Sójka nie zablokuje budowy drogi. Ptaka nie było, drzewo wycięte

[object Object]
Przelot nad drzewemArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Prawie dwa tygodnie trwała batalia o gniazdo sójki, które blokowało rozbudowę ważnego dla mieszkańców połączenia Ursynowa z Wilanowem. Teraz okazało się, że… ani ptaka, ani piskląt, ani jaj tam nie ma. Po południu drzewo zostało ścięte.

- Kierownik budowy poinformował nas, że drzewo zostało wycięte - podała reporterka TVN24 Ewa Paluszkiewicz. Informację potwierdził nam burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

Paluszkiewicz od południa obserwowała teren budowy. - Na miejscu są już robotnicy. Oddzielili teren taśmami i zapowiadają, że będą wycinać drzewo blokujące budowę drogi. Mieli to zrobić około 13, ale okazało się, że drzewo upadając mogłoby zerwać linię energetyczną. Teraz czekają na ekipę elektryków - relacjonowała reporterka TVN24.

Wycinka zakończyła historię sławnej już sójki z Ursynowa. Sprawa nie była błaha, bo chodziło o ważną i długo oczekiwaną inwestycję.

Kiedy po stronie Wilanowa prace już w zasadzie dobiegały końca, Ursynów wciąż był na początku drogi, choć miał wybudować tylko 200 metrów drogi łączącej obie dzielnice. Prace wstrzymano, gdy jedna z ursynowianek na drzewie, które miało być wycięte pod budowę, dostrzegła gniazdo sójki. Trwa okres lęgowy ptaków, więc drzewa nie można było usunąć legalnie.

Mieli przenieść gniazdo, wycięli drzewo

Władze Ursynowa początkowo twierdziły, że kiedy pisklęta osiągną "wystarczający" wiek, gniazdo będzie można przenieść, ale to dodatkowo opóźniłoby inwestycję. W piątek z dzielnicy przyszły dobre wieści dla czekających na otwarcie drogi.

- Nadzorujący tę budowę, działający na zlecenie dzielnicy przyrodnik, w kilku terminach przeprowadził wizję lokalną placu budowy. Miał zwrócić uwagę na gniazda ptaków, a w szczególności sójki. Przyrodnik skontrolował cały obszar budowy i stwierdził, że na terenie przyszłej inwestycji nie ma zasiedlonych siedlisk gatunków objętych ochroną - tłumaczył burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

Jak wynikało z oceny ornitologa, gniazdo na drzewie jest, ale nie ma w nim piskląt, nie ma też jaj.

Co prawda ptaki na terenie budowy się pojawiają, ale - zgodnie z decyzją RDOŚ-u mają być płoszone. - 17 maja dostaliśmy decyzję od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Możemy usunąć dwa siedliska i wyciąć śliwę oraz wierzbę. Inne ptaki będziemy płoszyć - podawał Kempa. Zapowiadał, że opóźnienie w budowie ulicy będzie niewielkie i obiecywał, że w wakacje zostanie oddana do użytku.

Z kolei w uzasadnieniu RDOŚ podkreśliła, że "uwzględniając w szczególności cel i zakres planowanego zamierzenia, nie stwierdzono rozwiązań alternatywnych, umożliwiających jego realizację bez naruszenia zakazów obowiązujących w stosunku do przedmiotowych gatunków ptaków" - napisała.

Szeroka z chodnikami i ścieżką rowerową

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, ulica Rosnowskiego będzie miała oddzielone od siebie dwa pasy w każdym kierunku z dwustronnym chodnikiem o szerokości dwóch metrów. Ścieżka rowerowa, szeroka na 2,5 metra, ma biec po jednej stronie. Od hałasu mają chronić ekrany akustyczne. Co ważne, po zakończeniu budowy Rosnowskiego dotychczasowe prowizoryczne połączenie Wilanowa z Ursynowem ulicą Podgrzybków zostanie zlikwidowane.

kz/mś/b

Pozostałe wiadomości

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl