"Wyrażenie wywołuje istotne wątpliwości". Kto wskazał 9 kandydatów do KRS?

[object Object]
Spór o wskazanie kandydatów do KRS. Klub poselski a klub parlamentarnyRadomir Wit | tvn24
wideo 2/10

Wszystko odbyło się zgodnie z prawem - zapewniają politycy PiS, pytani o procedurę wskazania kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego ma jednak wątpliwości, czy "posłowie klubu parlamentarnego", którzy przedstawili dziewięcioro kandydatów, to to samo, co "klub poselski", o którym mówi ustawa.

Profesor Małgorzata Gersdorf, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, nie zwołała jak dotąd pierwszego posiedzenia nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Jest krytykowana z tego powodu przez polityków PiS. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaapelował do prezes o "niezwłoczne" zwołanie pierwszego posiedzenia. Gersdorf zapewniła go, że zna swoje obowiązki i że zamierza zwołać posiedzenie.

Pierwsza Prezes SN zwróciła się jednak do marszałka Sejmu o wyjaśnienie, kto tak naprawdę wskazał kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Ustawa precyzuje bowiem, że powinny to robić "kluby poselskie", natomiast z dokumentów sejmowych wynika, iż dziewięcioro kandydatów wskazali "posłowie Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość".

Różnica między klubem poselskim a klubem parlamentarnym jest zasadnicza. Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora posłowie lub senatorowie mogą tworzyć kluby, koła lub zespoły poselskie i senatorskie - poselskie w Sejmie, senatorskie w Senacie.

Ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora dopuszcza również tworzenie "wspólnych" klubów parlamentarnych, w skład których wchodzą "posłowie wraz z senatorami". Tymczasem nowa ustawa o KRS jednoznacznie mówi, że kandydatów do KRS wskazują kluby poselskie, a nie parlamentarne. Z pisma, które Gersdorf skierowała do marszałka Sejmu, wynika, że zanim zwoła pierwsze posiedzenie, chciałaby się dowiedzieć, kto tak naprawdę w imieniu PiS wskazał kandydatów tego klubu do Rady.

Rzecznik Sądu Najwyższego tłumaczy, jakich informacji oczekuje Pierwsza Prezes SN od marszałka Sejmu
Rzecznik Sądu Najwyższego tłumaczy, jakich informacji oczekuje Pierwsza Prezes SN od marszałka Sejmutvn24

Rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski przypomniał we wtorek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24, że ustawa nie wskazuje, w jakim terminie Pierwsza Prezes SN powinna zwołać pierwsze posiedzenie. Dodał, że z przepisów wynika tylko, iż Rada powinna się zbierać najrzadziej raz na dwa miesiące, a to oznacza, że pierwsze posiedzenie nowej KRS powinno odbyć się najpóźniej 3 maja.

Laskowski uznał publiczne wypowiedzi polityków PiS domagających się jak najszybszego zwołania pierwszego posiedzenia nowej KRS za "pogróżki" i "wygrażanie palcem konstytucyjnemu organowi".

Opozycja powątpiewała już 5 marca

Wątpliwości do do tego, czy "posłowie Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość" mieli prawo wskazać kandydatów jako klub poselski, były podnoszone już wcześniej, w czasie prac w Sejmie dwa tygodnie temu. Zgłosili je posłowie opozycji, jednak PiS przeszedł nad nimi do porządku dziennego.

Pierwsze pytania, czy "klub parlamentarny" może wskazywać kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, skoro ustawa mówi o "klubach poselskich", pojawiły się już 5 marca. Wtedy sejmowa komisja sprawiedliwości ustalała listę kandydatów do KRS, których ostatecznie dzień później wybrał Sejm. Głosy posłów opozycji podające w wątpliwość prawo klubu parlamentarnego PiS do wskazania kandydatów zostały jednak ucięte przez przewodniczącego komisji Stanisława Piotrowicza z Prawa i Sprawiedliwości.

- Pan poseł przewodniczący zdaje się nie rozróżniać pojęć "klub poselski" oraz "klub parlamentarny", które mają swoje rozróżnienie w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora - mówiła posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. Dowodziła przy tym, że zgodnie z ustawą klub poselski to taki, w którym zasiadają tylko posłowie. Klub parlamentarny zaś zrzesza zarówno posłów, jak i senatorów.

Piotrowicz: proszę się nie kompromitować

Klub Prawa i Sprawiedliwości nosi oficjalną nazwę klubu parlamentarnego. Gasiuk-Pihowicz twierdziła więc, że klub PiS nie miał prawa wskazać kandydatów do KRS, bo ustawa pozwala dokonywać wskazań tylko klubom poselskim. Wnosiła na tej podstawie o zamknięcie obrad komisji.

- Wchodzę na stronę i widzę, że państwo macie klub parlamentarny, nie poselski - wtórował jej poseł Borys Budka z Platformy Obywatelskiej.

- Panie pośle, przecież pan zapewne doskonale wie, ja to z przekąsem powiem, że zazwyczaj w posiedzeniach Komisji decydujący głos należy do senatorów. No proszę się nie kompromitować - odparł na to przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz.

Z kolei Daniel Milewski z PiS dowodził, że skoro regulamin Sejmu mówi tylko klubach poselskich, to znaczy, że kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Krajowej Rady Sądownictwa wskazał klub poselski.

- Spójrzcie państwo przez taką optykę na tę sprawę i przejdźmy dalej, na gruncie regulaminu procedujmy - apelował Milewski.

Wbrew zgłaszanym przez opozycję wątpliwościom komisja procedowała dalej. Przedstawiła Sejmowi listę 15 kandydatów wskazanych przez posłów klubu parlamentarnego PiS oraz klub poselski Kukiz'15, a Sejm wybrał tych kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Klub Parlamentarny PiS to posłowie i senatorowie

W jaki sposób posłowie klubu parlamentarnego PiS wskazali swoich dziewięcioro kandydatów do nowej KRS? Czy w posiedzeniu brali udział również senatorowie, a głosowali tylko posłowie? Nie wiadomo.

Nie ma na ten temat publicznie dostępnej dokumentacji, a politycy PiS również nie udzielają konkretnych informacji. Ograniczają się do ogólnych zapewnień, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Tak przekonywali we wtorek na przykład przewodniczący klubu Ryszard Terlecki oraz wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Ze stron internetowych Sejmu wynika, że w Klubie Parlamentarnym PiS zasiada 237 posłów. O senatorach wprawdzie nie ma mowy, jednak powszechnie wiadomo, że w posiedzeniach Klubu Parlamentarnego PiS uczestniczą również senatorowie. Na przykład jedno z wyjazdowych posiedzeń Klubu Parlamentarnego PiS relacjonuje na swojej stronie internetowej poseł i wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Wśród uczestników tego posiedzenia wymienia senator Annę Marię Anders i senator Małgorzatę Kopiczko.

Statut Prawa i Sprawiedliwości wyraźnie precyzuje, że w skład Klubu Parlamentarnego PiS wchodzą posłowie oraz senatorowie.

"Kandydaci wybrani do Sejmu lub Senatu z listy zgłoszonej przez PiS lub rekomendowani przez PiS na listę utworzoną na podstawie porozumienia zawartego przez władze PiS z innymi ugrupowaniami albo członkowie PiS kandydujący z innych list za zgodą władz PiS tworzą Klub lub Koło albo Zespół Parlamentarny PiS, zwany dalej Klubem PiS" - czytamy w statucie partii.

Na stronach internetowych Prawa i Sprawiedliwości w zakładce "Prezydium KP PiS" widnieją nazwiska senatorów: Marka Martynowskiego, Jana Dobrzyńskiego, Stanisława Koguta i Alicji Zając.

"Wyrażenie (...) wywołuje istotne wątpliwości"

W druku sejmowym z listą kandydatów wskazanych przez kluby używa się formuły "posłowie Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość", z czego wynikałoby, że senatorowie PiS nie brali udziału w procedurze wskazania kandydatów do KRS.

Nie rozwiewa to jednak wątpliwości Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Profesor Gersdorf wyłożyła je w piśmie do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

"Posłużenie się w przedmiotowym druku wyrażeniem 'kandydat wskazany przez posłów Klubu Parlamentarnego (...)' wywołuje istotne wątpliwości, czy dochowana została przewidziana w art. 11d ust. 2 ustawy o KRS procedura wyboru członków Rady i to niezależnie od zastrzeżeń natury konstytucyjnej co do sposobu jej ukształtowania" - zauważyła Pierwsza Prezes SN.

- Pani prezes nabrała wątpliwości, czy to wskazanie jest zgodne z przepisami. Ustawa rozróżnia dwie kategorie: klub parlamentarny i klub poselski - tłumaczył z kolei w TVN24 rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski. - I o ile klub poselski Kukiz'15 wskazał tych kandydatów, to w odniesieniu do PiS zrobił to klub parlamentarny i pani prezes chce, aby wyjaśnić, czy to jest prawidłowe, żeby nie było w przyszłości jakichś zastrzeżeń co do prawidłowości powołania tych sędziów-członków KRS-u - mówił.

Prezes Gersdorf chce poznać kulisy wskazywania kandydatów do KRS przez posłów PiS. Wnosi do marszałka "o udostępnienie informacji publicznej w postaci dokumentów, na podstawie których dokonano wskazania kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa".

- Chcemy się tego wszystkiego dowiedzieć, jak to wyglądało i czy to odpowiada wymogom ustawy i czy nie ma tu jakiegoś haczyka, który ktoś mógłby kiedyś w przyszłości wykorzystać, i twierdzić, że ci członkowie zostali nieprawidłowo powołani - podkreślał sędzia Laskowski we "Wstajesz i wiesz".

Zgodnie z ustawą wskazania dokonują kluby poselskie.

Jeżeli wskazanie nieprawidłowe, to "wybór pozbawiony mocy prawnej"

Wśród ewentualności, jakie przedstawiła w swoim piśmie profesor Gersdorf, znajduje się przypuszczenie, że wybór sędziów do KRS mógł być nieskuteczny.

"W przypadku przyjęcia, że doszło do niego [do wskazania kandydatów - przyp. red.] nieprawidłowo, (...) należałoby uznać, że wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadzony w dniu 6 marca 2018 roku [przez Sejm - przyp. red.] jest pozbawiony mocy prawnej" - wskazała Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego.

Rzecznik SN Michał Laskowski zapewnił, że postępowanie Pierwszej Prezes nie ma na celu zablokowania działalności nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

- Przypuszczenia i sugestie, że pani prezes w ogóle nie zamierza zwołać posiedzenia, żeby wywołać jakiś pat, jakiś chaos prawny, sytuację nie do rozwiązania bez zmiany ustawy, wydają się nieuzasadnione wobec oświadczeń pani prezes. Pani prezes oświadcza, że zwoła to pierwsze posiedzenie. Pewnie nastąpi to w jakimś możliwie krótkim czasie, jak sądzę - zaznaczył Laskowski.

Stanowisko w sprawie KRS "jest niezmienne"

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka zapewnił, że list Małgorzaty Gersdorf "na pewno nie pozostanie bez odpowiedzi". Oświadczył jednocześnie, że stanowisko Kancelarii Sejmu w sprawie wyboru członków KRS "jest niezmienne". - Wybór został przeprowadzony zgodnie z obowiązującym prawem i ustalonymi procedurami - twierdzi dyrektor CIS.

W poniedziałek 19 marca posłowie PiS wycofali projekt ustawy, który miał pozbawić Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego prawa do zwoływania pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, a prawo do zwołania pierwszego posiedzenia KRS oddać w ręce prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Sędzia Michał Laskowski o wycofanym projekcie zmian w ustawie o KRS
Sędzia Michał Laskowski o wycofanym projekcie zmian w ustawie o KRStvn24

Autor: jp//now / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Meksyku i Kanady już zapowiedziały cła odwetowe.

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja w Żyrardowie, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl ustalił nieoficjalnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Źródło:
tvn24.pl

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

1074 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali Połtawę. Zabili siedem osób, a 14 - w tym dziecko - zostało rannych. MSZ Ukrainy skrytykowało i nazwało cynizmem kampanię reklamową rosyjskiego portalu Meduza, w której wykorzystano zdjęcia Ukraińców, dotkniętych przez wojnę z Rosją. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraiński MSZ: takie wykorzystywanie naszej tragedii to kompletna hańba

Ukraiński MSZ: takie wykorzystywanie naszej tragedii to kompletna hańba

Źródło:
PAP

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

Serbscy studenci zorganizowali kolejny masowy protest i zablokowali mosty na Dunaju w Nowym Sadzie, gdzie trzy miesiące temu doszło do katastrofy budowlanej. Jeden z mostów został zablokowany na 24 godziny, do niedzielnego popołudnia. W demonstracji wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Źródło:
Reuters, Associated Press

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Samochód osobowy wypadł z drogi i dachował w powiecie nyskim (woj. opolskie). W środku było dwóch mężczyzn, nie udało się ich uratować. Policja wyjaśnia, jak doszło do wypadku.

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Źródło:
TVN24

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl