Zabezpieczenia antyterrorystyczne mają pojawić się na Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Zabezpieczenia antyterrorystyczne mają pojawić się na Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Miasto planuje zabezpieczenia antyterrorystyczne na Skwerze 1 Dywizji Pancernej, czyli przy multimedialnych fontannach. - Zadanie zostało wpisane do planu jako potencjalna realizacja - zastrzega dyrektor Zarządu Terenów Publicznych.
Informacja o planowanym przetargu na zabezpieczenia antyterrorystyczne pojawiła się w planie na 2021 rok. Skwer 1 Dywizji Pancernej WP to okolica Multimedialnego Parku Fontann. Na realizację zadania miasto planuje przeznaczyć ponad 1,1 miliona złotych.
Zapytaliśmy urzędników o szczegóły. Jak informuje dyrektor ZTP Arkadiusz Łapkiewicz, zabezpieczenia powstaną, ale pod jednym warunkiem. - Będą realizowane tylko w przypadku ustąpienia epidemii i przywrócenia możliwości organizowania imprez. Zadanie zostało wpisane do planu jako potencjalna realizacja - zastrzegł urzędnik.
Przetarg jest przewidziany najpóźniej jesienią.
Dyrektor ZTP wskazał również możliwe lokalizacje ustawienia zabezpieczeń. - Przewidywane jest ustawienie słupków antyterrorystycznych, zabezpieczających teren pokazów fontann od strony ulicy Sanguszki od skarpy do przejścia podziemnego i od strony ulicy Boleść, zabezpieczając przestrzeń wzdłuż ulicy Rybaki. Planowane jest również zabezpieczenie ślepego końca ulicy Kościelnej, wychodzącej na skarpę - podał Łapkiewicz.
Miasto planuje wykonać nowe zabezpieczenia antyterrorystyczne
Słupki na bulwarach wiślanych
W ubiegłym roku w lutym podobne zabezpieczenia stanęły już przy Sanguszki, ale bliżej bulwarów wiślanych, oraz przy moście Poniatowskiego.
System zabezpieczeń antyterrorystycznych – jak nazywają go urzędnicy - ma na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańcom. Na bulwarach ogranicza on dostęp pojazdów nieuprawnionych oraz zapewnia kontrolę dostępu do tego obszaru, bo obowiązuje tam zakaz wjazdu, z którego wyłączone są tylko służby miejskie i podmioty posiadające identyfikatory ZZW.
Stołeczni urzędnicy tak opisywali działanie systemu na bulwarach: po upływie 30 sekund od wjazdu pojazdu uprawnionego słupki automatycznie się podnoszą, a na sygnalizatorze zapala się czerwone światło. W razie awarii kierowcy mogą skorzystać z "totemu" z interkomem, za pomocą którego można połączyć się z całodobową służbą dyżurną.
Zabezpieczenia antyterrorystyczne przy bulwarach
Autorka/Autor:mp/ran
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl