Parkują legalnie, dostają mandaty. Nie ma nalepek na elektryki

[object Object]
Nalepki dla samochodów - propozycja ministerstwaTVN24 BIŚ
wideo 2/3

Teoretycznie właściciele samochodów elektrycznych mogą parkować w płatnej strefie za darmo. W praktyce taki postój może skończyć się mandatem, bo wciąż nie ma naklejek, które informowałyby, że auto zasilane jest prądem, a nie benzyną.

- Zwolnienie z opłat parkingowych właścicieli samochodów elektrycznych - zadeklarował w ramach swojego pakietu antysmogowego kandydat na prezydenta Warszawy Patryk Jaki. I można by złośliwie zauważyć - jest to pierwsze zobowiązanie, którego dotrzymał i to jeszcze zanim ogłoszono termin wyborów. Bo, jak wytknęła mu szybko Hanna Gronkiewicz-Waltz, elektryki w płatnej strefie można parkować za darmo już od 22 lutego tego roku. Wtedy to weszła w życie przygotowana przez rząd Mateusz Morawieckiego ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Poseł Jaki był podczas tego głosowania nieobecny.

CEPiK pomógł ZDM-owi

Na mocy nowego prawa posiadacze samochodów elektrycznych otrzymali przywilej darmowego parkowania bez spełnienia żadnych dodatkowych obowiązków. Dlatego musieli być zdziwieni, gdy za szybą znajdowali mandaty za… nieopłacenie parkingu. Jak do tego doszło?

Egzekwujący opłaty Zarząd Dróg Miejskich jeszcze przed wejściem w życie ustawy uświadomił sobie, że może mieć problem. Auto elektryczne nie różni się wyglądem od tego, które ma pod maską silnik spalinowy. Każdy szanujący się producent chce mieć elektryki w swoim katalogu, nowych modeli jest coraz więcej. Nie dziwi, że kontroler może nie wychwycić, że ma do czynienia z elektropojazdem.

- Dlatego już na początku lutego zwróciliśmy się z prośbą do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców o przesłanie numerów rejestracyjnych wszystkich aut elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Dostaliśmy je pod koniec marca i z tej bazy korzystamy - mówi nam Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM. Ten naprędce wdrożony system weryfikacji najwyraźniej zdaje egzamin, ale pomyłki wciąż się zdarzają. - Od lutego mieliśmy 21 reklamacji na tej podstawie - wylicza Gałecka.

Problem rozwiąże się 1 lipca – od tego dnia zaczną być wydawane specjalne naklejki na szybę, które będą informować o elektrycznym napędzie. Natomiast w 2020 roku wejdzie w życie rozwiązanie docelowe - auta ekologiczne (na prąd, gaz ziemny lub wodór) będą miały specjalne tablice rejestracyjne.

Rozporządzenie ministerialne

Pojawia się jednak pytanie, czy Ministerstwo Infrastruktury nie mogło przygotować nowelizacji rozporządzenia, w którym wspomniane naklejki są umocowane, wcześniej? Tak, by można było je wydawać wraz z wejściem w życie ustawy.

Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś zapewnił nas, że "rozpoczęcie prac przygotowawczych nad wzorami nalepek nastąpiło jeszcze przed opublikowaniem ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych". Dodał, że nowelizacja rozporządzenia została podpisana przez ministra infrastruktury już 16 kwietnia i zwrócił uwagę, że pod dokumentem musieli podpisać się także szefowie resortów cyfryzacji, spraw wewnętrznych i obrony narodowej.

Na koniec odesłał do Ministerstwa Energii. - Jest ono właściwe do udzielenia wyjaśnień w zakresie przepisów tej ustawy - podsumował. Zgodnie z sugestią ponad dwa tygodnie temu skierowaliśmy tam swoje pytania. Biuro prasowe Ministerstwa Energii odpisało dopiero w dniu publikacji tego tekstu.

"Wydanie bądź nowelizacja przepisów wykonawczych jest możliwa dopiero w momencie wejścia w życie przepisów ustawowych, gdyż to one są podstawą funkcjonowania rozporządzeń. Co więcej każdy akt prawny podlega konsultacjom publicznym i uzgodnieniom międzyresortowym, które wymagają odpowiedniego czasu. Do momentu przyjęcia projektu ustawy przez organy władzy ustawodawczej nie jest możliwe prowadzenie takich konsultacji publicznych, gdyż projekt ustawy nie jest obowiązujący i organy władzy ustawodawczej mogą dokonać w nim zmian. Takie zmiany mogą mieć wpływ na treść aktów wykonawczych. W związku z powyższym prowadzenie prac legislacyjnych projektów rozporządzeń jest dopiero możliwe po wejściu w życie ustawy" - czytamy w odpowiedzi.

Znowelizowane rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 14 maja. Zgodnie z planem, wejdzie w życie 1 lipca.

Ambitne elektroplany

Ustawy o elektromobilności to oczko w głowie premiera Morawieckiego. Jej celem jest upowszechnienie transportu wykorzystującego paliwa alternatywne. Ma to nastąpić poprzez stworzenie systemu zachęt do zakupu aut elektrycznych, rozwój infrastruktury do ładowania, wsparcie tych technologii w transporcie publicznym. Ma to się przełożyć na rozwój polskiego biznesu i sektora badawczo-rozwojowego oraz wzrost innowacyjności gospodarki.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych jest pięć stacji pierwszej linii metra. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP