Oszczędzanie przez inwestowanie: miasto wymieni latarnie na LED-owe. Ale świąteczna iluminacja będzie skromniejsza

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezydent mówi o programie modernizacji oświetlenia
Prezydent mówi o programie modernizacji oświetleniaTVN24
wideo 2/2
Prezydent mówi o programie modernizacji oświetleniaTVN24

Bożonarodzeniowa iluminacja będzie w tym roku dużo skromniejsza. To jeden z pomysłów na oszczędności związane z epidemią COVID-19. Ratusz nie zamierza za to rezygnować z nocnego oświetlenia. Planuje wymianę lamp na LED-owe i energooszczędne. Do 2022 roku mają one pojawić się na wszystkich głównych ulicach stolicy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>> 

Podczas poniedziałkowego briefingu prasowego prezydent Rafał Trzaskowski zapewniał, że choć miasto musi teraz oglądać każdą złotówkę, to nie będzie oszczędzało na bezpieczeństwie. Zdaniem stołecznych drogowców nocne wyłączanie latarni negatywnie wpłynęłoby na sytuację na drogach i utrudniło funkcjonowanie osobom, które na przykład wracają w nocy z pracy. - Trzeba zacząć do siebie i zastanowić się, jak w mieście długofalowo wprowadzać plany oszczędnościowe i rozwiązania, które pozwalają nam oszczędzać pieniądze. Stąd kompleksowa wymiana wszystkich opraw oświetleniowych przez Zarząd Dróg Miejskich w latach 2021-22, która pozwoli nam zaoszczędzić miliony złotych - powiedział prezydent. 

"16 milionów złotych rocznie"

Drogowcy będą mieli za zadanie wymianę około 43 tysięcy opraw latarni. Jak czytamy w komunikacie ratusza, obecnie tylko około 15 procent z około 55 tysięcy opraw świeci światłem LED. - Jesteśmy w stanie, po tej kompleksowej wymianie, oszczędzać 16 milionów złotych rocznie. To jest zobowiązanie, które podejmujemy. I to są właśnie oszczędności, których szukamy. Oszczędności długoplanowych, które nie będą wchodziły w konflikt z naszymi priorytetami, a dokładnie odwrotnie - pozwolą nam je lepiej organizować - podkreślił Trzaskowski.

Urzędnicy obliczyli, że oszczędności pozwolą na zwrot kosztów inwestycji w ciągu trzech lat. Nowe oświetlenie pozwoli na trzykrotnie niższe zużycie energii elektrycznej (rocznie to oszczędność około 38 GWh). Jest też bardziej niezawodne. Tylko w ubiegłym roku drogowcy otrzymali zgłoszenia o 12 tysiącach awarii i uszkodzeń oświetlenia. "Koszty konserwacji i napraw na głównych ulicach Warszawy przekraczają 4 miliony złotych rocznie. Wymiana opraw pozwoli je znacznie ograniczyć" - przekonują urzędnicy.

Dodają też, że mniejsze zużycie energii wpływa także na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (wymiana opraw ma ją ograniczyć o 30 tysięcy ton rocznie), tlenków siarki i azotu oraz pyłów. 

Program modernizacji oświetlenia w WarszawieUrząd Miasta

Drogowcy podkreślają też, że wymiana opraw poprawi widoczność, a co za tym idzie zwiększy bezpieczeństwo. Ich montaż ma być poprzedzony projektem fotometrycznym, który określi parametry nowego oświetlenia. Inspektorzy ZDM będą je weryfikować, dzięki czemu możliwe będzie ograniczenie efektu "zanieczyszczenia światłem". Dostosowanie natężenia światła i luminancji spowoduje, że ulice nie będą zbyt mocno oświetlone, podobnie jak pobliskie budynki i drzewa. Zminimalizowany zostanie także efekt olśnienia uczestników ruchu. Nowe oprawy będą wyglądały tak samo w całym mieście, poza ulicami zabytkowymi, gdzie stosowany jest inny wzór latarni. Standaryzacji ulegnie też temperatura barwowa światła. 

Zarząd Dróg Miejskich zapowiada, że w najbliższych tygodniach ogłosi pierwsze przetargi na realizację prac. 

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Świąteczna iluminacja tylko na części Traktu Królewskiego

Skutki oszczędności będzie można za to dostrzec w okresie świątecznym. Na warszawskich ulicach pojawi się w tym roku zdecydowanie mniej świątecznych lampek i świecących dekoracji. - Ostatnia iluminacja została oceniona jako jedna z najlepszych na świecie, ale w tych trudnych czasach chcemy też dać przykład, że tego typu inicjatywy trzeba potraktować nieco inaczej - powiedział prezydent. 

Jak wyjaśnił, w grudniu możemy spodziewać się choinki na placu Zamkowym oraz iluminacji tylko na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie. - Dzięki temu oszczędzimy cztery miliony złotych. Chcemy w ten sposób przesłać bardzo klarowny sygnał, że tam, gdzie możemy, te pieniądze oszczędzamy - dodał. W tym roku łączna długość świątecznych instalacji przekroczyła 20 kilometrów. Udekorowane były także plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu, Aleje Jerozolimskie (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona, wraz z mostem Poniatowskiego), aleja Solidarności (od placu Bankowego do placu Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim), plac Bankowy, Marszałkowska (od Królewskiej do placu Konstytucji, wraz z placem), Świętokrzyska (od ronda ONZ do Marszałkowskiej), Mokotowska i Targowa.

Tak wyglądała tegoroczna iluminacja:

Świąteczna iluminacja na placu Na Rozdrożu
Świąteczna iluminacja na placu Na RozdrożuTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca samochodu, który dachował na trasie S17 w miejscowości Żabianka koło Garwolina (Mazowieckie). W wyniku wypadku ranny został pasażer auta. Kierującemu grożą trzy lata więzienia.

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Na trasie S2, za węzłem Lotnisko, w porannym szczycie zderzyły się trzy samochody osobowe. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz ustalił, że w kolizji nikt nie ucierpiał. Były jednak spore utrudnienia.

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali 23-latka, który uszkodził przypadkowe auto. Podczas przesłuchania mężczyzna tłumaczył, że "ze złości". Grozi mu pięć lat więzienia.

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska wezwała policję do handlarza truskawkami, który wystawił nielegalnie swoje stoisko na placu Defilad. Mężczyzna zagroził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle". Został zatrzymany.

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Źródło:
tvnwarszawa.pl