Wirtualna podróż obwodnicą. Skonsultują ostatnie detale

Wirtualny przelot nad obwodnicą śródmiejską
Wirtualny przelot nad obwodnicą śródmiejską
Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych
Zarząd Miejskich Inwestycji DrogowychWirtualny przelot nad obwodnicą śródmiejską

Na Pradze Południe i Targówku, w przyszłym tygodniu zaczną się konsultacje społeczne w sprawie obwodnicy Śródmieście. Warta blisko 900 milionów złotych inwestycja ma powstać do 2021 roku. Na razie można się nią przejechać... wirtualnie.

Spotkania zaczną się w następną sobotę. Nie będą dotyczyły przebiegu trasy. Ten jest już bowiem znany, a w sierpniu drogowcy wystąpili o decyzję środowiskową. O czym więc chcą rozmawiać z mieszkańcami?

Jak wynika z zapowiedzi, przedstawiciele projektanta, miasta i dzielnic, przez które przejdzie nowa droga, chcą poznać opinię na temat skrzyżowań z istniejącymi drogami, układu chodników i tras rowerowych i lokalizacji przystanków.

Terminy planowanych spotkań:

Praga-Południe:

4 i 18 listopada (sobota), godz. 11.00 - 16.00, Centrum Społeczne przy Paca 40, 14 listopada (wtorek), godz. 17.30 - 20.00, LO im. Wyspiańskiego, Międzyborska 64/70, 13 grudnia (środa), godz. 17.30 - 20.00, LO im. Wyspiańskiego, ul. Międzyborska 64/70,

Targówek:

Tędy ma biec obwodnica śródmiejskaZMID

8 listopada (środa), godz. 17.30 - 20.00, szkoła im. Gajcego, Mieszka I 7, 25 listopada (sobota), godz. 11.00 - 16.00 LO im. Lisa-Kuli, Oszmiańska 23/25, 3 grudnia (niedziela), godz. 11.00 - 16.00, szkoła im. Łukasińskiego, Radzymińska 227, 5 grudnia (wtorek), godz. 17.30 - 20.00, LO im. Lisa-Kuli, Oszmiańska 23/25.

Tunele i estakady

Nowa arteria to brakujący fragment obwodnicy Śródmieścia i zarazem niezwykle potrzebny, nowy przejazd przez przecinające praską część Warszawy tereny kolejowe. Jak widać na filmie przygotowanym przez drogowców, inwestycja zacznie się w rejonie skrzyżowania z Grenadierów. Jadąc od strony Wisły, tuż za nim wjedziemy do tunelu pod rondem Wiatraczna i ulicą Wiatraczną. Na powierzchnię kierowcy wrócą już za ulicą Szaserów.

Z filmu wynika, że drogowcy nie planują póki co możliwości skrętu w Chrzanowskiego. Tuż za tą ulicą nowa trasa zacznie wspinać się na potężną, idącą szerokim łukiem estakadę nad torami kolejowymi, w pobliżu przystanku PKP Wiatraczna.

Na powierzchnię samochody zjadą w rejonie skrzyżowania z ulicą Księżnej Anny. Od tego miejsca przebieg trasy pokryje się z istniejącym fragmentem Zabranieckiej. Kolejnym wiaduktem przejdzie ona jeszcze na bocznicą kolejową i dalej do węzła z Radzymińską w rejonie planowanego przystanku PKP Stalowa.

Trasa urwie się na razie na wysokości Targówka. Docelowo ma się połączyć z rondem Żaba. W latach 2017-21 na inwestycję zarezerwowanych jest 888 mln złotych.

Rondo Wiatraczna czekają zmiany:

[object Object]
Rondo Wiatraczna czekają zmianyTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

fw/r

Pozostałe wiadomości