Przygotuj się na:

ZWĘŻENIE TUNELU PRZY DWORCU ZACHODNIM

Od piątku 9 kwietnia kierowcy skręcający w lewo, z Alei Jerozolimskich w stronę Żoliborza, nie przejadą środkowym pasem tunelu alei Prymasa Tysiąclecia. W związku z pracami na Dworcu Zachodnim, w najbliższy weekend nie będą też jeździć pociągi WKD. Zastąpią je autobusy.

Oszczędzanie przez inwestowanie: miasto wymieni latarnie na LED-owe. Ale świąteczna iluminacja będzie skromniejsza

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezydent mówi o programie modernizacji oświetleniaTVN24
wideo 2/2
TVN24Prezydent mówi o programie modernizacji oświetlenia

Bożonarodzeniowa iluminacja będzie w tym roku dużo skromniejsza. To jeden z pomysłów na oszczędności związane z epidemią COVID-19. Ratusz nie zamierza za to rezygnować z nocnego oświetlenia. Planuje wymianę lamp na LED-owe i energooszczędne. Do 2022 roku mają one pojawić się na wszystkich głównych ulicach stolicy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>> 

Podczas poniedziałkowego briefingu prasowego prezydent Rafał Trzaskowski zapewniał, że choć miasto musi teraz oglądać każdą złotówkę, to nie będzie oszczędzało na bezpieczeństwie. Zdaniem stołecznych drogowców nocne wyłączanie latarni negatywnie wpłynęłoby na sytuację na drogach i utrudniło funkcjonowanie osobom, które na przykład wracają w nocy z pracy. - Trzeba zacząć do siebie i zastanowić się, jak w mieście długofalowo wprowadzać plany oszczędnościowe i rozwiązania, które pozwalają nam oszczędzać pieniądze. Stąd kompleksowa wymiana wszystkich opraw oświetleniowych przez Zarząd Dróg Miejskich w latach 2021-22, która pozwoli nam zaoszczędzić miliony złotych - powiedział prezydent. 

"16 milionów złotych rocznie"

Drogowcy będą mieli za zadanie wymianę około 43 tysięcy opraw latarni. Jak czytamy w komunikacie ratusza, obecnie tylko około 15 procent z około 55 tysięcy opraw świeci światłem LED. - Jesteśmy w stanie, po tej kompleksowej wymianie, oszczędzać 16 milionów złotych rocznie. To jest zobowiązanie, które podejmujemy. I to są właśnie oszczędności, których szukamy. Oszczędności długoplanowych, które nie będą wchodziły w konflikt z naszymi priorytetami, a dokładnie odwrotnie - pozwolą nam je lepiej organizować - podkreślił Trzaskowski.

Urzędnicy obliczyli, że oszczędności pozwolą na zwrot kosztów inwestycji w ciągu trzech lat. Nowe oświetlenie pozwoli na trzykrotnie niższe zużycie energii elektrycznej (rocznie to oszczędność około 38 GWh). Jest też bardziej niezawodne. Tylko w ubiegłym roku drogowcy otrzymali zgłoszenia o 12 tysiącach awarii i uszkodzeń oświetlenia. "Koszty konserwacji i napraw na głównych ulicach Warszawy przekraczają 4 miliony złotych rocznie. Wymiana opraw pozwoli je znacznie ograniczyć" - przekonują urzędnicy.

Dodają też, że mniejsze zużycie energii wpływa także na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (wymiana opraw ma ją ograniczyć o 30 tysięcy ton rocznie), tlenków siarki i azotu oraz pyłów. 

Program modernizacji oświetlenia w WarszawieUrząd Miasta

Drogowcy podkreślają też, że wymiana opraw poprawi widoczność, a co za tym idzie zwiększy bezpieczeństwo. Ich montaż ma być poprzedzony projektem fotometrycznym, który określi parametry nowego oświetlenia. Inspektorzy ZDM będą je weryfikować, dzięki czemu możliwe będzie ograniczenie efektu "zanieczyszczenia światłem". Dostosowanie natężenia światła i luminancji spowoduje, że ulice nie będą zbyt mocno oświetlone, podobnie jak pobliskie budynki i drzewa. Zminimalizowany zostanie także efekt olśnienia uczestników ruchu. Nowe oprawy będą wyglądały tak samo w całym mieście, poza ulicami zabytkowymi, gdzie stosowany jest inny wzór latarni. Standaryzacji ulegnie też temperatura barwowa światła. 

Zarząd Dróg Miejskich zapowiada, że w najbliższych tygodniach ogłosi pierwsze przetargi na realizację prac. 

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Świąteczna iluminacja tylko na części Traktu Królewskiego

Skutki oszczędności będzie można za to dostrzec w okresie świątecznym. Na warszawskich ulicach pojawi się w tym roku zdecydowanie mniej świątecznych lampek i świecących dekoracji. - Ostatnia iluminacja została oceniona jako jedna z najlepszych na świecie, ale w tych trudnych czasach chcemy też dać przykład, że tego typu inicjatywy trzeba potraktować nieco inaczej - powiedział prezydent. 

Jak wyjaśnił, w grudniu możemy spodziewać się choinki na placu Zamkowym oraz iluminacji tylko na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie. - Dzięki temu oszczędzimy cztery miliony złotych. Chcemy w ten sposób przesłać bardzo klarowny sygnał, że tam, gdzie możemy, te pieniądze oszczędzamy - dodał. W tym roku łączna długość świątecznych instalacji przekroczyła 20 kilometrów. Udekorowane były także plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu, Aleje Jerozolimskie (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona, wraz z mostem Poniatowskiego), aleja Solidarności (od placu Bankowego do placu Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim), plac Bankowy, Marszałkowska (od Królewskiej do placu Konstytucji, wraz z placem), Świętokrzyska (od ronda ONZ do Marszałkowskiej), Mokotowska i Targowa.

Tak wyglądała tegoroczna iluminacja:

Świąteczna iluminacja na placu Na RozdrożuTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Tagi:
Raporty: