To będzie miejsce spotkań pełne zieleni i aktywności sportowych - zapowiada ratusz. Mowa o Skwerze Sportów Miejskich przy stacji metra Ratusz Arsenał. Zarząd Zieleni ogłosił już przetarg na jego budowę. Początek prac zaplanowano na październik, a koniec na trzeci kwartał 2022 roku.
Jak zaznacza ratusz, Skwer Sportów Miejskich przy Arsenale powstanie dzięki mieszkańcom głosującym w warszawskim budżecie obywatelskim. Na niezagospodarowanym terenie nad tunelem metra pojawi się atrakcyjne, pełne zieleni miejsce spotkań i aktywności sportowych, dostępne dla wszystkich warszawiaków.
Warszawa przeciw zjawisku miejskiej wyspy ciepła
- Warszawa jest miastem otwartym, zielonym i stawiającym czoła wyzwaniom klimatycznym, takim jak np. zjawisko miejskiej wyspy ciepła. W wielu miejscach beton zastępujemy roślinnością i tworzymy zacienione przestrzenie rekreacji, które korzystnie wpływają na zdrowie mieszkańców – mówi cytowana w komunikacie na temat inwestycji Justyna Glusman, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.
Ratusz zachwala, że skwer to nie tylko nowa, zielona przestrzeń, ale także kolejny teren sportowo-rekreacyjny, który może zwiększyć zainteresowanie aktywnością fizyczną wśród mieszkańców. Dodatkową zaletą nowego skweru będzie położenie przy stacji metra. Będzie to już trzecia taka inwestycja realizowana przez Zarząd Zieleni. - Podobne projekty - łączące sport i wypoczynek wśród zieleni - zostały zrealizowane przez Zarząd Zieleni przy stacji metra "Centrum Nauki Kopernik", czy "Świętokrzyska" i cieszą się wielkim powodzeniem – przypomina z kolei Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni Warszawy. I dodaje: - Warszawa będzie więc mogła pochwalić się realizacją kolejnej dostępnej przestrzeni rekreacji powiązanej z linią metra.
Bezpieczne nawierzchnie, stoły piknikowe i drewniane tarasy
Jak będzie wyglądać teren? Jak wskazują urzędnicy, dla komfortu wszystkich użytkowników, ścieżki spacerowe i te przeznaczone dla aktywnej rekreacji zostaną rozdzielone. Osoby szukające wytchnienia wśród zieleni będą mogły skorzystać z nowych alejek spacerowych z przepuszczalnej dla wody nawierzchni mineralno-żywicznej. Alejka o utwardzonej nawierzchni z murkami do ćwiczeń pozwoli na uprawianie sportów, takich jak jazda na rolkach, deskorolce czy hulajnodze. Bliżej Ogrodu Krasińskich znajdzie się zestaw przyrządów do kalisteniki. W tej strefie przewidziano bezpieczną nawierzchnię przepuszczalną i antypoślizgową.
I wymieniają dalej: na skwerze pojawi się też wiele elementów małej architektury: pergole, nowe ławki, leżaki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Od strony Arsenału Królewskiego będzie można skorzystać ze stołów piknikowych. Wygodny wypoczynek umożliwią także drewniane tarasy w centralnej części. Nowa przestrzeń zostanie wyciszona. Od strony Andersa zaprojektowano nasyp ziemny do wysokości jednego metra, na którym miejscy ogrodnicy posadzą krzewy i drzewa. Dzięki temu mieszkańcy spędzający czas na skwerze odpoczną od zgiełku ulicy, a sportowe aktywności nie będą słyszalne poza jego terenem.
Będzie mnóstwo zieleni
Pojawi się także nowa zieleń. 24 drzewa liściaste: brzozy i świdośliwy Lamarcka. Powstaną też pasy roślinności, zaprojektowane w ten sposób, aby tworzyły wnętrza – jak nazywają to urzędnicy - "obietnicę komfortu dla mieszkańców szukających wytchnienia". ZZ zaplanował także posadzenie kilku tysięcy krzewów – cisów i irg – które będą ważnym elementem kompozycyjnym tego miejsca.
Oprócz tego pojawią się krzewy: jałowiec sabiński, dereń biały, tawuła japońska czy śliwa karłowa. Warszawscy ogrodnicy posadzą byliny – szałwia omszona, jeżówka purpurowa, dzielżan ogrodowy – oraz trawy (śmiałek darniowy, ostnice, rozplenica japońska), które dodadzą lekkości estetyce skweru. Zasadzone zostaną również rośliny cebulowe – piękny czosnek okazały "Purple Sensation".
Projekt Skweru Sportów Miejskich Ratusz Arsenał powstał na zlecenie Zarządu Zieleni Warszawy w pracowni architektonicznej JAKABE Projekty Sp. z o.o. przy udziale lokalnej społeczności, entuzjastów sportu oraz fundacji Skwer Sportów Miejskich. Fundacja specjalizuje się w tworzeniu warunków dla aktywności fizycznej wszystkich pokoleń w przestrzeni publicznej i jest jedną z nielicznych polskich organizacji partnerskich strategicznej inicjatywy Unii Europejskiej "New European Bauhaus".
Informowaliśmy także o Zielonym Funduszu dla Warszawy:
Autorka/Autor: katke/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa