Szklany Dom został zdewastowany, choć okolicy pilnuje mnóstwo policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl
Szklany Dom pomazany graffiti
Szklany Dom pomazany graffiti
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Szklany Dom pomazany graffitiMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Szklany Dom przy Mickiewicza został pomazany. Graffiti boli tym bardziej, że budynek przeszedł niedawno renowację, która kosztowała pół miliona złotych. Na sytuację zareagował Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków. Sprawa zniszczenia budynku została zgłoszona na policję.

Szklany Dom przy Mickiewicza 34/36 jest jednym z najcenniejszych dzieł modernizmu w stolicy. Powstał w latach 1937-38 według projektu Juliusza Żórawskiego. Był symbolem luksusu. W jego wnętrzu znalazło się ponad 100 mieszkań, wyposażonych w drewniane windy, suszarnie, pralnie i kotłownie oraz jeden z pierwszych garaży podziemnych w Warszawie. Został uszkodzony w czasie Powstania Warszawskiego, lecz po wojnie został odbudowany.

W 1989 roku trafił do rejestru zabytków.

"Ręce opadają"

Niestety dolna część budynku została zdewastowana. Na sytuację zwrócił uwagę Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków. "Ręce opadają. Zniszczone zostało całe przyziemie Szklanego Domu, jednego z najcenniejszych budynków międzywojennej Warszawy" - napisał na Facebooku.

Porównał on koszt remontu elewacji do cen farb, jakimi wandale zniszczyli budynek. "Koszt remontu elewacji: 500 tys. zł (w tym 200 tys. dotacji), koszt 5 puszek farby w sprayu: 100 zł". Zwrócił też uwagę, że trzy lata temu wspólnota zakończyła remont całego budynku. Przeprowadzane prace związane były między innymi z odtwarzaniem i czyszczeniem szlachetnego tynku przyziemia. "Wiele dni zajęło nam dobranie odpowiedniego składu i kolorystyki, a konserwatorom wiele miesięcy zajęły prace konserwatorskie. Wandalom wystarczyło kilka minut" - podsumował.

Poinformował także, że sprawę zniszczenia budynku zgłosi na policję.

Policja pilnuje domu Prezesa PiS

W komentarzach pod wpisem Krasuckiego warszawiacy zwracają uwagę, że w pobliżu Szklanego Domu patrole policji są niezwykle liczne. Chodzi oczywiście o te, które pilnują pobliskiego domu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "To jest okolica pod szczególnym nadzorem policji. Patrole nieustannie krążą, ale widać pilnują tylko płotu jednej willi", "Mnie to zastanawia jak w tak policyjnym miejscu żaden patrol nie widział ze ktoś coś", czy "Gdzie jest Policja, której całe brygady kręcą się po okolicy najbardziej strzeżonego domu na Żoliborzu? Taki napis, to zapewne nie został napisany w kilka minut" - piszą internauci.

O patrolach oddelegowanych do pilnowania bezpieczeństwa w rejonie zamieszkania Jarosława Kaczyńskiego pisaliśmy kilkukrotnie na tvn24.pl. W tekście z czerwca 2020 roku zwracaliśmy uwagę, że rejonów tych każdej doby strzegło około 18 policjantów. Czterech policjantów w mundurach dodatkowo wspierało dwóch "tajniaków". Funkcjonariusze zmieniali się co osiem godzin. Policyjny radiowóz stawał zazwyczaj na niewielkim parkingu, nie ruszając się do czasu, gdy po ośmiu godzinach przyjeżdżał zmiennik. To w nim siedziało dwóch policjantów, a kolejnych dwóch policjantów krążyło uliczkami sąsiadującymi z ulicą Mickiewicza, przy której jest posesja Jarosława Kaczyńskiego.

CZARNO NA BIAŁYM: TAJNIKI OCHRONY JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO

Policja otrzymała zawiadomienie

16 listopada do Komendy Rejonowej Policji Warszawa V zwróciliśmy się z zapytaniem, czy sprawa pomazania budynku została zgłoszona. 23 listopada otrzymaliśmy odpowiedź, że w dniu 15 listopada do Komisariatu Policji Warszawa Żoliborz wpłynęło zawiadomienie o uszkodzeniu elewacji w budynku przy ulicy Mickiewicza 34/36. "Trwają czynności zmierzające do ustalenia sprawcy przestępstwa" - dodała w wiadomości podinspektor Elwira Kozłowska ze stołecznej policji.

Autorka/Autor:mg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zapadł wyrok w sprawie tragicznego wypadku na Muranowie. Młoda kobieta, będąca pod wpływem alkoholu, wjechała w tył stojącego na czerwonym świetle samochodu. Jedna osoba zginęła. Śledczy ustalili, że w momencie zdarzenia na liczniku auta oskarżonej mogło być nawet 120 km/h, a chwilę wcześniej 180 km/h.

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Para młodych ludzi miała już dosyć przebywania w zatłoczonym lokalu z rodziną. W tym samym budynku było puste mieszkanie, więc je zajęli i nielegalnie podłączyli prąd. Mieszkali tam kilka dni.

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogromny korek utworzył się w porannym szczycie w Sulejówku. Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel, służby muszą sprawdzić jego konstrukcję. Przejazd w obie strony jest zablokowany, policja kieruje na objazdy.

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie ponownie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na mostach Poniatowskiego i Gdańskim. Były utrudnienia. Dzień wcześniej pięć osób położyło się na jezdni Świętokrzyskiego.

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Podczas kontroli przesyłki do więźnia osadzonego w Przytułach Starych funkcjonariusze służby więziennej znaleźli kapsułki z narkotykami i zabroniony za kratami telefon komórkowy. Ukryte były w radiu. Sprawę bada policja.

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyszedł z domu do pracy. Tego dnia tam jednak nie dotarł. Został zatrzymany, gdy wysiadał z autobusu. Trafił do więzienia, gdzie spędzi najbliższe lata. Był bowiem poszukiwany.

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze sporymi utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy podróżujący w porannym szczycie trasą S2. Jeden pas blokowały rozbite auta. Korek miał nawet dziewięć kilometrów.

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zlikwidowali duży magazyn i zabezpieczyli ponad 130 kilogramów różnego rodzaju narkotyków o szacunkowej wartości ponad pięciu milionów złotych. Zatrzymano 27-latka, któremu grozi do 12 lat więzienia.

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularność nowej kładki przez Wisłę wymusza szybkie zmiany w jej sąsiedztwie. Prezydent Warszawy zapowiedział, że dotkną one także Karową, która ma się stać "przedłużeniem mostu".

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Świadectwa z getta warszawskiego" to nowa część wystawy głównej w Muzeum Warszawy. Zostanie otwarta 17 kwietnia. Autorzy zapowiadają, że będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Ma też podkreślić integralność historii warszawskich Żydów z historią całej społeczności miasta.

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

Źródło:
PAP
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. To deklaracja po spotkaniu z taksówkarzami, którzy przedstawili prezydentowi swoje postulaty.

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Źródło:
PAP

Rynek cyfrowy wzbogacił się niedawno o platformę, która otwiera polskim producentom drzwi do rynku niemieckiego. Znane z doskonałego stosunku jakości do ceny polskie artykuły budowlane i wykończeniowe, takie jak ogrodzenia, bramy, schody, czy okna, cieszą się rosnącym zainteresowaniem na niemieckim rynku. Dzięki PolenDiscount.de niemieccy klienci mają teraz możliwość bezpośredniego kontaktu z polskimi producentami i otrzymywania indywidualnie dopasowanych ofert do swoich projektów. 

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o oględzinach prowadzonych na terenie dawnego cmentarza gminy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Kamykowej na Białołęce. Są one związane z wpisem nekropolii do rejestru zabytków. Wcześniej mieszkańcy okolicy alarmowali, że trwa tam wycinka drzew.

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl