitycznie, jeśli PiS dalej będzie rządził, w sytuacji naprawdę najgorszej od 1989 roku - powiedział Tusk.

Zaślepka materiału TVN24GO
Donald Tusk w "Faktach po Faktach"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz, akr/ prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Opóźnienie pomocy wojskowej dla Ukrainy niesie ze sobą "duże ryzyko" tego, że Kijów przegra z Moskwą - mówił w Waszyngtonie Andrij Jermak, który próbuje przekonać amerykańskich kongresmenów do zaakceptowania pakietu gwarantującego szeroką pomoc w wojnie z Rosją Władimira Putina.

Doradca Zełenskiego mówi o "podniesieniu prawdopodobieństwa przegrania wojny" z Rosją. Apeluje

Doradca Zełenskiego mówi o "podniesieniu prawdopodobieństwa przegrania wojny" z Rosją. Apeluje

Autor:
adso
Źródło:
PAP, Reuters

Grzegorz Bierecki zgromadził najwięcej oszczędności wśród wszystkich senatorów tej kadencji. Członek Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przekazał w oświadczeniu majątkowym, że ma w walucie polskiej prawie 8,4 miliona złotych oraz równowartość ponad 2 milionów złotych w euro i dolarach amerykańskich. Grzegorz Bierecki ma też obligacje skarbowe i Fiata 126p.

Ponad 10 milionów złotych oszczędności. Oto najbogatszy senator

Ponad 10 milionów złotych oszczędności. Oto najbogatszy senator

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Do policjantów wpłynęła informacja o 17-latce z gminy Andrychów (Małopolskie), która wyszła z domu "ubrana nieadekwatnie do warunków pogodowych i nie ma z nią kontaktu" - poinformowała rzeczniczka małopolskiej policji. Jak dodała podinspektor Katarzyna Cisło, nastolatka została szybko odnaleziona w pobliskich Kętach. Tydzień wcześniej w Andrychowie zmarła 14-letnia Natalia, która zmarła potem w szpitalu. Wobec czterech policjantów toczy się postępowanie dyscyplinarne.

Matka zgłosiła zaginięcie 17-latki z gminy Andrychów. Policjanci znaleźli ją w kilka godzin

Matka zgłosiła zaginięcie 17-latki z gminy Andrychów. Policjanci znaleźli ją w kilka godzin

Autor:
ek/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W liceum na warszawskim Targówku doszło we wtorek do bójki dwóch uczniów, w trakcie której użyte zostało ostre narzędzie - poinformował oficer dyżurny stołecznej policji. Jeden z nastolatków został ranny w policzek.

Bójka w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony ostrym narzędziem

Bójka w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony ostrym narzędziem

Autor:
momo/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl, "Super Express"

Komendant, który odpala granatnik w swoim gabinecie, wwożąc wcześniej nielegalnie broń z Ukrainy, powinien automatycznie podać się do dymisji, ponieważ na pewno nie jest autorytetem dla polskich policjantów - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL, Trzecia Droga). W ocenie Moniki Rosy (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska) policja została upolityczniona. - Została taka prywatna armia Jarosława Kaczyńskiego, do pilnowania domów, do pacyfikacji protestów, do pilnowania pomników, do brania udziału w kampanii wyborczej - stwierdziła.

Sroka: komendant Szymczyk zostawia policję w opłakanym stanie

Sroka: komendant Szymczyk zostawia policję w opłakanym stanie

Autor:
momo/kab
Źródło:
TVN24

W nadchodzących dniach wystąpią słabe opady śniegu, a także śniegu z marznącym deszczem powodującym gołoledź. Na drogach zrobi się ślisko. W piątek cyklon Timur nad północnym Atlantykiem zacznie rozbudowywać się w kierunku Europy Środkowej - poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Dodała, że przed nami początek stopniowej, wielkiej zmiany w pogodzie.

Pogoda na weekend: Nad Atlantykiem rozbuduje się cyklon Timur. Czeka nas wielka zmiana pogody

Pogoda na weekend: Nad Atlantykiem rozbuduje się cyklon Timur. Czeka nas wielka zmiana pogody

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Lech Wałęsa trafił do szpitala z powodu zakażenia koronawirusem, o czym poinformował na Facebooku. Od kilku dni przebywał w Ustce (województwo pomorskie). To już drugi raz, kiedy były prezydent choruje na COVID-19. Jak powiedział jego sekretarz, Wałęsa "przechodzi to ciężko".

Lech Wałęsa w szpitalu. Były prezydent ma COVID-19

Lech Wałęsa w szpitalu. Były prezydent ma COVID-19

Autor:
ek/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mariusz Błaszczak znów na zakupach, tym razem o wartości ponad 12 miliardów złotych. Polskie wojsko będzie miało kolejne koreańskie armatohaubice. Eksperci pytają, dlaczego minister nie robi akurat takich zakupów w Polsce. Mógłby zamówić polskie Kraby, ale nowych zamówień nie ma. Agencja Uzbrojenia wyjaśnia, że wciąż są realizowane te już złożone.

Jest kolejne zamówienie na koreańskie armatohaubice. Czemu nie na Kraby?

Jest kolejne zamówienie na koreańskie armatohaubice. Czemu nie na Kraby?

Źródło:
Fakty TVN

Chciałbym, żeby ten Sejm był miejscem, do którego rodzice po prostu mogą przychodzić z dziećmi - mówił na wtorkowej konferencji prasowej marszałek Szymon Hołownia. Jak przekazał, w parlamencie może zostać zorganizowana opieka dla dzieci posłów i posłanek oraz pracowników Kancelarii Sejmu. Hołownia sam niedawno zabrał do Sejmu swoją dwuletnią córkę. Jak zauważył, komentarze na ten temat były "bardzo różne", inne niż w przypadku posłanki Aleksandry Gajewskiej, której internauci nie szczędzili krytyki po tym, jak przyszła do Sejmu z synem. Hołownia podkreślił, że chciałby z tej sytuacji "wyciągnąć jak najbardziej praktyczne i ludzkie wnioski".

Dwie podobne sytuacje, reakcje całkowicie różne. Hołownia: nie chciałbym tego zostawić bez echa

Dwie podobne sytuacje, reakcje całkowicie różne. Hołownia: nie chciałbym tego zostawić bez echa

Autor:
pp/kg
Źródło:
TVN24

Polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Ten tradycyjny polski taniec "odzwierciedla wiele naszych cech narodowych" - mówi dyrektor Teatru Tańca UW "Warszawianka" Jan Łosakiewicz.

Polonez wpisany na listę UNESCO

Polonez wpisany na listę UNESCO

Autor:
adso
Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował we wtorek o wycofaniu z rynku kilku partii produktów kosmetycznych. Powodem decyzji jest "niewłaściwa jakość mikrobiologiczna".

Kilka partii kosmetyku wycofanych z rynku. Ostrzeżenie GIS

Kilka partii kosmetyku wycofanych z rynku. Ostrzeżenie GIS

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Posłowie Polski 2050-Trzeciej Drogi we wtorek wycofali projekt ustawy zakładający przedłużenie obowiązywania wakacji kredytowych. - Podjęliśmy decyzję, że tego typu rzeczy, o tej wadze, będzie już procedował przyszły rząd w ramach projektów rządowych i to jest słuszna decyzja dla pewnego porządku, który musimy zaprowadzić w tym trudnym, przejściowym momencie. Tak po prostu będzie lepiej dla tego projektu - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Podkreślał przy tym, że "nikt nie będzie niczego opóźniał, bo decyzja w sprawie wakacji kredytowych musi być".

Projekt w sprawie wakacji kredytowych wycofany. Marszałek Hołownia wyjaśnia

Projekt w sprawie wakacji kredytowych wycofany. Marszałek Hołownia wyjaśnia

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Władze Nepalu wezwały Rosję, by przestała nielegalnie werbować Nepalczyków na wojnę w Ukrainie - poinformował nepalski resort spraw zagranicznych, cytowany przez agencję Reutera. Nepalscy żołnierze słyną ze swojej dzielności i za zgodą Katmandu są rekrutowani m.in. do sił zbrojnych Wielkiej Brytanii. Rosja nie posiada jednak takiej zgody.

Słyną z doskonałych żołnierzy. Wezwali Rosję, by przestała werbować ich obywateli na wojnę w Ukrainie

Słyną z doskonałych żołnierzy. Wezwali Rosję, by przestała werbować ich obywateli na wojnę w Ukrainie

Autor:
mm
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci we wtorek po południu uczcili zmarłych w poniedziałek kolegów, dwóch funkcjonariuszy z Wrocławia, śmiertelnie postrzelonych przez Maksymiliana F. Punktualnie o godzinie 17 w całym kraju zawyły syreny radiowozów.

Hołd dla zastrzelonych policjantów. W całej Polsce zawyły syreny

Hołd dla zastrzelonych policjantów. W całej Polsce zawyły syreny

Autor:
pk,
momo/PKoz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

We wtorek odbył się pogrzeb 14-letniej Natalii, która w ubiegłym tygodniu zmarła w Andrychowie. Nastolatkę żegnały tłumy. Sprawa jej śmierci poruszyła całą Polskę. - Słowa nie wypowiedzą tego, jaka była. Dobra, skromna i cicha. Łączy nas niewymierny żal - powiedział prowadzący mszę żałobną ksiądz Stanisław Czernik.

Pożegnanie 14-letniej Natalii z Andrychowa

Pożegnanie 14-letniej Natalii z Andrychowa

Autor:
wini/PKoz
Źródło:
TVN24 Kraków

14-letnia Wiktoria, podopieczna ośrodka leczniczo-rehabilitacyjnego w Kamieńcu koło Tarnowskich Gór, zaginęła w poniedziałek wieczorem. We wtorek została odnaleziona przez policjantów z Katowic w tym mieście. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Zaginęła 14-latka w spektrum autyzmu. "Została odnaleziona w Katowicach"

Zaginęła 14-latka w spektrum autyzmu. "Została odnaleziona w Katowicach"

Aktualizacja:
Autor:
mag,
ads//mrz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Podczas próby zatrzymania mężczyzny w Pruszkowie (Mazowieckie) policjanci użyli broni. Strzały padły w kierunku samochodu, którym uciekał poszukiwany mężczyzna. Do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści, którzy prowadzili działania w jednym z bloków przy ulicy Powstańców. - Jedna osoba została zatrzymana, nikt nie odniósł obrażeń - informuje policja.

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Autor:
aw/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocny alarm w ostrołęckiej komendzie. Policjanci poszukiwali 15-latka, którego zaginięcie zgłosiła matka. Poinformowała, że może mu grozić niebezpieczeństwo.

Po północy matka zgłosiła zaginięcie 15-letniego syna

Po północy matka zgłosiła zaginięcie 15-letniego syna

Autor:
sk/gp
Źródło:
tvn24.pl

Rekin zaatakował 44-letnią Amerykankę, która pływała na desce SUP u wybrzeży Bahamów. Kobieta nie żyje - poinformowała we wtorek brytyjska stacja BBC. Wraz z nią pływał jej krewny, który nie odniósł obrażeń.

Atak rekina u wybrzeży Bahamów. Nie żyje 44-letnia Amerykanka

Atak rekina u wybrzeży Bahamów. Nie żyje 44-letnia Amerykanka

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Członkowie neo-KRS, wybrani przez nową sejmową większość oraz senatorów, poinformowali o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie upolitycznionej przez PiS Rady. Jak wyjaśniła Kamila Gasiuk-Pihowicz, chodzi o podżeganie funkcjonariuszy publicznych do niewykonywania wyroku Trybunału w Strasburgu. Krzysztof Kwiatkowski poinformował ponadto, że na posiedzeniu odrzucono wniosek o przerwę w dniu posiedzeń Sejmu z głosowaniem wniosków o wotum zaufania dla Mateusza Morawieckiego i Donalda Tuska.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działań w KRS. "Podżegają funkcjonariuszy publicznych"

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działań w KRS. "Podżegają funkcjonariuszy publicznych"

Autor:
akw/kab
Źródło:
TVN24

Środowe posiedzenie szerszego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, dotyczące rozliczania nieważnych umów frankowych, zostało odwołane - poinformował we wtorek Sąd Najwyższy. Powodem odwołania jest zainicjowanie przez bank występujący w sprawie "testu niezawisłości" wobec wszystkich sędziów ze składu.

Sąd Najwyższy odwołał posiedzenie w sprawie rozliczania nieważnych umów frankowych

Sąd Najwyższy odwołał posiedzenie w sprawie rozliczania nieważnych umów frankowych

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska w ostatnich tygodniach doszło do włamania do gablot z cennymi przedmiotami z kości słoniowej - poinformowało w poniedziałek Radio ZET. Resort przekazał w oświadczeniu, że sprawa została zgłoszona na policję 8 listopada. Sprawę komentowali w Sejmie politycy.

Tajemnicza kradzież w ministerstwie. "Dziwny ostatni akord"

Tajemnicza kradzież w ministerstwie. "Dziwny ostatni akord"

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP, Radio ZET, TVN24

Władze Singapuru znoszą obowiązujący od 1989 roku zakaz posiadania kotów. Zakaz dotyczył co prawda jedynie mieszkań wybudowanych przez rząd, ale w przypadku Singapuru obejmował w ten sposób około 80 procent ludności. Miejscowe media przyznają, że zakaz i tak nie był respektowany.

Jedno z najbogatszych państw znosi zakaz posiadania kotów. Obowiązywał od 34 lat

Jedno z najbogatszych państw znosi zakaz posiadania kotów. Obowiązywał od 34 lat

Autor:
kgo//mm
Źródło:
tvn24.pl, The Straits Times, South China Morning Post

Kobiety pociągają mnie fizycznie. Ale jestem też onieśmielona nimi, ich pięknem i ich obecnością - opowiadała w ostatnim wywiadzie dla "Variety" Billie Eilish. Wypowiedź ta została powszechnie uznana za coming out artystki, co ona sama odebrała jednak z mieszanymi uczuciami. - Nie miałam takich intencji. Myślałam, że to oczywiste - stwierdziła kilka dni później 21-latka, krytykując magazyn za to, że nie "pytał o to, co naprawdę ważne".

Media piszą o coming oucie Billie Eilish. "Myślałam, że to oczywiste"

Media piszą o coming oucie Billie Eilish. "Myślałam, że to oczywiste"

Autor:
kgo//mm
Źródło:
"Variety", CNN

Świat ekscentrycznego cukiernika Willy'ego Wonki wróci do kin, "Pure Imagination" - piosenka napisana do "Charliego i fabryki czekolady" z 1971 r. - wybrzmi na nowo. Wszystko to za sprawą filmu Paula Kinga "Wonka", który opowiada historię cukiernika przed powstaniem baśniowej fabryki czekolady. Gwiazdorska obsada, zachwycająca warstwa wizualna, zapadająca w pamięć muzyka i momentami absurdalne poczucie humoru sprawiają, że "Wonkę" można jeść garściami, zanurzając się w najlepszej jakości kino rodzinne. Recenzja Tomasza-Marcina Wrony. 

"Wonka". Recenzja nowego filmu z Timothee Chalametem

"Wonka". Recenzja nowego filmu z Timothee Chalametem

Autor:
Tomasz-Marcin
Wrona
Źródło:
tvn24.pl

Nie wiem, kto - poza premierem Mateuszem Morawieckim - widzi tę większość, te 30 procent, które on buduje - stwierdził we wtorek na konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak ocenił, "ktoś, kto przez dwa miesiące, jak Alicja w Krainie Czarów zaciska oczy i krzyczy: potworze, nie ma cię, nie powinien być chyba dzisiaj Prezesem Rady Ministrów". - My tu jesteśmy, panie premierze, nawet jeśli uważa nas pan za bajkowego potwora - oznajmił.

Hołownia: Morawiecki jak Alicja w Krainie Czarów zaciska oczy i krzyczy "potworze, nie ma cię"

Hołownia: Morawiecki jak Alicja w Krainie Czarów zaciska oczy i krzyczy "potworze, nie ma cię"

Autor:
momo/kg
Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział zmianę Regulaminu Sejmu dotyczącą wyboru premiera w drugim kroku. - W myśl obecnie obowiązujących przepisów premiera w XXI wieku wybieralibyśmy tak jak papieża w wieku XIX - stwierdził. Hołownia przedstawił także plan działania Sejmu na środę i czwartek.

Szymon Hołownia zapowiada zmianę Regulaminu Sejmu. By "nie wybierać premiera jak papieża"

Szymon Hołownia zapowiada zmianę Regulaminu Sejmu. By "nie wybierać premiera jak papieża"

Autor:
momo/kab
Źródło:
TVN24, PAP

Najprawdopodobniej te dwa tematy, czyli mrożenie cen energii i liberalizacja zasad dotyczących energetyki wiatrowej, zostaną rozdzielone - zapowiedział na konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że temat "uwolnienia energii z wiatru nie zostanie odpuszczony". - Tematem zajmie się Sejm, być może już w trybie projektu rządowego - mówił.

"Z wysokim prawdopodobieństwem tak to się skończy". Hołownia o ustawie wiatrakowej

"Z wysokim prawdopodobieństwem tak to się skończy". Hołownia o ustawie wiatrakowej

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

To jest po prostu jedna wielka kompromitacja i chyba tak się powinna nazywać ta komisja - mówił Cezary Tomczyk (KO), komentując pomyłki w raporcie komisji "lex Tusk". - Ci panowie chyba liczyli, że będą do końca świata bezkarni, że do końca świata będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość i mogą działać w dowolny sposób - mówił o członkach komisji Dariusz Klimczak (PSL-Trzecia Droga). - Tych, którzy złamali przepisy prawa, trzeba pociągnąć do odpowiedzialności karnej - powiedział Tomasz Trela (Nowa Lewica). Leonard Krasulski (PiS) stwierdził, że "szkoda już rozmawiać na ten temat".

Błędy w raporcie komisji Cenckiewicza. "Jedna wielka kompromitacja. I chyba tak się powinna nazywać ta komisja"

Błędy w raporcie komisji Cenckiewicza. "Jedna wielka kompromitacja. I chyba tak się powinna nazywać ta komisja"

Aktualizacja:
Autor:
ks/kg
Źródło:
TVN24

Tauron ostrzega przed pojawiającymi się w sieci fałszywymi stronami internetowymi, wykorzystującymi logo Grupy. Spółka energetyczna poinformowała, że nie prowadzi w mediach społecznościowych żadnych kampanii promocyjnych dotyczących finansowania inwestycji Grupy.

Tauron ostrzega przed oszustami

Tauron ostrzega przed oszustami

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Ewidentnie ta płyta została złamana w celu zacierania śladów, w nieprzypadkowym terminie - mówił Krzysztof Brejza, poseł Koalicji Obywatelskiej, który był inwigilowany Pegasusem. Dane z ataku na jego telefon znajdowały się na płycie, która została złamana.

"Ewidentnie złamana w celu zacierania śladów". Brejza: płyty same nie pękają

"Ewidentnie złamana w celu zacierania śladów". Brejza: płyty same nie pękają

Autor:
ads/kg
Źródło:
TVN24

Płyta DVD z danymi z pierwszego ataku Pegasusa na telefon Krzysztofa Brejzy (KO) została złamana, a jej odczyt nie był możliwy - wynika z ustaleń Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Potwierdzają to także zdjęcia tej płyty, do których dotarli nasi reporterzy. Małżeństwo Brejzów zwraca uwagę, że do jej zniszczenia doszło tuż po tym, gdy wystąpili do śledczych o zabezpieczenie wszystkich nośników z danymi, które z ich urządzeń "zassał" szpiegowski program.  

Operacja "Jaszczurka". Złamana płyta z Pegasusa 

Operacja "Jaszczurka". Złamana płyta z Pegasusa 

Autor:
Maciej
Duda,
Łukasz
Ruciński
Źródło:
"Superwizjer" TVN

Rada Polityki Pieniężnej we wtorek rozpoczęła dwudniowe posiedzenie decyzyjne. Ekonomiści największych banków spodziewają się, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie. To ostatnie posiedzenie RPP w tym roku.

Ostatnie posiedzenie w tym roku. Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej?

Ostatnie posiedzenie w tym roku. Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej?

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Polscy piętnastolatkowie we wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 uzyskali wyniki powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z UE. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - podano we wtorek.

Wyniki badania PISA 2022. Polscy uczniowie powyżej średniej

Wyniki badania PISA 2022. Polscy uczniowie powyżej średniej

Autor:
ks/kab
Źródło:
PAP

Prokuratura w najbliższych dniach zmieni Maksymilianowi F. zarzuty z usiłowania zabójstwa na zabójstwo. Mężczyzna jest podejrzany o postrzelenie w głowę dwóch policjantów z Wrocławia. Mimo starań lekarzy funkcjonariusze zmarli w szpitalu.

Prokuratura zmieni zarzuty Maksymilianowi F.

Prokuratura zmieni zarzuty Maksymilianowi F.

Autor:
pk/PKoz
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Działacze Fundacji SAVE Wildlife Conservation Fund wykryli w południowej części województwa świętokrzyskiego sześć watah wilków - w przynajmniej czterech z nich urodziły się w tym roku młode. Na przeprowadzoną przez badaczy stymulację wycia odpowiedziały zarówno dorosłe osobniki, jak i szczenięta, dając dowód na obecność całych wilczych rodzin w miejscach, w których do niedawna ich jeszcze nie było. - To znak, że wilki wracają do polskich lasów - mówi Joanna Toczydłowska z Fundacji SAVE Wildlife.

Prawie 20 wilczych szczeniąt odpowiedziało na wycie. "Wilki wracają do polskich lasów"

Prawie 20 wilczych szczeniąt odpowiedziało na wycie. "Wilki wracają do polskich lasów"

Autor:
bp/PKoz
Źródło:
tvn24.pl