Protest rozpoczął się ok. godz. 12 przed siedzibą spółki PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. w Warszawie przy ul. Mysiej 2. Następnie demonstranci przeszli przed gmach Ministerstwa Aktywów Państwowych na Kruczej 36, gdzie ok. 13 rozpoczął się wiec.
Protestują przeciwko likwidacji elektrowni
Jak zapowiadał Grzegorz Podżorny, rzecznik prasowy Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność", związkowcy przygotowali dwie petycje.
W pierwszej, kierowanej do zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna, domagają się między innymi natychmiastowego wycofania decyzji o przyspieszonej likwidacji Elektrowni Rybnik i Elektrowni Dolna Odra. Adresatem drugiej jest Ministerstwo Aktywów Państwowych. Związkowcy żądają interwencji resortu w związku z ogłoszonymi przez władze PGE Polska Grupa Energetyczna i Tauron Polska Energia zamiarami likwidacji elektrowni węglowych. - Obie petycje zostaną przekazane adresatom podczas manifestacji - informował Podżorny.
"Priorytetem jest dla nas tania energia"
Grupy protestujących wyruszyły z województwa śląskiego do Warszawy wcześnie rano.
- Będziemy wspierać kolegów energetyków w Warszawie, spodziewamy się hutników z całej Polski. Priorytetem jest dla nas tania energia. Elektrownie te miały być zamknięte w 2030 roku, przyspieszenie do tego roku wywołało nerwowe reakcje - tłumaczył Andrzej Karol, szef Regionalnego Sekretariatu Przemysłu Metalowego NSZZ "Solidarność" w Katowicach. I dodał, że ludzie obawiają się likwidacji 500 miejsc pracy. - Hutnicy w ubiegłym roku stracili 800 miejsc pracy. Protestujemy przeciwko wprowadzeniu zapisu Zielonego Ładu, ledwo już teraz odnajdujemy się w kosztach - dodał.
Te zapowiedzi niepokoją pracowników
Pod koniec września spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna poinformowała o planach zaprzestania przez Elektrownię Rybnik produkcji energii elektrycznej z końcem 2025 roku, a ciepła systemowego - do końca sierpnia 2026 roku. Spółka zadeklarowała działania osłonowe dla pracowników i związane z zapewnieniem ciepła dla Rybnika.
W grudniu prezes Tauronu Grzegorz Lot podczas prezentacji strategii koncernu do 2035 roku zasygnalizował, że wszystkie węglowe aktywa wytwórcze klasy 200 MW (jak w Łaziskach) będą zgłaszane do rynku mocy, który zgodnie z dotychczasowymi regulacjami ma funkcjonować do końca 2028 roku. Jeśli jednak nie otrzymają wystarczającego wsparcia, będą musiały być odstawiane.
Utrudnienia w ruchu, autobusy na objazdach
Komenda Stołeczna Policji opublikowała rano komunikat o utrudnieniach w ruchu w rejonie planowanych zgromadzeń.
"Na czas przemarszu uczestników zgromadzenia zamknięte zostaną: Aleje Jerozolimskie – od ronda de Gaulle’a do ronda Dmowskiego, ulica Marszałkowska – od ul. Pięknej do ul. Wspólnej. Wstrzymany zostanie ruch kołowy i szynowy w obydwu kierunkach. Nad bezpieczeństwem będą czuwali stołeczni policjanci, którzy będą także kierowali ruchem. Apelujemy o stosowanie się do wydawanych przez policjantów komunikatów oraz poleceń" - informowała KSP na platformie X.
W związku ze zgromadzeniem wstrzymany był ruch tramwajów po Alejach Jerozolimskich. Linie 4, 7, 9, 15, 16, 18, 22, 24 jeździły objazdami.
Protest zakończył się po godzinie 14.
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marcin Obara