Przyszłość Europy może zależeć od tych trzech kobiet

Źródło:
The Economist, BBC, Reuters
Zachodni przywódcy udzielają wsparcia Ukrainie w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji
Zachodni przywódcy udzielają wsparcia Ukrainie w drugą rocznicę rosyjskiej inwazjiReuters Archive
wideo 2/5
Zachodni przywódcy udzielają wsparcia Ukrainie w drugą rocznicę rosyjskiej inwazjiReuters Archive

Ursula von der Leyen, Giorgia Meloni i Marine Le Pen - to kobiety, które będą w dużej mierze kształtowały układ sił na arenie europejskiej i kierunek unijnej polityki. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego okaże się, czy utrzymane zostanie stabilne przywództwo i w jakim stopniu do głosu dojdzie populistyczna skrajna prawica. Wyjaśniamy, dlaczego przyszłość Europy może zależeć od tych trzech kobiet.

Ursula von der Leyen to niemiecka polityczka, wywodząca się z centroprawicowej, konserwatywnej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Na polu europejskim znajduje się w szeregach Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

CZYTAJ TEŻ: Oddech eurosceptyków na plecach i niepewna przyszłość. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę >>

Stoi na czele Komisji Europejskiej - organu wykonawczego Unii - od 2019 roku i ubiega się o drugą kadencję. To ona stoi za zdecydowaną zbiorową reakcją Wspólnoty na bezprawny atak Rosji na Ukrainę. W kluczowym momencie pomogła pogłębić integrację europejską, między innymi poprzez forsowanie przełomowego programu emisji wspólnego długu UE. Umieściła Komisję Europejską w centrum procesu decyzyjnego, w czasie gdy stosunki francusko-niemieckie nie układały się najlepiej.

Teraz, biorąc pod uwagę obecne wyzwania, potrzeba silnego, zjednoczonego przywództwa w Unii nigdy nie była większa.

Aby pozostać na stanowisku, von der Leyen potrzebuje przede wszystkim poparcia 27 przywódców państw członkowskich. Złożona z nich Rada Europejska przedstawia bowiem Parlamentowi Europejskiemu propozycję kandydata na przewodniczącego. Następnie jej wybór musi zatwierdzić większość deputowanych w europarlamencie. Układ sił w PE dopiero się wyklaruje, ponieważ w tym tygodniu odbywają się do niego wybory we wszystkich państwach członkowskich. Uprawnionych do głosowania będzie ponad 350 milionów obywateli.

Teoretycznie von der Leyen będzie mogła cieszyć się poparciem ugrupowań konserwatywnych, liberalnych i socjalistycznych. Jednak przewiduje się, że te trzy strony sceny politycznej łącznie zdobędą jedynie niewielką większość mandatów, a niektóre z wchodzących w ich skład partii w PE mogą zmienić frakcję, do której przynależą. Dlatego tym razem zwycięstwo von der Leyen wcale nie jest pewne.

Coś za coś

To natomiast prowadzi nas do kolejnej kobiety, która może kształtować przyszłą Europę. Giorgia Meloni przewodzi włoskiemu rządowi od 2022 roku. Stoi też na czele prawicowej partii Bracia Włosi, która stała się silnym trzonem rządzącej koalicji.

Kiedy Meloni objęła władzę, skrajnie prawicowe partie w całej Europie z zadowoleniem przyjęty jej zwycięstwo, spodziewając się, że będzie realizowała nacjonalistyczny program i walczyła z brukselską biurokracją.

Nie poszła jednak na zderzenie z unijnymi elitami i zaskoczyła zarówno przyjaciół, jak i wrogów. Zdecydowała się na ścisłą współpracę między krajami europejskimi, próbując łączyć centroprawicę (będącą w głównym nurcie polityki europejskiej) i jej własny obóz konserwatystów. Nawiązała współpracę z Komisją, co odegrało kluczową rolę w wypracowaniu porozumienia w sprawie reformy unijnych przepisów azylowych - po prawie dekadzie nieudanych prób.

Oczekuje się, że Meloni i jej formacja zwyciężą w wyborach do PE. A dzięki jej wsparciu von der Leyen miałaby większe szanse na zdobycie większości i zachowanie urzędu na kolejną kadencję. Sama Meloni deklarowała już swoje poparcie. Gdyby faktycznie opowiedziała się za niemiecką polityczką, a ta wygrała wyścig o fotel szefa KE, zapewniłoby to Meloni wpływ na jednego z najważniejszych przywódców UE. Zwiększyłoby to również jej szanse na zdobycie ważnej teki dla komisarza z Włoch i wzmocniłoby jej pozycję.

Obecna szefowa Komisji komplementuje Włoszkę. - Bardzo dobrze współpracowało mi się z Giorgią Meloni - zapewniała niedawno von der Leyen w czasie debaty. Oceniła też, że Meloni jest "wyraźnie proeuropejska".

CZYTAJ TEŻ W PREMIUM: "DYKTATURA? TAK, POPROSZĘ!" CZY EUROPEJCZYKOM ZNUDZIŁA SIĘ DEMOKRACJA? >>>

"Zaklinaczka Orbana" czy jego sojuszniczka?

Udzielenie przez Meloni wsparcia von der Leyen ma jednak także minusy.

Podczas gdy koalicja rządząca w Rzymie jednoczy różne odłamy włoskiej prawicy, szanse Meloni na dokonanie tego samego w Parlamencie Europejskim wydają się niewielkie. Von der Leyen i jej sojusznicy oświadczyli już, że nie będą współpracować z frakcjami skrajnymi, w tym z Matteo Salvinim i jego Ligą (Liga posiada reprezentację w PE i jest członkiem rządowej koalicji we Włoszech). Podobnie sprawa wygląda w odniesieniu do populistycznej, skrajnej prawicowej francuskiej partii Zjednoczenie Narodowe. Jej twarzą jest poprzednia prezes Marine Le Pen, choć obecnie ugrupowaniem kieruje 28-letni Jordan Bardella.

Co ważne, ta niechęć jest wzajemna. Dlatego przychylność szefowej Komisji dla Meloni i pomysł dogadywania się z formacją Bracia Włosi oburzyły inne części europejskiego establishmentu, w tym polityków z rządzącej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) i z Odrodzenia francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona.

Wielu wypomina włoskiej premier relacje z szefem rządu Węgier Viktorem Orbanem i niektóre z jej poglądów, zarzucając rasizm. Przypominają, że porównała UE do Związku Radzieckiego.

Jednak jest coś, co znacząco odróżnia Meloni od osób takich jak Le Pen i Salvini, blisko powiązanych z Władimirem Putinem. Aktywnie uczestniczyła w zapewnianiu ciągłego wsparcia Ukrainie i krytykuje Rosję.

Zachodni przywódcy udzielają wsparcia Ukrainie w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji
Zachodni przywódcy udzielają wsparcia Ukrainie w drugą rocznicę rosyjskiej inwazjiReuters Archive

Trzykrotnie podróżowała także z von der Leyen do Afryki Północnej, podpisując umowy z Egiptem i Tunezją. Dokumenty te obejmowały postanowienia mające na celu powstrzymanie wyjazdów migrantów z tych krajów i pomogły zmniejszyć w tym roku liczbę nowo przybyłych cudzoziemców do Włoch o 58 procent.

Jeden z wyższych rangą przywódców Unii Europejskiej - wypowiadając się nieoficjalnie w rozmowie z agencją Reuters - powiedział, że Meloni pozostała "radykalnym prawicowcem", ale przyjęła proeuropejskie podejście, ponieważ Włochy były mocno zadłużone i nie mogły stawać przeciwko krajom, które zapewniały Rzymowi zabezpieczenie finansowe.

Niezależnie od jej motywacji Giorgia Meloni okazała się niezwykle istotnym graczem na arenie europejskiej, m.in. pomagając przekonać Orbana do zgody na pakiet pomocy dla Kijowa i poparcia unijnego paktu migracyjnego. Jeden z urzędników UE, który pragnął pozostać anonimowy, powiedział Reutersowi, że Komisja komunikowała się z węgierskim przywódcą głównie za pośrednictwem Meloni. Dzięki temu zyskała ona przydomek "zaklinaczki Orbana".

Co więcej, zawarcie z nią porozumienia mogłoby przynieść dodatkową korzyść: podzielić populistyczną prawicę pomiędzy jej bardziej umiarkowane i skrajne odłamy.

I tu pojawia się Marin Le Pen. Oczekuje się, że nacjonalistyczna partia Zgromadzenie Narodowe również odniesie zwycięstwo w eurowyborach. Przez wiele lat polityczka ta stała na czele ugrupowania i kształtowała je po tym, jak przejęła rolę lidera po swoim ojcu. Jesienią 2022 r. zrezygnowała z funkcji prezesa, którym został 28-letni Jordan Bardella. To ona jednak pozostała niezaprzeczalnie twarzą partii i szefową klubu Zjednoczenia Narodowego we francuskim parlamencie.

Choć usiłuje wykreować się na mainstreamową polityczkę, to trudno pominąć jej ksenofobiczne poglądy i słabość do Rosji. W PE chce stworzyć grupę skrajnie prawicowych nacjonalistów, która mogłaby mocno przesunąć unijny kurs w prawo. W to grono mógłby wejść na przykład węgierski Fidesz. Le Pen ma nadzieję, że nawiązanie współpracy z Meloni pomoże zbudować taki skrajny front.

Gdyby Meloni poszła jednak w stronę centrum, plan snuty między innymi przez Le Pen nie powiódłby się. Mogłoby to doprowadzić do fragmentaryzacji skrajnej prawicy. Fiasko prób zdobycia silnej pozycji Le Pen mogłoby też obniżyć jej atrakcyjność jako kandydatki w wyborach na prezydenta Francji za trzy lata.

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: The Economist, BBC, Reuters

Pozostałe wiadomości

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że potrzeba 25 systemów obrony powietrznej Patriot, aby całkowicie "zamknąć niebo" nad krajem i uniemożliwić rosyjskie ataki lotnicze i rakietowe. Zapewnił też, że zamierza współpracować z Donaldem Trumpem, jeśli ten wygra tegoroczne wybory prezydenckie w USA.

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Źródło:
PAP

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej zatrzymała byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Następnie polityk został wyprowadzony z mieszkania i przewieziony do prokuratury, gdzie doszło do jego przesłuchania. Jak przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak, prawdopodobnie jeszcze dziś polityk usłyszy zarzuty. Prokuratura przekazała, że immunitet Romanowskiego, wynikający z członkostwa w delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, nie wyłączał możliwości zatrzymania i przedstawienia mu zarzutów.

Marcin Romanowski zatrzymany, doszło do jego przesłuchania

Marcin Romanowski zatrzymany, doszło do jego przesłuchania

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci poszukują mężczyzny, który w czerwcu w warszawskim Ursusie uderzył i kopnął czekającą na taksówkę kobietę. Komenda rejonowa opublikowała zdjęcia mężczyzny z psem, który może mieć związek ze sprawą. Prosi o pomoc w jego identyfikacji.

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 70 miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Źródło:
PAP

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Kenijska policja aresztowała mężczyznę, który miał się przyznać do zabójstwa 42 kobiet. - Mamy do czynienia z seryjnym zabójcą, psychopatycznym seryjnym zabójcą, który nie ma szacunku dla ludzkiego życia - mówi szef tamtejszych śledczych, cytowany przez media.

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Blisko miesiąc po zaginięciu dziewiętnastoletniego brytyjskiego turysty na Teneryfie, miejscowe władze poinformowały o odnalezieniu ciała młodego mężczyzny.

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Źródło:
BBC, tvn24.pl

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz Mariusz W., były dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), diecezjalny duszpasterz akademicki w Radomiu, usłyszał w prokuraturze w Zamościu zarzuty związane z wykorzystywaniem seksualnym młodych kobiet.

Ksiądz, który był koordynatorem Światowych Dni Młodzieży, otrzymał zarzuty

Ksiądz, który był koordynatorem Światowych Dni Młodzieży, otrzymał zarzuty

Źródło:
PAP

Zarzuty wobec byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie przetrzymywania przez niego dokumentów niejawnych po zakończeniu prezydentury zostały oddalone przez sąd. Sędzia Aileen Cannon orzekła, że specjalny prokurator Jack Smith, który wniósł zarzuty przeciwko Trumpowi, został powołany niezgodnie z prawem.

Tajne dokumenty w rezydencji Donalda Trumpa. Zarzuty oddalone

Tajne dokumenty w rezydencji Donalda Trumpa. Zarzuty oddalone

Źródło:
PAP, Reuters

Książę William i księżna Kate podziękowali angielskiej drużynie za postawę na Euro 2024, publikując w mediach społecznościowych wpis i wyjątkowe zdjęcie. Widać na nim dwójkę dzieci książęcej pary w reprezentacyjnych koszulkach.

Kate i William piszą o wytrwałości i determinacji. Publikują wyjątkowe zdjęcie dzieci

Kate i William piszą o wytrwałości i determinacji. Publikują wyjątkowe zdjęcie dzieci

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił go wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Spółka macierzysta Google'a, Alphabet, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia start-upu Wiz zajmującego się cyberbezpieczeństwem - podaje "The Wall Street Journal", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Wartość przejęcia to nawet 23 miliardy dolarów, co byłoby największym przejęciem w historii spółki.

To może być największe przejęcie w historii giganta

To może być największe przejęcie w historii giganta

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dogi, które pod koniec czerwca zagryzły na posesji w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie) siedmioletnią dziewczynkę, wróciły do gospodarstwa. Jednak, jako że zostały uznane za dowód rzeczowy, właścicielka nie może nimi dobrowolnie rozporządzać, np. sprzedać. W sprawie prowadzone jest śledztwo. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów. 

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Źródło:
PAP

Policjanci z Opoczna (woj. łódzkie) zatrzymali 13-, 14- i 19-latka w związku z podpaleniem 20-latka. Jak informuje policja, o losie małoletnich, zdecyduje sąd, z kolei 19-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. Podpalony 20-latek walczy o życie w jednym z warszawskich szpitali. Został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej.

Podpalony 20-latek walczy o życie. "Doszło do sprzeczki"

Podpalony 20-latek walczy o życie. "Doszło do sprzeczki"

Źródło:
tvn24.pl

We Wrocławiu motocyklista pobił się z kierowcą samochodu osobowego. Awantura wywiązała się na światłach na ulicy Ślężnej. Informację i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych w związku z zabójstwem 39-letniej mieszkanki Chorzowa. Policja poinformowała w poniedziałek, że zwłoki kobiety uważanej za zaginioną po ponad dwóch miesiącach znaleziono w Piekarach Śląskich.

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Źródło:
PAP

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

Mądry chłopak, ale nie odnajdywał się wśród innych uczniów - tak dawni znajomi ze szkoły opisują Thomasa Matthew Crooksa, sprawcę zamachu na Donalda Trumpa. FBI potwierdziło doniesienia, że Crooks działał sam, a jego motyw wciąż nie jest znany. Co o nim wiemy?

Nowe informacje z FBI. Śledczy zyskali dostęp do telefonu sprawcy zamachu

Nowe informacje z FBI. Śledczy zyskali dostęp do telefonu sprawcy zamachu

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, CNN, PAP

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl