Szukają operatorów parkingów podziemnych

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Parking pod placem Krasińskich po remoncie

Drogowcy szukają operatorów dwóch miejskich parkingów - pod placem Krasińskich i ulicą Waryńskiego. Łącznie mieszczą one niemal pół tysiąca miejsc postojowych. W ostatnim czasie wyposażono je w nowoczesne systemy do rozpoznawania tablic rejestracyjnych i zliczania pojazdów.

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na dzierżawę dwóch parkingów podziemnych do użytku publicznego. Oba znajdują się w Śródmieściu. Pierwszy mieści się pod placem Krasińskich w pobliżu Sądu Najwyższego. Drugi znajduje się pod ulicą Waryńskiego w pobliżu Politechniki Warszawskiej (wjazd od Polnej). Oba parkingi umożliwiają krótkotrwały postój, ale jest też opcja wykupienia abonamentu uprawniającego do pozostawienia auta na dłuższy czas.

Parking pod placem Krasińskich może pomieścić jednocześnie 407 samochodów, przy czym 47 miejsc zarezerwowano dla służb i pracowników miejskich jednostek. Natomiast pod ulicą Waryńskiego zaparkować może 130 aut. Wjazd znajduje się od strony Polnej, a sam parking mieści się nad stropem stacji metra Politechnika.

Jedynym kryterium jest wysokość czynszu

Wkrótce kończy się umowa z dotychczasowymi dzierżawcami. Drogowcy szukają firm, które zajmą się obsługą obiektów, polegającą na przyjmowaniu opłat za postój od kierowców, dokonywaniu przeglądów instalacji i urządzeń technicznych garaży, opłacaniu rachunków za media, a także przeprowadzaniu drobnych napraw, których koszt nie przekracza jednorazowo sześciu tysięcy złotych.

Firmy zgłaszające się w przetargu mogą wyrazić chęć wydzierżawienia obu parkingów. Umowa zostanie zawarta na okres od 1 stycznia 2023 roku do 30 listopada 2025 roku. "Jedynym kryterium oceny złożonych ofert będzie wysokość comiesięcznego czynszu dzierżawczego. Kwota ta nie może być jednak niższa niż 39 tysiące złotych netto dla parkingu pod ulicą Waryńskiego i 72 tysiące złotych netto dla parkingu pod placem Krasińskich" - podaje ZDM.

Na oferty drogowcy czekają do 2 grudnia 2022 roku do godziny 15. Należy składać je w kancelarii ZDM przy Chmielnej 120. O tym, jakie wymagania formalne powinny spełniać oraz, gdzie je składać można przeczytać na stronie ZDM.

Oba parkingi posiadają systemy kontroli dostępu

Oba parkingi zostały wybudowane w latach 90. W ostatnim czasie przeszły remonty. Dwa lata temu na parkingu pod ulicą Waryńskiego zamontowane zostały nowe lampy, czujniki ruchu, detektory tlenku węgla oraz monitoring, wymieniono także instalację elektryczną. Rok temu przeprowadzono też gruntowną modernizację parkingu pod placem Krasińskich. Zyskał on nową nawierzchnię, uszczelnienie ścian i stropów. Wykonawca naprawił też oświetlenie wjazdu.

"W tym roku oba garaże wyposażyliśmy w nowoczesny system kontroli dostępu. Kierowcy wjeżdżający na teren obiektów nie muszą już pobierać biletu, bo precyzyjne kamery automatycznie rozpoznają tablice rejestracyjne i otwierają barierę parkingową. System pozwala również na poprawę bezpieczeństwa - w przypadku zgłoszenia kradzieży kluczy do pojazdu czy karty parkingowej, operator ma możliwość wpisania samochodu na 'czarną' listę, dzięki czemu auto nie zostanie wypuszczone przez system parkingowy" - opisują drogowcy.

Parking podziemny pod placem KrasińskichZDM

Dodają też, że nowy system jest zsynchronizowany z tablicami kierunkowymi. A to oznacza, że wszystkie pojazdy są zliczane, dzięki czemu przed wjazdem na parking dostępna jest informacja o zajętości miejsc. W rejonie placu Krasińskiego są cztery tablice kierujące na parking, a przy Waryńskiego - trzy. Nowe tablice pojawiły się także tuż nad wjazdem, one również wyświetlają aktualną liczbę wolnych miejsc.

Parking podziemny pod placem KrasińskichZDM

Informowaliśmy też o zmianach związanych z rozszerzeniem strefy płatnego parkowania na Mokotowie:

Zmiany w parkowaniu na Boboli (materiał z 08.11.2022)
Zmiany w parkowaniu na BoboliMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl