2021 rok na ulicach Warszawy. Więcej wypadków, mniej ofiar śmiertelnych

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Śmiertelne potrącenie pieszego na Targówku
Śmiertelne potrącenie pieszego na TargówkuTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/6
Śmiertelne potrącenie pieszego na TargówkuTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

W 2021 roku w Warszawie doszło do blisko 80 wypadków więcej niż rok wcześniej. Zginęły 42 osoby. Ponad 92 procent wypadków spowodowali kierowcy. Przyczynami większości było nieustąpienie pierwszeństwa innemu uczestnikowi ruchu oraz nadmierna prędkość.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji opublikował statystyki. Względem roku 2020 liczba wypadków wzrosła, minimalnie spadła natomiast liczba ofiar śmiertelnych. W 2021 roku na terenie Warszawy doszło do 720 wypadków, w których zginęły 42 osoby, a 773 odniosły obrażenia. Rok wcześniej wypadków było 641. Zginęły 44 osoby, a 709 zostało rannych.

W minionym roku najwięcej wypadków było w czerwcu - 99, a najmniej w marcu - 29. W statystykach z 2020 roku również przoduje czerwiec. Doszło wówczas do 79 wypadków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Najczęstsze przyczyny wypadków

Policja wskazała również, że wśród uczestników ruchu drogowego zdecydowanie najczęściej sprawcami wypadków są kierowcy. W okresie styczeń – grudzień 2021 roku najwięcej spowodowanych było przez kierujących pojazdami (667) – 92,6 proc. wszystkich wypadków. Piesi spowodowali 49 wypadków, co stanowi 6,8 proc. ogółu.

Jak wynika z policyjnych statystyk, przyczyną największej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (143) co stanowi 21,4 proc., a następnie nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (110) - 16,5 proc. Trzecią najczęstszą przyczyną jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (95), czyli 14,2 proc. wszystkich wypadków. Nadmierna prędkość to z kolei najczęstsza przyczyna wypadków śmiertelnych - 20,6 proc.

Poważny wypadek na trasie S8Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Zginęło 19 kierowców, 19 pieszych i czterech pasażerów. Wśród rannych 370 osób to kierowcy. Poszkodowanych pieszych było w ubiegłym roku 214, a pasażerów 189. Największą grupę śmiertelnych ofiar wśród kierujących – siedem osób (36,8 proc.) stanowili kierowcy w przedziale wiekowym 25-39 lat, a 144 osoby w takim wieku (38,9 proc.) doznały obrażeń ciała. Najwięcej poszkodowanych osób wśród pieszych odnotowano w wieku 60 lat i więcej – 11 osób zabitych (57,9 proc.) oraz 73 rannych (34 proc.).

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

Najniebezpieczniejsze miejsca

Policja wytypowała również najniebezpieczniejsze ulice w stolicy. Na szczycie niechlubnego rankingu znalazły się: Aleje Jerozolimskie - 21 wypadków, 22 osoby ranne; aleja "Solidarności" - 16 wypadków, jedna ofiara śmiertelna i 20 rannych; aleja Armii Ludowej - 14 wypadków i 15 rannych; Grochowska - 13 wypadków, dwie ofiary śmiertelne i 11 rannych oraz Marszałkowska - 13 wypadków, jedna ofiara śmiertelna i 14 rannych. Taką samą liczbę wypadków w 2021 roku odnotowano również w alei Jana Pawła II (14 rannych) i alei Prymasa Tysiąclecia (13 rannych). Najwięcej wypadków śmiertelnych było na ulicy Powstańców Śląskich. W 10 wypadkach zginęły tam trzy osoby, a osiem zostało rannych.

Wypadek na Trasie SiekierkowskiejTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Wśród najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań policja wymienia: aleja Armii Ludowej - Waryńskiego (rondo Jazdy Polskiej) - siedem wypadków; aleja "Solidarności" - Okopowa oraz Towarowa - Prosta po cztery wypadki; Bora-Komorowskiego - Fieldorfa "Nila" - trzy wypadki i Wołoska - Racławicka - dwa wypadki, zginęły dwie osoby.

Zderzenie na rondzie Schumana
Zderzenie na rondzie SchumanaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

"Przed pandemią statystyki spadły, w pandemii bywa różnie"

O komentarz do przedstawionych przez policję statystyk poprosiliśmy stołeczny Zarząd Dróg Miejskich. - 2021 rok to drugi w historii rok z najmniejszą liczbą wypadków w Warszawie - 2020 rok to 641 wypadków, przed pandemią ta liczba oscylowała wokół tysiąca, i drugi w historii z najmniejszą liczbą ofiar wypadków - w 2019 roku było ich 35, w 2018 i 2020 roku – po 44, wcześniej 50 i więcej - powiedział Jakub Dybalski, rzecznik ZDM. Dodał, że 19 ofiar wśród pieszych, to najmniej w historii prowadzenia statystyk.

- Szkoda, że te liczby nie są jeszcze niższe. Statystyki jesienią i w grudniu były jednak, jak na Warszawę, bardzo wysokie. Trzeba też cały czas pamiętać, że zarówno dane z 2020 jak i z 2021 roku dotyczą lat pandemicznych, w których na ruch drogowy i zachowania kierowców miało wpływ wiele czynników i wyciąganie daleko idących wniosków jest mocno ryzykowne. Przed pandemią statystyki w Warszawie spadały, w czasie pandemii bywa różnie - ocenił Dybalski.

Przedstawiciel miejskich drogowców zaznaczył, że każda ingerencja ZDM w układ drogowy jest w pierwszej kolejności podyktowana potrzebą poprawy bezpieczeństwa. - Przede wszystkim konsekwentnie przebudowujemy przejścia dla pieszych, zgodnie z zaleceniami realizowanego w latach 2016-20 audytu. W ubiegłym roku 63 "zebry", zwykle ocenione na 0 lub 1 czyli najniżej w sześciostopniowej skali, przeszły zmiany – czy to zostały skrócone, czy zyskały azyl, czy wyposażyliśmy je w sygnalizację - wyliczył Dybalski.

Wśród ostatnich realizacji tego typu, rzecznik ZDM wskazał przebudowę przejścia dla pieszych przez Marszałkowską przy placu Bankowym. Trzy pasy ruchu w obu kierunkach zachęcały kierowców do szybkiej jazdy, dlatego dochodziło do wielu niebezpiecznych sytuacji z udziałem pieszych. Dlatego przejście zostało wyposażone w sygnalizację, która obejmuje obie jezdnie oraz torowisko tramwajowe. Zainstalowano automatyczną detekcję pieszych i pojazdów.

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Policjanci z wydziału kryminalnego z warszawskiej Woli zatrzymali 42-latka poszukiwanego na podstawie dwóch listów gończych, nakazu doprowadzenia i trzech zarządzeń w celu ustalenia miejsca pobytu do czynności prawnych. 

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl