Opaski powstańcze i archiwalne dokumenty należące do Juliusza Lecha Zbyszyńskiego ps. "Zbyszek" oraz Jadwigi Ireny Zbyszyńskiej-Grzybowskiej ps. "Mariola" trafiły właśnie do Muzeum Powstania Warszawskiego. Cenne pamiątki przekazały dzieci powstańców - była zastępczyni RPO Hanna Machińska i jej brat Zbigniew Zbyszyński.
Wśród przedmiotów, które zostały przekazane do MPW przez Hannę Machińską, zastępczynię Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2017-2022 i jej brata Zbigniewa Zbyszyńskiego znalazły się osobiste pamiątki po ich rodzicach: kenkarta wystawiona na nazwisko Jadwigi Ireny Kuk (Kuk to panieńskie nazwisko Jadwigi, które nosiła w czasie powstania - red.), jej biało-czerwona opaska oraz proporczyk z czerwonego sukna z wyhaftowanym orłem w koronie, przed którym Irena Kuk składała przysięgę AK. Przekazana została także opaska Juliusza Lecha Zbyszyńskiego, dwie jego relacje oraz jedna biało-czerwona opaska, której właściciel nie jest znany.
Dziś dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski wraz z Zespołem zorganizowali poruszającą uroczystość ,w czasie której przekazaliśmy z Bratem pamiątki po naszych Rodzicach -Powstańcach.Były to opaski powstańcze,proporczyk ,spisane relacje osobiste oraz kennkartę Mamy
— Hanna Machińska (@Hanna_Machinska) August 5, 2024
Opaska łączyła wszystkich powstańców
Podczas uroczystości przekazania pamiątek Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego podkreślił, że powstańcy, wychodząc z powstania zabierali niewiele rzeczy. - Czasami mieli walizkę, a czasami rzeczy, które mieli przy sobie, ze sobą, w kieszeni. Dlatego wielu z nich nie miało mundurów i dlatego tak ważne są opaski. To był ich jedyny znak, że są powstańcami. To opaska łączyła wszystkich powstańców - powiedział.
ZOBACZ: Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy.
Dyrektor MPW dodał, że od początku budowania muzeum zapadła decyzja, by każda opaska powstańcza, która tu trafia, była umieszczana na wystawie po uprzedniej konserwacji.
- Mama była sanitariuszką, przysięgała na ten proporczyk. Związała się z ojcem bezpośrednio po wojnie, przekazujemy także kennkartę mamy. Zwróciło moją uwagę, że ma ona ważność do czerwca 1948 roku. To niesłychane jak dalekosiężne były plany Niemców - mówiła z kolei Hanna Machińska.
Czekają na kolejne pamiątki po powstaniu
W czasie obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego do muzeum trafiły także dwie inne opaski powstańcze, które przekazali Marek Szwarc "Biały" (przekazał swoją opaskę) oraz bratanica dowódcy zgrupowania "Krybar" kpt. Cypriana Odorkiewicza - Hanna Odorkiewicz-Sikocińska "Pszczoła", (również uczestniczka powstania).
MPW przypomina, że że każdy dokument dotyczący wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku to kolejny element wielkiej układanki, jaką są dzieje Powstania Warszawskiego.
"Wszystkie osoby, które są w posiadaniu materiałów z okresu konspiracji lub Powstania Warszawskiego, prosimy o kontakt z Muzeum Powstania Warszawskiego: Dział Głównego Inwentaryzatora MPW, tel. (22) 539 79 85 / (22) 539 79 87, e-mail: jbialobrzeska@1944.pl, hzaremba@1944.pl" - apeluje MPW.
Autorka/Autor: katke/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: MPW