W siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisano umowę na projekt i budowę dodatkowych ekranów akustycznych wzdłuż Południowej Obwodnicy Warszawy. O inwestycję zabiegali mieszkańcy Wawra i Wilanowa.
- Dobra wiadomość dla mieszkańców południowej części Warszawy. Podpisaliśmy umowę na wykonanie ekranów dźwiękochłonnych - przekazał Dariusz Klimczak, szef resortu infrastruktury. - Jest to inwestycja, o którą zabiegali mieszkańcy, samorządowcy, posłowie, którzy zostali wybrani z Warszawy - stwierdził.
- Oprócz tego, że budujemy drogi wygodne, o dużej przepustowości, po których można szybko się przemieścić, to także musimy troszczyć się o to, żeby ci ludzie, którzy mieszkają blisko tych dróg, mieli komfort mieszkania - zaznaczył Klimczak.
Umowa obejmuje budowę nowych ekranów na najbardziej uciążliwych odcinkach trasy, w tym w rejonie węzła Wał Miedzeszyński, ulic Celulozy, Mozaikowej, Cygańskiej oraz węzła Patriotów.
Ponadto ogłoszono przetarg na kolejne zabezpieczenia w Wilanowie (ulice Marcepanowa, Ruczaj, Syta, Bruzdowa) oraz na terenie gminy Wiązowna (Zagórze). Otwarcie ofert planowane jest 10 stycznia 2025 r.
"Hałas odbiera im spokój i utrudnia codzienne życie"
Prace mają zakończyć się w ciągu 20 miesięcy, przy czym w ciągu 10 miesięcy wykonawca opracuje wszystkie projekty oraz uzyska stosowne decyzje zezwalające na wykonanie ekranów. Następne 10 miesięcy to czas na realizację robót w terenie oraz uzyskanie niezbędnych decyzji pozwalających na użytkowanie.
- Przez lata mieszkańcy Wilanowa, Wawra i Ursynowa sygnalizowali problem hałasu, który odbierał im spokój i utrudniał codzienne życie. Pamiętam każdą petycję, każde spotkanie i rozmowę, w których proszono o konkretne działania. Dziś mogę z dumą powiedzieć: w końcu dostarczamy to, co obiecałam. Dotrzymujemy słowa - ekrany akustyczne powstaną, a mieszkańcy doczekają się ciszy, na którą tak długo czekali - komentuje teraz Aleksandra Gajewska, posłanka, która angażowała się w inwestycję.
Burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski zwrócił uwagę, że inwestycja jest ważna nie tylko ze względu na doskwierający mieszkańcom hałas. - To też kwestia bezpieczeństwa na tej drodze. Duże znaczenie ma też ochrona środowiska. Na terenie Wilanowa mamy dużo rezerwatów. Mamy Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego, gdzie ten hałas jest odczuwalny przez 24 godziny na dobę. Mam nadzieję, że w ciągu możliwie krótkiego czasu efekty inwestycji będą widoczne i odczuwalne dla mieszkańców Wilanowa, ale także wszystkich odwiedzających tę dzielnicę - powiedział Rakowski.
Wartość inwestycji to ponad 12 mln zł.
"Sygnalizowali problem hałasu, który odbierał im spokój"
Sąsiedzi Południowej Obwodnicy Warszawy przez kilka lat walczyli o ekrany, które zmniejszyłby hałas docierający do ich domów z obwodnicy. Drogowcy pozostawali niewzruszeni i odpowiadali: najpierw analiza.
"Tak jak dla większości dużych inwestycji drogowych, również dla POW GDDKiA wykonała analizę porealizacyjną. Jej celem jest weryfikacja oddziaływania oddanej do użytkowania drogi na środowisko, z uwzględnieniem rzeczywistego ruchu pojazdów i rozprzestrzeniania się hałasu w otoczeniu drogi" - czytamy w czwartkowym komunikacie GDDKiA.
Opracowanie zawiera m.in. analizy dotyczące poziomu hałasu na terenach wzdłuż drogi ekspresowej S2 pomiędzy węzłami Puławska i Lubelska, a także pomiary powietrza i gleby w rejonie inwestycji.
"Analiza wykazała potrzebę dobudowy zabezpieczeń akustycznych. Powstaną one w miejscach, gdzie stwierdzono przekroczenie norm na terenach podlegających ochronie akustycznej m.in. dla nowo powstałej zabudowy mieszkaniowej. Wykonane analizy akustyczne pozwoliły na dobór konkretnych rozwiązań, które skutecznie zabezpieczą otoczenie drogi przed ponadnormatywnym hałasem.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA