Rozpoczęły się prace przy przebudowie Marszałkowskiej

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl
Ruszyły prace przy przebudowie Marszałkowskiej (wideo z maja 2023)
Ruszyły prace przy przebudowie Marszałkowskiej (wideo z maja 2023)Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Ruszyły prace przy przebudowie MarszałkowskiejTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ruszyły pierwsze prace przy przebudowie ulicy Marszałkowskiej, pomiędzy placem Bankowym a ulicą Królewską - poinformował stołeczny Zarząd Dróg Miejskich. Wykonawca wygrodził jeden pas na jezdni w stronę centrum.

Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że przebudowa Marszałkowskiej ruszy w poniedziałek o godz. 14. Na miejsce około godziny 18 pojechał Tomasz Zieliński z tvnwarszawa.pl. Potwierdził, że drogowcy zamknęli już lewy pas ruchu ulicy od Elektoralnej do zawrotki przed Królewską. Robotnicy zajęli też miejsca postojowe przed budynkami Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu m.st. Warszawy na pl. Bankowym, gdzie zostało urządzone zaplecze budowy.

Krawężnik i oświetlenie

"W tym samym czasie robotnicy przystąpią już do budowy sieci oświetlenia ulicznego i ustawiania krawężnika na jezdni ul. Marszałkowskiej w stronę centrum. Na potrzeby tych prac wygrodzą lewy pas ruchu od ul. Elektoralnej do zawrotki przed skrzyżowaniem z Królewską. Organizacja ruchu na dwóch pozostałych pasach się nie zmieni" - poinformował ZDM.

Dodano, że po zakończeniu budowy oświetlenia po tej stronie drogi, prace przeniosą się na drugą stronę jezdni Marszałkowskiej w stronę centrum. "W czerwcu planowane jest zajęcie skrajnego prawego pasa, a na okres wakacji także środkowego" - zaznaczono.

Wskazano, że również w wakacje największe utrudnienia czekają pieszych oraz rowerzystów. "W tym okresie drogowcy planują prace przy chodnikach i drogach dla rowerów" - poinformował ZDM.

Zielona Marszałkowska - wizualizacje UM Warszawa

Kilkadziesiąt tysięcy roślin

Rozpoczynające się prace to pierwszy odcinek Zielonej Marszałkowskiej. Jak przekazał ZDM, po zachodniej stronie ulicy, pomiędzy placem Bankowym a Królewską, powstanie teraz droga dla rowerów, nowy, szerszy chodnik, a parkowanie zostanie uporządkowane. Na Marszałkowską od placu Bankowego do Królewskiej posadzone zostaną 63 drzewa oraz kilkadziesiąt tysięcy krzewów, bylin i pnączy.

Zielona Marszałkowska to inwestycja w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy, którego celem - jak podkreśla ZDM - jest przekształcenie ścisłego centrum stolicy w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń publiczną.

Nowe Centrum WarszawyUM Warszawa

Prace mają się zakończyć w listopadzie 2023 r

Pierwsze zmiany były już wcześniej

Marszałkowska - przekrój przed zmianamiUM Warszawa

Do przetargu ogłoszonego przez Zarząd Dróg Miejskich zgłosiło się osiem przedsiębiorstw. Ich oferty mieściły się w przedziale od ponad 8,2 do prawie 12,7 miliona złotych. "Najkorzystniejszą propozycję złożyła firma Balzola – za wykonanie prac otrzyma 8 232 480,55 zł. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 240 dni na przeprowadzenie prac" - przekazał ratusz.

Pierwsze zmiany ulica Marszałkowska już przeszła – po jej zachodniej stronie, wzdłuż placu Defilad, powstała droga dla rowerów, wyremontowany został chodnik, a na szerokiej jezdni wyznaczone zostały miejsca postojowe. "Pojawiło się również więcej zieleni – w postaci 34 drzew (lipy srebrzyste "Varsaviensis") oraz licznych krzewów i bylin. Niedawno remont przeszedł też sam wlot ul. Marszałkowskiej na pl. Bankowy, gdzie przesunięto, skrócono i zainstalowano sygnalizację na przejściu dla pieszych – jednym z najbardziej niebezpiecznych w centrum" - wymienili urzędnicy.

Marszałkowska - przekrój po zmianachUM Warszawa

Autorka/Autor:pop

Źródło: PAP/tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości idą w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. - Nie ma praworządności i demokracji bez praw człowieka, bez praw osób LGBT - przemawiała ministra do spraw równości Katarzyna Kotula.

Parada Równości idzie przez Warszawę. "Nie ma demokracji bez praw osób LGBT"

Parada Równości idzie przez Warszawę. "Nie ma demokracji bez praw osób LGBT"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W Piasecznie kierowca samochodu osobowego zderzył się z motocyklem, którym podróżowały dwie osoby, po czym odjechał. Po około godzinie, dzięki pomocy świadków, policjanci zatrzymali mężczyznę i znaleźli uszkodzone auto. Kierujący nie miał prawa jazdy i był pijany.

Uderzył autem w motocykl i odjechał. Policja: 2,5 promila, brak uprawnień

Uderzył autem w motocykl i odjechał. Policja: 2,5 promila, brak uprawnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wśród zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego pomysłów dominują te dotyczące nowych dróg rowerowych, zieleni oraz miejsc do rekreacji. Głosy na wybrane projekty dzielnicowe i miejskie można oddawać od 15 czerwca.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana na początku XX wieku, wysoka czynszowa kamienica przy ulicy Pięknej została wpisana do rejestru zabytków. Dzięki temu, że budynek przetrwał drugą wojnę światową, zachowały się w nim liczne elementy oryginalnego wystroju.

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Źródło:
PAP

Latem na placu Zbawiciela piesi i klienci lokali gastronomicznych będą mieli więcej miejsca. Od 15 czerwca będzie tam obowiązywała specjalna organizacja ruchu - poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Do końca września jeden pas na placu będzie wyłączony z ruchu samochodowego.

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci prowadzący poszukiwania Iwony Wieczorek mają informację, że związek z zaginięciem kobiety może mieć kierowca białego fiata cinquecento. Samochód przejeżdżał w pobliżu Parku Reagana w Gdańsku w dniu, w którym ostatni raz widziano 19-latkę. Policja opublikowała zdjęcie.

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Źródło:
Komenda Stołeczna Policji

W piątek na ulicach Woli był prowadzony pościg za kierowcą auta, świadczącego usługę przewozu osób. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po zatrzymaniu okazało się, że miał przy sobie nieznaną substancję.

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wołomina zatrzymali 64-latka i 72-latka podejrzanych o kradzież gotówki oraz markowych ubrań z samochodu zaparkowanego przy centrum handlowym. Mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

Mężczyzna, który miał zaatakować gazem Viki Gabor, a jej ojca także kilka razy uderzyć, usłyszał prokuratorskie zarzuty. 34-latek odpowie za spowodowanie lekkich obrażeń ciała u 53-latka. Ale konsekwencje zdarzenia ma ponieść również ojciec wokalistki - za wykroczenie drogowe.

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy kilka godzin walczyli z pożarem pod Górą Kalwarią. Ogień pojawił się w budynkach gospodarczych. - Jeden się spalił, w drugim nadpaleniu uległa konstrukcja dachu, do trzeciego pożar nie dotarł - przekazała straż pożarna.

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pociąg potrącił jedną osobę w Rembertowie, nie przeżyła. Jak poinformowały PKP PLK, "wtargnęła" ona na torowisko. Na miejscu pracowały służby. Pasażerowie podróżujący koleją musieli liczyć się z utrudnieniami.

Śmiertelne potrącenie na torach

Śmiertelne potrącenie na torach

Źródło:
tvnwarszawa.pl