Śródmieście

Śródmieście

Spod wiaty, przez jezdnię. Kuriozalny przystanek przy Filtrowej

Wejście do tramwaju na jednym z przystanków przy Filtrowej wymaga nie lada sprytu i zdrowia. Miasto ustawiło tam jedną z nowych wiat dla pasażerów. Jednak na właściwym przystanku zabrakło miejsca, więc wiata stanęła po drugiej stronie ulicy… razem z rozkładem jazdy oczywiście. By z miejsca oczekiwania wsiąść do tramwaju, trzeba przebiec przez ruchliwą ulicę. Materiał Łukasza Wieczorka, reportera programu Polska i Świat.

"Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień". Centralny świętuje urodziny

Na początku był piękny i nowoczesny - czuło się tu powiew Zachodu. Potem zarósł brudem i by przy przywrócić mu dawny blask potrzebował sporego liftingu - niektórzy mówią nawet o gruntownym remoncie. Choć w sobotę Dworzec Centralny - bo o nim mowa - skończy już 40 lat, to znów jest wizytówką stolicy. Materiał Pauliny Chacińskiej, reporterki programu Polska i Świat.

Zamieszkała przy Hali Gwardii. "Nie da się pomóc na siłę"

Stare ubrania, biżuteria, bibeloty, zabawki. Handlujący rupieciami pod Halą Mirowską i Halą Gwardii zarabiają kilkanaście złotych dziennie. Jedno ze "stoisk" jest szczególne. Gdy inni wracają do domów, "Pani Hania" zostaje. Rozkłada kartony i worki ze swoim dobytkiem, i kładzie się spać.

Przepychanki zwolenników i przeciwników zmian w TK

W środę wieczorem przed Sejmem zebrali się zwolennicy i przeciwnicy zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Podczas manifestacji doszło do przepychanek. Uczestnicy skandowali hasła: "Ręce precz od Trybunału", "Precz z komuną" i "Chcemy zmian".

Skuli płytki z 1915 roku

- Trwa niszczenie zabytkowych wnętrz w kamienicy, które przetrwała I wojnę światową. Robotnicy skuli oryginalne ceramiczne płytki z 1915 roku – alarmuje stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i prosi o pomoc konserwatora zabytków. – Mamy idiotyczną sytuację prawną. Trwa postępowanie o wpisanie tego budynku do rejestru zabytków – odpowiada Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków.

Metro, remont mostu. Prezydent podsumowuje swoje rządy

Otwarcie drugiej linii metra, fragmentu Bulwarów Wiślanych czy inwestycje w drogi – m.in. takie sukcesy pierwszego roku swojej trzeciej kadencji wskazała prezydent stolicy. Jak przyznała, największą porażką początku prezydentury było fiasko tzw. "małej reprywatyzacji".

Ratusz: kolejna cześć bulwarów prawdopodobnie w 2017 roku

2017 rok to prawdopodobna data otwarcia drugiego fragmentu bulwarów wiślanych od mostu Świętokrzyskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Obecnie trwa przetarg na wybranie wykonawcy inwestycji. Zgłosiło się do niego 15 firm – informuje wiceprezydent stolicy, Michał Olszewski.

Efekt "nowego" Łazienkowskiego. Na mostach jest o 20 tys. aut więcej

Po otwarciu mostu Łazienkowskiego o 1/3 spadło natężenie ruchu na mostach Poniatowskiego i Świętokrzyskim. "Znów zajmuje on 3. miejsce w rankingu przepraw - w ciągu doby przejeżdża nim ponad 101 tys. pojazdów" - poinformował Zarząd Dróg Miejskich. O ponad 20 tys. wzrosła liczba pojazdów przekraczających codziennie Wisłę.

"Perełka" znaleziona w śmieciach: plany kamienicy sprzed 100 lat

- W kontenerze na śmieci znalazłem plany z końca XIX wieku nieistniejącej kamienicy z ulicy Widok. To jest prawdopodobnie jedyny zachowany obraz, nie znaleźliśmy żadnych jej fotografii – mówi tvnwarszawa.pl poszukiwacz warszawskich pamiątek. Teraz wspólnie z innymi miłośnikami stolicy próbuje rozszyfrować znajdujące się na planach opisy.

30 marketów, 3 tys. osób. Świąteczna zbiórka żywności

W 30 stołecznych hipermarketach, od piątku do niedzieli, prowadzona będzie Świąteczna Zbiórka Żywności organizowana przez Bank Żywności SOS w Warszawie. Produkty trafią przed Bożym Narodzeniem do najbardziej potrzebujących. Akcję zainaugurowano we wtorek w stołecznym ratuszu.

Poranek ze śniegiem i deszczem

W nocy w Warszawie spadł drobny śnieg. - Jeździ się dość nieprzyjemnie - informuje reporter tvnwarszawa.pl. Jak zapowiadają synoptycy, dzisiaj będzie duże zachmurzenie, słabe opady deszczu i deszcz ze śniegiem.

Powojenne budynki w prywatne ręce. Jest lista zagrożonych adresów

Ponad 60 budynków, które po wojnie wybudowało państwo, może niebawem trafić w prywatne ręce. Powód? O działki, na których je wybudowano, upomnieli się przedwojenni właściciele gruntów i handlarze roszczeń. Listę zagrożonych zwrotem nieruchomości opublikowała "Gazeta Stołeczna".

Gradobicie zapowiedziało deszczowy dzień

Poniedziałkowy poranek w Śródmieściu przywitał spieszących do pracy warszawiaków gradobiciem. Było krótkie, ale intensywne. Synoptycy ostrzegają też przed silnym wiatrem, który w porywach może dziś osiągnąć nawet 80 km/h.

Prezydent do podchorążych: naprawa polskiej armii zostanie dokończona

- To co do tej pory zostało zrobione dobrze, będzie kontynuowane. To, co było robione źle, zostanie naprawione odpowiedzialnie i uczciwie, dla Rzeczypospolitej Polskiej, dla polskiego społeczeństwa i dla was żołnierze, czyli także z uwzględnieniem waszych interesów - powiedział w niedzielę z okazji Dnia Podchorążego prezydent Andrzej Duda.

Ostatni weekend z Veturilo

Sobota i niedziela to ostatni moment w tym sezonie, by korzystać z rowerów Veturilo. Jak informuje operator, sezon zakończy się w poniedziałek o godzinie 23.59. Rowery powrócą na stacje dopiero wiosną przyszłego roku.

Rozświetlili dawny Dom Partii w obronie zagrożonych gatunków

WWF Polska i miejski ratusz włączyli się w światową akcję w obronie zagrożonych gatunków. Na ścianach dawnego Domu Partii przy rondzie de Gaulle’a wyświetlono sekwencję filmów przedstawiających zwierzęta zagrożone wyginięciem. Pokazano zarówno polskie gatunki, jak też te, które żyją w środowisku wodnym, pustynnym, biegunowym oraz tropikalnym. Jak ostrzegają ekolodzy, w ciągu najbliższych 100 lat z powierzchni Ziemi może zniknąć nawet 50 procent żyjących teraz gatunków zwierząt..

Miodowa jak Krakowskie: elegancka i w strefie Tempo-30

Ratusz i drogowcy pochwalili się wynikami konsultacji społecznych w sprawie remontu Miodowej. Jak się okazało, zdecydowanie więcej zwolenników zyskała opcja upodobnienia tej ulicy do Krakowskiego Przedmieścia. Urzędnicy zapowiadają, że Miodowa będzie elegancka i bezpieczna. Ma się też znaleźć w strefie ograniczonej prędkości Tempo-30.

Zbigniew S. zwolniony do domu. "Twierdzi, że nie pamięta"

Zbigniew S., kontrowersyjny biznesmen, który w czwartek w nocy awanturował się w hotelu, oddał mocz na recepcji i znieważył policjantów, został przesłuchany w prokuraturze. - Nie przyznał się do winy, zasłonił się niepamięcią - mówi Przemysław Nowak, rzecznik prokuratury okręgowej w Warszawie.