Szydło gra na wyjeździe, Braun podpisuje gaśnice. KO stawia na ministra i debiutantkę

Źródło:
tvn24.pl, PAP
"Wybory dużych tematów". Jakie są wyzwania na najbliższe lata dla Unii Europejskiej
"Wybory dużych tematów". Jakie są wyzwania na najbliższe lata dla Unii EuropejskiejTVN24 BIS
wideo 2/5
"Wybory dużych tematów". Jakie są wyzwania na najbliższe lata dla Unii EuropejskiejTVN24 BIS

Była premier Beata Szydło, otwierająca listę PiS w okręgu numer 10 w wyborach do Parlamentu Europejskiego, rzadziej zabiega o głosy na siebie niż na kolegów partyjnych w innych regionach. Grzegorz Braun zaciekle walczy o wynik, który pozwoli mu przeskoczyć Konrada Berkowicza i dostać się do PE z drugiej pozycji. Wiceliderką listy KO w województwach małopolskim i świętokrzyskim, za Bartłomiejem Sienkiewiczem, jest Małgorzata Wilk-Grzywna, która sama siebie nazywa "absolutną debiutantką na politycznych salonach".

  • PiS w okręgu obejmującym województwa świętokrzyskie i małopolskie może liczyć na aż cztery mandaty. W Parlamencie Europejskim utrzymałaby się między innymi otwierająca listę była premier Beata Szydło, która okres kampanii wykorzystuje poparcie partyjnych kolegów w innych regionach kraju. Wiceliderem listy jest Arkadiusz Mularczyk.
  • Liderem listy KO w okręgu wyborczym nr 10 jest były minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Sensacją okazała się "dwójka" na liście koalicji – polityczna nowicjuszka, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Małgorzata Wilk-Grzywna.
  • Trzecia Droga gra bezpiecznie, próbując utrzymać mandat europosła Adama Jarubasa. Drugie miejsce na liście zajmuje nowy poseł Polski 2050 Piotr Górnikiewicz, który w trakcie kampanii zaliczył wizerunkowy cios po materiale "Superwizjera".
  • Lewica jako "lokomotywę" listy w okręgu numer 10 wystawiła wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Szejnę. Za nim znalazła się Dorota Kolarska z Razem, bratanica Wojciecha Kolarskiego, ministra w Kancelarii Prezydenta RP.
  • Interesująca walka szykuje się między dwoma kandydatami z listy Konfederacji, na której szczycie znajdują się Konrad Berkowicz, wiceprezes partii Nowa Nadzieja, oraz lider partii Konfederacja Korony Polskiej Grzegorz Braun, który walczy o poparcie, podpisując się na gaśnicach sympatyków.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Polsce przypadną w nich 53 mandaty, czyli o jeden więcej niż w elekcji z 2019 roku. Inaczej niż w wyborach do Sejmu i Senatu, Polska podzielona jest w tych wyborach nie na 41, a na 13 okręgów wyborczych. Okręg o numerze 10 obejmuje województwa małopolskie i świętokrzyskie.

Czytaj też: Wybory do europarlamentu 2024. Okręg nr 10 - kto kandyduje w województwach małopolskim i świętokrzyskim [pełna lista].

O miejsca w europarlamentarnych ławach na kadencję 2024-2029 w okręgu nr 10 walczy 80 kandydatów i kandydatek.

Beata Szydło gra na wyjeździe

Listę Prawa i Sprawiedliwości w województwach małopolskim i świętokrzyskim otwiera była premier Beata Szydło. To nie zaskoczenie, bo poprzedniczka Mateusza Morawieckiego już od 2019 roku zasiada w ławach Parlamentu Europejskiego. Uzyskała wtedy rekordowy wynik 525 tysięcy głosów.

W trwającej kampanii wyborczej była szefowa rządu odwiedzała nieraz miejscowości na terenie swojego okręgu, dużo częściej jednak spotkać ją można w innych regionach. W Małopolsce uczestniczyła w maju w otwarciu Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Starym Sączu, złożyła też wieniec pod pomnikiem Jana Pawła II w Wadowicach, w woj. świętokrzyskim odwiedziła m.in. Końskie i Włoszczową.

Od czasu, gdy zarejestrowane zostały listy PiS, Beatę Szydło, która pełni funkcję wiceprezesa partii, można było jednak równie dobrze spotkać setki kilometrów od okręgu, z którym jest związana. W Opolu Lubelskim spotkała się 13 maja z kandydującym na piątą kadencję Jackiem Saryuszem-Wolskim. - Jak nie chcecie Zielonego Ładu, to trzeba Ankę Zalewską wybrać do Parlamentu Europejskiego (…). No i pani minister Beata Kempa, która (…), pokazała, jak można pomagać migrantom tam, w ich krajach – mówiła z kolei 22 maja o partyjnych koleżankach w Głogowie na Dolnym Śląsku, a we Wrocławiu, że "idziemy (do PE – red.), by dać im czerwoną kartkę. Zielony Ład jest do kosza". Tego samego dnia we Wschowie (woj. lubuskie) zapewniała grupę około 30 osób, że "takich ludzi jak Ela (była minister Elżbieta Rafalska – red.) potrzeba w Parlamencie Europejskim".

Do tego, że przed nami "bardzo ważne wybory", przekonywała również mieszkańców Podkarpacia, niejako zastępując nieobecnego w kampanii Daniela Obajtka. 23 maja Szydło odwiedziła Wielkopolskę, 27 maja – woj. śląskie, a 28 maja - Podlasie i Lubelszczyznę, gdzie towarzyszył jej m.in. kandydat z tego okręgu, były szef MSWiA Mariusz Kamiński. Ostatnie dni maja i początek czerwca była premier spędziła we własnym okręgu wyborczym.

Beata Szydło może spać spokojnie, bo w wyborach w 2019 roku jej partia uzyskała tu aż cztery z sześciu mandatów. Ze względu na specyfikę liczenia głosów w elekcji do PE trudno przewidzieć, ilu eurodeputowanych wprowadzi PiS, ale partia Kaczyńskiego w 2023 roku poprawiła w tych dwóch województwach swój wynik, otrzymując w nich ponad 1,1 miliona głosów. Pięć lat wcześniej otrzymała ich 980 tysięcy. Sama Szydło uzyskała wtedy rekordowy wynik 525 tysięcy głosów.

Ponadto pracę w regionie wykonują sumiennie inni kandydaci PiS, w tym poseł Arkadiusz Mularczyk, który stale publikuje w swoich mediach społecznościowych zdjęcia i nagrania ze spotkań w woj. małopolskim i świętokrzyskim, na które dojeżdża kampanijnym busem. Część z nich odbywa się na targach i rynkach, inne w remizach OSP.

Kolejna dwójka na liście PiS to walczący o drugą kadencję w europarlamencie Dominik Tarczyński – jego plakaty widoczne są między innymi na tablicach ogłoszeń w centrum Krakowa – i posłanka Anna Krupka. Nie jest jednak pewne, że otrzymają oni mandaty, bo piąte miejsce zajmuje jedyny na liście przedstawiciel Suwerennej Polski, w dodatku dość aktywny w kampanii Michał Wójcik, z kolei na ostatniej pozycji znajduje się senator Marek Pęk.

KO stawia na nowicjuszkę

Liderem małopolsko-świętokrzyskiej listy Koalicji Obywatelskiej jest były minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, który w rządzie Donalda Tuska zasłynął radykalnymi zmianami w TVP. Swoją kampanię zaczął z niemałym opóźnieniem, bo dopiero po 13 maja, kiedy został odwołany – po złożeniu rezygnacji – z resortu kultury. Polityk w trakcie objazdu po okręgu spotyka się z sojuszniczymi samorządowcami, m.in. prezydentką Kielc Agatą Wojdą, burmistrzynią Bochni Magdaleną Łacną czy radnymi powiatu wadowickiego, którzy po wyborach samorządowych przejęli władzę z rąk PiS.

Podczas wizyty Sienkiewicza - podobnie jak Szydło - w Wadowicach nie zabrakło odniesienia do papieża Polaka. Były minister nie złożył jednak kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II. Zamiast tego, jak poinformowało starostwo powiatowe, zjadł kremówkę.

Sensację wzbudziła jednak wiceliderka listy KO, którą została wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Małgorzata Wilk-Grzywna. To pierwsze wybory, w których kandyduje, a już trafiła na bardzo wysokie miejsce na liście. Co ciekawe, nie należy do żadnej partii politycznej, w dodatku określa się jako "absolutna debiutantka na politycznych salonach".

"Nic jednak nie jest do końca przesądzone, ja liczę na 'efekt świeżości'. Traktuję ten start, z powagą i zaangażowaniem (na ile sytuacja pozwala), ale jednak z właściwym sobie dystansem, jako nowe i mega ciekawe doświadczenie" - przyznała we wpisie w mediach społecznościowych. Jako specjalistka z zakresu turystyki proponuje między innymi rozwiązania w tym zakresie, w tym pozyskanie środków europejskich na turystykę i promocję oraz walkę o "uregulowania prawne, które uwzględniają zarówno interesy konsumenta jak i przedsiębiorców turystycznych, chodzi np. o uregulowania dot. spójnej kategoryzacji obiektów turystycznych czy terminów przedpłat dokonywanych w biurach podróży".

Trzecie miejsce na liście KO zajmuje posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak, która bez sukcesu kandydowała do PE w 2019 roku. Teraz, dzięki pozycji wyższej o trzy oczka, ma realne szanse na uzyskanie mandatu. Co ciekawe, o mandat stara się - choć z bardzo odległej, ósmej pozycji - Artur Kozioł, który po raz pierwszy od 2006 roku przegrał wybory na burmistrza Wieliczki. Ostatnie miejsce w okręgu nr 10 przypadło posłowi Markowi Sowie, byłemu marszałkowi województwa małopolskiego.

Jest drugi na liście, kampanii nie prowadzi?

Trzecia Droga wybrała na lidera listy w województwach małopolskim i świętokrzyskim wiceprezesa PSL i obecnego europosła Adama Jarubasa, który w tej kampanii do Parlamentu Europejskiego dość aktywnie stara się przekonywać do siebie mieszkańców okręgu nr 10.

Tak jak w wyborach parlamentarnych, na liście Trzeciej Drogi naprzemiennie pojawiają się nazwiska związane z PSL i Polską 2050, dlatego "dwójką" na tej liście jest nowy poseł ugrupowania Szymona Hołowni - Piotr Górnikiewicz, związany w przeszłości z SLD. Zarówno w jego mediach społecznościowych, jak i na profilach lokalnych struktur Polski 2050 trudno jednak znaleźć jakąkolwiek wzmiankę o jego kampanijnej aktywności. Nie występował też w ostatnim czasie w lokalnych mediach. Nazwisko polityka wypłynęło jednak w związku z materiałem "Superwizjera". Reporter Bertold Kittel ustalił, że poseł Hołowni jest znajomym wielokrotnie karanego przestępcy o pseudonimie "Góral". Odpowiedź na ten materiał, opublikowana 19 maja, jest dotąd ostatnim wpisem Górnikiewicza na jego publicznym profilu. Wiceprzewodniczący partii Michał Kobosko przekonywał, że "nie widzi zagrożenia dla przyszłości politycznej" Piotra Górnikiewicza.

Dużo bardziej aktywny w kampanii - i promowany przez lokalne struktury Polski 2050 - jest Piotr Stolecki, zajmujący ósme miejsce na liście szef biura europosłanki Róży Thun. Jeśli Trzeciej Drodze przypadłby w okręgu nr 10 jeden mandat, Stolecki musiałby jednak pokonać bardziej znanych polityków: oprócz Jarubasa i Górnikiewicza to między innymi posłowie Urszula Nowogórska (PSL) i Ireneusz Raś (Centrum dla Polski), a także ostatni na liście wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar (PSL).

Berkowicz i Braun walczą o mandat

Konfederacja wystawiła w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu numer 10 dwa bardzo mocne nazwiska. Liderem listy jest poseł Konrad Berkowicz, pierwszy wiceprezes Nowej Nadziei (partii Sławomira Mentzena) i były kandydat na prezydenta Krakowa. Jeden z najważniejszych polityków Konfederacji jest bardzo aktywny w internecie - najważniejsze spotkania w okręgu zaplanował na ostatni tydzień kampanii wyborczej. Kluczowym momentem będzie wiec Konrada Berkowicza 6 czerwca na krakowskim Rynku Głównym, w którym wezmą udział m.in. liderzy Konfederacji Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak. Berkowicz zapowiedział, że w ostatnim tygodniu kampanii odwiedzi też najważniejsze miasta okręgu: Tarnów, Nowy Sącz, Zakopane, Nowy Targ i Kielce.

"Dwójką" Konfederacji w okręgu nr 10 został szef jednej z frakcji ugrupowania - Konfederacji Korony Polskiej - Grzegorz Braun. Kontrowersyjny polityk znany m.in. z haniebnego incydentu, jakim było zgaszenie świecy chanukowej w Sejmie przy pomocy gaśnicy, uczynił z tego urządzenia charakterystyczny element kampanii. Braun zachęca wyborców do przynoszenia na spotkania gaśnic, a następnie je podpisuje.

Grzegorz Braun na spotkaniu z wyborcami w KrakowiePAP/Art Service

Trudno przewidywać, który z tych polityków ma większe szanse na ewentualne zdobycie mandatu do PE. Grzegorz Braun w wyborach do Sejmu w latach 2019 i 2023 startował z Podkarpacia, podobnie w ostatnich wyborach do europarlamentu - nie zdarzyło się dotąd, by obaj ci kandydaci walczyli - z realnymi szansami - o mandat w ramach jednej listy.

Bratanica prezydenckiego ministra z partii Razem walczy o mandat

Lewica w wyborach do Parlamentu Europejskiego na czele listy wystawiła wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Szejnę. Polityk jest bardzo aktywny w kampanii. Podobnie jak inni kandydujący do PE członkowie rządu na potrzeby walki wyborczej przedstawiciel Nowej Lewicy wziął urlop i jeździ po okręgu, zabiegając o głosy mieszkańców woj. małopolskiego i świętokrzyskiego.

Interesujące nazwisko pojawiło się na drugiej pozycji listy. To Dorota Kolarska, młoda przedstawicielka Lewicy Razem, a prywatnie bratanica Wojciecha Kolarskiego, ministra w Kancelarii Prezydenta RP. Co więcej, stryj kandydatki Razem również stara się o mandat w Parlamencie Europejskim, startując z pierwszego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości w Wielkopolsce. "Mówią, że polityka dzieli, a dziś nas połączyła" - taki wpis opublikował minister Wojciech Kolarski po rozmowie w studiu Polsat News, opatrując go wspólnym zdjęciem z bratanicą.

Na liście znajduje się też m.in. nowa krakowska radna Nowej Lewicy Joanna Hańderek (miejsce siódme), a także - na ostatniej pozycji - Magdalena Dropek, krakowska działaczka na rzecz praw osób LGBT+.

Autorka/Autor:bp/tok

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Mądry chłopak, ale nie odnajdywał się wśród innych uczniów - tak dawni znajomi ze szkoły opisują Thomasa Matthew Crooksa, sprawcę zamachu na Donalda Trumpa. Jego motyw wciąż nie jest znany. Co o nim wiemy?

Dobry z matematyki samotnik. Co wiemy o sprawcy zamachu

Dobry z matematyki samotnik. Co wiemy o sprawcy zamachu

Źródło:
BBC, CNN, PAP

W hali magazynowej przy ulicy Oliwskiej w Gdańsku wybuchł pożar. W płomieniach stanęła hala o wymiarach 100 na 100 metrów znajdująca się przy nabrzeżu. W akcji gaśniczej uczestniczą 53 zastępy straży pożarnej. - To jeden z największych pożarów w ostatnich latach w Gdańsku - podkreśla kpt. Andrzej Piechowski z Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku. Akcję komplikuje fakt, że płomienie dotarły do miejsca, gdzie składowane były substancje ropopochodne.

Największy pożar w Gdańsku od lat

Największy pożar w Gdańsku od lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

"Pozwólcie mi zabrać buty" - prosił agentów chwilę po postrzeleniu Donald Trump. Skąd to wiadomo? Portal stacji CNN opublikował transkrypcję zapisu audio nagranego w czasie strzelaniny i tuż po niej. Dowiadujemy się dzięki temu, jakie komunikaty wymieniali między sobą oraz w kierunku byłego prezydenta agenci Secret Service.

Minuta i 25 sekund akcji. Jakie słowa padły w kluczowym momencie

Minuta i 25 sekund akcji. Jakie słowa padły w kluczowym momencie

Źródło:
CNN

50-letni strażak Corey Comperatore to ofiara śmiertelna ataku, do jakiego doszło w czasie sobotniego wiecu Donalda Trumpa w Pensylwanii. Gubernator tego stanu Josh Shapiro przekazał na niedzielnej konferencji prasowej, że Comperatore "zginął jako bohater", próbując "zasłonić swoją rodzinę przed kulami".

"Zasłonił rodzinę przed kulami". Zginął na wiecu Trumpa

"Zasłonił rodzinę przed kulami". Zginął na wiecu Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Dzieci wraz z ojcem usiłowały dostać się w dmuchanych kołach na drugi brzeg Pilicy. Porwał je nurt rzeki. Z pomocą ruszyli ratownicy z WOPR w Białobrzegach (Mazowieckie). "Pompowane zabawki nie zapewniają bezpieczeństwa w rzekach" – przypominają i apelują o rozsądek nad wodą.

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

Źródło:
PAP

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie żyje amerykańska aktorka Shannen Doherty, najbardziej znana z roli Brendy Walsh - uczennicy szkoły średniej w popularnym serialu z lat 90. "Beverly Hills, 90210". Zmarła po wieloletniej chorobie - podał w niedzielę magazyn People. Miała 53 lata.

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Źródło:
Reuters

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

Księżna Walii Kate pojawiła się na niedzielnym finale Wimbledonu, aby obejrzeć mecz obrońcy tytułu Hiszpana Carlosa Alcaraza z serbskim tenisistą Novakiem Djokovicem. Księżna, która w marcu poinformowała, że zdiagnozowano u niej nowotwór, została powitana owacjami na stojąco.

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Źródło:
CNN, PAP

Pięcioletni Bruno choruje na dystrofię mięśniową Duchenne'a i jest pierwszym dzieckiem w Polsce zakwalifikowanym do nowej terapii genowej w Stanach Zjednoczonych. Koszt to blisko 16 milionów złotych, bo lek nie jest jeszcze zarejestrowany i dostępny w Europie. Jeśli chłopiec nie dostanie go teraz, potem będzie za późno. Takich dzieci jest więcej.

Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Źródło:
Fakty TVN

Dzień po zamachu na Donalda Trumpa jego żona Melania opublikowała oświadczenie, w którym podziękowała agentom ryzykującym życie, by ochronić byłego prezydenta. Złożyła też kondolencje rodzinom ofiar i wezwała Amerykanów do jedności.

Melania Trump zabrała głos. Pisze o "potworze"

Melania Trump zabrała głos. Pisze o "potworze"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa Secret Service została wezwana na specjalne wysłuchanie w komisji Kongresu na 22 lipca. Republikanie zapowiedzieli, że rozpoczną dochodzenie w sprawie uchybień w zakresie bezpieczeństwa na wiecu wyborczym w Pensylwanii. Portal TMZ dotarł do nagrania, które pokazuje sprawcę zdarzenia leżącego na dachu pobliskiego budynku z karabinem w ręku.

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Źródło:
TVN24, TMZ

17-latek został zaatakowany maczetą na kąpielisku Zakrzówek w Krakowie. Chłopak miał rany głowy i ręki. Przeszedł operację, nie udało się uratować kciuka lewej dłoni. Policja wyjaśnia okoliczności ataku.

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

Źródło:
tvn24.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Do tragicznego wypadku doszło w Otmuchowie (Opolskie). 69-letni mężczyzna wyszedł z domu, by udrożnić przydomowy rów. Kiedy długo nie wracał, jego żona poprosiła o pomoc strażaków. Ciało mężczyzny znaleźli w wodzie.

Wyszedł, by udrożnić przydomowy rów i już nie wrócił. Ciało mężczyzny znaleźli strażacy

Wyszedł, by udrożnić przydomowy rów i już nie wrócił. Ciało mężczyzny znaleźli strażacy

Źródło:
tvn24.pl

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ukazujące moment zamachu na Donalda Trumpa i reakcję dwóch snajperów, którzy z dachu pobliskiego budynku zabezpieczali wiec. Na filmie widać, że agenci są wyraźnie zaskoczeni strzałami. Służby, które miały dbać o bezpieczeństwo sobotniego wydarzenia, znalazły się pod silną krytyką.

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych domaga się 28 tysięcy złotych od rowerzystki, która we wrześniu ubiegłego roku miała doprowadzić do uszkodzenia samochodu osobowego. Poszkodowany dostał pieniądze z polisy AC, a teraz ubezpieczyciel domaga się od sprawczyni zdarzenia zwrotu środków wraz z odsetkami. - Taka sytuacja może spotkać każdego rowerzystę. Warto wyciągnąć wnioski z tej przykrej sytuacji i uczyć się na nieswoich błędach - komentuje Aleksander Daszewski, radca prawny z Biura Rzecznika Finansowego.

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Źródło:
tvn24.pl

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

To miał być zwykły wyborczy wiec, jakich w kampanii nie brakuje. Nieoczekiwanie obecni na miejscu fotoreporterzy stali się świadkami zamachu na Donalda Trumpa. Zdjęcia, które powstały, trudno wyrzucić z pamięci. Wybraliśmy pięć z nich.

Pięć zdjęć. Nie sposób o nich zapomnieć

Pięć zdjęć. Nie sposób o nich zapomnieć

Źródło:
tvn24.pl, CNN, New York Times

Były prezydent USA Donald Trump został w sobotę postrzelony w ucho podczas wiecu wyborczego w Butler w stanie Pensylwania. Zginęły dwie osoby, w tym zamachowiec, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Podsumowujemy, co do tej pory udało się ustalić o przebiegu zdarzeniu i sprawcy.

Zamach na Donalda Trumpa. Co wiadomo do tej pory

Zamach na Donalda Trumpa. Co wiadomo do tej pory

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl