Jak spędzić ferie w Warszawie? "Zima w mieście", zajęcia online, wycieczka do zoo

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ferie zimowe 2021
Ferie zimowe 2021TVN24
wideo 2/5
Ferie zimowe 2021TVN24

Rozpoczęły się dwutygodniowe ferie zimowe. W tym roku uczniowie muszą spędzić je głównie w domu. Do co najmniej 17 stycznia zamknięte są obiekty sportowe, takie jak lodowiska, stoki czy pływalnie. W Warszawie czynne jest jednak np. zoo, a muzea i teatry proponują ciekawe wydarzenia online.

Ferie zimowe w tym roku przebiegają w jednym terminie w całym kraju. Ze względu na sytuację epidemiczną uczniowie mają je spędzić w domu, dopuszczono tylko organizację półkolonii i obozów sportowych. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki w tym roku w okresie ferii zimowych wypoczynek organizowany może być wyłącznie w kraju.

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zaproponował złagodzenie obostrzenia dotyczącego zakazu przebywania dzieci na świeżym powietrzu w godzinach 8-16 bez opieki ze strony dorosłych.

Niedzielski: proponujemy pewne złagodzenie jednego obostrzenia
Niedzielski: proponujemy pewne złagodzenie jednego obostrzeniaTVN24

Trwają jeszcze zapisy do akcji "Zima w mieście"

W Warszawie władze miasta przygotowały kolejną edycję akcji "Zima w mieście". Zapisy do kolejnego etapu, jak czytamy na stronie urzędu miasta, trwają do końca ferii, czyli do 15 stycznia. Na stronie internetowej akcji można sprawdzić, gdzie są jeszcze wolne miejsca>>.

Placówki będą działać przez pięć dni w tygodniu w godzinach 7-8 do 16-17, zapewniając opiekę uczniom warszawskich szkół oraz dzieciom mieszkającym na stałe w Warszawie z klas I-IV szkoły podstawowej. Jak czytamy w komunikacie ratusza na ten temat, wychowawcy będą organizować na terenie placówek zajęcia plastyczne, edukacyjne, kulturalne oraz sportowe. Wyjścia z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej – głównie do miejsc otwartych np. parków, lasu, na tereny zieleni. Placówki będą mogły korzystać z oferty placówek oświatowo-wychowawczych organizujących m.in. zajęcia plastyczne czy artystyczne.

Ferie w warszawskim zoo

Mimo obostrzeń warszawskie zoo jest otwarte dla zwiedzających codziennie od godziny 9. Od poniedziałku do piątku do godziny 15.30, a w weekendy do godziny 16. Zwiedzanie możliwe jest zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym: trzeba zasłaniać usta i nos czy zachowywać odpowiednią odległość pomiędzy zwiedzającymi. W regulaminie pracownicy zoo proszą jednak, by oprócz zasad bezpieczeństwa, uszanować także spokój zwierząt - na przykład, by ich nie dokarmiać, bo może im to zaszkodzić.

Oprócz spacerów po zoo można je zwiedzić także wirtualnie. Na Facebooku cyklicznie orgaznizowane są gry i zabawy dla najmłodszych. Na czas ferii zoo przygotowało "W kilka dni dookoła Świata". To gra terenowa, w której dodatkowo przewidziane są nagrody.

Teatr i muzea online

W czasie pandemii spektakle można zobaczyć w internecie. Bogaty repertuar online zaproponowały warszawskie teatry, wiele z nich uruchomiło swoje platformy VOD. Tak zrobiły już m.in. Teatr Powszechny, Dramatyczny, Studio, Ateneum, Syrena, Nowy, TR Warszawa, Teatr Guliwer. Spektakle i dodatkowe materiały filmowe udostępniane są także w serwisie YouTube i na Facebooku. Jak przypomniał ratusz, miasto przygotowuje się do uruchomienia wspólnej platformy VOD, gdzie będą mogły prezentować się wszystkie miejskie instytucje kultury.

W czasie ferii są już pierwsze zapowiedzi spektakli, które teatry udostępniają np. na Facebooku.

Do sieci przeniosły też swoją ofertę stołeczne muzea, m.in. Muzeum Warszawy, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Organizują spotkania, warsztaty, lekcje tematyczne. Na ich stronach można też znaleźć filmy, podcasty czy multimedialne prezentacje.  

I tak na Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego można zobaczyć cykl "Rodzinne spotkania z historią", które są zorganizowane z myślą o najmłodszych dzieciach.

Z kolei Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje w czasie ferii spotkania online, np. dyskusje z autorami ze świata literatury.

Ogród Światła i "Ferie po królewsku online"

Obostrzenia nie objęły tym razem zieleńców, parków czy placów zabaw. Wciąż można w Warszawie wyjść na spacer czy pobawić się na świeżym powietrzu.

Oprócz tradycyjnego spaceru po Starym Mieście, gdzie można podziwiać świąteczną iluminację, otwarte są np. Łazienki Królewskie - codziennie od 6 do 20. W tym roku zorganizowano także "Ferie po królewsku online".

"Wraz z sześcioma innymi rezydencjami zapraszamy do wirtualnego zwiedzania w ramach cyklu 'Muzeum oczami dziecka'. Znani youtuberzy opowiedzą o 'Zamkowych trendach'. Wyjątkowy gość zabierze chętnych na 'Muzyczny spacer po Rezydencjach Królewskich' oraz warsztaty, a najmłodsi przeniosą się także w świat baśni oraz legend dzięki lekturze 'Królewskich bajek'" - czytamy w opisie wydarzenia.

Wieczorami można wybrać się z kolei do Królewskiego Ogrodu Światła zlokalizowanego w Wilanowie. Jest czynny codziennie od 16 do 21, a zobaczyć można tam całą gamę kolorów. Podświetlone są nie tylko fontanny czy rzeźby, ale też kwiaty - które można podziwiać w ogrodzie różanym.

Na Bielanach można odwiedzić nowego mieszkańca żywej szopki na terenie dawnego klasztoru kamedułów w Lesie Bielańskim. Od niedawna pojawił się tam muł Franciszek II, który zastąpił zmarłego osiołka Franka. Towarzyszy mu także oślica Klara. Całoroczna szopka jest dziełem artysty Józefa Wilkonia i od lat cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców.

Autorka/Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl