Centrum Informacyjne Sejmu upubliczniło w czwartek personalia ostatniego, 18. kandydata do Krajowej Rady Sądownictwa. To sędzia w stanie spoczynku Mariusz Lewiński. Marszałek Sejmu wystąpił do klubów o wskazanie kandydatów spośród tej grupy - poinformował dyrektor Centrum Andrzej Grzegrzółka.
Grzegrzółka przypomniał jednocześnie, że "każdy klub może zgłosić maksymalnie dziewięć osób". Jak wynika z dokumentów opublikowanych przez Centrum Informacyjne Sejmu, kandydatura Mariusza Lewińskiego została zgłoszona przez grupę 3 tysięcy obywateli, a jego pełnomocnikiem jest Adam Słomka. W latach 1994-1996 - kandydat do KRS pracował w Sądzie Śląskiego Okręgu Wojskowego, gdzie wcześniej, w latach 1991-1992, odbył także aplikację sędziowską oraz asesurę. Od 1996 r. był sędzią Wojskowego Sądu Garnizonowego we Wrocławiu, w 2004 został na dwa lata prezesem krakowskiego sądu garnizonowego. Lewiński został przeniesiony w stan spoczynku z dniem 2 lipca 2010 roku, kiedy to zniesiony został Wojskowy Sąd Garnizonowy w Krakowie.
Według opinii Biura Analiz Sejmowych, którą zleciła posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, a którą zamieściła na jednym z portali społecznościowych, "sędzia w stanie spoczynku nie może kandydować do Krajowej Rady Sądownictwa".
Dziś otrzymałam pismo od Marszałka Sejmu z listą kandydatów do upolitycznionej #KRS. Znajduje się na niej ppłk. Mariusz Lewiński, który jest SĘDZIĄ W STANIE SPOCZYNKU. Tymczasem opinia BAS, którą zleciłam wprost mówi, że sędzia w stanie spoczynku nie może być sędzią #KRS pic.twitter.com/kKu6tKN23y
— KamilaGasiukPihowicz (@Gasiuk_Pihowicz) 22 lutego 2018
"Wątpliwości związane z gospodarką finansową"
Z kolei z dokumentacji przekazanej przez Wojskowy Sąd Garnizonowy w Lublinie wynika, że wizytujący w 2004 r. kancelarię Lewińskiego wyrazili wątpliwości co do kwestii związanych z "gospodarką finansową", m.in. częstotliwości przyznawania nagród pieniężnych i wysokości dodatku specjalnego kierownika sekretariatu, przyznania jednemu z sędziów dodatkowego wynagrodzenia oraz używania przez sędziego prywatnego samochodu do podróży służbowych. Wskazano również, że Lewiński został zawieszony na stanowisku prezesa WSG w Krakowie uchwałą Sądu Dyscyplinarnego dla Sądów Wojskowych.
Pozostali kandydaci
Wcześniej CIS ujawniło informacje o 17 zgłoszonych kandydatach na członków KRS. Są to: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Zbigniew Stanisław Łupina, Leszek Mazur, Maciej Andrzej Mitera, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Robert Pelewicz, Rafał Puchalski, Paweł Kazimierz Styrna oraz Mariusz Witkowski.
Członków KRS wybierze Sejm
Zgodnie z nowelizacją ustawą o KRS podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS są grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tysięcy obywateli. Kandydaci są wskazywani spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych. Termin zgłaszania kandydatów na członków KRS upłynął pod koniec stycznia. Do Sejmu wpłynęło 18 zgłoszeń. Jak poinformował wcześniej dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka, lista osób popierających kandydata (sędziów, obywateli) to "załączniki do zgłoszenia, które zgodnie z art. 11c ustawy o KRS nie są podawane do publicznej wiadomości". Sejm ma wybierać członków KRS co do zasady większością trzech piątych głosów, głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5, głosowano by na tą samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów. W styczniu Krajowa Rada Sądownictwa zaapelowała do sędziów, by nie zgadzali się kandydować w wyborach nowych członków KRS. Według Rady żaden sędzia nie powinien wziąć udziału w tych wyborach, aby "dochować wierności ślubowaniu sędziowskiemu.
Autor: js/mtom / Źródło: PAP