Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Jest nowy dyrektor muzeum POLIN. Zygmunt Stępiński odebrał nominację

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP
Danuta MatlochNowy dyrektor muzeum Polin Zygmunt Stępiński

Zygmunt Stępiński odebrał oficjalną nominację na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. O wyborze następcy prof. Dariusza Stoli resort informował w połowie lutego.

"Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał Zygmunta Stępińskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na trzyletnią kadencję od 1 marca 2020 roku do 28 lutego 2023 roku" - poinformowało w czwartek na Twitterze ministerstwo.

10 miesięcy bez dyrektora

Przypomnijmy: w maju 2019 roku na dyrektora został zarekomendowany jego dotychczasowy szef prof. Dariusz Stola. Rekomendacja została wydana przez 15-osobową komisję konkursową, w skład której weszli m.in. przedstawiciele trzech założycieli muzeum, czyli MKiDN, miasta stołecznego Warszawa i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Ale ostatecznie dyrektora POLIN mianuje minister kultury i dziedzictwa narodowego, a profesor Piotr Gliński rekomendacji nie uwzględnił i nie powołał go na stanowisko.

W niedawnym oświadczeniu Stola napisał, że "widząc szkody, które Muzeum już poniosło i zagrożenia, które przed nim stoją, pragnie oświadczyć, że dla jego dobra gotów jest zaakceptować takie warunki, które pozwolą na zażegnanie kryzysu". "Jestem gotów powstrzymać się od realizacji przysługujących mi praw pod warunkiem porozumienia wszystkich założycieli Muzeum, niezbędnego do dalszego funkcjonowania instytucji" - podkreślił.

Placówce groził zarząd komisaryczny, ponieważ pełniącym obowiązki dyrektora można być maksymalnie rok. Konflikt udało się zażegnać niedługo przed upływem tego okresu.

MKiDN poinformowało, że szef MKiDN Piotr Gliński uzgodnił ze współorganizatorami Muzeum POLIN - prezydentem Warszawy i przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny - kandydaturę na stanowisko dyrektora i zamierza powołać Zygmunta Stępińskiego na trzyletnią kadencję.

Formalnie Zygmunt Stępiński pełni obowiązki dyrektora placówki od 1 marca 2019 roku.

Kim jest Zygmunt Stępiński?

Stępiński w latach 2012-2019 był zastępcą dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym okresie realizował strategię i politykę muzeum w zakresie edukacji, marketingu, komunikacji i sprzedaży.

Jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat związany z działalnością społeczną organizacji żydowskich w Polsce i za granicą. W latach 80. był zaangażowany w działalność opozycji demokratycznej.

W 2010 roku był Prezesem Zarządu Fundacji Kocham Polskę. W latach 2007–2012 stworzył autorski program rewitalizacji zabytkowych fabryk w Żyrardowie na lofty, mieszkania i usługi. Był Członkiem Zarządu Izby Wydawców Prasy (1997–2000), przewodniczącym Rady Nadzorczej Murator Expo (2002–2004), założycielem i Przewodniczącym Rady Fundacji Dom Dostępny (1996–2005); Przewodniczącym Rady Polsko–Amerykańskiego Instytutu Budownictwa (1993–1995), współzałożycielem i współautorem programu działania Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów (1994–1996); sekretarzem redakcji i członkiem zespołu redakcyjnego Wydawnictwa CDN (1982–1989).

Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność konspiracyjną w stanie wojennym, przyznanym przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w 2008 roku.

Konflikt o muzeum POLIN

"Przegrałem w starciu z bezprawiem i siłą"TVN24
wideo 2/4

Autor:dg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Danuta Matloch / MKiDN