Nowoczesne centrum kultury w miejscu nieczynnej kopalni

Nizio International DesignStara kopalnia w Wałbrzychu zmieni swoje oblicze

Szesnaście obiektów na czterech hektarach. Do tego dwa i pół kilometra podziemnej trasy turystycznej. Muzea, centrum kultury, kino, restauracje i amfiteatr. W miejscu starej, wałbrzyskiej kopalni "Julia" powstaje nowoczesne centrum kultury i nauki.

Kopalnia zakończyła wydobywanie węgla kamiennego w 1996 roku. Zrujnowany zakład górniczy w straszył w Wałbrzychu przez 17 lat. W opuszczoną kopalnię postanowiono tchnąć drugie życie.

Węgiel ze statków kosmicznych

Stara kopalnia "Julia" to wieże szybowe, zakład przeróbki węgla, łaźnia, warsztaty i legendarna "Lisia Sztolnia", w której transport węgla odbywał się łodziami.

Teraz w ich miejscu ma powstać Muzeum Węgla i Górnictwa, w którym każdy zwiedzający będzie mógł samodzielnie badać właściwości węgla w laboratorium. Obok, na szczycie wieży ciśnień, stanie zbiornik do wody deszczowej, część wystawy poświęconej regionowi. Jednak tym, co najbardziej przyciągnie turystów, będzie z pewnością 2,5 kilometra podziemnej trasy. Będzie ona wiodła m.in. przez teren XVIII-wiecznej „Lisiej Sztolni".

- Nasz projekt ma uszanować to, co zabytkowe, ale łącząc to z nowoczesnością. Chcemy stworzyć centrum kultury i nauki. Myślimy, że uda nam się ożywić aglomerację wałbrzyską – mówi Klaudia Piwowar z firmy Nizio Design International, odpowiedzialnej za projekt odnowy kopalni. - Węgiel zostanie przedstawiony jako surowiec XXI wieku, z którego dziś powstają sztuczne diamenty czy poszycia statków kosmicznych - dodaje.

Miejsce dla kultury i rozrywki

Centrum będzie związane nie tylko z górnictwem, ale również z kulturą. Stara kopalnia zostanie siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca. W ramach kompleksu powstanie też pracownia komputerowa, która będzie zapleczem dla innowacyjnych form designu i rzemiosła. Do teog Centrum Ceramiki Użytkowej, a całość dopełnią restauracje, sale kinowe i amfiteatr.

Podobne obiekty funkcjonują już w Niemczech i Wielkiej Brytanii, ale w Polsce będzie to pierwsze takie miejsce.

Już pracują

Pierwszy etap przebudowy kopalni już się rozpoczął. Jego zakończenie planowane jest na koniec 2013 roku. Otwarcie całego kompleksu ma nastąpić w połowie przyszłego roku.

- Inwestycja ma kosztować 63 mln zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspomogło nas kwotą 35 mln zł, a w planach jest kolejne 11 mln zł dotacji - mówi Anna Żabska, rzecznik prezydenta Wałbrzycha.

Autor: Iga Palacz/ansa/par / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Nizio International Design

Pozostałe wiadomości