Hanka Ordonówna w młodości mieszkała na Woli. Odsłonięto tablicę upamiętniającą artystkę

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Tablica upamiętniająca Hankę Ordonównę, słynną artystkę międzywojennej Polski, zawisła na murach ogrodzenia Szkoły Podstawowej numer 221 przy ulicy Żelaznej 71. Dom, w którym artystka się urodziła, znajdował się po drugiej stronie ulicy - przy Żelaznej 68.

Pomysł utworzenia pamiątkowej tablicy to inicjatywa Anny Marii Adamiak, śpiewaczki operowej i ekspertki w zakresie twórczości Hanki Ordonówny. Pomysł wsparły władze Woli.

Jedna z najsłynniejszych mieszkanek Woli

- Hanka Ordonówna jest prawdziwą ikoną międzywojennej Polski i jedną z najsłynniejszych mieszkanek Woli w historii – powiedział burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.

- Wiemy, że mieszkańcom zależy na takim upamiętnieniu artystki, dlatego Komisja Kultury Rady Dzielnicy Wola w pełni popiera ten projekt – podkreśliła przewodnicząca komisji radna Ewa Widenka. - Uważamy, że Hanka Ordonówna, jak mało kto zasługuje na takie uhonorowanie, a adres przy Żelaznej 68 (tam urodziła się artystka - red. PAP) stanie się ciekawym i ważnym przystankiem na historycznej mapie Woli – dodała.

W 1990 roku na Powązki trafiła urna z prochami artystki. Później, w 2017 roku, na Woli powstał mural upamiętniający jej twórczość. We wtorek odsłonięta została pamiątkowa tablica z jej zdjęciem.

Album "100x100": Hanka Ordonówna NAC

"Miłość ci wszystko wybaczy"

Hanka Ordonówna, a właściwie Maria Anna Tyszkiewicz z domu Pietruszyńska, urodziła się 4 sierpnia 1902 roku na Woli. Słynna piosenkarka i tancerka całą młodość mieszkała w kamienicy przy ul. Żelaznej 68 i już jako nastolatka debiutowała na stołecznych scenach. Prawdziwą sławę przyniosła jej piosenka "Miłość ci wszystko wybaczy", dzięki której zyskała status międzynarodowej gwiazdy, występującej m.in. w USA, Niemczech czy Francji.

Czytaj także: Warszawa lat 30. na nieznanych zdjęciach francuskiego fotografa amatora

Dzielnica Północna na zdjęciach francuskiego weterana
Dzielnica Północna na zdjęciach francuskiego weteranaThe Pritzker Family National Photography Collection, The National Library of Israel
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:katke

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości