WOŚP 2023. Sztaby zagraniczne 

Źródło:
tvn24.pl
Przeżyjmy to jeszcze raz - tak WOŚP grał na całym świecie
Przeżyjmy to jeszcze raz - tak WOŚP grał na całym świecieTVN24
wideo 2/28
Przeżyjmy to jeszcze raz - tak WOŚP grał na całym świecieTVN24

WOŚP 2023 to nie tylko wspólne granie w Polsce. Na czterech kontynentach działa ponad 80 sztabów. Co robią w czasie 31. Finału Orkiestry? W Madrycie grupa mariachi dała koncert, który porwał do tańca parę w tradycyjnych polskich strojach. W Teksasie nie żałowano zimnych ogni i dobrego humoru, a w Dublinie zatańczono zumbę, która wzmogła tylko gorącą finałową atmosferę. To tylko niektóre z miejsc i atrakcji zaplanowanych przez osoby wspierające Orkiestrę.

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy gra już dziś, w niedzielę, 29 stycznia, pod hasłem "Żyj zdrowo w zdrowym świecie". Zebrane środki zostaną przeznaczone na walkę z sepsą. Jak podkreśla WOŚP - w tym roku Orkiestra gra dla wszystkich: małych i dużych. Orkiestra od lat gra nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Po raz siódmy partnerem i gospodarzem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest TVN Warner Bros. Discovery. Wszystkie najważniejsze wydarzenia cały dzień będą transmitowane bądź relacjonowane na antenach TVN, TTV, TVN24 oraz w portalu tvn24.pl.

Sztaby WOŚP 2023 w najróżniejszych zakątkach świata
Sztaby WOŚP 2023 w najróżniejszych zakątkach świata TVN24

WOŚP 2023. 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Relacja

"Oni rozkręcają z tego najlepsze imprezy pod słońcem"

Anna Michałowska, koordynatorka sztabów zagranicznych WOŚP, podała, że w tym roku grają 84 sztaby na czterech kontynentach. - Mamy po raz pierwszy sztab we Włoszech. Gramy w Singapurze, w Indonezji, w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, gramy w Ameryce Północnej. Tych miejsc oddalonych od Polski jest trochę - wyliczała.

- Bardzo lubię te ekipy, ponieważ są to ludzie, którzy mimo tego, że bardzo często mieszkają na krańcach świata, mają do dyspozycji o wiele mniej możliwości niż my, to organizują piękne finały: czy w dżungli czy gdzieś na pustyni. Organizują to Polacy, którzy są naprawdę pozytywnie zwariowani. Wystarczy im wysłać paczkę samoprzylepnych serduszek na koniec świata, a oni rozkręcają z tego najlepsze imprezy pod słońcem - opowiadała.

Anna Michałowska, koordynatorka sztabów zagranicznych WOŚP: takich sztabów jest 84 na czterech kontynentach
Anna Michałowska, koordynatorka sztabów zagranicznych WOŚP: takich sztabów jest prawie setkaTVN24

WOŚP 2023. Wielkie granie w Australii

W Sydney orkiestrowe granie trwa w Klubie Polskim w Bankstown. Tam, z uwagi na strefę czasową, Finał wystartował znacznie wcześniej. - U nas dochodzi już 17, a zaczęliśmy o 12. Bardzo dużo się działo. Grała polska kapela, kabaret, warsztaty taneczne, licytacje, aukcje. Zebraliśmy już ponad 12 tysięcy dolarów - mówiła w TVN24 koordynatorka tamtejszego sztabu.

- Super się grało, dopisała publika, bardzo dużo ludzi. Pyszne jedzenie, domowy smalec z ogórkami, z pysznym chlebem i wiele innych smakołyków - wymieniała.

- Australijczycy pytają, taka zadyma, która tutaj jest, przyciąga ludzi, nie tylko Polaków. Mamy tu wiele narodowości. Pytają, zastanawiają się, o co chodzi. Ale to czerwone serduszko przyciąga wielu - powiedziała.

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sydney
31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sydney TVN24

- Mamy bardzo dużo niespodzianek dla naszych gości. Mamy ciasta, kiełbasę z rożna - opowiadała w TVN24 dowodząca sztabem Lucyna Bąk. 

- Jesteśmy nieco do góry nogami. U was będzie to letnia zadyma w środku zimy, u nas: zimowa zadyma w środku lata. Zapowiada się gorący dzień w niedzielę. Musimy brać pod uwagę, czy mamy na przykład wystarczająco dużo kremów przeciwsłonecznych. A nasze Światełko do Nieba będzie w tym roku latawcowe - relacjonowała. 

Gościni TVN24 tłumaczyła, że Australijczycy przychylnie reagują na WOŚP, ponieważ "jest tu podobna akcja w Wielki Piątek". - Jeśli muszę tłumaczyć, czym jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, mówię, że jest to podobna akcja do tej wielkopiątkowej, kiedy wszyscy w jeden dzień zbierają na jakiś cel związany ze szpitalami, szczególnie ze szpitalami dziecięcymi - wyjaśniała.

Sztab kierowany przez Lucynę Bąk swój Finał organizuje przed Domem Polskim Syrena w Rowville w formie pikniku.

WOŚP 2023. Sztab w Melbourne przygotowuje wiele niespodzianek
WOŚP 2023. Sztab w Melbourne przygotowuje wiele niespodzianekTVN24

Chicago - największy zagraniczny sztab

Największy zagraniczny sztab WOŚP działa w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Z Orkiestrą gra tam ponad 100 wolontariuszy. Z kamerą pojechał tam korespondent TVN24 Jacek Pachlowski. Kiedy w Polsce oficjalnie rusza Finał, w USA jest środek nocy. Polonusi zaczną go po południu czasu polskiego.

Jeśli chodzi o standardową zbiórkę pieniędzy do puszek, w Chicago "wygląda to nieco inaczej". - Ze względu na lokalne przepisy nie można kwestować na ulicy, więc kwestuje się w polskich biznesach, sklepach - wyjaśniał reporter.

Chicagowska polonia gra z WOŚP
Chicagowska polonia gra z WOŚPTVN24
WOŚP 2023. Sztab w Key West (Floryda, USA) pozdrawia Orkiestrę
WOŚP 2023. Sztab w Key West (Floryda, USA) pozdrawia OrkiestręTVN24

W Waszyngtonie specjalne serduszko, w Teksasie tradycyjne stroje i tańce

Finał odbył się również w Waszyngtonie, gdzie był korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona.  - Mamy bardzo wiele fajnych rzeczy. Chyba taką najfajniejszą rzeczą w tym roku jest złote serduszko zrobione specjalnie dla nas, dla WOŚP DC, przez oficjalnego jubilera Orkiestry. (...) Jest to serduszko z bursztynem, specjalnie szlifowanym - powiedziała Magdalena Kubicka, wolontariuszka WOŚP w Waszyngtonie.

- Mamy waszyngtońską ekipę, która składa się z kilku takich osób, które co roku biorą w tym udział. Co roku się staramy, żeby była impreza finałowa. Wszystko naprawdę idzie super - relacjonował Tomasz Łukaszewski, koordynator WOŚP w Waszyngtonie.

31. Finał WOŚP w Waszyngtonie
31. Finał WOŚP w WaszyngtonieTVN24

W teksańskim mieście Austin zbieraniu datków towarzyszyły dobra zabawa, zimne ognie i tańce w tradycyjnych ludowych strojach.

Teksas gra z WOŚP
Teksas gra z WOŚPTVN24

WOŚP 2023. Muzyka na żywo i polskie specjały w hiszpańskiej Marbelli

Agnieszka Marciniak-Kostrzewa i Janina Ferlin organizują sztab WOŚP w Marbelli (Hiszpania). 28 stycznia w ramach Finału odbyła się impreza zamknięta. Ferlin wymieniała, że poza muzyką na żywo, tego wieczora będą sprzedawać specjały polskiej kuchni. 

Marciniak-Kostrzewa zwróciła uwagę, że zainteresowanie WOŚP-em wśród Hiszpanów stale rośnie, a miejscowy sztab zbiera pieniądze już od trzech tygodni. Na miejscowe aukcje trafiły vouchery na najróżniejsze usługi: fryzjerskie, kosmetyczne, fotograficzne. 

- W Europie nie ma nic podobnego i powinniśmy być dumni, że mamy takiego Jurka z nami - powiedziała Ferlin. 

WOŚP 2023. Sztab w Marbelli przygotowany na Finał
WOŚP 2023. Sztab w Marbelli przygotowany na FinałTVN24

Ale hiszpańskiego wsparcia WOŚP jest więcej. W Madrycie zorganizowano koncert zespołu mariachi o nazwie Charros de Jalisco. Był to polsko-hiszpański mix, bo przy akompaniamencie hiszpańskich hitów tańczyła para w polskich tradycyjnych strojach.

Koncert mariachi w Madrycie dla WOŚP
Koncert mariachi w Madrycie dla WOŚPTVN24

Nie zabrakło także sztabu na Majorce. Wolontariusze przesłali stamtąd gorące pozdrowienia "dla wszystkich widzów TVN24, wszystkich sztabów z Polski i całego świata".

Sztab WOŚP na Majorce
Sztab WOŚP na MajorceTVN24

WOŚP 2023. Koszulka Lewandowskiego w Singapurze

- To już czwarty Finał w Singapurze dzięki wspaniałej tutejszej Polonii - opowiadała Katarzyna Kupiec w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24. 

W Singapurze licytowana jest między innymi reprezentacyjna koszulka Roberta Lewandowskiego z autografem, piłka z autografami zawodników Legii Warszawa. To nie wszystko, ponieważ łącznie na aukcjach jest ponad 70 rzeczy. 

Tamtejszy sztab przygotował również loterię, sklepik z polskimi produktami oraz księgarnię, która oferuje 400 tytułów w języku polskim. Księgarnię organizuje 15-letnia Lena z pomocą swojego dziadka, który z tej okazji specjalnie przyleciał z Polski. W sklepiku natomiast do kupienia będą polskie przyprawy, krzyżówki i polskie gumy do żucia, które na co dzień są tam niedostępne. 

WOŚP 2023. Sztaby w Singapurze i w Dublinie gotowe do Finału
WOŚP 2023. Sztaby w Singapurze i w Dublinie gotowe do Finałutvn24.pl

WOŚP 2023. Irlandzki sztab gra w całym kraju

W stolicy Irlandii WOŚP gra od 18 lat. Marlena Skromniuk ze sztabu w Dublinie powiedziała w TVN24, że szereg orkiestrowych wydarzeń wystartował już w poprzedni weekend.

- Rozpoczęliśmy od morsowania, w którym udział wzięło około 100 osób. Dzisiaj mamy zumbę. Jako sztab w Dublinie nie gramy tylko w Dublinie: wspierają nas inne miasta Cork, Carlow, Ennis, Newbridge, Limerick i wielu innych, których nie da się wymienić. A zatem nasze wydarzenia odbywają się w różnych miastach, gdzie mamy swoich koordynatorów - wyjaśniła.  

WOŚP 2023. Wielkie morsowanie w Dublinie
WOŚP 2023. Wielkie morsowanie w DublinieTVN24

WOŚP 2023. Japonia, Bali i Europa

Po raz kolejny Orkiestra zagra w stolicy Japonii. O ostatnich chwilach przed finałem na antenie TVN24 mówiły Edyta Dziemińska i Ola Łuczak. - Jak co roku mamy koncert z muzyką na żywo, ale w tym roku będziemy mieć samo polskie jedzenie. Przygotowujemy pierogi, zapiekanki, pączki, kiełbasę, piwo. Jak zwykle mamy też fajne aukcje - opowiadała Dziemińska.

Japonia wspiera WOŚP
Japonia wspiera WOŚPTVN24

- Finał przede wszystkim jest dla Polaków mieszkających w Japonii, ale będą pojawiać się też Japończycy i inni obcokrajowcy. Będzie bardzo dużo osób - zapowiedziała Łuczak.

Dziemińska zauważyła, że zespoły, które będą grać na finale, nie są ani polskie, ani japońskie. - W tym roku mamy muzyka z Kuby, który będzie grał przez całą imprezę - wyjaśniła. - W Japonii jest stosunkowo mało takich wydarzeń charytatywnych. Ludzie nie są przyzwyczajeni do tego, żeby brać udział w takich akcjach, musimy wyjaśniać im historię WOŚP, która jest piękna i bardzo długa. Kiedy słyszą, że tyle lat zbieramy pieniądze i jakie są to sumy, to otwierają im się oczy z podziwu, że jesteśmy w stanie się tak połączyć i zrobić coś wspaniałego dla szpitali, dzieci, osób starszych - przyznała.

"W tym roku będziemy mieć samo polskie jedzenie". Przygotowania do 31. Finału WOŚP w Tokio
"W tym roku będziemy mieć samo polskie jedzenie". Przygotowania do 31. Finału WOŚP w TokioTVN24
WOŚP 2023. Pozdrowienia od sztabu w Tokio
WOŚP 2023. Pozdrowienia od sztabu w TokioTVN24

Sztab Orkiestry jest obecny także na Bali.

WOŚP 2023. Sztab na Bali gra też pod wodą
WOŚP 2023. Sztab na Bali gra też pod wodąTVN24

U naszych zachodnich sąsiadów WOŚP pojawi się w kilkunastu miastach, między innymi w Berlinie, Bonn, Frankfurcie nad Menem, Hanowerze, Chociebużu czy Wupertalu. Również w Wielkiej Brytanii będzie głośno. WOŚP zagra między innymi w Londynie, Exeter, Liverpoolu, Glasgow, Edynburgu, Birmingham czy Corby.

Sztaby w Wielkiej Brytanii wspierają WOŚP
Sztaby w Wielkiej Brytanii wspierają WOŚPTVN24

Polska Stacja Polarna na norweskim Spitsbergenie to niejedyny sztab skandynawski. WOŚP pojawi się w wielu duńskich, norweskich i szwedzkich miastach. Między innymi w Haugesund, Heovik (Norwegia), Malmoe (Szwecja) czy w podkopenhaskim Broenshoej (Dania).

WOŚP 2023. W sztabie w Haugesund (Norwegia) coraz goręcej
WOŚP 2023. W sztabie w Haugesund (Norwegia) coraz goręcejTVN24

Autorka/Autor:tmw/adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami. Temperatura od środy będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Ostrzeżenia IMGW dla dziewięciu województw

Ostrzeżenia IMGW dla dziewięciu województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Szef Pentagonu Lloyd Austin odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim ministrem obrony Andriejem Biełousowem - przekazał rzecznik Departamentu Obrony USA generał Pat Ryder. Jak dodał, Austin podkreślił znaczenie "otwartych linii łączności". Ryder odmówił komentarza w sprawie możliwego wysłania do Ukrainy serwisantów sprzętu z USA.

Szef Pentagonu rozmawiał z rosyjskim ministrem obrony

Szef Pentagonu rozmawiał z rosyjskim ministrem obrony

Źródło:
PAP

- To jest tak naprawdę bardzo niedobra wiadomość dla Joe Bidena - tak Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP w Łotwie i Armenii, komentował w "Faktach po Faktach" wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie. Przekonywał, że prezydent USA chce mieć wsparcie ze strony sojuszników z NATO, jeśli chodzi o relacje z Chinami. Politolożka, profesor Katarzyna Pisarska wskazywała, że w Polsce nie dyskutuje się o tym, czy Chiny są "naszym przyjacielem", czy "przyszłym poważnym konkurentem".

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

Źródło:
TVN24

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z monitoringu, na którym widać moment tragicznego wypadku w Słupsku. Rozpędzone białe auto osobowe wjeżdża na skrzyżowaniu w wykonującego manewr skrętu motocyklistę. Kierowca samochodu został doprowadzony do prokuratury, motocyklista walczy o życie.

Przerażający wypadek ze Słupska na nagraniu

Przerażający wypadek ze Słupska na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl

W gminie Barczewo w województwie warmińsko-mazurskim na posesji, na której są dwie hodowle psów, znaleziono zwłoki pogryzionej siedmiolatki. Jak podaje młodszy aspirant Jacek Wilczewski z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, dziewczyna znała właściciela hodowli i była zaznajomiona z psami.

Siedmioletnia dziewczynka zagryziona przez psy

Siedmioletnia dziewczynka zagryziona przez psy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Komornik sądowy zajął rachunek bankowy Macieja Wąsika, europosła Prawa i Sprawiedliwości. To egzekucja prawomocnego wyroku sądu, który nakazał politykowi zapłatę 30 tysięcy złotych zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych Fundacji Otwarty Dialog i kierujących nią Ludmiły Kozłowskiej i Bartosza Kramka.

"Zostaliśmy powiadomieni przez komornika o zajęciu rachunku bankowego pana Macieja Wąsika"

"Zostaliśmy powiadomieni przez komornika o zajęciu rachunku bankowego pana Macieja Wąsika"

Źródło:
PAP

- Nasi wyborcy mają takie przeświadczenie, że idzie ta praca za wolno - mówił w "Kropce nad i" poseł KO Roman Giertych, pytany o tempo rozliczeń rządów PiS. Dodał jednak, że nie krytykuje z tego powodu ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. - Uważam, że jego praca jest naprawdę bardzo ważna - stwierdził. Mówił też o zeznaniach Tomasza Mraza, bez których "bylibyśmy jeszcze w lesie ze śledztwem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości".

Giertych: trzeba zamknąć budynek i wybrać nowych sędziów

Giertych: trzeba zamknąć budynek i wybrać nowych sędziów

Źródło:
TVN24

Zapora na rzece Blue Earth w amerykańskim stanie Minnesota jest w stanie "nieuchronnej awarii" po tym, jak uszkodziła ją woda powodziowa. Podmyte zostały fundamenty jednego z domów położonych nad rzeką, budynek zawisł nad urwiskiem, musieli się ewakuować jego mieszkańcy.

Tama grozi zawaleniem, dom na skraju urwiska

Tama grozi zawaleniem, dom na skraju urwiska

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, MPR News, tvnmeteo.pl

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku z udziałem sześciolatka, który został potrącony w miejscowości Pionki niedaleko Radomia. Chłopiec wyjechał na rowerze z parkingu na jezdnię, uderzył w niego kierowca auta osobowego. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

6-latek na rowerze wyjechał na jezdnię, uderzył w niego kierowca

6-latek na rowerze wyjechał na jezdnię, uderzył w niego kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tej sprawie interesy plażowiczów bez psów i plażowiczów z psami są sprzeczne. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, który w rozstrzygnięcie sporu włączył sąd. Jest rozstrzygnięcie - nie można zakazać wejścia z psem na plażę. To nie znaczy, że dalej jest wolna amerykanka.

Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?

Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?

Źródło:
Fakty TVN

Lufthansa ogłosiła, że do kosztów każdego biletu będzie doliczać dodatkową opłatę, która w zależności od dystansu i typu biletu może wynieść od jednego do nawet 72 euro. Powodem, jak przekonuje niemiecki przewoźnik, są unijne regulacje środowiskowe, których wdrażanie nowa opłata ma częściowo sfinansować.

Linia lotnicza wprowadza dodatkową opłatę. Nawet 72 euro więcej za bilet

Linia lotnicza wprowadza dodatkową opłatę. Nawet 72 euro więcej za bilet

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 270 milionów złotych. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia w wysokości niemal 1,2 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 25 czerwca.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Wygrana trzeciego stopnia w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Wygrana trzeciego stopnia w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Nadchodzą upały. Temperatura przed weekendem sięgnie aż 33 stopni Celsjusza w cieniu. W prognozie na kolejne dni widać też gwałtowne burze z ulewami.

Pogoda na 5 dni. Żar poleje się z nieba, pogoda znów będzie groźna

Pogoda na 5 dni. Żar poleje się z nieba, pogoda znów będzie groźna

Źródło:
tvnmeteo.pl

W jednym z klubów w Elblągu (woj. warmińsko-mazurskie) miało dojść do molestowania seksualnego sześciu dziewczynek w wieku ośmiu i dziewięciu lat. Zarzuty usłyszał 46-latek, który – zgodnie z ustaleniami prokuratury – miał zwabić dzieci do osobnego pomieszczenia. Grozi mu od dwóch do 15 lat więzienia. 

Dziewczynki miały być molestowane na imprezie urodzinowej. Zarzuty dla 46-latka

Dziewczynki miały być molestowane na imprezie urodzinowej. Zarzuty dla 46-latka

Źródło:
tvn24.pl

Janina Goss i Wojciech Jasiński nie otrzymali absolutorium od zwyczajnego walnego zgromadzenia Orlenu. Łącznie absolutorium nie uzyskało dziesięciu członków rady nadzorczej.

Przyjaciółka Kaczyńskiego i były polityk PiS bez absolutorium

Przyjaciółka Kaczyńskiego i były polityk PiS bez absolutorium

Źródło:
PAP

Tylko w ciągu pięciu miesięcy skarbówka wystawiła przedsiębiorcom ponad cztery tysiące mandatów za nieprawidłowości przy wydawaniu paragonów fiskalnych - podało Ministerstwo Finansów. Resort podkreślił przy tym, że wystawienie paragonu jest poświadczeniem uczciwości przedsiębiorcy.

Skarbówka ruszyła na łowy. Znamy efekt

Skarbówka ruszyła na łowy. Znamy efekt

Źródło:
PAP

Władze Barcelony podjęły decyzję, zgodnie z którą w 2028 roku w mieście nie będzie już mieszkań na wynajem dla turystów. Burmistrz Jaume Collboni zapowiedział, że właściciele ponad dziesięciu tysięcy takich lokali utracą pozwolenia na działalność. Powodem jest kryzys mieszkaniowy.

Barcelona wprowadzi zakaz wynajmu mieszkań turystom. Podano termin

Barcelona wprowadzi zakaz wynajmu mieszkań turystom. Podano termin

Źródło:
CNN, BBC

Siedem osób, w tym personel medyczny, usłyszało zarzuty dotyczące korupcji, fałszowania dokumentacji lekarskiej i utrudniania śledztwa. Miało dochodzić do tego w jednym ze szpitali w Poznaniu.

Fałszywe dokumentacje medyczne i korupcja w jednym z poznańskich szpitali

Fałszywe dokumentacje medyczne i korupcja w jednym z poznańskich szpitali

Źródło:
Kontakt 24

Motocyklista, który w Słupsku został w niedzielę potrącony przez samochód, jest policjantem, wykładowcą w szkole policyjnej. Lekarze walczą o jego życie. 35-letni kierowca samochodu został zatrzymany i ma usłyszeć zarzuty. Ich treść będzie zależała od tego, co sądowy biegły powie o treści filmiku, który mężczyzna zamieścił w mediach zaraz po zdarzeniu.

Motocyklista walczy o życie, a kierowca publikuje bulwersujący film. Nagrania z miejsca wypadku

Motocyklista walczy o życie, a kierowca publikuje bulwersujący film. Nagrania z miejsca wypadku

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Benedyktyńska robota - tak o rozwiązaniu zagadki śmierci 39-letniej Natalii z Gortatowa pod Poznaniem mówi dziennikarz "Gazety Wyborczej" Piotr Żytnicki, który dotarł do ustaleń śledczych. Według niego kobieta przed śmiercią zostawiła wskazówkę, według której jeśli coś miałoby się jej stać, o zbrodnię należy podejrzewać jej męża. W trakcie pracy nad sprawą funkcjonariusze usypiali czujność mężczyzny, zarządzając poszukiwania w zupełnie innym miejscu niż to, w którym pracowali śledczy.

Natalia bała się o życie, przed śmiercią zostawiła ważną wskazówkę

Natalia bała się o życie, przed śmiercią zostawiła ważną wskazówkę

Źródło:
TVN24, "Gazeta Wyborcza"

Wystarczyło znieść limit wieku - to było trzy tygodnie temu - by na badania prenatalne zaczęło zgłaszać się o wiele więcej pacjentek. Badania są za darmo. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Warto, bo można wykryć wady płodu i można je leczyć jeszcze w łonie matki.

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Źródło:
Fakty TVN

Szwedzcy naukowcy wypuścili do przepływającej przez Goeteborg rzeki Goeta aelv pierwszy narybek jesiotrów atlantyckich. Gatunek ten wyginął w tych wodach ponad 100 lat temu na skutek przełowienia.

Nie było ich tu od ponad stu lat. Teraz naukowcy będą je śledzić

Nie było ich tu od ponad stu lat. Teraz naukowcy będą je śledzić

Źródło:
PAP

Ośmiu członków załogi statku, który uderzył w most Key Bridge w Baltimore i doprowadził do jego zawalenia, wróciło do domów. Wcześniej marynarze trzy miesiące spędzili na kontenerowcu, ponieważ nie wolno im było go opuścić. Oczekiwano od nich "pomocy w dochodzeniu", nie mieli też potrzebnych dokumentów.

Ich statek uderzył w most w Baltimore. Co się stało z załogą kontenerowca

Ich statek uderzył w most w Baltimore. Co się stało z załogą kontenerowca

Źródło:
BBC

Siły ukraińskie zaatakowały skład amunicji w graniczącym z Ukrainą obwodzie woroneskim w Rosji - przekazał wywiad wojskowy w Kijowie. Po ataku na terenie składu wybuch pożar, doszło też do detonacji pocisków.

Atak na skład amunicji w Rosji. "Wygląda na to, że będzie eksplodował jeszcze przez długi czas"

Atak na skład amunicji w Rosji. "Wygląda na to, że będzie eksplodował jeszcze przez długi czas"

Źródło:
PAP

Podczas prac sezonowych najwięcej może zarobić pracownik budowlany. Osoby powyżej 26. roku życia mogą liczyć na wynagrodzenie 25-35 złotych netto za godzinę, a młodsi 50 złotych - wynika z raportu Personnel Service. Drugim najlepiej płatnym zawodem jest instruktor kitesurfingu.

Nawet 50 złotych za godzinę. Oni mogą zarobić najwięcej

Nawet 50 złotych za godzinę. Oni mogą zarobić najwięcej

Źródło:
PAP

W Grecji od 1 lipca w sektorze prywatnym zacznie obowiązywać sześciodniowy tydzień pracy - informuje portal Greek Reporter. Dodaje, że nie dotyczy to pracowników branży gastronomicznej i turystycznej.

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Źródło:
PAP

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl

Politycy Konfederacji rozpowszechniają przekaz, jakoby Rada Unii Europejskiej "chciała zalania 400 tysięcy hektarów jednych z najlepszych ziem w Polsce", przez co "ucierpi 35 tysięcy gospodarstw rolnych". To nieprawda. Fałszywy przekaz dotyczy niedawno przyjętego rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych. Sprawdziliśmy jego zapisy.

UE "chce zalania 400 tysięcy hektarów najlepszych ziem w Polsce"? Braun i inni politycy Konfederacji manipulują

UE "chce zalania 400 tysięcy hektarów najlepszych ziem w Polsce"? Braun i inni politycy Konfederacji manipulują

Źródło:
Konkret24