Ślisko na drogach i chodnikach

Uwaga na gołoledź
Prognoza pogody na poniedziałek
Źródło: tvnmeteo.pl

Stołeczny ratusz ostrzega przed skutkami opadów marznącego deszczu i deszczu ze śniegiem. "Nawierzchnie ulic i chodników są wychłodzone, powstaje więc ryzyko bardzo niebezpiecznej dla kierowców i pieszych gołoledzi" - ostrzegli we wtorek po południu urzędnicy. Na drogach pracują pługosolarki.

"Ze względu na opady marznącego deszczu o godz. 14.30 na mostach, wiaduktach i stromych ulicach rozpoczęła się akcja 42 posypywarek. Natomiast o godz. 15.50 rozszerzyliśmy ją o pozostałe trasy, którymi kursują autobusy miejskie. W akcji ALFA uczestniczy 170 posypywarek. W zakresie prac prowadzonych na terenach dla pieszych w pierwszej kolejności zabezpieczamy przed gołoledzią kładki i schody" - poinformował Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM), czyli jednostka kluczowa dla odśnieżania Warszawy. Zaapelowano też, by uważać na siebie podczas popołudniowych i wieczornych powrotów.

Więcej o pogodzie na tvnemeteo.pl>>>

Priorytetem węzły przesiadkowe

Zarząd Oczyszczania Miasta zapewnił, że całodobowo monitoruje prognozy, a aktualne dane pogodowe śledzi przy pomocy stacji meteorologicznych rozmieszczonych w różnych rejonach stolicy. Rzeczywisty stan nawierzchni weryfikują kontrolerzy w terenie, którzy pełnią całodobowy dyżur. "W razie potrzeby ZOM będzie podejmował niezbędne działania na ulicach i terenach dla pieszych" - zadeklarował urząd miasta.

Na 1500 kilometrów ulic, którymi kursuje komunikacja miejska, może natychmiastowo wyjechać ponad 300 posypywarek i pługów. Natomiast na 4 milionach m kw. terenów dla pieszych (m.in. na przystankach i dojściach do metra) pracują ekipy wyposażone w szufle i piasek oraz lekkie chodnikowe pługi, które odśnieżają i zabezpieczają je przed śliskością. "Priorytetem są miejsca, gdzie ruch jest największy, np. węzły przesiadkowe, a także – szczególnie istotne ze względu na bezpieczeństwo przechodniów – schody czy kładki" - wyjaśnia ratusz.

Miasto apeluje do zarządców pozostałych terenów o sprawdzanie stanu nawierzchni i niezwłoczne posypywanie w przypadku pogarszających się warunków pogodowych. Niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie odpowiedniej ilości piasku. Piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

Uwaga na gołoledź
Uwaga na gołoledź
Źródło: tvn24.pl

Kto odpowiada za chodniki, kto za ulice?

Zarząd Oczyszczania Miasta nie odpowiada za każdą drogę w stolicy. Za ulice ekspresowe, w tym most Południowy im. Anny Jagiellonki i gen. Stefana Grota-Roweckiego, odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. O drogi gminne, którymi nie kursują autobusy, dbają urzędy 18 dzielnic, a o osiedlowe i wewnętrzne - zarządcy terenu.

Z kolei za chodniki, a także kładki, schody i trasy dla rowerów wzdłuż dróg ekspresowych odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a za chodniki przylegające do nieruchomości - właściciele, zarządcy i administratorzy danego terenu.

Chodnikami nieprzylegającymi do nieruchomości przy drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych zajmuje się Zarząd Oczyszczania Miasta, a tymi nieprzylegającymi do nieruchomości i trasami rowerowymi wzdłuż dróg gminnych - urzędy dzielnic.

Natomiast oczyszczenie chodników w Śródmieściu to zadanie Zarządu Terenów Publicznych, na Pradze Północ - Zarządu Praskich Terenów Publicznych, w parkach - Zarządu Zieleni.

Czytaj także: