Warszawski ratusz wprowadza "plan równości płci"

Prezydent Warszawy podpisał zarządzenie, dzięki któremu pracownicy urzędu zostaną objęci Planem równości płci

Prezydent Warszawy podpisał zarządzenie, dzięki któremu pracownicy urzędu zostaną objęci Planem równości płci
Prof. Jacek Męcina o raporcie "Kobiety, rynek pracy i równość płac"
Źródło: TVN24

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie, dzięki któremu pracownicy urzędu zostaną objęci "planem równości płci". "Władzom stolicy zależy na tym, by osoby zatrudnione w ratuszu czuły, że pracują w bezpiecznym i otwartym środowisku, a relacje pracownicze oparte są na wzajemnym szacunku, zaufaniu i uczciwości" - przekazał w czwartek stołeczny ratusz.

- W urzędzie miasta Warszawy, który jest jednym z największych pracodawców w naszym mieście, traktujemy sprawę równości płci bardzo poważnie. Z dziewięciu tysięcy zatrudnionych osób większość stanowią kobiety. Na stanowiskach kierowniczych jest niemal pół na pół - mówił prezydent Trzaskowski. Podkreślił, że dokładnie na tym polega równość płci.

"Plan równości płci"- według Trzaskowskiego - ma służyć równości w polityce kadrowej i upowszechnianiu wiedzy wśród pracowników o korzyściach płynących z pracowania z osobami, które się między sobą różnią, zarówno jeśli chodzi o płeć, jak i przekonania, czy tzw. kontekst kulturowy.

W stołecznych urzędach zatrudnionych ponad sześć tysięcy kobiet

Ratusz poinformował, że według danych z 1 stycznia 2022 roku w stołecznych urzędach było zatrudnionych ponad dziewięć tysięcy osób, w tym ponad sześć tysięcy kobiet (72 proc.) i ponad dwa tysiące mężczyzn (28 proc.). Także na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla dominują kobiety. Najbardziej sfeminizowane stanowiska w tej grupie to stanowisko głównego księgowego i zastępcy głównego księgowego – ponad 80 proc. zatrudnionych to kobiety. Z kolei rozkład płci na stanowisku dyrektora biura jest równomierny. Mężczyźni stanowią tutaj niewielką przewagę – 53 proc. Podobnie jest na stanowisku zastępcy dyrektora biura – 51 proc.

- Urząd miasta jest w moim odczuciu niemal wzorcowym miejscem pracy, w którym są wdrażane i realizowane mechanizmy, instrumenty i programy na rzecz kobiet - mówiła zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

"Plan równości płci" - jak podał ratusz - skupia się na pięciu celach: upowszechnianiu wiedzy wśród pracowników urzędu o równości płci, rozwijaniu systemu przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji, dążeniu do zapewnienia pracownikom możliwości łączenia pracy i życia prywatnego oraz do prowadzenia równościowej polityki kadrowej, a także upowszechnianiu wiedzy wśród pracowników o korzyściach ze współpracy z osobami różniącymi się pod względem cech osobistych, przekonań i kontekstów kulturowych.

Czytaj także: