Niepewna przyszłość klubu Pogłos. "Działka została przeznaczona do sprzedaży"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Klub Pogłos przy Burakowskiej
Klub Pogłos przy Burakowskiej
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
Klub Pogłos przy BurakowskiejTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Znany z alternatywnej sceny i otwartości na niekomercyjne wydarzenia Pogłos przy Burakowskiej pozostaje zamknięty mimo poluzowania obostrzeń pandemicznych. Miasto szykuje się do sprzedaży działki, na której stoi klub. Ten z kolei nie może doprosić się o umowę dzierżawy, która pozwoli na wznowienie działalności.

O swoich kłopotach klub poinformował na Facebooku. "Zapewne zastanawiacie się co dzieje się z Pogłosem, dlaczego tak ważne miejsce dla wielu środowisk i inicjatyw pozostaje zamknięte, mimo możliwości otworzenia punktów gastronomicznych w związku z luzowaniem obostrzeń" – napisali na wstępie przedstawiciele klubu. Jak zaznaczyli, pierwsze miesiące pandemii udało im się przetrwać dzięki internetowym zbiórkom, które wsparło kilka tysięcy osób.

"Od kilku lat próbujemy się dowiedzieć, na poziomie urzędów gminy i miasta, jaka jest przyszłość gruntu, na którym działamy. Nie jesteśmy bezpośrednim dzierżawcą działki, natomiast próbujemy pomóc ustalić fakty by planować naszą pracę: koncerty, imprezy, akcje wspierające różne inicjatywy. Kilka razy odbiliśmy się od ściany chcąc uzyskać informacje kiedy i na jaki czas zostanie przedstawiona umowa dzierżawy" – czytamy we wpisie na stronie Pogłosu.

Jak twierdzą przedstawiciele klubu, "od stycznia 2019 nie została przedstawiona nowa czasowa umowa na dzierżawę". 1 września 2020 roku Pogłos otrzymał informację o tym, że ze względu na planowane zbycie nieruchomości nie ma możliwości długoterminowej dzierżawy działki. "Brak umowy uniemożliwia nam uzyskanie pozwolenia na sprzedaż alkoholu. Brak umowy odbiera nam pracę. Brak umowy odbiera nam i rzeszy ludzi nadzieję" – napisano.

"Pogłos to przestrzeń dla młodych artystów"

Jak dodaje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Sebastian Pakulski, prezes spółdzielni socjalnej Pogłos, klub funkcjonuje przy Burakowskiej 12 od października 2016 roku. Zgodnie z ideą DIY założyciele Pogłosu sami wyremontowali obiekt, z własnych środków. – Jesteśmy spółdzielnią socjalną działającą w ramach sześcioosobowej grupy. Miejsce, które prowadzimy, jest przede wszystkim klubem muzycznym, w którym zorganizowaliśmy kilka tysięcy koncertów i imprez tanecznych. Wśród nich były imprezy, z których dochód przekazywaliśmy na działalność ważnych dla nas miejsc: schronisk dla zwierząt, stowarzyszeń działających na rzecz osób LGBT – wylicza. Jak zaznacza, Pogłos to również przestrzeń dla młodych artystów, którzy mogą realizować tu swoje pomysły i projekty artystyczne. - Zależało nam na realizacji tych projektów, które niekoniecznie znajdywały zainteresowanie na rynku komercyjnym, ze względu na to, że generują niewielkie przychody. Dzięki tym wydarzeniom realizowaliśmy ideę przybliżenia kultury niezależnej mieszkańcom Warszawy – mówi prezes spółdzielni.

Wcześniej, od 2000 do 2014 roku w budynku przy Burakowskiej 12 działał Centralny Dom Qultury, który był jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie stolicy. CDQ był bliski środowiskom wolnościowym i artystycznym. Organizowano tam koncerty na rzecz wolnego Tybetu, niepodległej Ukrainy czy festiwal Mia100 Kobiet. - W pewnym sensie Pogłos kontynuuje jego dzieło – zaznacza Pakulski.

Przed pandemią w Pogłosie organizowane były koncerty zespołów grających punk, hardcore, stoner rocka. Klub znany jest też z imprez tanecznych o szerokim przekroju gatunkowym: pop, reggae, czy techno. Przy Burakowskiej odbywały się także poetyckie slamy czy pokazy kina niezależnego.

"Działamy na podstawie tymczasowych zezwoleń"

- 30 kwietnia bieżącego roku wysłaliśmy do władz miasta kolejne pismo z prośbą o przygotowanie umowy, gdyż bez niej nie możemy otworzyć klubu w reżimie sanitarnym, tak jak funkcjonują w tej chwili inne lokale gastronomiczne. Warto podkreślić, że próbujemy uzyskać informacje na temat umowy od 2019 roku. Od tego czasu działamy na podstawie tymczasowych zezwoleń – mówi Pakulski.

- Nasz post jest prośbą o pomoc. Nie jest wykluczone, że wraz z jesienią pojawi się kolejna fala zakażeń i wrócą bardziej radykalne obostrzenia. Chcielibyśmy podziałać w okresie letnim. Wciąż otrzymujemy sygnały, że oprócz tego, że ludzie nie mają się gdzie spotkać, to aktywność na polu artystycznym zmniejszyła się lub wręcz wygasła ze względu na brak przestrzeni dla niekomercyjnych inicjatyw – dodaje.

Możemy zaoferować umowę krótkoterminową

Pod postem klubu głos zabrał rzecznik prasowy dzielnicy Wola Mateusz Witczyński, który przedstawił stanowisko urzędu. "Działka, na której znajduje się klub Pogłos, po wprowadzeniu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego została decyzją Urzędu Miasta Warszawy przeznaczona do sprzedaży. W takiej sytuacji nie możemy przeznaczyć jej do najmu długotrwałego, o czym informowaliśmy już we wrześniu 2020 roku" – napisał Witczyński.

"W tej sytuacji możemy zaproponować jedynie umowę krótkoterminową, która pozwoli na uzyskanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu, z zastrzeżeniem, że gdy miasto ogłosi przetarg na sprzedaż umowa zostanie rozwiązana z zachowaniem okresu wypowiedzenia" – dodał rzecznik Woli. Oszacował, że klub mógłby działać w tym miejscu jeszcze przez około rok. "Warto zaznaczyć, że klub zajmuje ok. 500 m. kw., na działce która ma ponad 8500, a jej wartość szacowana jest na kilkadziesiąt milionów złotych, które mogą zasilić kasę samorządu, w trudnej dla niego sytuacji budżetowej" – czytamy w odpowiedzi Witczyńskiego.

- Nie jest to dla nas informacja pozytywna, bo to oznacza, że powinniśmy myśleć o zmianie lokalizacji. Natomiast jest to jakaś informacja pozwalająca nam cokolwiek planować – komentuje Sebastian Pakulski.

Miejscowy Plan Zagospodarowania

Plan dla rejonu ulicy Burakowskiej został uchwalony 6 grudnia 2018 roku. Działka, na której znajduje się klub, została oznaczona jako "tereny śródmiejskiej zabudowy usług handlu i biur". Maksymalna wysokość zabudowy określona w planie to 25 metrów z możliwą zwyżką od strony ronda Zgrupowania AK Radosław do 37 metrów. Plan dopuszcza "realizację pomieszczeń przeznaczonych na usługi kultury (…) o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 200 m. kw.", a także ustala "zagospodarowanie wewnętrznego dziedzińca (…) w sposób umożliwiający realizację plenerowych przedsięwzięć kulturalnych".

W oparciu o zapisy tego planu okolica zaczęła się w ostatnich latach gwałtownie zmieniać. Wcześniej powstawały tu już mieszkania, teraz góruje jeszcze nowy wieżowiec, którego budowa zmierza ku końcowi. Powstaje na działce przylegającej do tej, którą zajmuje Pogłos.

Urzędników zapytaliśmy, czy przed sprzedażą działki można z niej wydzielić obszar, na którym stoi klub, a także jakie rozwiązanie może zaoferować miasto, aby mógł on dalej funkcjonować na swoim miejscu. - Podział działki, który oczywiście jest formalnie możliwy, musiałby zostać poparty odpowiednim uzasadnieniem. Przede wszystkim wskazującym, jak pozwalający na funkcjonowanie klubu podział nieruchomości wpłynąłby na wartość nieruchomości i czy taki koszt jest uzasadniony – tłumaczy Witczyński.

Nawet gdyby taka decyzja zapadła, zakwestionować jej sens mogłyby instytucje kontrolujące finanse samorządów. Jedyny możliwy scenariusz zachowania klubu to decyzja o wstrzymaniu sprzedaży działki - może ją podjąć prezydent miasta. To jednak wątpliwy scenariusz, nie tylko dlatego, że sprzedaż działki oznacza dla miasta spory zastrzyk finansowy. Przeszkodą jest też to, jak zmienia się jej otoczenie. - Trwałe pozostawienie klubu muzycznego w miejscu, które od jego powstania w 2016 r. zmieniło swój charakter z poprzemysłowego na mieszkaniowy wymagałoby konsultacji społecznych, podobnych do tych, które poprzedziły uchwalenie planu - tłumaczy Witczyński i zwraca uwagę, że plan zakładał też, iż Burakowska uzyska spójną, miejską pierzeję. Zostawienie budynku burzyłoby ten zamysł.

Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że Pogłos nie jest bezpośrednim dzierżawcą działki, a jedynie podnajmuje od niego przestrzeń. - Prowadzący klub wynajmują teren nie od miasta, ale od właściciela warsztatu samochodowego, co utrudnia szeregowym urzędnikom zajmującym się dzierżawami, identyfikację docelowej działalności. Obecnie prowadzone są działania formalne, związane przede wszystkim z koordynacją dzierżaw, tak by ich zakończenia wypadały w możliwie bliskich terminach – pozwoli to zmaksymalizować zysk miasta z tytułu dzierżawy, pozwalając jednocześnie funkcjonującym tam podmiotom zyskać możliwie dużo czasu na wyprowadzkę – przekazał Witczyński.

Rzecznik dzielnicy podkreślił, że decyzja o sprzedaży działki "nie jest decyzją podjętą bez podstawy merytorycznej", a plan zagospodarowania jest efektem wieloletniej procedury planistycznej i konsultacji społecznych. - Rozumiejąc wagę Pogłosu na mapie kulturalnej Warszawy, wydaje się, że najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie podpisanie umowy pozwalającej na funkcjonowanie klubu do czasu ogłoszenia przetargu przez Biuro Mienia Miasta Warszawy. Pozwoli to operatorowi klubu na znalezienie nowego miejsca na prowadzenie działalności – stwierdził Witczyński.

Dodał, że władze dzielnicy deklarują wsparcie w tych poszukiwaniach.

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Służby przestrzegają, że pogorzelisko po hali targowej przy Marywilskiej 44 nadal jest niebezpieczne. Straż miejska podała, że cztery dni po pożarze doszło samozapłonu zgliszczy. Funkcjonariusze pomagają w zabezpieczeniu terenu. To właśnie jeden ze strażników zauważył dym.

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Makabryczne morderstwo seniorki na Mokotowie. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował w piątek, że zatrzymano syna zamordowanej 84-letniej kobiety.

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

47-letnia kobieta nagle wtargnęła przed jadący samochód. Kierująca nie zdążyła wyhamować i doszło do wypadku. Piesza doznała urazu głowy. Okazało się, że powodem jej nieprzewidywalnego zachowania był alkohol.

Pijana kobieta weszła pod nadjeżdżający samochód, dostała mandat

Pijana kobieta weszła pod nadjeżdżający samochód, dostała mandat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z piaseczyńskiej drogówki zatrzymali kierującą, która zignorowała znak "stop" przed przejazdem kolejowym. Okazało się, że to wykroczenie jest najmniejszym zmartwieniem kobiety. 37-latka wsiadła za kierownicę, choć miała sądowy zakaz prowadzenia samochodów.

Miała zakaz prowadzenia auta, zignorowała znak "stop" przed przejazdem kolejowym

Miała zakaz prowadzenia auta, zignorowała znak "stop" przed przejazdem kolejowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z jednego z marketów w Płocku zniknął alkohol. Złodzieje, by dostać się do środka wybijali szyby. Wartość skradzionego towaru to blisko 5,5 tysiąca złotych. Policjanci zatrzymali podejrzanych.

Trzy włamania do sklepu i kradzież alkoholu. Cztery osoby z zarzutami

Trzy włamania do sklepu i kradzież alkoholu. Cztery osoby z zarzutami

Źródło:
PAP

Zmiany czekają ulicę Saską na odcinku od alei Stanów Zjednoczonych do ulicy Zwycięzców. Wymienione zostanie ponad 1000 metrów kwadratowych chodnika, Zarząd Dróg Miejskich wyznaczy nowe miejsca parkingowe.

Mniej betonu, więcej zieleni i nowe miejsca parkingowe

Mniej betonu, więcej zieleni i nowe miejsca parkingowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy walczyli w czwartek z pożarem lasu w miejscowości Karczew niedaleko Otwocka. Po kilku godzinach pożar udało się zlokalizować. Wieczorem służby miejskie apelowały do mieszkańców o ograniczenie zużycia wody. W akcji brał udział samolot gaśniczy.

Palił się Mazowiecki Park Krajobrazowy

Palił się Mazowiecki Park Krajobrazowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja mazowiecka opublikowała list gończy za byłym sędzią Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomaszem Szmydtem, który jest podejrzany o szpiegostwo. Szmydt w maju zaczął pojawiać się w białoruskich i rosyjskich mediach, gdzie powtarzał tezy tamtejszej propagandy.

List gończy za byłym sędzią Tomaszem Szmydtem

List gończy za byłym sędzią Tomaszem Szmydtem

Źródło:
PAP

Łącznie 17 osób usłyszało zarzuty związane naruszeniem miru domowego po siłowej eksmisji skłotu na Wyględowie. Anarchiści zajęli pustostan przy Miączyńskiej po tym, jak zostali eksmitowani z budynku dawnej piekarni na Kamionku. Policja informowała o konfrontacji z dzikimi lokatorami. Na funkcjonariuszy wylały się między innymi fekalia.

Wylali na policjantów fekalia i farbę. Zarzuty dla 17 osób po siłowej eksmisji ze skłotu

Wylali na policjantów fekalia i farbę. Zarzuty dla 17 osób po siłowej eksmisji ze skłotu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Gazeta Wyborcza

Policjanci z Sochaczewa zatrzymali 33-latka poszukiwanego do odbycia kary za spowodowanie wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości ze skutkiem śmiertelnym. Wpadł podczas kontroli, gdy jechał autem jako pasażer. Chcąc uniknąć zatrzymania, mężczyzna podał funkcjonariuszom dane innej osoby. Poszukiwany trafił już do zakładu karnego.

Był poszukiwany za spowodowanie śmiertelnego wypadku, miał do odsiadki 8 lat. Wpadł podczas kontroli drogowej

Był poszukiwany za spowodowanie śmiertelnego wypadku, miał do odsiadki 8 lat. Wpadł podczas kontroli drogowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzech mężczyzn wpadło na gorącym uczynku podczas wyrzucania śmieci pod Mławą. Na łąkę z auta dostawczego trafiły tworzywa sztuczne. Policjanci ustalili, że kierowca busa "miał ponad 0,70 promila alkoholu w organizmie".

Śmieci z busa wyrzucali na łąkę. Nie zauważyli policji. Kierowca był nietrzeźwy

Śmieci z busa wyrzucali na łąkę. Nie zauważyli policji. Kierowca był nietrzeźwy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej Rady Warszawy na temat sytuacji kupców po pożarze hali przy ulicy Marywilskiej 44. Wskazali też termin - 23 maja.

Radni PiS chcą nadzwyczajnej sesji po pożarze centrum handlowego przy Marywilskiej

Radni PiS chcą nadzwyczajnej sesji po pożarze centrum handlowego przy Marywilskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie dotyczące standardów równego traktowania w stołecznym ratuszu. To wewnętrzny dokument i dotyczy osób pracujących w urzędzie miasta. Mowa w nim między innymi o nieeksponowaniu symboli religijnych na biurkach, czy ścianach.

Warszawski ratusz bez krzyży. Zarządzenie prezydenta Trzaskowskiego

Warszawski ratusz bez krzyży. Zarządzenie prezydenta Trzaskowskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śmigłowiec awaryjnie lądował pod Mińskiem Mazowieckim. Pilot cywilnej maszyny posadził ją na leśnej polanie. Trzy osoby trafiły do szpitali, ich obrażenia nie są poważne. Jak doszło do wypadku? - Zgasł silnik. Pilot lądował na autorotacji. Płozy zamortyzowały uderzenie - ustalił reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz.

Śmigłowiec lądował z wyłączonym silnikiem. Pilot i pasażerowie trafili do szpitali

Śmigłowiec lądował z wyłączonym silnikiem. Pilot i pasażerowie trafili do szpitali

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego zatrzymali agresywną 21-latkę. Kobieta odpowie za kradzież kilku butelek z alkoholem ze sklepu i pogryzienie pracownicy ochrony, próbującej odebrać jej łupy.

Ukradła kilka butelek z alkoholem, pogryzła pracownicę ochrony

Ukradła kilka butelek z alkoholem, pogryzła pracownicę ochrony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskich Bielan zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o rozbój, wymuszenie rozbójnicze, groźby karalne czy naruszenie miru domowego. Obaj usłyszeli w prokuraturze zarzuty. Grozi im 12 lat więzienia.

Groźby i wymyślony dług. "Z dnia na dzień sytuacja stawała się coraz bardziej dramatyczna"

Groźby i wymyślony dług. "Z dnia na dzień sytuacja stawała się coraz bardziej dramatyczna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Wyszkowem kierowca opla stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi krajowej numer 62 i uderzył w drzewo. Autem podróżowały dwie osoby. Kierowca został ranny, a pasażer nie przeżył wypadku.

Tragiczny wypadek pod Wyszkowem. Auto na drzewie, jedna osoba zginęła

Tragiczny wypadek pod Wyszkowem. Auto na drzewie, jedna osoba zginęła

Źródło:
tvnwarszawa.pl

25-letnia kobieta usłyszała zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych. Policjanci znaleźli je w aucie, podczas rutynowej kontroli.

Policjanci zatrzymali kierującą do kontroli. "Od razu wyczuli silną woń marihuany"

Policjanci zatrzymali kierującą do kontroli. "Od razu wyczuli silną woń marihuany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura w podwarszawskim Legionowie analizuje zachowanie policjanta, który w czasie patrolu w ramach - jak to ujął - "straży sąsiedzkiej" miał zaatakować innego kierowcę. Z nagrania z kamery w samochodzie poszkodowanego wynika, że wcześniej zajechał mu drogę, zatrzymał się na przejściu i podszedł do zatrzymanego pojazdu.

Policjant po służbie zajechał drogę kierowcy, miał go uderzać w głowę. Nagranie

Policjant po służbie zajechał drogę kierowcy, miał go uderzać w głowę. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę Sąd Najwyższy po raz kolejny orzekał w sprawie transplantacji nerki pobranej od bezdomnego psa. Została ona następnie przeszczepiona rasowemu psu. Tym razem chodziło o odpowiedzialność zawodową weterynarza. Sprawę zawieszono jednak do czasu rozstrzygnięcia karnego. Ponowny proces w I instancji ma ruszyć już w maju.

Lekarz przeszczepił nerkę bezdomnego psa zwierzęciu rasowemu. Sprawa w Sądzie Najwyższym

Lekarz przeszczepił nerkę bezdomnego psa zwierzęciu rasowemu. Sprawa w Sądzie Najwyższym

Źródło:
PAP

Nadzór budowlany wydał pozwolenie na użytkowanie bloku przy Śródziemnomorskiej na warszawskim Mokotowie. Budowę 11-piętrowego budynku wcześniej wstrzymano po kontroli Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, zarzucając deweloperowi zmiany w projekcie. Słowem: rok temu balkony przy ścianie i pokoje z komórek były uznane za patologię. Dziś okazuje się, że wszystko jest zgodnie z przepisami.

Balkony przy ścianie i pokoje z komórek. Budowa była wstrzymana, ale jest pozwolenie na użytkowanie

Balkony przy ścianie i pokoje z komórek. Budowa była wstrzymana, ale jest pozwolenie na użytkowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Koncertem zespołu Mikromusic z gościnnym udziałem Julii Pietruchy i Miuosha zainauguruje działalność "Pokój na lato", czyli letnia rezydencja kulturalno-kawiarniana Muzeum Powstania Warszawskiego. Drewniany pawilon będzie działał do końca wakacji. W programie głównie muzyka, dyskusje, warsztaty.

"Narodził się od niewinnego pomysłu". "Pokój na lato" bawi i uczy od 10 lat

"Narodził się od niewinnego pomysłu". "Pokój na lato" bawi i uczy od 10 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl