Są pełne wyniki badań w szkole pożarniczej: 47 zakażonych

TVN Warszawa | Żoliborz

Aktualizacja:
Autor:
mp,
katke/ran,
pm
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
TVN24Rektor komendant SGSP o izolowanych podchorążych (wideo z 6 kwietnia)

Podchorążowie i kadra Szkoły Głównej Służby Pożarniczej zostali przebadani pod kątem obecności koronawirusa. Z danych służb wynika, że zakażonych jest 47 osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Najpierw z powodu objawów wskazujących na możliwość zakażenia 16 podchorążych SGSP zostało odizolowanych od reszty studentów. Po przeprowadzeniu testów okazało się, że 10 z nich jest nosicielami koronawirusa. W związku z tym uczelnia postanowiła przetestować wszystkie osoby, które przebywały na terenie szkoły.

- Pobraliśmy 386 próbek łącznie - od podchorążych, strażaków z jednostki na terenie szkoły i kadry. Otrzymaliśmy już większość wyników. 44 podchorążych jest zakażonych - poinformował w poniedziałek rano rzecznik komendanta głównego PSP Krzysztof Batorski. - Czekamy jeszcze na wynik kilku próbek, w których wynik był niejednoznaczny i laboratorium musi powtórzyć badanie - dodawał.

Wieczorem straż poinformowała, że zakażenie potwierdzono u kolejnych trzech osób. "W związku z potwierdzeniem obecności koronawirusa u 47 podchorążych podjęto decyzję o przeprowadzeniu dezynfekcji pomieszczeń uczelni" - podała na Twitterze Komenda Główna PSP. "W czasie działań dezynfekcyjnych osoby przebywające na kwarantannie na terenie szkoły przebywały poza tymi pomieszczeniami, w innych salach i korytarzach" - napisano.

Jak czytamy w komunikacie, podchorążowie objęci kwarantanną będą rozlokowani w innych jednostkach organizacyjnych straży pożarnej. Taką decyzję podjął komendant główny PSP w trosce o zapewnienie podchorążym lepszych warunków bytowych na czas kwarantanny. "Będą oni mieli do dyspozycji dwuosobowe pokoje z węzłem sanitarnym, zapewnione posiłki i całodobową możliwość konsultacji z lekarzem" - przekazano.

Zdrowi pojadą do domów

Wszystkie zakażone osoby zostały odizolowane. - Pozostali po konsultacji z sanepidem pojadą do swoich domów, gdzie będą musieli odbyć 14-dniową kwarantannę - przekazał Batorski.

I zaznaczył, że wszyscy zakażeni są w dobrym stanie. - Teraz znajdują się w izolatorium, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, na przykład pojawiają się poważne objawy, to zostaną przetransportowani do szpitala zakaźnego. Wszyscy są pod stałą opieką lekarską, mają zapewnione posiłki - zapewnił.

Dodał również, że sprawę nadzoruje specjalna grupa operacyjna komendanta głównego.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Wniosek o odwołanie zastępcy

Rektor-Komendant SGSP Paweł Kępka w piątkowym oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej szkoły poinformował, że w uzgodnieniu z Komendą Główną PSP zwrócił się z prośbą do szefa MSWiA o odwołanie swego zastępcy do spraw operacyjnych Jarosława Zarzyckiego.

Ci, u których wykryto koronawirusa, objęci są stałą opieką lekarską, nie kontaktują się z pozostałymi członkami społeczności akademickiej. "Stan ich zdrowia jest dobry. Wobec pozostałych podchorążych uczelnia stosuje zalecenia Inspekcji Sanitarnej MSWiA" - poinformował w piątek rektor.

Na uczelni wstrzymano przepustki dla podchorążych, a każda osoba wchodząca na jej teren jest poddawana obowiązkowemu badaniu temperatury ciała. "Żadna osoba posiadająca symptomy choroby nie jest wpuszczana do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej" – podkreślił Kępka.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Autor:mp, katke/ran, pm

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Tagi:
Raporty: