Zarząd Oczyszczania Miasta - tak jak w poprzednich latach - wykorzystuje wodę z miejskich basenów do sprzątania Warszawy. W przepompowywaniu pomaga straż pożarna.
To już trzecie lato, podczas którego ZOM wykorzystuje do prac porządkowych wodę z basenów. W akcji uczestniczą te miejskie pływalnie, które w wakacje mają przerwy w działaniu. Konieczna jest też pomoc Ochotniczej Straży Pożarnej, która zapewnia sprzęt.
W czasie wakacyjnych przerw technicznych baseny muszą być opróżnione z wody. Zamiast trafić do kanalizacji, jest ona przepompowana do zamiatarek i zmywarek, a następnie użyta do porządkowania miasta.
Woda z basenów neutralna dla środowiska
- Powtórne wykorzystanie wody to jedno z ekologicznych działań, które może łagodzić obecną, trudną sytuację hydrologiczną. Służby oczyszczania myją wodą z pływalni ulice i torowiska tramwajowe. Woda jest pobierana w momencie, gdy minął już czas konieczny do ulotnienia się preparatów używanych do jej dezynfekcji. Jest więc neutralna dla ludzi i środowiska oraz czyszczonych powierzchni – mówi cytowany w komunikacie na ten temat Robert Szymański, zastępca dyrektora ds. technicznych Zarządu Oczyszczania Miasta. I dodaje: - W obliczu globalnych zmian klimatycznych i coraz większego zagrożenia suszą należy pamiętać, jak cennym surowcem jest woda i jak ważne jest racjonalne nią gospodarowanie.
Zarząd Oczyszczania Miasta rozpoczyna akcję poboru od pływalni Wodnik w dzielnicy Praga-Południe. Ta placówka oddaje wodę już trzeci rok.
Do sprzątania ulic i przystanków
Ekologiczna współpraca z Zarządem Oczyszczania Miasta rozpoczęła się w 2020 roku, gdy pięć basenów przekazało służbom oczyszczania 2,5 miliona litrów wody. Rok później do akcji włączyło się już siedem pływalni. Udało się wtedy pobrać 2,4 miliona litrów wody. Łącznie to ponad 450 napełnionych zamiatarek i zmywarek.
Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje w Warszawie sprzątanie 1300 kilometrów ulic, 3,4 miliona metrów kwadratowych terenów dla pieszych oraz 4,3 tysiąca przystanków komunikacji miejskiej. Porządki odbywają się systematycznie, a każda z ulic jest czyszczona na mokro przynajmniej raz w tygodniu. Mieszkańcy mogą sprawdzić harmonogram sprzątania w kalendarzu.
Czytaj również: Centrum Edukacji Ekologicznej powstanie na Młocinach:
Źródło: tvnwsarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZOM