Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przed siedzibą PGE. "Sprawiedliwa transformacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl
Protestują "przeciwko zgubnej i nieodpowiedzialnej polityce PGE"
Protestują "przeciwko zgubnej i nieodpowiedzialnej polityce PGE"TVN24
wideo 2/5
Protestują "przeciwko zgubnej i nieodpowiedzialnej polityce PGE"TVN24

W piątek przed siedzibą PGE w Warszawie zebrali się przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. "PGE jest winna obecnej trudnej sytuacji Turowa i musi wziąć na siebie odpowiedzialność za los osób tam zatrudnionych" - apelują aktywiści.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny rozpoczął demonstrację o godzinie 9.30. Strajkujący spotkali się w Śródmieściu przy ulicy Mysiej, gdzie mieści się siedziba PGE. Uczestnicy zebrali się przed budynkiem i rozłożyli wielki baner z napisem "Sprawiedliwa transformacja".

Protest zabezpiecza policja.

- Przyszliśmy dziś pod PGE, żeby zaprotestować przeciwko zgubnej i nieodpowiedzialnej polityce Polskiej Grupy Energetycznej, której jedyny sposób na odchodzenie od węgla, to utrzymywanie go dalej przy życiu - wyjaśnił Tytus Kiszka z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. - Polska Grupa Energetyczna nie planuje sprawiedliwej transformacji. Nie ma żadnego planu, ani daty na odejście od węgla. Można śmiało powiedzieć, że oni nawet nie planują transformacji - dodał.

Skomentował także sytuację w Turowie: - To jest efekt i wina polityki tej spółki. I my chcemy zaprotestować przeciwko rabunkowej i zgubnej polityce, która naraża ludzi zatrudnionych w regionie na straty pracy, na niepokój i tak naprawdę na niepewną przyszłość, bo takie sytuacje będą się powielać, jeżeli nie będziemy otwarcie mówić o tym, jak odchodzić od węgla, kiedy to zrobić tak, żeby ludzie mogli się do tego przygotować - powiedział.

Czego domaga się MSK?

Jak tłumaczy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - od dwóch lat postuluje o przeprowadzenie transformacji energetycznej "w sposób sprawiedliwy, czyli zapewniający godne życie osobom nią dotkniętym, w tym głównie zatrudnionym w sektorze wydobywczym".

"Ta przemiana musi być przemyślana, stopniowa i transparentna. Ludzie muszą wiedzieć, co się wydarzy i mieć dostęp do alternatywnych źródeł utrzymania. Tymczasem PGE nie zapewnia swoim pracownikom żadnej z tych rzeczy. Prowadzi bezsensowną, upartą politykę trzymania się przy węglu, co wobec wymogów klimatycznych i światowych trendów jest niczym rozpędzanie się przed wjechaniem w ścianę" - podkreśla na Facebooku MSK.

"Sprzeciwiamy się temu i uważamy, że to właśnie PGE jest winna obecnej trudnej sytuacji Turowa i musi wziąć na siebie odpowiedzialność za los osób tam zatrudnionych" - apelują.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Decyzje TSUE w sprawie kopalni Turów

W ubiegłym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - w związku ze skargą Czech - nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni węgla brunatnego Turów do czasu rozstrzygnięcia sporu. Decyzja ta wiąże się ze skargą Czech, w ocenie których kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

W czwartek w Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych w tej sprawie. Komisja przyjęła stanowisko w sprawie decyzji TSUE. - Konkluzją jest, że bezpieczeństwo energetyczne nie leży w kwestii rozstrzygania Trybunału Sprawiedliwości i uważamy tę decyzję jako sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania Unii Europejskiej. Nie powinna i nie może być wykonana - mówił Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości, który jest przewodniczącym komisji. Za takim stanowiskiem głosowało 18 osób, nikt nie był przeciw, wstrzymały się 3 osoby.

Odrzucone zostało także drugie stanowisko - zgłoszone przez Tomasza Nowaka z Koalicji Obywatelskiej - które miało zobowiązać premiera Mateusza Morawieckiego "do przeprowadzenia skutecznych negocjacji ze stroną czeską, zabezpieczającą funkcjonowanie kopalni Turów". Nie wysłuchano także głosów organizacji społecznych, uzasadniając to brakiem czasu.

"Turów należy do PGE. Ani ta spółka, ani polski rząd nie zgadzają się z wyrokiem i oskarżają UE o forsowanie tzw. 'dzikiej transformacji'. Region Turowa może stracić potencjalne środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, które mogłyby pomóc przeprowadzić mieszkańców przez ten proces. To wina Polski i PGE, które wciąż nie przedstawiły daty odejścia od węgla ani planu stopniowego i sprawiedliwego wygaszania sektora wydobywczego" - czytamy na Facebooku MSK.

Autorka/Autor:katke/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek drogowcy rozpoczną remont torowiska na ulicy Filtrowej -tramwajarze wymienią szyny i wybudują odwodnienie. Tego samego dnia rozpocznie się wymiana nawierzchni na kolejnym fragmencie prawego pasa ulicy Grochowskiej. Szykują się utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po trzech latach od zamknięcia plac zabaw w Parku Ujazdowskim został oddany do użytku. To wyjątkowo pechowa inwestycja. Została zamknięta ze względu na stan techniczny zabawek. Wykonawca odmówił naprawy w ramach gwarancji. Ogłaszano kolejne przetargi na remont, udało się dopiero za trzecim razem.

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Wolę wraca Hip Hop Festiwal. Na scenie wystąpią między innymi DonGURALesko, HEMP Gru, Dudek 56, Pokahontaz oraz Igorilla. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.  

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

312 placówek czeka na zwiedzających w 20. Noc Muzeów. Jakie miejsca można odwiedzić? Przewidziano dużo wystaw i koncertów, również miłośnicy historii znajdą coś dla siebie. Dla pragnących nietypowych wrażeń jest wizyta w pszczelarium, spotkanie z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i zwiedzanie komory przelewu burzowego.

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Źródło:
PAP

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarządzeniem prezydenta Warszawy z urzędów stolicy znikną symbole religijne. Ruch ten wywołał oburzenie polityków prawicy. Rafał Trzaskowski zapewnił, że chodzi wyłącznie o przestrzeń urzędu, w której obsługiwani są mieszkańcy. Podkreślił, że nie zmieni się przebieg uroczystości historycznych. - To, co jest częścią tradycji, nie podlega temu zarządzeniu - zapewnił.

"Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

"Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

Źródło:
TVN24, PAP

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby przestrzegają, że pogorzelisko po hali targowej przy Marywilskiej 44 nadal jest niebezpieczne. Straż miejska podała, że cztery dni po pożarze doszło samozapłonu zgliszczy. Funkcjonariusze pomagają w zabezpieczeniu terenu. To właśnie jeden ze strażników zauważył dym.

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek" - czytamy w oświadczeniu Archidiecezji Warszawskiej. To stanowisko do zarządzenia prezydenta Warszawy o nieeksponowaniu symboli religijnych w urzędach.

Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar wystąpił do marszałka Sejmu Szymona Hołowni z wnioskiem o uchylenie immunitetu Anicie Czerwińskiej. To pokłosie wydarzeń ze stycznia, kiedy podczas miesięcznicy smoleńskiej, posłanka z PiS oderwała tabliczkę z jednego z wieńców.

Prokurator generalny chce uchylenia immunitetu posłance PiS. Chodzi o incydent przed pomnikiem smoleńskim

Prokurator generalny chce uchylenia immunitetu posłance PiS. Chodzi o incydent przed pomnikiem smoleńskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Makabryczne morderstwo seniorki na Mokotowie. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował w piątek, że zatrzymano syna zamordowanej 84-letniej kobiety.

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP